Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 hours ago, Edward Louis Severson III said:

Dve stvari:

 

Prvo, vidim da se ovde pise o nekakvim temperaturama od 37.5 C. Mnogi to i ne smatraju za povisenu temperaturu. Povisena je cesto preko 38 C.

 

Drago mi je da ima odredjenog razuma, videvsi sta je @Sunshine State napisala. Ne treba trcati momentalno kod lekara ako jedno vece imate temperaturu. Lezite, odmarajte, blago povisena temperatura nije nista cudno u vecernjim satima. Zasto se kod nas stvorila takva slika da odmah treba juriti u red i cekati po nekoliko sati, ja stvarno ne znam. Mozda tako moras reci ljudima da bi uopste otisli kod doktora.

 

Da, imala sam malo povišenu temperaturu koja je trajala par sati. Posle Paracetamola spavala sam normalno, bez temperature. Sutradan sam bila sasvim ok.

Nisam išla u kovid ambulantu zbog te male temperature. 

I danas se osećam dobro. 

 

Što se antibiotika tiče, mislim da 10tak godina nisam pila nijedan antibiotik. Za prehladu mi je dr uvek preporučivala Paracetamol, mnogo čaja, limunade..i odmaranje. Tadašnja izabrana lekarka opšte prakse izbegavala je antibiotike kad god je mogla...što je neobično za Srbiju.

 

Sećam se da sam 2018. kupila neki antibiotik mami. Morala je da ga pije 5 ili 7 dana posle operacije čira-imala je perforaciju čira. 

Od tada nemamo antibiotike u kući a znam neke koji u kućnoj apoteci uvek imaju antibiotik, pored ostalih lekova i vitamina.  

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa eno ti prvi pises da tvom prijatelju treba antibiotik, jer, CUJ, kaslje vec 5-6 dana!!

 

Prijatelj ima Koronu. Dvojica. Jedan je antivaks a drugi vakser. 

Nakon 5-6 dana kaslja antivaks odlazi i dobija antibiotike i steroide i 

odmah poboljsanje.

Vakcinisani ortak sa koronom prica price kako cemo unistiti antibiotike

i ostaje jos 4 dana da se pati dok mu stanje ostaje nepromenjeno, kasalj. 

Na kraju, juce odlazi po antibiotik i vec mu je bolje.

Naravno, blaga pneumonija se videla na X ray-u vec posle 5 dana.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, KfJ said:

 

Prijatelj ima Koronu. Dvojica. Jedan je antivaks a drugi vakser. 

Nakon 5-6 dana kaslja antivaks odlazi i dobija antibiotike i steroide i 

odmah poboljsanje.

Vakcinisani ortak sa koronom prica price kako cemo unistiti antibiotike

i ostaje jos 4 dana da se pati dok mu stanje ostaje nepromenjeno, kasalj. 

Na kraju, juce odlazi po antibiotik i vec mu je bolje.

Naravno, blaga pneumonija se videla na X ray-u vec posle 5 dana.

 

 

 

 

 

Naravno, virusne pneumonije se  NE LECE antibioticima.... ako je vec pneumonia izazvana covidom

 

How is pneumonia treated?

How pneumonia is treated depends on the germs that cause it.

Bacterial pneumonia: Bacterial pneumonia is usually treated with antibiotics. The specific antibiotic choice depends on such factors as your general health, other health conditions you may have, the type of medications you are currently taking (if any), your recent (if any) use of antibiotics, any evidence of antibiotic resistance in the local community and your age. Medicines to relieve pain and lower fever may also be helpful. Ask your doctor if you should take a cough suppressant. It’s important to be able to cough to clear your lungs.

Viral pneumonia: Antibiotics are not used to fight viruses. (In some cases antibiotics may be given to fight a bacterial infection that is also present.) There are no treatments for most viral causes of pneumonia. However, if the flu virus is thought to be the cause, antiviral drugs might be prescribed, such as oseltamivir (Tamiflu®), zanamivir (Relenza®), or peramivir (Rapivab®), to decrease the length and severity of the illness.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Moji prijatelji Ameri u Nemackoj su se stalno bunili kad odu kod lekara, pootovo za decu, pa ne dobiju antibiotik - komentar:"U US bi im doktor sigurno dao"

 

Ja ne znam koji im to lekari daju, evo ovaj moj odrastao u US, nikad mu nije prepisan antibiotik. Mislim da antibiotike nije dobio od kako smo otisli iz SR.

Ja sam dobila jednom - od zubara, za neku upalu vilice. To je to.

