Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Quote

"Slušam priče iz 16. veka, ne mogu da verujem" VIDEO

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da ne može razumeti da su ljudi poverovali u priče o čipovima u vakcinama protiv koronavirusa.

pošto su u XVI veku čipovi bili opšta tema.

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

 

On 9/12/2021 at 9:02 PM, Hugo Punch said:

https://www.bizlife.rs/mera-koja-ce-pogoditi-nevakcinisane-nema-plate-za-vreme-korona-karantina/?fbclid=IwAR1b-6zW5zpaM_6GczsEgyLc5veZqunr38BWUVqRHfqB51DVrqx3bnyLFbI

 

You've gotta love Germany.

 

Odlicna mera. Postuju se ljudska prava na izbor, ali firma ne mora da pati zbog toga sto si ti idiot.

 

Moj dobar drug koji zivi i radi u Hamburgu je pre 10ak dana bio u Srbiji prvi put od marta 2020 (otputovao je nazad u Nemacku bukvalno onog dana kada je u Srbiji proglaseno vanredno stanje, kao poslednji avion sa aerodroma u Nišu). 
Kaže da je njegova firma odavno uvela politiku da ako putujes negde i zaraziš se ne plaćaju ti ništa za vreme bolovanja.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ridji said:

 

 

Moj dobar drug koji zivi i radi u Hamburgu je pre 10ak dana bio u Srbiji prvi put od marta 2020 (otputovao je nazad u Nemacku bukvalno onog dana kada je u Srbiji proglaseno vanredno stanje, kao poslednji avion sa aerodroma u Nišu). 
Kaže da je njegova firma odavno uvela politiku da ako putujes negde i zaraziš se ne plaćaju ti ništa za vreme bolovanja.

 

Ovo vazi i za vakcinisane?

 

 

Just now, CheshireCat said:

 

Ah pa ja sam juče bio pesimista kad sam mislio da je 8000 nedostižno ove nedelje :classic_biggrin:

 

Ja se i dalje tesim - 17. marta, na skoro isti broj aktivnih infekcija (ca. 75 000) kao danas, u bolnicama je bilo skoro 5000, a na respiratoru 210.... za nekih 25 % vise nego sad.

 

A tad smo imali i neke mere, ako se ne varam, i deca nisu isla u skolu.

Ovo sad sto imamo nisu mere - plus, deca idu u skolu

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Cyrus Smith said:

Ako je neko to i tvrdio ovde ja nisam, dakle čemu ovo?

 

Nijedan moj post nije bio usmeren ni protiv tebe, ni protiv nekog drugog s foruma, jer ad hominem polemika nema mnogo smisla. Sve vreme govorimo o tome sta neka grupa ljudi tvrdi, ili, preciznije, o jednom tipu razmisljanja, nezavisno od toga ko ga konkretno zastupa. Dovoljno je sto je prominentno i popularno.

Link to comment
Share on other sites

Sunčice, postaje jasno da se virus obuzdava merama. Inače ne bi bilo ovakvih eksponencijalnih rastova.

Vakcina je kul, umanjuje posledice, ali i dalje ima i vakcinisanih koji završe sa težim posledicama, a da ima mera ne bi bilo tako.

Nisam siguran da je ovde uopšte bitno što je delta ako je sve pušteno s lanca.

 

 

PS. Ja sam blizu da priznam da je (moja) teorija o prirodnom toku epidemije bila zabluda, iako se više puta potvrdila i omogućila mi da pogodim tačan datum maksimuma 23.3.

 

 

 

Edited by CheshireCat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, CheshireCat said:

Sunčice, postaje jasno da se virus obuzdava merama. Inače ne bi bilo ovakvih eksponencijalnih rastova.

Vakcina je kul, umanjuje posledice, ali i dalje ima i vakcinisanih koji završe sa težim posledicama, a da ima mera ne bi bilo tako.

Nisam siguran da je ovde uopšte bitno što je delta ako je sve pušteno s lanca.

 

 

 

 

Pa moji postovi upravo to i pokazuju - uz zarazniji delta soj, uz nikakve mere, kako vakcine rade!

