Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ni tebe niko ne uzima za ozbiljno.

 

Link inače vodi na CDC-jev sajt.

 

Par stotina vrlo ozbiljnih naučnika je još u novembru 2020. upozoravalo na to da se virus prenosi i aerosolom, a ne samo kapljično, kako su u početku tvrdili SZO i američki CDC:

 

Oxford University Press, Clinical Infectious Diseases, Volume 71, Issue 9, 1 November 2020:

Quote

It Is Time to Address Airborne Transmission of Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)

We appeal to the medical community and to the relevant national and international bodies to recognize the potential for airborne spread of coronavirus disease 2019 (COVID-19). There is significant potential for inhalation exposure to viruses in microscopic respiratory droplets (microdroplets) at short to medium distances (up to several meters, or room scale), and we are advocating for the use of preventive measures to mitigate this route of airborne transmission.

Studies by the signatories and other scientists have demonstrated beyond any reasonable doubt that viruses are released during exhalation, talking, and coughing in microdroplets small enough to remain aloft in air and pose a risk of exposure at distances beyond 1–2 m from an infected individual ([1–4]). For example, at typical indoor air velocities [5], a 5-μm droplet will travel tens of meters, much greater than the scale of a typical room, while settling from a height of 1.5 m to the floor. Several retrospective studies conducted after the severe acute respiratory syndrome coronavirus 1 (SARS-CoV-1) epidemic demonstrated that airborne transmission was the most likely mechanism explaining the spatial pattern of infections [6]. Retrospective analysis has shown the same for severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) [7–10]. In particular, a study in their review of records from a Chinese restaurant observed no evidence of direct or indirect contact between the 3 parties [10]. In their review of video records from the restaurant, they observed no evidence of direct or indirect contact between the 3 parties. Many studies conducted on the spread of other viruses, including respiratory syncytial virus (RSV) [11], Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (MERS-CoV) [8], and influenza [2, 4], show that viable airborne viruses can be exhaled [2] and/or detected in the indoor environment of infected patients [11, 12]. This poses the risk that people sharing such environments can potentially inhale these viruses, resulting in infection and disease. There is every reason to expect that SARS-CoV-2 behaves similarly, and that transmission via airborne microdroplets [10, 13] is an important pathway. (...)

https://academic.oup.com/cid/article/71/9/2311/5867798

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

erwine, nije Šveca najbolja, čak ni sjajna, druge nordijske zemlje su bolje - tako je. Među njima i Island.

Norveška u 2020 praktično nije imala višak smrtnosti.

Ali je Šveca skroz ok stajala u odnosu na EU zemlje - Holandiju Nemačku itd itd. Bolje ili jednako uz (barem reklamirane) švedske mere naspram kojih su druge zvučale kao mrcvarenje. Setimo se policijskog časa u Holandiji zimus.

 

Ne znam kako se stanje promenilo sa vakcinacijom ali je 2020 Švedska bila među uspešnijim zemljama sa pandemijom.

Kačio sam ja to pre hiljadak strana.

 

Isto tako videli smo da su neke zemlje prolazile bolje u prvim talasima pa plaćale na ćupriji u drugom talasu. Zato kažem - ne igra se igrica samo jedno poluvreme.

 

Takođe ne znam kakva je priča sa BDPom, pošto je i to komponenta cele priče

 

 

 

PS. Nemam sad mogućnost da vam pokažem kroz brojke, ali recimo Francuska i Češka su mnogo loše prošle kroz pandemiju i 2020 i 2021, a mere su im daleko od "Švedskog modela"

Edited by CheshireCat
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CheshireCat said:

erwine, nije Šveca najbolja, čak ni sjajna, druge nordijske zemlje su bolje - tako je. Među njima i Island.

Norveška u 2020 praktično nije imala višak smrtnosti.

Ali je Šveca skroz ok stajala u odnosu na EU zemlje - Holandiju Nemačku itd itd. Bolje ili jednako uz (barem reklamirane) švedske mere naspram kojih su druge zvučale kao mrcvarenje. Setimo se policijskog časa u Holandiji zimus.

 

Ne znam kako se stanje promenilo sa vakcinacijom ali je 2020 Švedska bila među uspešnijim zemljama sa pandemijom.

