Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 hours ago, mmajstor said:

 

Jedino sto mozes da probas je kratka terapija (5 dana) sa kortikosteroidom....pravac kod lekara i napadni ga da ti prepise. 

 

Ja sam zavrsio sa vakcinama.


To jedino ako odeš odmah kod lekara čim počne zujanje, sačekaš li nekoliko dana šanse su minimalne da pomogne.

Posle ostaje ono tešenje sa ginko bilobom, nekim vitaminima i ko ne može da podnese zujanje sa nekim antidepresivima.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Radila ja pre nekih 10-ak godina na klnickoj studiji za neramexane za tinitus (Merz kompanija)

 

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00405886

 

Nista od toga, nazalost:

 

Discontinued - Phase-III for Tinnitus in USA, South Africa, Brazil, Mexico, Spain, Portugal, United Kingdom, Belgium, France, Austria, Poland, Netherlands, Netherlands, Czech Republic, Germany (PO) (Merz Pharma website, July 2019)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Ridji said:


To jedino ako odeš odmah kod lekara čim počne zujanje, sačekaš li nekoliko dana šanse su minimalne da pomogne.

Posle ostaje ono tešenje sa ginko bilobom, nekim vitaminima i ko ne može da podnese zujanje sa nekim antidepresivima.

 

Moze do mesec dana, sto se pre krene naravno da je bolje ali uvek moze da ima efekta. 

 

Ja sam prijavio u bazu nezeljenih dejstava mada ne znam kakve vajde od toga. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Milica said:

Znaci ja zakasnila:classic_sad:

A zvala sam lekara prosle nedelje i kaze mi da to nije nista i da ce da prodje za par dana....

Ne znam samo da li je registrovao negde u nekoj bazi podataka ovo kao nuspojavu vakcinacije... 

 

 

Ti si, bese, u Italiji, ako se ne varam?

 

Probaj ovde - mozes i sama da prijavis:

 

https://www.aifa.gov.it/en/content/segnalazioni-reazioni-avverse

 

 

1 minute ago, mmajstor said:

 

Pa sta radis/radite zadnjih 10 god... odmarate a? 🙂

 

Jos uvek vas je malo, da bi nam se isplatili!! 😄

 

Kad vas bude 8 milijardi, k'o za vakcinu, radicemo danonocno!

Edited by Sunshine State
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Milica said:

Znaci ja zakasnila:classic_sad:

A zvala sam lekara prosle nedelje i kaze mi da to nije nista i da ce da prodje za par dana....

Ne znam samo da li je registrovao negde u nekoj bazi podataka ovo kao nuspojavu vakcinacije... 

 

 

28 minutes ago, mmajstor said:

Moze do mesec dana, sto se pre krene naravno da je bolje ali uvek moze da ima efekta. 

 

Ja sam prijavio u bazu nezeljenih dejstava mada ne znam kakve vajde od toga. 


Za vas verujem ima nade i ja vam želim da prestane jer se javilo kao nuspojava vakcine. Kod mene gde je bilo posledica bučne traume odlazak kod lekara posle nedelju dana je bilo kasno, mada pitanje da l bi išta promenilo i da sam otišao momentalno. 
Neke od stvari za koje sam primetio da utiču da mi se pojača ili oslabi zujanje: (ne)spavanje, veća količina kafe, nervoza i nerviranje, umor…


Ne verujem da neko ko ne zapati tinitus može da razume u potpunosti to stanje i tegobu, veći je problem možda psihički se izboriti sa tim nego sa činjenicom da više ne znate šta je tišina. Meni je u startu lekar prepisao i bromazepam ali nikad ga nisam pio

  • Like 1
  • Love 3
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

 
Jos uvek vas je malo, da bi nam se isplatili!! [emoji1]
 
Kad vas bude 8 milijardi, k'o za vakcinu, radicemo danonocno!
Ima nas više nego što misliš. [emoji3]

Evo 12 godina je prošlo od kad je počelo. Vitamini, ginko i ostala sr... Ništa ne pomaže. Radio sve žive analize, testovi, nmr glave. Ništa. Batalio sam odlazak na kliniku u KC kad mi je dr rekla da postoji još samo mogućnost da se proba sa uređajem (aparatom) koji se nosi u uvetu i koji maskira frekvenciju tog šuma ali treba "milion" proba da se nađe ta frekv.
99% vremena ne primećujem, mogu da spavam. Samo kad mislim na to onda primetim (evo dok ovo pišem!).

