Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts



Neke procene su i da lockdown ne radi ono sto su mislili a pravi ogromnu stetu.


A neke procene su i da bi šteta od nemanja lockdown-a (tada) bila daleko veća od štete od samog lockdown-a.

Ali danas, slažem se, ja ga ne bih više uvodio. Jedino da virus mutira u nešto što potpuno izbegava stečeni imunitet i ubija više, ali verovatnoća za tako nešto je minimalna.

Nemam ni ja više strpljenja za kojekakva ograničenja... Dosta je bilo, moramo polako da nalazimo načina za povratak u neku normalu, šta god to bilo.

Posle nedelju dana boravka u NYC, počinjem polako da prelazim u tim "urospetge" [emoji16][emoji12].
  • Like 6
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

lockdown je najbolje moguce orudje u borbi sa epidemijom, naravno imajuci u vidu navike danasnjeg stanovnistva i koncept civilizacije.

toliko su se ljudi i ceo sistem vec navezbali oko lockdowna da mi je prosto impozantno koliko je u kratkom vremenskom periodu oboren broj novozarazenih u Austriji i Nemackoj.
inace, uz vec pominjanu Indiju, najmirnija situacija je na Kubi i u Japanu, bas situaciju drze pod kontrolom. naravno, Kina je i dalje potpuni "dominator" u borbi sa epidemijom.

do pre neki dan je i UAE imao odlicnu visemesecnu situaciju sa 50-100 novozarazenih dnevno, u poslednjih nekoliko dana su presli 200 dnevno, moguce da imaju neki omicron outbreak.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Eddard said:

Posle nedelju dana boravka u NYC, počinjem polako da prelazim u tim "urospetge" emoji16.pngemoji12.png.

 

Evo onda ovo 🙂

 

https://brownstone.org/articles/more-than-150-comparative-studies-and-articles-on-mask-ineffectiveness-and-harms/

 

I present the masking ‘body of evidence’ below (n=167 studies and pieces of evidence), comprised of comparative effectiveness research as well as related evidence and high-level reporting. To date, the evidence has been stable and clear that masks do not work to control the virus and they can be harmful and especially to children. 

 

Link to comment
Share on other sites

Po današnjem izveštaju o omikronu, u Engleskoj su kumulativni slučajevi porasli 9x za nedelju dana, kumulativne hospitalizacije 10x, a kumulativni broj umrlih 14x (mali uzorak, pre nedelju dana bio je samo jedan umrli). Udeo omikron slučajeva se popeo sa 21% na 69%. Vreme dupliranja je u pojedinim delovima Engleske kraće od dan i po, a najčešće nešto ispod 2 dana.

 

Engleska:

Ukupno verovatnih omikron slučajeva: 144.670 (9,3x više nego 13.12)
Udeo verovatnih omikron slučajeva: 68,9% (bio 20,6% 13.12)
Procenjeno vreme dupliranja po regionima Engleske: između 1,45 i 2,26 dana
Hospitalizacije: 143 (10,2 više nego 13.12)
Umrlo: 14 (14x više nego 13.12)

 

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1042543/20211220_OS_Daily_Omicron_Overview.pdf

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1041012/daily-omicron-overview-13-december-2021.pdf

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, handys said:

 

Evo onda ovo 🙂

 

https://brownstone.org/articles/more-than-150-comparative-studies-and-articles-on-mask-ineffectiveness-and-harms/

 

I present the masking ‘body of evidence’ below (n=167 studies and pieces of evidence), comprised of comparative effectiveness research as well as related evidence and high-level reporting. To date, the evidence has been stable and clear that masks do not work to control the virus and they can be harmful and especially to children. 

 

 

Dobro, nećemo da preterujemo, nisam izgubio mozak u Central Parku. 

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

@maske:

 

čuo sam jednu zanimljivu (i smislenu) tezu. Neka apoteka: otkako je početkom korone uvedena obavezna maska, koja nije ni prestajala kao obaveza u apotekama + staklena izolacija nema više bolovanja od respiratornih bolesti. A nije bilo ni korone.

Dakle u toj formulaciji gde ulaze pouzdano bolesni ljudi ali s maskama i na kratko maske, pregrade i dezinfekciona sredstva štite od respiratornih bolesti koje su se pojavljivale ranije dok tih sredstava zaštite nije bilo.

 

Naravno - kada pričamo o višesatnom boravku bolesnih u istoj prostoriji cela priča se menja i maske gube značaj.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

Ako omicron pogadja bolnicko osoblje koje je primilo 3 vakcine i nosi maske, cemu onda preporuka za ostale?

Ili mozda nemaju dovoljno osoblja zato sto u NY otpustaju nevakcinisano zdravstveno osoblje...ili eto on odlucio na twitteru da napravi kampanju.

Nesto mi to wiping out ne zvuci logicno,  Wiping out je bilo kad su otpustali desetina hiljada ljudi u zdravstvu. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Ako omicron pogadja bolnicko osoblje

 

Pa pogađa sve, to je jasno već nedeljama, nešto manje vakcinisane i preležale nego one bez ikakvog imuniteta, ali se i oni daleko više zaražavaju nego ranije. Nije džabe u Danskoj udeo nevakcinisanih među onima zaraženim omikronom 3x manji nego kod delte.

 

Naravno da neće pomreti, daleko od toga, ali pošto su zarazni ne mogu na posao.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, erwin said:

 

Pa pogađa sve, to je jasno već nedeljama, nešto manje vakcinisane i preležale nego one bez ikakvog imuniteta, ali se i oni daleko više zaražavaju nego ranije. Nije džabe u Danskoj udeo nevakcinisanih među onima zaraženim omikronom 3x manji nego kod delte.