Kačio sam ja to pre hiljadak strana.

 

Isto tako videli smo da su neke zemlje prolazile bolje u prvim talasima pa plaćale na ćupriji u drugom talasu. Zato kažem - ne igra se igrica samo jedno poluvreme.

 

Takođe ne znam kakva je priča sa BDPom, pošto je i to komponenta cele priče

Na stranu što su Šveckoj prognozirali masakar koji se nije desio. Sve oko korone je igra verovatnoće i statistike. I u toj igri ima anomalija taman onoliko koliko ima uprosečavanja.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

erwine, nije Šveca najbolja, čak ni sjajna, druge nordijske zemlje su bolje - tako je. Među njima i Island.

Norveška u 2020 praktično nije imala višak smrtnosti.

Ali je Šveca skroz ok stajala u odnosu na EU zemlje - Holandiju Nemačku itd itd. Bolje ili jednako uz (barem reklamirane) švedske mere naspram kojih su druge zvučale kao mrcvarenje. Setimo se policijskog časa u Holandiji zimus.

 

Ne znam kako se stanje promenilo sa vakcinacijom ali je 2020 Švedska bila među uspešnijim zemljama sa pandemijom.

Kačio sam ja to pre hiljadak strana.

 

Isto tako videli smo da su neke zemlje prolazile bolje u prvim talasima pa plaćale na ćupriji u drugom talasu. Zato kažem - ne igra se igrica samo jedno poluvreme.

 

Takođe ne znam kakva je priča sa BDPom, pošto je i to komponenta cele priče

 

 

 

PS. Nemam sad mogućnost da vam pokažem kroz brojke, ali recimo Francuska i Češka su mnogo loše prošle kroz pandemiju i 2020 i 2021, a mere su im daleko od "Švedskog modela"

I povrh toga što su Šveđani izumrli više od komšija, i ekonomski su lošije prošli. Tako da im se taktika pokazala glupa i pogrešna u svakom pogledu.

 

Quote

Plus, Sweden's economy still shrank 8.6% from April to June of last year — its largest quarterly fall in at least 40 years. By comparison, Denmark's economy shrank 7.4% during that time, Norway's 5.1%, and Finland's just 3.2%. (None of these economies shrank by more than 4% over the course of 2020, though.)

Sweden's unemployment rate also rose from 6.6% in March 2020 to 9.5% in March 2021. Norway, Denmark, and Finland all saw unemployment rise by smaller margins: around one percentage point, on average.

https://www.businessinsider.com/sweden-covid-no-lockdown-strategy-failed-higher-death-rate-2021-8

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Wookie said:

I povrh toga što su Šveđani izumrli više od komšija, i ekonomski su lošije prošli. Tako da im se taktika pokazala glupa i pogrešna u svakom pogledu.

 

https://www.businessinsider.com/sweden-covid-no-lockdown-strategy-failed-higher-death-rate-2021-8

Tako gledano Srbija je najbolje prošla - ima najveći rast tj najmanji pad. Rekao Vučić.
I prestiće jednu Hrvatsku za godinu najviše dve, što je uspeh što gotovo nikom na planeti nije pošlo za rukom da prestigne Hrvatsku 🙂

Link to comment
Share on other sites

To što Vučić priča niko normalan ne zarezuje, ali Šveđane treba porediti sa njihovim komšijama, koji su i po gustoći naseljenosti i po razvijenosti blizu, a ne sa Italijom, Francuskom, Španijom... koje imaju deset puta gušću naseljenost u gradovima. Pogotovo sa Italijom, gde, kao i kod nas, više generacija živi zajedno.

Imamo mi defakto Švedsku taktiku ove godine, pa smo izumrli ko niko u Evropi, duplo više umrlih ove godine u Srbiji, nego što se dece rodilo. Ne znam stvarno šta bi još trebalo da se popusti kod nas, sve je dozvoljeno, niko maske ne nosi, svako ide gde hoće, nema policijskog časa, koncerti se održavaju, utakmice se igraju sa publikom, čekaće se Nova godina sutra... Šta to još treba da se ukine od mera u Srbiji? A posledice te "Švedske taktike" na srpski način, smo već videli, jedno 40 do 50 hiljada umrlih više nego što je višegodišnji prosek.

