Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 

3 hours ago, zoe Bg said:

233/3614/6

 

9/1195/4

 

...

 

kod mene

1/49/0

 

 

1 hour ago, McLeod said:

U teretanama mozes da kontrolises kontakt, mada ostaje problem telesnih tecnosti jelte.

 

ja bih rekao da je u teretanama najveci problem zrak (aerosol), koji inficiran cirkulira u malenom prostoru. dakle upravo kao u bolesnickoj sobi. sprave je relativno lako dezinficirati nakon svakog korisnika, moguce ih je i odmaknuti, da recimo bude 5m prostora izmedju dvije sprave, medjutim zrak u zatvorenom prostoru s klima uredjajima nije moguce dezinficirati. sasvim sigurno ne na nacin na koji to rade u klinickim centrima, npr. u tzv. shok-sobama, gdje se pacijenti nakon teskih operacija bude iz narkoze, i gdje su potrebni sterilni uvjeti. teretane su i inace smrdljivi prostori koje sam ja uvijek izbjegavao upravo zbog necistog zraka. za razliku od vjezbalista na otvorenom, gdje postoji i sunce i vjetar.

 

 

8 hours ago, DJ_Vasa said:

OK, I stand corrected, što rekoše anglosaksonska braća, mada nisam ljubitelj pripadnika dotičnih vojski.

 

hajde da se i ja malo ispravim, jer se u medjuvremenu sjetih necega. za razliku od naseg Vladana, koji je (iskljucivo) lijecio ljude, ovaj je imao zaduzenja i oko problematicnih pitanja masovnih grobnica, odnosno njihovih premjestanja. broj nestalih s tog zapadnosremskog podrucja i dalje je visok upravo zbog sakrivanja informacija gdje su oni pokopani. te informacije ima vojska Srbije (arhiva epidemioloske sluzbe JNA).

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ZiS said:

Alo bre...i ja sam iskoristio prvi radni dan frizera...ukorite i mene kao doktorku 😁

si napravio lokne, kao "struka" na žute dlake i heavy šminku?
jesi na najmanje jedno pitanje rekao: "ne znam"
Akcentuješ li kao Neda Ukradena - infEkcija?
ne?
onda ništa. 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Pa ne znam šta da ti kažem 

 

Samo to gde si primetio da se basket igra nikad vise u poslednjih 15 godina?

I gde mi to treba da primetimo posto si napisao da se ne pravimo blesavi i slepi pa cenim po tom komentaru da je to po celoj Srbiji ne samo u tvom parku ispred solitera. Napisah da se u Beogradu igra nikad manje u poslednjih 30 godina i to garantujem. 

 

Razumem da su ti potrebni argumenti za tvrdnju kako smo nikad veca stoka i idemo u inat svim merama, pa posto licno to ne primecujem zelim da iz iskustva drugih uvidim gde gresim. 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Uhvatili se ljudi rostiljanja, pa to ti je. Ako je veci rizik da cetvoroclana porodica sedne u limuzinu, ode do nekog skrivenog proplanka i ROSTILJA, nego da danas dzudzi u Maksiju i ceka red od 762 kupca ispred sebe, onda i treba da nas zatvore vecno. Jednom nedeljno pola sata da moze da se otvori prozor,  pet minuta dnevno da se gleda kroz njega... 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Plasim se da ce ove nase mere policijskih vikenda biti medjunardno izucavane kao izuzetno lose.

Danas sam morao da uzmem slobodan dan da zavrsim stvari koje bih inace vikendom.

 

Guzve u i ispred svih prodavnica svakog moguceg tipa(od prodavnica sa hranom, farbara, prodavnica namestaja, tehnike..).

 

Vreme nije stalo, ljudi i dalje imaju potrebe da obavljaju raznorazne aktivnosti a sada za iste nemaju vremena jer:

1. Oni koji rade bukvalno nemaju kada

2. Oni koji ne rade imaju 3 dana nedeljno manje za to

 

Virus nije vampir koji spava preko dana a radi nocu i vikendom. Dzaba zatvaranje SVIH u nedogled ako je ovakva situacija preko dana.

 

Iskreno, misljenja sam da ovim merama povecavaju broj zarazenih iako oni smatraju obrnuto. Voleo bih kada bi "struka" napravila jednu ozbiljnu analizu/racunicu na osnovu koje donose ovakve odluke. Na osnovu cega smatraju da ce slobodni vikend i svakodnevni policijski cas dici broj zarazenih a ne obrnuto.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Vjekoslav said:

 

sprave je relativno lako dezinficirati nakon svakog korisnika, moguce ih je i odmaknuti, da recimo bude 5m prostora izmedju dvije sprave, 

 

 

Ako je razmak izmedju sprava 5m u prosecnu teretanu mogu da stanu 3,2 sprave  :classic_biggrin: 

 

Jos ako uzmemo u obzir da je vecina bez dobr ventilacije, i u podrumima, dolazimo do toga da je to leglo zaraze. Ne znam cime se nasa vajna struka vodi, ali ni uz krajnji napor ne mogu da shvatim logiku da se u prodavnice srednje velicine pustaju po 2-3 kupca dok ce teretane verovatno biti otvorene za koliko god ljudi moze da stane. Sumnjam da ce ispred istih biti red gde ce se cekati da jedan izadje a drugi udje. Sprave ne mogu da se dezinfikuju posle svakog vezbaca posto bi prosecan trening trajao 3 sata. Ne mozes da treniras sa maskom. Ne mozes da treniras u dukserici. Ne mozes da izbegnes kontakt sa drugim ljudima makar da prodjes pored njih par puta u toku vezbanja. 