Link to comment
Share on other sites

Омикрон се шири као пожар, за сада без последица по болнице

 

"Једина предност и бољитак у односу на делта сој је то што се у више од 90 одсто случаја, вирус захвата нос, грло, синусе и не спушта се на плућа. Срећа је што, самим тим, велики број грађана лечење заврши већ у амбулантама”, истакла је др Аџић Вукичевић.

Она наглашава да сви који су примили две или три дозе вакцине, а затим се заразили омикрон варијантом, најчешће своје стање могу лечити у кућним условима, те да често немају ни температуру већ само главобољу.

Дакле, не треба им антивиротик, нити антибиотик. Мали број њих има секундарну бактеријску инфекцију, где је потребно дати антибиотик, а они ретки са повишеном температуром која траје пар дана, успешно се лече антивирусним лековима који су доступни у ковид амбулантама и пријемно тријажним центрима”, објаснила је директорка болнице у Батајници, преноси Танјуг."

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Naravno, virusne pneumonije se  NE LECE antibioticima.... ako je vec pneumonia izazvana covidom

 

How is pneumonia treated?

How pneumonia is treated depends on the germs that cause it.

Bacterial pneumonia: Bacterial pneumonia is usually treated with antibiotics. The specific antibiotic choice depends on such factors as your general health, other health conditions you may have, the type of medications you are currently taking (if any), your recent (if any) use of antibiotics, any evidence of antibiotic resistance in the local community and your age. Medicines to relieve pain and lower fever may also be helpful. Ask your doctor if you should take a cough suppressant. It’s important to be able to cough to clear your lungs.

Viral pneumonia: Antibiotics are not used to fight viruses. (In some cases antibiotics may be given to fight a bacterial infection that is also present.) There are no treatments for most viral causes of pneumonia. However, if the flu virus is thought to be the cause, antiviral drugs might be prescribed, such as oseltamivir (Tamiflu®), zanamivir (Relenza®), or peramivir (Rapivab®), to decrease the length and severity of the illness.

 

 

Mislim da je nekad svrsishodnije ne reci nista nego ponoviti argument iz prethodnog posta. 

Ako nista, bar bi forum bio pregledniji.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Ja ne znam koji im to lekari daju, evo ovaj moj odrastao u US, nikad mu nije prepisan antibiotik. Mislim da antibiotike nije dobio od kako smo otisli iz SR.

Ja sam dobila jednom - od zubara, za neku upalu vilice. To je to.

 

Dobro je, ako se promenilo!

 

Dok sam radila u apoteci u US i dok smo ziveli u Nemackoj (radili s Amerima), antibiotici su bili pod "must"

 

2 minutes ago, KfJ said:

 

 

Mislim da je nekad svrsishodnije ne reci nista nego ponoviti argument iz prethodnog posta. 

Ako nista, bar bi forum bio pregledniji.

 

 

 

 

Samo odgovaram na tvoje upise, mozda nesto i upamtis od onog sto je napisano par puta.

 

Dosao si na topic s postom:"Drug ce morati antibiotik, jer kaslje"

Osim ako si lekar specijalista, koji ga je licno pregledao, post nema nikakvu informativnu svrhu na topicu

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

Dobro je, ako se promenilo!

 

Dok sam radila u apoteci u US i dok smo ziveli u Nemackoj (radili s Amerima), antibiotici su bili pod "must"

 

 

Samo odgovaram na tvoje upise, mozda nesto i upamtis od onog sto je napisano par puta.

 

Dosao si na topic s postom:"Drug ce morati antibiotik, jer kaslje"

Osim ako si lekar specijalista, koji ga je licno pregledao, post nema nikakvu informativnu svrhu na topicu

 

Repliciram sada poslednji put, dosao sam na topik o Koroni da kazem da prijatelj kaslje, nisam bio na topiku o kijavici.

 

Inace, koliko treba biti odvojen od realnosti pa pretpostaviti da neko ne zna da antibiotici ne lece virusne infekcije i drzati se te

prmise kao pi'an plota. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Samo ako @Akiro potvrdi! 😄

Potvrđeno. Po velikom broju pitanja. Uostalom, "braća" smo. Jedino su na temu detekcije i zabrana šampioni, na temu lečenja .... Bolje da nemaš potrebu da te grčki lekar leči. BTW, za razliku od nas, kod Grka nema baš ikakve šanse da dobiješ antibiotik bez recepta u apoteci, ali ga lekari nakon dve rečenice bez problema prepisuju. Za 20+ Eura za "pregled".