Edited by Wookie
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Odavno me nema na temi. Pratim ali ne toliko cesto. Ali samo kratko (ne znam da li je neko pominjao) ..meni ovaj omikron izgleda kao izlaz iz akutne pandemije. Jos po pojavi istog provijavale su informacije (ali uz oprez) da bi njegova pojava mogla znaciti kraj pandemije. Mozda zelim da budem optimistican..no krivu rasta zarazenih jos uvijek ne prate krivulje teskih klinickih slika i umrlih. Valjda tako i ostane. Zadnji upis mi je bio nesto ovako..proljece 2022 zavrsavamo sa ovim, vakcine ce smanjiti smrtnost. I dalje sam ubijedjen u to. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Wookie said:

To što Vučić priča niko normalan ne zarezuje, ali Šveđane treba porediti sa njihovim komšijama, koji su i po gustoći naseljenosti i po razvijenosti blizu, a ne sa Italijom, Francuskom, Španijom... koje imaju deset puta gušću naseljenost u gradovima. Pogotovo sa Italijom, gde, kao i kod nas, više generacija živi zajedno.

Imamo mi defakto Švedsku taktiku ove godine, pa smo izumrli ko niko u Evropi, duplo više umrlih ove godine u Srbiji, nego što se dece rodilo. Ne znam stvarno šta bi još trebalo da se popusti kod nas, sve je dozvoljeno, niko maske ne nosi, svako ide gde hoće, nema policijskog časa, koncerti se održavaju, utakmice se igraju sa publikom, čekaće se Nova godina sutra... Šta to još treba da se ukine od mera u Srbiji? A posledice te "Švedske taktike" na srpski način, smo već videli, jedno 40 do 50 hiljada umrlih više nego što je višegodišnji prosek.

E to je greška nemamo mi Švedsku taktiku. Možda grešem ali Švedi nisu imali policijske vikende, tolike pauze u školama, natezanje i moralisanje oko maski. To moralisanje je u stvari toliko kontraproduktivno da se izrodilo u posebnu vrstu iživljavanja. Ja je nosim jer je propisano, ako ikad batalim masku neće biti ni zbog čega drugog nego što me iznevrirao neki apostol tipa Kon. Neko sa kredibilitetom Vučićevog satrapa ne može da deli etičke lekcije.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

To što ti imaš potrebu da ti Kon kaže da je epidemija gotova, to je tvoja stvar, ali nije baš racionalno. Da ti sutra neko kaže da nema više epidemije, to nikako neće uticati na to da će u Srbiji biti preko 2000 zaraženih i dvadesetak umrlih od korone. Uostalom, ti valjda dobro znaš da je virus još uvek prisutan među nama. A gde si ti video zaključavanje u zadnjih godinu dana, to stvarno ne znam, ali u Srbiji nisi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, djura.net said:

 :classic_blink: a izraza... 

Esktremno sam ponosan na na izraz.

 

8 hours ago, djura.net said:

Istina je, da bi umesto 'toplog zeca' takav neuspeh u nekom manje liberalnom drustvu od Svedskog zavrsio na nekom sudu sa vrlo izvesnom, vrlo nezgodnom presudom.

Ima i gorih rezultata od Tegnelovih pa ne znam da je neko završio na sudu. 

 

7 hours ago, erwin said:

 

Ne pominje se kao uspešan, već da je opšteprihvaćena činjenica (u stručnoj javnosti) da je bio neuspešan.

 

Stručna javnost su epidemiolozi koji se bore za poziciju na worldometru jer im je to jedini posao i kriterijum uspeha.

 

Osim njih postoji i šira javnost i politika kojoj je zadatak da sve interese uporedi i izađe sa nekim kompromisom. Politika sedenja mesecima i godinama u kući, sa zatvorenim školama, sa malom privredom koja propada, sa starim ljudima i bolesnima koji umiru sami i izolovani od najbližih, sa opštim povećanjem depresije i ansioznosti kao posledicama izveštavanja o broju zaraženih kao o ratu nije kompromis nego totalna pobeda "struke" i velikih korporacija koje su dobitnici krize. 

