Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U Francuskoj najavljuju haos zbog broja zarazenih omicronom koji je poceo rapidno da raste - ocekuje se veci broj laksih slucajeva i manja smrtnost u odnosu na deltu medjutim problem ce biti ako se budu pridrzavali postojecih pravila u vezi samoizolacije zarazenih a i kontakata zarazenih obzirom da je sedam dana a i do 17 period inkubacije i sad ne znaju sta ce sa tim, ako broj slucajeva nastavi da raste kao sto se ocekuje iako su relativno blagi nece biti dovoljno ljudi da radi jer su svi kod kuce :smiley33: 

Silno smo izvakcinisani generalno, ja bih pustila ljude da se prokuze pogotovo mladje i neugrozene bez obavezne izolacije kontakata, cemu praviti haos ... ali ajde valjda oni bolje znaju 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Laki21 said:

Jesam, rapidno se oporavljam.

 

Bolovi u kositma, mišićima i zglobovima nestali, glavobolja isto, osećam još sitno grebuckanje u grlu i to je to.

 

Cek, jel si se ti razboleo ili ti to od trece doze? Nisam ispratio poslednjih dana temu zbog posla. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Veoma informativan thread o omikronu (mozete da kliknete na sam tvit, ne mora link i da procitate ceo niz)

 

U principu jos se nista ne zna sa sigurnoscu, moramo da sacekamo jos za kompletnije podatke.

 

Medjutim ono sto je vazno jeste da je vrlo moguce da se omimron za sada pokazuje kao blazi od delte, zato sto je mnogo veca sansa da ce zaraziti nekoga ko je vec prelezao ili je vakcinisan.

 

Slikovito receno omikrnon bolje od delte probija tu prvu liniju odbrane. Ali su vakcinisani i prelezani ipak jos uvek vecinski zasticeni od tezih oblika bolesti. Tako da procentualno deluje kao da je omikron slabiji od delte, ali to ne mora da bude slucaj.

 

Tek treba da se ispita koje su stope hospitalizacije i smrti izmedju omikrona i delte u ovom trenutku medju nevakcinisanom populacijom.

 

Ali tu uzorak jos nije dovoljano veliki

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Nova britanska procena efektivnosti vakcina, posle deset nedelja efektivnost protiv zaražavanja i sa tri Fajzera pada na oko 45%, a sa dve AZ i trećim Fajzerom na oko 35%. Za razliku od ovoga, smatra se da efektivnost protiv teških oblika bolesti uglavnom ostaje zadržana.

 

esR38AP.png

 

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1043680/technical-briefing-33.pdf (strana 26)

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Najmanje desetak posto omikron slučajeva su reinfekcije (moguće da ih je znatno više jer u prvim talasima gomila zaraženih nije potvrđena testiranjem), a neki su se zaražavali i po treći put ili svega 2-3 meseca posle prvog zaražavanja.

 

Quote

9.5% of Omicron infections have been identified to have previous confirmed infections, which is likely to be a substantial underestimate of the proportion of reinfections. (...)
There were 69 identified cases with Omicron as a third episode of infection and 290 cases where the Omicron infection was between a 60 to 89 day interval after a confirmed first infection. 

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1043680/technical-briefing-33.pdf (strana 4)

 

Koga zanima detaljnije, ceo niz s komentarima počinje ovim tvitom:

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Nekih 69% hospitalizovanih zbog omikrona u Engleskoj primilo je 2 ili 3 doze vakcine. U populaciji osobe s najmanje dve doze čine skoro 71% populacije (47,5% populacije je primilo buster i još 23,2% dve doze).

 

Nevakcinisani čine 20% hospitalizovanih zbog omikrona.

 

inSPUJn.png

 

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1043680/technical-briefing-33.pdf (strana 23)

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

koji ti je dan od simptoma, valjda 5. ili 6. ne mogu da se pohvatam...

 

U petak uveče krenuli simptomi, tako da sam upravo ušao u 8 dan. Svi simptomi su prestali osim što osećam kako mi se sliva šlajm iz sinusa u grlo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Laki21 said:

 

U petak uveče krenuli simptomi, tako da sam upravo ušao u 8 dan. Svi simptomi su prestali osim što osećam kako mi se sliva šlajm iz sinusa u grlo.