Tako da, prerano ste otkazali tu studiju. [emoji3]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk




Za vas verujem ima nade i ja vam želim da prestane jer se javilo kao nuspojava vakcine. Kod mene gde je bilo posledica bučne traume odlazak kod lekara posle nedelju dana je bilo kasno, mada pitanje da l bi išta promenilo i da sam otišao momentalno. 
Neke od stvari za koje sam primetio da utiču da mi se pojača ili oslabi zujanje: (ne)spavanje, veća količina kafe, nervoza i nerviranje, umor…

Ne verujem da neko ko ne zapati tinitus može da razume u potpunosti to stanje i tegobu, veći je problem možda psihički se izboriti sa tim nego sa činjenicom da više ne znate šta je tišina. Meni je u startu lekar prepisao i bromazepam ali nikad ga nisam pio


Bio sam mlad kad je počelo, nekako sam se navikao. Kod mene nikakva trauma nije bila okidač. Samo jedan dan primetim šum i to se sećam i vremena i mesta gde sam bio.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

I Svedjani ukidaju mere, a i resili da vise ne testiraju masovno, jer je previse zarazenih:

 

Od srijede se građani sa simptomima covida-19 čije stanje ne zahtijeva hospitalizaciju uglavnom više neće testirati u javnom zdravstvenom sustavu, nego će se kapaciteti potpuno preusmjeriti na testiranje osoblja i pacijenata bolničkog sustava te sustava skrbi o starijim i osjetljivim osobama.

Opsežna testiranja svih osoba koje imaju covid-19 stajala bi oko 50 milijuna eura tjedno, odnosno 200 milijuna eura mjesečno. Trenutačno je polovina svih testova pozitivna. Društvene resurse treba koristiti ondje gdje donose najviše koristi", izjavila je Tegmark Wisell i dodala: "Kad bi sveobuhvatno testiranje pridonijelo boljoj kontroli zaraze, onda bi se isplatilo, ali danas imamo i druge sustave praćenja.

 

Sweden to Lift Majority of COVID-19 Restriction on February 9

 

 

Izrael ukida covid certifikate za vecinu dogadjaja:

 

Green Pass COVID restrictions rolled back as case count falls

 

"Izraelci više ne moraju da prikazuju covid propusnice za restorane, bioskope, teretane i hotele, čak i dok se ozbiljni slučajevi i dalje povećavaju, ali će i dalje morati za event halls i plesne klubove"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

The US Department of Health and Human Services (HHS) is no longer requiring hospital systems to report daily COVID-19 deaths to the federal government.

The policy change, which was announced in January, went into effect last Wednesday, just days ahead of the US death toll surpassing 900,000. 

Some health officials are calling the move 'incomprehensible,' alleging the hospital data has, over the last two years, 'changed the response to the pandemic for the better'.

'The hospitals have been doing this for going on two years,' a federal health official told WSWS, speaking on the condition of anonymity.

'It is the only consistent, reliable and actionable dataset at the federal level. Ninety-nine percent of hospitals report one hundred percent of the data every day.' 

Although hospitals will no longer need to report the previous day's COVID-19 deaths to the federal government each day, the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) will continue to collect and report COVID data from official death certificates.

The CDC also notes the death data reported by hospitals to the HHS 'is not a CDC-owned data source and does not impact our reporting'. 

The organization instead compiles its numbers from death certificate reports sent to the National Center for Health Statistics (NCHS), with officials reiterating 'there have been no changes to CDC data sources.'

The same day the HHS stopped collecting figures, the UK government announced plans to end its death toll reporting by April. 

 

Meni ovo zvuci kao da ce pandemija uskoro biti gotova, cim broj umrlih pocinje da bude manje vazan.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, fancy said:

Ukratko: Die and let live.

 

Surovo, ali istinito 😞

 

Nazalost, tesko da cemo do kraja sveta i veka moci da cekamo da bude 0 umrlih od covida - pitanje je kad ce koja drzava zakljuciti da je broj umrlih "prihvatljiv" - svidjalo se to nama ili ne.

 

Na nama, individualno, ostaje da uradimo sto je do nas, da se sacuvamo.... i da se nadamo da se nece razviti neki novi monster soj

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Stigao BA.2.

 

Quote

Omikron stelt, mutirana varijanta omikron soja virusa korona, zvanično je potvrđen u našoj zemlji. Prisustvo ovog soja korone laboratorijski je utvrđeno kod dva pacijenta iz Novog Pazara, saznaje „Politika”. Postoji verovatnoća da je prisutan kod još obolelih od kovida 19 u našoj zemlji i trenutno se radi analiza kako bi se potvrdilo da li ga ima nekoliko pacijenata iz Kovid bolnice u Batajnici i sa Klinike za infektivne bolesti UKCS-a.

https://www.politika.rs/sr/clanak/499003/Omikron-stelt-soj-kovida-19-potvrden-u-Srbiji

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Is the Omicron subvariant BA.2 more transmissable?