 

1 hour ago, Wookie said:

I povrh toga što su Šveđani izumrli više od komšija, i ekonomski su lošije prošli. Tako da im se taktika pokazala glupa i pogrešna u svakom pogledu.

Jedini problem je što oni sami, osim (dela) "stručne javnosti" izgleda uglavnom ne misle tako. Tegnel je ostao popularan među stanovništvom.

Edited by Cyrus Smith
format
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ima I nesto sto se zove kvalitet zivota, I uz duzno postovanje prema onima koji ga nisu izgubili I onima koji ga nisu nikad ni imali, vecina ljudi ga jeste izgubila. Isto kao sto su deca izgubila obrazovanje, I socijalizaciju, a starci vreme I mozda umirali sami, a mladi neke godine koje mi stariji sad pominjemo kao najbolje. Nametati svoje zelje drugima, pod opravdanjem da nas spasava od bolesti, je samozivo, kao I opravdanje da spasavamo bake I deke, a da njih niko ne pita. To mi lici na svet gde nacin zivota odredjuju agorafobi I hipohondri.

Jedna stvar je da drzava pokusa da poboljsa bezbednost time sto nudi vakcine ili recimo uvodi mere u zdravstvenim ustanovama jer su ljudi tu ranjivi (kao pojas u kolima) ali druga je da ti ne da da vozis jer ces mozda poginuti. Ima nesto I u licnoj odgovornosti za sopstveno zdravlje. 

Mi smo I pre pandemije svaki dan izlazili iz kuce na sopstveni rizik. A kaznjavali one koji svesno ugroze druge, sad kaznjavamo I nevine.

 

Ps otisla do apoteke, kucnih antigen testova nema ni za lek, a kaze zena da ih nece skoro ni biti jer su snadbevaci ostali bez inventara. Ako je za dve godine pandemije drzava trebala da uradi nesto to je da se spremi sa testovima, a ne kako da nas zakljuca u kuce. Imali su celo leto da o tome razmisljaju, imali su Deltu koja je bila zaraznija, sad ih je Omicron iznenadio, kao sneg u Decembru 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, urosg3 said:

Izgleda, doduše Tegnell & co su morali da prođu kroz apostolskog toplog zeca medija i levog Tvitera 🙂

Velika je razlika između prokužavanja virusa kroz vakcinisanu populaciju nego nevakcinisanu. U neku ruku, ja sam srećan što smo pokupili kovid sada, pre ili kasnije svi ćemo se zaraziti. Samo da prođemo bez posledica.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ps otisla do apoteke, kucnih antigen testova nema ni za lek, a kaze zena da ih nece skoro ni biti jer su snadbevaci ostali bez inventara. Ako je za dve godine pandemije drzava trebala da uradi nesto to je da se spremi sa testovima, a ne kako da nas zakljuca u kuce. Imali su celo leto da o tome razmisljaju, imali su Deltu koja je bila zaraznija, sad ih je Omicron iznenadio, kao sneg u Decembru 

 

I to mene nervira, ne mogu da verujem taj nivo nesposobnosti. Ovde u Australiji se uopšte nisu spremili za masovno testiranje, ljudi čekaju i više od sedam dana za rezultate! PCR testovi da bi mogao da uđeš u Queensland i neke druge države, pa koji kurac ako već postoji veliki prenos virusa u tim istim državama! Nestašica antigen testova takođe. Mislim, sve se ovo moglo lako predvideti, kakvo je to spremanje?!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Za vakcine se na početku epidemije govorilo da će trebati oko 2 godine. Malo dugo da se čeka u lokdaunu pa još godina da se dovoljan procenat vakciniše. Takođe je dosta stručnjaka izrazilo skepsu o efikasnosti vakcinacije. Rezultati su bolji od očekivanih ali sve se to nije znalo u početku.

 

Osim toga greška koju su napravili, priznao i Tegnel, je da nisu dovoljno dobro zaštitili staračke domove koji su im znatno pogoršali poziciju na worldometru u početku.

 

Ne znam da li negde postoje podaci o strukturi preminulih po imigranti-domaći osi da se vidi da li je bilo, što sam na par mesta video kao hint, većeg pomora imigranata. Isto po boji kože, navodno crnci mnogo slabije sintetišu vitamin D na slabom skandinavskom suncu. Ako tu ima nešto joše jedna freška je što im nije prepisivana suplementacija veštačkim putem.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cyrus Smith said:

Za vakcine se na početku epidemije govorilo da će trebati oko 2 godine. Malo dugo da se čeka u lokdaunu pa još godina da se dovoljan procenat vakciniše.