Izvuče se i ti, a moš misliti kako bi te super RIPovali ovde.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AgroLaki said:

Bas ne lici na to, pre deluje da je produvalo negde. 

Najviše zasad liči na stomačni grip, temp 37,7 povraćanje, blaga dijareja, glavobolja i boli je grlo i grebe. Ovo poslednje je indikativno, ali hajde videćemo. Ne brinem se previše, osim što je mlada, što bi se reklo u treningu je, nema grama sala sva je vretenasta i jaka, kao i svaki odbojkaš ima jaku ruku 🙂
Sad će da dođu da izvade krv pa da vidimo rezultate a i naići će neko da je presluša za nedajbože.

2 minutes ago, Clash said:

Izvuče se i ti, a moš misliti kako bi te super RIPovali ovde.

Ček da ozdravi tad će da raspalimo da ga zezamo 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ček da ozdravi tad će da raspalimo da ga zezamo [emoji846]

Moj klinac pre mesec i po dana jedno pre podne osetio glavobolju, mučninu, povraćao, popodne temp.

Normalno, mi panično uradili antigenski, negativan. Krvna slika/ leukocitarna formula kaže spopalo ga nešto. Krenuo nos popodne, prošlo za 5-6 dana. I tako on nekih 20 dana kasnije opet nos /curenje itd i mi uradimo krvnu sliku plus nam dade dr uput za svašta još nešto kad ast i ALT povećani.

Uradimo antitela na epstein-barr virus, igm malo preko, igg 45 (poz je preko 1).

Dete ima mononukleozu. UZ abdomena uredan, jetra i slezina nisu uvećani.

Prekjuče novi rezultati, sve savršeno, ast/alt u normali. Kaže dr da je očito zakačio to ranije i da smo to "uhvatili" na kraju. Isto sportista, takmičar, mlad organizam. Moj junoša je 4. slučaj od avgusta za koji sam čuo/video.

Poenta, proveriti detaljnije krvnu sliku, može da promakne nešto ovako kod mladih koji su još i u formi i generalno im ništa ne fali.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Edit: ovo se odnosilo na tvoju Princess, ne na lakija, quote mi se nesto poj...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, shonke said:

Moj klinac pre mesec i po dana jedno pre podne osetio glavobolju, mučninu, povraćao, popodne temp.

Normalno, mi panično uradili antigenski, negativan. Krvna slika/ leukocitarna formula kaže spopalo ga nešto. Krenuo nos popodne, prošlo za 5-6 dana. I tako on nekih 20 dana kasnije opet nos /curenje itd i mi uradimo krvnu sliku plus nam dade dr uput za svašta još nešto kad ast i ALT povećani.

Uradimo antitela na epstein-barr virus, igm malo preko, igg 45 (poz je preko 1).

Dete ima mononukleozu. UZ abdomena uredan, jetra i slezina nisu uvećani.

Prekjuče novi rezultati, sve savršeno, ast/alt u normali. Kaže dr da je očito zakačio to ranije i da smo to "uhvatili" na kraju. Isto sportista, takmičar, mlad organizam. Moj junoša je 4. slučaj od avgusta za koji sam čuo/video.

Poenta, proveriti detaljnije krvnu sliku, može da promakne nešto ovako kod mladih koji su još i u formi i generalno im ništa ne fali.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Edit: ovo se odnosilo na tvoju Princess, ne na lakija, quote mi se nesto poj...

 

Hvala @shonke, mi smo relativno skoro 6.12. radili redovni pregled za takmičarsku legitimaciju i krvna slika je sasvim okay, tako da imamo i sa čim da uporedimo. Ma biće jasno do predveče sve.

Link to comment
Share on other sites

Ti misliš da u zemlji u kojoj crnci glasaju za stranku koju su osnovali beli robovlasnici, a beli rasisti za stranku koja je osnovana da bi se borila protiv robovlasništva i oslobađanje crnaca, neko zna za šta se zalaže njegov kandidat na izborima?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...