Bukvalno potez bez ikakve logike. Ali nije da me nesto cudi od ovakve struke i onih iznad njih strucnijih sto im naredjuju. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

I u NS dosta bolji odziv nego juče ali je trajalo nekih 2 minuta za razliku od juče kada su udarali do 20:10h. Doduše neki su počeli odma u 20h pa su se verovatno smorili do 20:05h.

 

Elem moram sutra na pijacu da kupim neku kinesku šerpu, komšija preko puta se čuo mnogo jače od mene a imao je manju šerpu. 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, berti said:

Uhvatili se ljudi rostiljanja, pa to ti je. Ako je veci rizik da cetvoroclana porodica sedne u limuzinu, ode do nekog skrivenog proplanka i ROSTILJA, nego da danas dzudzi u Maksiju i ceka red od 762 kupca ispred sebe, onda i treba da nas zatvore vecno. Jednom nedeljno pola sata da moze da se otvori prozor,  pet minuta dnevno da se gleda kroz njega... 

uhvatili se pinkovi roštiljanja ne ljudi

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Tamburinjo said:

Ako je razmak izmedju sprava 5m u prosecnu teretanu mogu da stanu 3,2 sprave  :classic_biggrin: 

Sprave ne mogu da se dezinfikuju posle svakog vezbaca posto bi prosecan trening trajao 3 sata.

 

u teoriji, to je moguce (makar im se profit smanjio za 80%). ja sam stavio naglasak na ono sto ni u teoriji nije moguce, a to je cisti zrak. svakako se slazemo da su teretane izvor zaraze.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

z

Tadić je izgubio izbore. za jedan glas razlike, ok. Onda je u redu predati vlast bez njakanja. Zato je Tadić demokrata, a ne autokrata. To je jasno.
Tadić je, sa svim svojim očiglednim manama, i slikom o sebi - gospodin čovek, za sve što je nakon njega došlo u kabinet predsednika. I zna svih 7 padeža.

Da, Tadic je demokrata koji nam je pojeo 8 godina i nakon sto je tako elegantno predao vlast - otisao u ilegalu povukavsi za sobom sve sto se vikalo opozicija. Kada je krsen Ustav, kada su se nizale afere za aferom, nigde ih nije bilo a najmanje ispred skupstine kao danas. Danas su se okupili da protestuju zbog zabrane prvomajskog rostiljanja? Protest u cetvrtak, u vreme policijskog casa? Bas nevidjen primer gradjanske hrabrosti! Nece ih AV udostojiti hapsenja, potukao ih je do nogu na, u istoriji nevidjeno brutalan, vulgaran nacin uprkos znanju svih 7 padeza? Nisu se mrdnuli iz Bg dok Borko Stefanovic nije kamenovan, Impotetno, zblanuto, bez i malo potencijala za borbu sa diktaturom koja im je rasla ispred nosa. I da zbvog njih mlatim po sherpi - nikad. Osam gdina su gledali kako nam se urusava srednja klasa, kako nam deca odlaze, kako nem se desava uzasna privatizacija koja je gradjane ogolela do kosti i - sta su uradili? Podelili radikale i dozvolili radikalskoj prejanici da se presvuce u evropejsko odelo i mazne ima program, ideologiju? I njima da dam glas? Nikad!

Sorry za trolovanje....pukla sam pre sat, dva, dok sam polazila gradom na cijim ulicama su samo 65+ , samo mi, starci.....osecam se tako porazeno, tako pregazeno, tako ponizeno....tako usamljeno u ovj zemlji tako strasno podeljenoj. Neko je kriv a meni su danas - svi krivi!

 

Edited by Pletilja
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wrach said:

 

Iskreno, misljenja sam da ovim merama povecavaju broj zarazenih iako oni smatraju obrnuto.

 

Delimo isto mišljenje. Da nema policijskog časa ne bi bile gužve svuda..bukvalno svuda. I šta znači zatvaranje od četvrtka do ponedeljka ukoliko u ponedeljak kreće međugradski prevoz..i šta su već predvideli da otvore.

 

Od svih zemalja u regionu imamo najviše zaraženih, najviše mrtvih- najgori smo..i trpimo diktaturu jednog čoveka...Osim Srbije jedino su se ovakve mere sprovodile u Kini. 

 

Ne mogu da kažu da broj obolelih opada, jer to nije tačno. Evo COVID 19 je ušao i u Opštu bolnicu u Vršcu.

 

3h
 
Korona virus ušao i u Opštu bolnicu Vršac. Od juče traje testiranje svih zaposlenih i pacijenata. Za sada obolelo 16 zaposlenih. Danas ruske i naše ABHO jedinice dezinfikovale bolnicu. Od sinoć neprekidni red ispred bolnice za testiranje. Ko zna šta bi bilo da virus nije oslabi
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...