Ne mora zatvaranje za dve godine, Australije je prošla bez dugih zatvaranja (sem Melburna i donekle Sidneja), ali to je zato što su zatvarali granice ko pomahnitali. Za Švedsku to nije bilo moguće, za Australiju jeste (do pojave delte). 

 

Ali slažem se, herd immunity je tada imao nekog smisla, samo način na koji je implementiran jeste problem i koštao je života. Ali na kraju krajeva, videćemo bilans kada se završi pandemija, kako je ko prošao. Mislim, kada se završi glavni deo pandemije, virus ostaje sa nama. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darko said:

 

Ali slažem se, herd immunity je tada imao nekog smisla, samo način na koji je implementiran jeste problem i koštao je života. Ali na kraju krajeva, videćemo bilans kada se završi pandemija, kako je ko prošao. Mislim, kada se završi glavni deo pandemije, virus ostaje sa nama. 

Australija I slicne ostrvske zemlje su imale drugaciji izbor.

Mi smo recimo imali Floridu koja je napravila slican izbor pre vakcina, pa nisu najgori I nije bio pomor, iako imaju dosta stare populacije. Ekonomski su mnogo bolje prosli, uz to imali super migraciju iz drugih drzava, a definitivno mnogo bolju mentalnu situaciju. Negde procitah clanak, koji pita zasto je moja Pensilvanija prosla toliko losije sa svim lockdownima, merama I zabranama...ali je Fili dobio pocasno prvo mesto po ubistvima u US. Zasto PA, pa zato sto nema neku super duper gustinu naseljenosti.

 

I ovo sto si rekao o testovima, izvinjenje za izliv ogorcenosti, ali glupe testove su mogli da nabave.  Ali se Bela Kuca smejala na takva pitanja. Sad kao jbga evo nabavicemo 700 mill testova, sto se ispostavilo da je laz,  jer ni ugovor nisu potpisali. Kad ce da se to proizvede? U martu? Zar to nije bila mantra "strucnjaka": testiranje I contact tracing.

 

Isfrustrirana sam jer sam htela da oslobodim klinca iz sobe, nece kaze da silazi odozgo ni za novu godinu da ne zarazi mene....a rezultati PCR "za nekoliko dana" kad mu vise nece ni trebati.

 

Mogla sam da izaberem da ostanem u kuci, ako me je toliko strah da cu se zaraziti. To bi legitimno bio moj izbor, sad moram da se izolujem jer nema testova...manje vise, 2 godine u kucnom pritvoru sa povremenim oslobadjanjem za dobro vladanje....a nisam nikog ugrozila, sve po PSu.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Nemačka:

 

Quote

Clinical epidemiological data
Additional information is known for some of the omicron cases available in the reporting system. Information on symptoms was submitted for 6,788 cases; predominantly no or mild symptoms were reported. The most common symptoms reported by patients were rhinitis (54%), cough (57%), and sore throat (39%). 124 patients were hospitalized and four persons died. Exposure abroad was reported for 543 (5%) cases. 186 patients were unvaccinated, 4,020 were fully vaccinated, of these, booster vaccination was reported for 1,137. Based on the data submitted 148 reinfections were identified among all transmitted omicron infections, for none of the persons affected by reinfection, no previous illnesses were reported.

https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Wochenbericht/Wochenbericht_2021-12-30.pdf?__blob=publicationFile (prevod: Deepl)

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

@Angelia Da si bliže, donela bih ti test. Rado ću dati nekom koje je potrebno. Kao što sam ranije napisala i kod nas je nastala nestašica zato što smo imali krizu nakon praznika, porastao broj zaraženih i nedostatak ICU kreveta i savetovalo se da porodice imaju kod kuće. Probaj da uposliš prijatelje iz različitih krajeva da potraže. Nikad ne znaš, može da se nekom posreći da nadje. 
Važno da ti sinu bude bolje, vrlo obzirno od njega da brine za tebe. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...