Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

21 minutes ago, ZiS said:

Sad ce kroz testove da nam naplate sve ovo sto su propustili da ukradu tokom lockdown-a...

Nisu ništa propustili, ali imaju mogućnost da sada naplate ponovo, prvo su naplatili iz budžeta, sada će od građana.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://hr.n1info.com/Vijesti/a507436/Brac-postao-novo-zariste-koronavirusa-Ljudi-odlaze-s-otoka.html

 

Novo žarište je otok Brač:

“Ako pogledamo otok Brač, imamo 22 pozitivna bolesnika. Na Hvaru je za sada jedan pozitivan. To znači da naša epidemija nije završila. Neka nam ovaj primjer bude lekcija, opuštanja nema! Moramo biti oprezni, pridržavati se higijenskih mjera. Jedan krivi korak i ponovno smo na početku. Pozivam moje otočane da se pridržavaju mjera fizičke distance jer to onemogućava širenja zaraze”, kazao je Beroš.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neverovatne scene u centru grada, narod je totalno poludeo, vodjen mrznjom, neodgovornoscu i nevaspitanjem.

 

Sramno ponasanje prvenstveno prema zdravstvenim radnicima i nije mi jasno da niko ne reaguje.

 

Neverovatno sta se dogadja.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sunshine State said:

 

A sta bi s ovim:

"“Danas smo usvojili odluku da će našim građanima iz inostranstva, kada se vraćaju u zemlju, biti dovoljan PCR test koji pokazuje da su negativni na kovid 19, koji su uradili u poslednja 72 sata i onda neće morati da budu u karantinu 14 dana”, rekla je Brnabić."

 

Inace, ja cisto sumnjam da cu moci u Holandiji otici u neku laboratoriju i reci:"Hocu da se testiram, idem u Srbiju".

Hoce li biti moguce po dolasku u Srbiju testirati se isti dan i dostaviti rezultat, pa ako su negativni, da se ne sedi u karantinu 14 dana?

Ako ne, onda ove godine Srbija ne treba racunati na dolazak gastarbajtera, jer niko nece doci i presedeti ceo odmor u kuci.

 

Mislim da to nece ici jer ideja je da treba da se udje u avion a sa sigurnoscu da putnik nema virus - tu su avionske kompanije u pitanju, insistiranje da mora da se drzi razmak izmedju sedista ako se ne zna i sl, to njima ne ide u racun naravno tako da sve ide na to da testiranje ide u zemlji ili aerodromu odakle se polazi. To sa aerodromima ja mislim da nece ici takodje jer treba da dodjes na aerodrom dan ranije ? rezultat nije bas tako brz, znaci cekas rezultat, ne znas koliko ces da cekas na red da bi ti radili test - mogu da zamislim pariski aerodrom gde putnici cekaju da budu testirani satima, pa cekaju rezultat testa  satima - a sta ako je test pozitivan a ti sa kartom na aerodromu ... :smiley26:

U Parizu sada instaliraju one automatske merace temperature, - ajd to ne pravi guzvu, temperatura se meri dok prolazis pasosku kontrolu mislim, a ti sam sebi meris dan dva pre da budes siguran, i u principu nema problema. Morace neke testove laboratorijske da organizuju se rade u gradu pre puta ali u principu jako mnogo ljudi putuje, organizacija zesca ce biti potrebna, potrebni su testovi njih sada ipak ima ali treba to i analizirati, to vec nece biti jednostavno. A i to i nije sigurno - odradis test dva dana unapred, ko moze da garantuje da se posle toga nisi zarazio.

 

 

4 minutes ago, BojanaCZV said:

Neverovatne scene u centru grada, narod je totalno poludeo, vodjen mrznjom, neodgovornoscu i nevaspitanjem.

 

Sramno ponasanje prvenstveno prema zdravstvenim radnicima i nije mi jasno da niko ne reaguje.

 

Neverovatno sta se dogadja.

 

Pojasni malo pliz

Edited by ciao
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Meni nista nije cudno, ko se obraca gradjanima preko TVa 

 

U vezi cena testova, nasi ce od velikok broja gradjana vratiti onih 100evra. Dok ovi u EU ce zaraditi naravno, sve je to ocekivano.