 

Btw, upravo na tu temu se za suprugom ovih dana svađam. Ona me napada da sam zaboravio da ponesem Hemomicin na put u Tursku, a ja se branim da to ionako ne pomaže u slučaju zaraze. Njoj su roditelji oboje bili lekari, tako da je njena zadnja. :classic_rolleyes:

 

BTW, supruga je našla negde podatak da su Turci preko 90% sa jednom dozom i preko 80% sa dve doze vakcinisani. Zato ovde izgleda samo hardcore vernici nose maske, dok se ostalima hebe. Nisam našao do sada lokalca, koji dovoljno zna engleski da mi objasni kako su došli do tog postotka vakcinacije, mora da je palo "demokratsko" ubeđivanje. A možda je i njihova verska zajednica, za razliku od naše, odigrala pozitivnu ulogu. Ovde najviše zabrađeni nose maske. Đavo bi ga znao. Covid pass se traži samo za velike Cash&Carry i za velike tržne centre. A u prolazu videh u par autobusa da svi nose maske.

Edited by Akiro
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Akiro said:

Potvrđeno. Po velikom broju pitanja. Uostalom, "braća" smo. Jedino su na temu detekcije i zabrana šampioni, na temu lečenja .... Bolje da nemaš potrebu da te grčki lekar leči. BTW, za razliku od nas, kod Grka nema baš nikakve šanse da dobiješ antibiotik bez recepta u apoteci, ali ga lekari nakon dve rečenice bez problema prepisuju. Za 20+ Eura za "pregled".

 

Btw, upravo na tu temu se za suprugom ovih dana svađam. Ona me napada da sam zaboravio da ponesem Hemomicin na put u Tursku, a ja se branim da to ionako ne pomaže u slučaju zaraze. Njoj su roditelji oboje bili lekari, tako da je njena zadnja. :classic_rolleyes:

 

BTW, supruga je našla negde podatak da su Turci preko 90% sa jednom dozom i preko 80% sa dve doze vakcinisani. Zato ovde izgleda samo hardcore vernici nose maske, dok se ostalima hebe. Nisam našao do sada lokalca, koji dovoljno zna engleski da mi objasni kako su došli do tog postotka vakcinacije, mora da je palo "demokratsko" ubeđivanje. A možda je i njihova verska zajednica, za razliku od naše, odigrala pozitivnu ulogu. Ovde najviše zabrađeni nose maske. Đavo bi ga znao. Covid pass se traži samo za velike Cash&Carry i za velike tržne centre.

Bolje da prigovara za zaboravljeni  Hemomicin, nego za Vijagru - just sayin`. :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

10-Jan-2022:

 

8949/26133/24     34.24 %

 

Na respiratoru 87

 

U bolnicama 2229

 

11-Jan-2022:

 

13693/37402/22      36.61 %

 

Na respiratoru 86    - 1

 

U bolnicama 2287   + 58

 

A Grci, za koje su neki solobodarci ovde tvrdili da im mere ne rade:

 

Tests in last 24 hours:

PCR: 26,837  RAPID: 203,400

Positivity PCR+RAPID: 8.08%

 

Podaci za 9. januar, nemam svežije.

 

Business as usual u Srbiji, volimo mi da smo na oko 30+%.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

Mene zanima ova informacija, a koliko citam, uglavnom ce samo to i Spance uskoro zanimati - info je od danas iz Holandije - uprkos konstantnom porastu zarazenih, broj hospitalizovanih i dalje pada:

 

"Holandija je postavila novi sedmodnevni rekord za najviše pozitivnih testova na koronavirus, navodi se u nedeljnom izveštaju Nacionalnog instituta za javno zdravlje i životnu sredinu (RIVM). Organizacija je registrovala ukupno 201.536 pozitivnih testova tokom sedmodnevnog perioda koji se završava u utorak ujutro. Daleko je premašio prethodni rekord i prvi put od početka pandemije pre skoro dve godine da je nedeljni broj premašio 200.000. 

 

Bolnice su prošle nedelje primile 954 pacijenta od Covid-19 zbog ozbiljnih simptoma bolesti. Prvi put od početka novembra taj broj je pao ispod hiljadu.

Bila je to šesta uzastopna nedelja da broj novih hospitalizacija opada, pokazuju podaci iz kancelarije za koordinaciju pacijenata LCPS."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Sunshine State said:

10-Jan-2022:

 

8949/26133/24     34.24 %

 

Na respiratoru 87

 

U bolnicama 2229

 

11-Jan-2022:

 

13693/37402/22      36.61 %

 

Na respiratoru 86    - 1

 

U bolnicama 2287   + 58

 

 

Znam da to ne ide bas tako, ali posto pratimo pbp, onda 50tak vise u bolnicama na 13k novozarazenih i nije mnogo?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...