 

Naravno da neće pomreti, daleko od toga, ali pošto su zarazni ne mogu na posao.

Ja nisam tako razumeo smisao posta @Angelia čak bih se usudio da u njeno ime pojasnim, ukoliko ima primedbe nek piše.


Elem ukoliko su zdravstveni radnici, po definiciji vakcinisani, busterovani, nose uvek i svuda maske, face shields čak i ovde zaboravljene rukavice pa + skafanderi + one navlake za cipele - wiped out, onda nema preteranog smisla građanima apelovati da nose maske, vakcinišu se, busteruju u istom tvitu jer će i oni biti wiped out. 

Prosto veština komunikacije zahteva da kad navedeš primer jedne marginalne grupe koja radi a+b+c i bude zbrisana od Omikrona ne nastaviš da svim drugima preporučiš isto a+b+c. Jer to a+b+c nije pomoglo originalnom primeru.
 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

 

Pa pogađa sve, to je jasno već nedeljama, nešto manje vakcinisane i preležale nego one bez ikakvog imuniteta, ali se i oni daleko više zaražavaju nego ranije. Nije džabe u Danskoj udeo nevakcinisanih među onima zaraženim omikronom 3x manji nego kod delte.

 

Naravno da neće pomreti, daleko od toga, ali pošto su zarazni ne mogu na posao.

Uz ovo sto je @urosg3rekao, I pojasnio sta sam mislila delom posta:

 

Ne kazem ja da ne pogadja sve, ali je "wiping out" preterivanje, jer je tu mnogo vise doprinelo otpustanje nevakcinisanih (I onih koji su prelezali). Dve godine smo u ovom s....u I oni moraju da blokiraju ICU krevete? Covek preteruje za twitter, ili kampanju.

 

To ti je kao da za argument uzmemo bilo koji random tweet. Histerisanje komplet, iz kog razloga ne znam, mozda covek ima najbolje namere, kao I neki antivaxeri naravno. 

 

Ali zdravstveni radnici sa svim zastitama su masakrirani, idite radite sto I oni.... nema logike uopste.

 

Vracam se na prethodni moj stav odavno, da se vakcinacija "promovise" potpuno nelogicnim nacinom.  

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Angelia said:

Dve godine smo u ovom s....u I oni moraju da blokiraju ICU krevete?

 

A šta je tu čudno? Bila je vest da je u Nemačkoj ove godine dostupno 5000 manje kreveta na intenzivnoj nego prošle (27.000 -> 22.000) zbog nedostatka kadra. Dosta medicinara je izbačeno iz stroja trajno ili dugim kovidom, a gomila njih je odlučila da im posle godinu ili više dana jebavanja sa nedokazanom pučinom koja hoće slobodu, a ne i odgovornost to ne treba više u životu i da nema para koje taj stres mogu da plate.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Darko said:

Sutra se boost-ujem trećom dozom Fajzera, šta mogu da očekujem, ima li neke razlike od prve ili druge doze?

 

Unapred hvala!

 

Javi nam kako si. Ja prvu dozu nisam ni osetila..a druga i treća, uh..temperatura+jeza+glavobolja, ali je sve to prošlo za 24-48 sati. 

 

 

7 hours ago, Eddard said:


 

 


A neke procene su i da bi šteta od nemanja lockdown-a (tada) bila daleko veća od štete od samog lockdown-a.

Ali danas, slažem se, ja ga ne bih više uvodio. Jedino da virus mutira u nešto što potpuno izbegava stečeni imunitet i ubija više, ali verovatnoća za tako nešto je minimalna.

Nemam ni ja više strpljenja za kojekakva ograničenja... Dosta je bilo, moramo polako da nalazimo načina za povratak u neku normalu, šta god to bilo.

Posle nedelju dana boravka u NYC, počinjem polako da prelazim u tim "urospetge" emoji16.pngemoji12.png.

 

 

100 posto se slažem sa ovim boldovanim i da dodam da je i meni strpljenje na kraju.

 

*

 

Ono predviđanje da će pandemiji biti kraj 2024.godine besmisleno mi je, kao i sva ostala predviđanja. Niko nema onu čarobnu lampu u kojoj može da vidi kraj virusu koji je drugačiji od ostalih koronavirusa. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

 

A šta je tu čudno? Bila je vest da je u Nemačkoj ove godine dostupno 5000 manje kreveta na intenzivnoj nego prošle (27.000 -> 22.000) zbog nedostatka kadra. Dosta medicinara je izbačeno iz stroja trajno ili dugim kovidom, a gomila njih je odlučila da im posle godinu ili više dana jebavanja sa nedokazanom pučinom koja hoće slobodu, a ne i odgovornost to ne treba više u životu i da nema para koje taj stres mogu da plate.

U NYC jeste cudno, jer su oni dodali krevete na ICU prosle godine, znacajan broj. I mozes da pogledas da su negde u avgustu tvrdili da su spremni za bilo kakav talas.

Jedini nacin na koji se to moglo promeniti od avgusta je masovno otpustanje ili napustanje posla zbog mandatirane vakcine. Negde u oktobru samo sam zakacila vest o otpustanju 35k radnika u zdravstvu u NY(ponavljam otpustani su I oni koji su prelezali covid a odbili vakcinu, sto ich nema smisla). Ne drzi me za rec dal je bas NYC, ali ima smisla jer oni imaju oko milion zaposlenih u zdravstvu.

Pa nije ih valjda omicron zbrisao za 3 nedelje? 

 

Nema logike pa to ti je.   

Samo to kazem.

 

Edit: odlepio software pa duplirao post 

 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...