 

"Ova varijanta je postala dominantna u Danskoj. Brzina kojom su se broj slučajeva povećao tamo i u drugim zemljama kao što je UK sugeriše da bi BA.2 mogao biti prenosiviji i u stanju da nadmaši varijantu BA.1

 

Čini se da BA.2 linija ne izaziva težu bolest, tako da nema razloga za paniku. Važno je napomenuti da nije neobično imati podgrupe iste varijante – to je priroda virusa koji je sposoban da mutira i koji ima isto toliko ljudskih domaćina kao Omicron. Vakcine i dalje pružaju zaštitu od ozbiljnih bolesti i, prema studiji, zaštitu od prenošenja, tako da je važno da ih uzmete kada se ponude."

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nisam bio previše aktivan prethodne 2 nedelje, pa da vam se pohvalim, pre 12 dana moja supruga i ja smo postali roditelji jednog malog dečaka. 🙂

Nisam ranije ništa pisao o tome, na njenu molbu da ne držim ovde livestream trudnoće. 😄 

 

Zašto pišem na ovoj temi, jeste jer se tiče našeg iskustva sa vakcinacijom trudnica, pa da prenesem utiske. Naime, nakon što je doktor ''vratio film'', moja supruga je primila prvu dozu dan dva pre ili kasnije od momenta začeća. Imala je blagu temperaturu i malaksalost 2 dana i plod se normalno održao. Kada je prošlo 3 meseca, otišla je da primi drugu dozu i naišla je na ogromne osude lekara iz ambulante ''KAKO SI SMELA DA OSTANEŠ TRUDNA, KAD SI PRIMILA VAKCINU'', pa su je naravno vratili kući. 

E sad kako. Mi smo planirali trudnoću odmah čim smo preležali koronu krajem februara, ali i vakcinaciju i jednostavno se hvalabogu desilo brže nego što smo uopšte planirali. Ono što mi je neverovatno koliko je medicinsko osoblje bilo iznenađeno njenom pojavom, kao da je to situacija koja je neverovatna ili sve već sigurno nije desilo hiljadama žena na svetu. 

Otišli smo privatno kod jednog od najboljih doktora raspoloživih u SRB da joj vodi trudnoću, i čovek je rekao da je na nekom međunarodnom nivou ginekologa ili šta ti ja znam usvojeno da može da se primi vakcina dan, dva, 3, pre trudnoće, na začetku, prvi trimestar, drugi, whatsoever, i da naravno treba da primi što pre drugu dozu. Na kraju smo to rešili tako što je otišla kod izabranog ginekologa u DZ da joj napiše neku potvrdu da može da primi i to je teškom mukom nagovorila doktorku tek kad je rekla da joj je taj doktor rekao, kog izgleda i ta doktorka ceni. 

 

Kako je bilo posle. Moram da vam priznam, da je posle toga u životu sve bilo lakše. Išli smo na more, šetnja svaki dan, sedenje u baštama kafića dok je moglo, izleti za vikend, čak smo i u bioskopu bili 2 puta. Možda neke stvari malo nesavesno, ali često smo imali osećaj kao da je sve normalno i mislim da je to na moju ženu dosta uticalo da bez stresa iznese trudnoću, jer je prema rečima doktora, fizička aktivnost izuzetno bitna za pravilan razvoj itd.

 

Eto našeg iskustva. Rodio nam se dečak od 3.900g. 🙂

  • Like 16
  • Love 18
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ridji said:

više ne znate šta je tišina


Taj rad, tuga… već evo 10 godina zuji niskim intenzitetom s obe strane, nemam pojma zašto i od čega. Čujem ga kad obratim pažnju ili u tišini. Dušu bi dao da mogu samo malo da odmorim u potpunoj tišini… a znam da nema pomoći… to je najgore.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Pozdrav drustvo.

Samo da se javim da sam pre nedelju dana bio kod prijatelja koji je bio pozitivan kao i supruga mu ( on se testirao proslu subotu a ona u prosli ponedeljak ) a ja sam bio u taj ponedeljak kod njih na kafi ( rekli su mi da su pozitivni ) . Ostao sam kod njih tacno 1h30min sedeli na rastojanju od oko 1m . Nikakve simptome , negativan. Isao sam da se testiram.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Tomiprunet said:

Pozdrav drustvo.

Samo da se javim da sam pre nedelju dana bio kod prijatelja koji je bio pozitivan kao i supruga mu ( on se testirao proslu subotu a ona u prosli ponedeljak ) a ja sam bio u taj ponedeljak kod njih na kafi ( rekli su mi da su pozitivni ) . Ostao sam kod njih tacno 1h30min sedeli na rastojanju od oko 1m . Nikakve simptome , negativan. Isao sam da se testiram.

Pa di si druže bio sam se zabrinuo...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...