 

Izvinjavam se sto zvucim ovako, ali bas sam razocaran celokupnom situacijom, i saznanjima koja izplivavaju polako.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ciao said:

Pojasni malo pliz

 

Da, iskreno sam zacudjena da niko to ovde i ne pominje.

 

Juce u 17h je bio protest u centru gradu, rekla bih vise od hiljadu ljudi, svi bez maski idu u protesnu setnju.

 

Isti protest najavljen i danas i ocekujem jos veci odziv neodgovornih gradjana.

 

Ja sam u neverici da se ovo dogadja i prolazi nekaznjeno i bez reakcija.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Zasto je bitno da li ima vanrednog stanja, ako postoje vanredne mere i pravilo o socijalnoj distanci ili kako se vec zove.

 

I nemojte me uplitati u politicke konotacije, molim vas.

Edited by BojanaCZV
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BojanaCZV said:

Neverovatne scene u centru grada, narod je totalno poludeo, vodjen mrznjom, neodgovornoscu i nevaspitanjem.

 

Sramno ponasanje prvenstveno prema zdravstvenim radnicima i nije mi jasno da niko ne reaguje.

 

Neverovatno sta se dogadja.

 

događa se, nažalost, kratkovidost i prioriteti vladajuće ekipe

 

za ljude sa dve daske u glavi, samo još jedan dokaz zašto ne treba tim ljudima dati poverenje na bazičnom osnovu

48 minutes ago, BojanaCZV said:

Zasto je bitno da li ima vanrednog stanja, ako postoje vanredne mere i pravilo o socijalnoj distanci ili kako se vec zove.

 

I nemojte me uplitati u politicke konotacije, molim vas.

 

mi smo upleteni u to, svidelo nam se ili ne, a ne sviđa nam se.

 

ova situacija je odličan lakmus papir za neke krucijalne teme koje ne vidiš u regularnoj situaciji. a bezmalo svi politički faktori na sceni padaju na bezmalo svim krucijalnim stavkama

 

ovo nije tema "svi su isti"

političari rade na igralištu koje im narod kreira svojom percepcijom i ubeđenjima. eto, to je nešto što treba imati na umu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, BojanaCZV said:

Zasto je bitno da li ima vanrednog stanja, ako postoje vanredne mere i pravilo o socijalnoj distanci ili kako se vec zove.

 

I nemojte me uplitati u politicke konotacije, molim vas.

Kako da reaguješ, kada ćeš organizovati izbore za 45 dana? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, BojanaCZV said:

Ne znam, ali ako sam znala da su na vlasti jako losi ljudi, ocekivala sam barem od njihovih protivnika malo razuma i odgovornosti.

 

A na kraju krajeva i od potencijalnih glasaca.

 

 

Na protestu u četvrtak je većina nosila maske. Ovo juče su divljaci, pretežno ultradesničari. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Green23 said:

Na protestu u četvrtak je većina nosila maske. Ovo juče su divljaci, pretežno ultradesničari. 

 

cek malo, kod vas su dozvoljena okupljanja gradjana? u HR je i dalje vazeca zabrana odrzavanja svih javnih dogadjaja i okupljanja više od pet (5) osoba na jednom mjestu.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Vjekoslav said:

 

cek malo, kod vas su dozvoljena okupljanja gradjana? u HR je i dalje vazeca zabrana odrzavanja svih javnih dogadjaja i okupljanja više od pet (5) osoba na jednom mjestu.

jesu do 50 ljudi. Ovde smo se malo zaigrali, od Wuhan modela idemo malo do Švedske, a juče smo Beloruski model.

Da, znam, ne pitaj ;(

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vjekoslav said:

 

cek malo, kod vas su dozvoljena okupljanja gradjana? u HR je i dalje vazeca zabrana odrzavanja svih javnih dogadjaja i okupljanja više od pet (5) osoba na jednom mjestu.

Koliko znam, nije ni ovde dozvoljeno okupljanje većeg broja ljudi, obavezna je fizička distanca, i dalje je epidemija, obavezne mere za sprečavanje širenja, čak su pooštrene kazne, ali neko ima  motiva da ne poštuje pravila, neko da ne sprečava kršenje pravila, beskonačna spirala neodgovornosti.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Vjekoslav said:

 

cek malo, kod vas su dozvoljena okupljanja gradjana? u HR je i dalje vazeca zabrana odrzavanja svih javnih dogadjaja i okupljanja više od pet (5) osoba na jednom mjestu.