 

Ne znam kako si ti shvatio moj(e) post(ove)?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Pa moji postovi upravo to i pokazuju - uz zarazniji delta soj, uz nikakve mere, kako vakcine rade!

 

Ne znam kako si ti shvatio moj(e) post(ove)?

 

Da, kapiram ti poentu, ali nisam baš spreman da se divim farmakološkom dostignuću ako ćemo ( a hoćemo ) mi imati umrlih skoro kao da vakcine nisu ni došle.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CheshireCat said:

 

Da, kapiram ti poentu, ali nisam baš spreman da se divim farmakološkom dostignuću ako ćemo ( a hoćemo ) mi imati umrlih skoro kao da vakcine nisu ni došle.

 

 

 

Pogledaj broj umrlih u NL, recimo, pa mi reci da li je do farmakoloskog dostignuca ili do ljudi?

 

Odmah da ti kazem - nije do farmakoloskog dostignuca - do nas je.... 

Link to comment
Share on other sites

Danasnja brojka je dobar pokazatelj u kom pravcu idemo 'prirodnim putem', poredjenja radi 7.7k zarazenih u zemlji sa jedva 6.5M stanovnika odgovara 70-80k u UK ili 400-450k u USA, dakle brojke koje ove zemlje do sada ni u najgorim talasima nisu imale, a svakako vise testiraju od nas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ja se i dalje tesim - 17. marta, na skoro isti broj aktivnih infekcija (ca. 75 000) kao danas, u bolnicama je bilo skoro 5000, a na respiratoru 210.... za nekih 25 % vise nego sad.

 

A tad smo imali i neke mere, ako se ne varam, i deca nisu isla u skolu.

Ovo sad sto imamo nisu mere - plus, deca idu u skolu

A vakcina?

Da smo imali bolju vakcinu i da se više ljudi vakcinisalo sad bi na ove katastrofalne brojeve imali i manje mrtvih i manje ljudi u bolnicama i na respiratorima.

Što bi rekli, da je baba imala...

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, shonke said:

A vakcina?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Pa to!!! Pa vakcina RADI, je l' treba da nacrtam uz svoj post?

Nije dovoljno  sto opisem situaciju, dodoam brojke? 😄

 

Evo, napisacu - uz mnogo zarazniji soj i uz nepostojece mere, mi  imamo manje ozbiljnih slucajeva u  ovom talasu, zahvaljujuci VAKCINAMA!

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Cyrus Smith said:

Pa da postoji nekakva "nauka" koja sve zna najbolje kao da je baba Vanga a ne metod dolaženja do najboljeg trenutno mogućeg odgovora na neko pitanje. Nažalost, kad već nauka sve zna, na ovo nije odgovorio:

 

 

Što se tiče neslaganja preporuka to je baš normalna stvar u nauci, neslaganje mišljenja koje se prevazilazi sagledavanjem do sada poznatih dokaza i po potrebi, traženjem novih. Idealno, ljudski ego i bias tu ne bi trebalo da igra ulogu. U stvarnosti skoro uvek igra zbog ljudske prirode.

 

Konkretno, ovde bi trebalo ostaviti još malo vremena da se vidi da li će uspeti da se usaglase oko buster doza. Ako se ne usaglase onda u se i svoje kljuse najbolje kako možeš. 

Ma jasno je meni sta i kako da radim za sebe, ali me iritira kad se se neko pravi pametan pa kao "ma nauka je ocigledna". Jos ni da ne pominjem da je ovo objavljeno u Lancetu, treba sad i njima da verujem nakon one smejurije sa 27 potpisnika...

i procitala sam text, manje vise kroz ceo text oni tvrde da nemaju dokaza ni za sta. treba nam vise informacija.

 

Ali zato ima neko na forumu ko sve zna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, shonke said:

Da smo imali bolju vakcinu i da se više ljudi vakcinisalo sad bi na ove katastrofalne brojeve imali i manje mrtvih i manje ljudi u bolnicama

 

Imas podatke koliko je ljudi koji su vakcinisani "losijim vakcinama" kod nas umrlo/hospitalizovano?