 

Zabranjeno je i kod nas ali posto vlast to nije postovala onda ne brane ni drugima.

 

A veliko je pitanje da li je taj Nogo opozicija jer sve sto radi savrseno odgovara vlasti.

 

Bojana niko te ne uvlaci u politiku nego to sama radis. Bas kao i kon koji vlasti ne sme nista da prigovori a opoziciji zamera sve.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Klotzen said:

 

 

Bas kao i kon koji vlasti ne sme nista da prigovori a opoziciji zamera sve.

Dokle ćete da spinujete ovako? I Bojana je apsolutno u pravu. Ono što je napisala nema veze sa politikom. Kao i narativ - ako oni ne poštuju policijski čas i svoje preporuke zašto bi mi to radili. Ništa gluplje odavno nisam čuo 

Link to comment
Share on other sites

Neko pomenuo Belorusiju?

Thousands turn out in Belarus for VE Day parade despite pandemic

Quote

Thousands of people, including elderly veterans of the second world war, have turned out for Belarus’s Victory Day military parade despite the coronavirus epidemic.

Images from the parade showed crowds packed on to parade bleachers as the country’s leader, Alexander Lukashenka, boasted of holding the only parade in the former Soviet Union to mark the defeat of Nazi Germany.

Russia and other countries have cancelled their s and move many of the celebrations online.

5184.jpg?width=620&quality=85&auto=forma

“In this insane, disoriented world, there will be people who condemn us for the time and place of this sacred act,” Lukashenka said defiantly. “Don’t rush to conclusions or condemn us, descendants of the victory of Belarusians. We couldn’t have acted differently. We had no other choice. And even if we had one, we would have done the same.”

But one Belarusian journalist expressed concern at higher-risk attendees at the parade.

Lukashenka has publicly downplayed the epidemic, appearing at Orthodox Easter services and other public events and telling reporters that the virus is not as deadly as has been claimed. Belarus is the only country in Europe to continue holding football matches during the crisis.

The country officially has 21,101 cases of coronavirus and 121 deaths from the disease. Local activists have played an important role in crowdfunding the country’s response to the disease and making up for shortages at local hospitals.

In Moscow, Vladimir Putin laid flowers at the eternal flame near the Kremlin this week and vowed to hold the parade and a memorial march called the Immortal Regiment by year’s end.

 

Link to comment
Share on other sites

Air France od ponedeljka 11 maj pocinje ponovo da leti, objavili su pravila : - merenje temperature na Pariskom aerodromu pri ukrcavanju (bez kontakta, infracrveni zraci), ko ima vise od 38° ne moze u avion, kartu ce moci da zameni za neki kasniji datum. Unutar aviona nema pravila o striktnom distanciranju sedista i sl mada obzirom na mali broj putnika za sada to ce se primenjivati bez problema; Kazu da imaju specijalno filtriranje vazduha tokom leta, svakih tri minuta, isti sistem kao u hirurskoj sali u bolnicama, kaze da je coronavirus takodje filtriran. Nema nikakvog posluzenja tokom leta, maske obavezne. Svakih deset dana detaljna dezinfekcija kabina i sl.

Test ne pominju.

 

https://www.francetvinfo.fr/sante/maladie/coronavirus/coronavirus-air-france-controlera-des-lundi-la-temperature-de-ses-passagers_3956193.html

Edited by ciao
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Dokle ćete da spinujete ovako? I Bojana je apsolutno u pravu. Ono što je napisala nema veze sa politikom. Kao i narativ - ako oni ne poštuju policijski čas i svoje preporuke zašto bi mi to radili. Ništa gluplje odavno nisam čuo 

 

slazem se

ali to pod uslovom da se od opozicije nerealno mnogo ocekuje a to je da takva kakva jeste i bez imalo ulozenog napora

lako stigne na vlast.

 

I zasto bi uopste opozicija bila bolja od vlasti, kada to Av ne bi nikada dopustio, on ih voli bas ovakve kakvi su :lol_2:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...