 

Bila bolja opcija cekati Pfizera po 20-30000 na pocetku?

 

Evo, ja od ovih 10-ak zarazenih trenutno (7 kineskom) znam dvoje koji imaju upalu pluca, svi ostali ok - pitanje je kako bi bilo da nisu ni tom kineskom vakcinsani

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, shonke said:

Kad pre stižeš da odgovoriš!? emoji1.png
Mislim da je u tim2 trenutku bila najbolja varijanta jer je bila jedina ali se superiornost Pfizer-a ipak sad vidi.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

😄

 

Apsolutno - evo ubedjujem sve koji su primili kinesku, da sad uzmu Pfizer - mamu sam ubedila

4 minutes ago, CheshireCat said:

Ma potcenjujete Sinofarm. Dosta Mađara je Sinofarm, pa nisu eksplodirali.

 

Pa ne potcenjujem, procitaj gore sta sam napisala

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ras kass said:

Kad bi bilo pogodno da se uradi test na antitela posle buster doze ? Koliko da se saceka ? Dve doze Sinofarma i Fajzer kao treca.

Pa sacekaj bar 2 nedelje.

Ja isto planiram posle 2 kineza fajzerom da se bustujem.

Imam i ja pitanje. Sumnjam da sam pre 3 nedelje prelezao. Koliko vremena od prvih simptoma ili od trenutka prestanka treba da se uradi igg kako bi se zakljucilo da li sam prelezao ili ne?

Ja cuo 3 nedelje od prvog simptoma al razlicita su misljenja.

Link to comment
Share on other sites

.

 

Lancet..interesantan clanak o boosteru...

 

 

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)02046-8/fulltext#

 

 

 

Boosting might ultimately be needed in the general population because of waning immunity to the primary vaccination or because variants expressing new antigens have evolved to the point at which immune responses to the original vaccine antigens no longer protect adequately against currently circulating viruses.

 

Although the benefits of primary COVID-19 vaccination clearly outweigh the risks, there could be risks if boosters are widely introduced too soon, or too frequently, especially with vaccines that can have immune-mediated side-effects (such as myocarditis, which is more common after the second dose of some mRNA vaccines, or Guillain-Barre syndrome, which has been associated with adenovirus-vectored COVID-19 vaccines).

If unnecessary boosting causes significant adverse reactions, there could be implications for vaccine acceptance that go beyond COVID-19 vaccines.

 

Thus, widespread boosting should be undertaken only if there is clear evidence that it is appropriate.

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, attolini said:

Lancet..interesantan clanak o boosteru...

 

Već vidim antivaksere kako doživljavaju orgazme. Verujem da će se pojaviti teorije zasnovane na tumačenju vidovite Slavice iz Bajmoka ili dr Milojka iz Prčkovca da je šest meseci prerano i da će se DNK toliko izmeniti da svakome izrastu rogovi i otpadne mu piša.

 

Naravno, ništa na tvoj račun, samo konstatujem kako će se ovaj članak zloupotrebiti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sve je to ok ali kad će da kažu kada je appropriate?
Potrebna je jasna strategija koja se bazira na jasnom sledu koraka. Tipa "sad vakcinišemo te i te građane ili sve stanovnike, rezultat će biti takav i takav, sledeće godine (ili za 6, 8, 10 meseci) sleduje booster ili nova doza ili kako god to zovete".
Ovo sad je sve kako se ko snađe, kako ko tumači statistiku, stihija.
Takođe, potreban je plan šta 2022. godine. Ne možete da se mesecima preganjate o uvođenju i oslanjate na nekakve Green propusnica a za 5-6 meseci masa ljudi će izgubiti imunitet od vakcina a verovatno i od prelezane infekcije. Šta sa onima koji su npr prelezali u januaru, primili vakcinu u npr aprilu i u aprilu 2022. godine je njihov status kakav? Odavno prošla infekcija, prošlo godinu dana od vakcine. Jel treba booster, ne treba booster, jel važi Green pass, ne važi Green pass. Smislite šta treba i sta ne treba. Ovako bolje da ne objavljuju preporuke koje sadrže možda, ako, verovatno...


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...