Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Prijatelj Mitar said:

Ali kako da antivirusni lek radi protiv nekog novog, buduceg soja virusa? Moze kao i vakcina da radi protiv onog na cijoj osnovi je kreiran; kad se virus izmeni u dovoljnoj meri, lek postaje nesvrsishodan.

 

 

Nisam strucnjak da objasnim kako ali znam da se sida sada leci iako virus mutira mnogo brze nego ovaj. Od side se vise ne umire; Bolest postoji i dalje ali leci se bez obzira na mutiranje i nove sojeve.

Citala sam da francuzi prave neki novi tip vakcine za covid koji bi trebalo da bude spreman tj istestiran negde oko nove godine i trebalo bi da bude efikasan nezavisno od mutacije, drzimo pesnice da tako bude

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hteo bih da upitamu vezi mog leta juce. Da li je moguce da npr ovi iz Zeneve na aerodromu imaju informaciju od aerodroma BGD o svakom putniku ko je vakcinisan ili PCR test negativan a putuje iz BGD do Zeneve? Pitam jer mi je cudno da nisu trazili potvrdu o vakcinaciji ili potvrdu o negativnom testu na aerodromu u Zenevi.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Tomiprunet said:

Hteo bih da upitamu vezi mog leta juce. Da li je moguce da npr ovi iz Zeneve na aerodromu imaju informaciju od aerodroma BGD o svakom putniku ko je vakcinisan ili PCR test negativan a putuje iz BGD do Zeneve? Pitam jer mi je cudno da nisu trazili potvrdu o vakcinaciji ili potvrdu o negativnom testu na aerodromu u Zenevi.

 

Da li su ti trazili u Bg na aerodromu?

 

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, ciao said:

Nisam strucnjak da objasnim kako ali znam da se sida sada leci iako virus mutira mnogo brze nego ovaj. Od side se vise ne umire; Bolest postoji i dalje ali leci se bez obzira na mutiranje i nove sojeve.

Citala sam da francuzi prave neki novi tip vakcine za covid koji bi trebalo da bude spreman tj istestiran negde oko nove godine i trebalo bi da bude efikasan nezavisno od mutacije, drzimo pesnice da tako bude

 

 Vezano za lekove/protokole lecenja - opet ista prica u Srbiji - svi pozitivni, i sa i bez upale pluca, dobiju Hemomicin!!

 

Jedna jedina osoba za koju sam cula da je pozitivna (nakon tri doze Pfizera) je dobila "stari" antivirusni lek Isoprinosine, i nije dobila antibiotik

Link to comment
Share on other sites

Malopre čujem više priča o srednjim školama odnosno gimnazijama. U 5. navodno već ima 27 učenika koji su pozitivni. Kad dođu do 60 cela škola ide na online. Ne znam odakle takav plan, ja to nigde nisam pročitao u dokumentima ministarstva.
U 6. gimnaziji dva odeljenja iz druge i četvrte godine su na online.
Ne znam kakvo je stanje po oš, mitar koji lebdi bi mogao više da nam kaže.
Čini mi se da do oktobra će skoro sve škole na kombinovani ili online model.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Peti dan posle pojave simptoma - nikakav antibiotik nisam dobio, samo paracetamol i vitamin D

Uradili su mi krvnu sliku i rekli da dođem za nedelju dana

Brat mi je alergičan na penicilin te se nije vakcinisao - ni on nije dobio antibiotike, a ima simptome...

Trenutno mi je žurka u glavi, šta da radim.

Da li da ih prijavim ili da odem da pokušam da se "objasnim" ...

:classic_sad:

Ah da - ako je ne skidam Tt mi je 37.5

Tzv - "plućna" ...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Andrej said:

Peti dan posle pojave simptoma - nikakav antibiotik nisam dobio, samo paracetamol i vitamin D

Uradili su mi krvnu sliku i rekli da dođem za nedelju dana

Brat mi je alergičan na penicilin te se nije vakcinisao - ni on nije dobio antibiotike, a ima simptome...

Trenutno mi je žurka u glavi, šta da radim.

Da li da ih prijavim ili da odem da pokušam da se "objasnim" ...

:classic_sad:

Ah da - ako je ne skidam Tt mi je 37.5

Tzv - "plućna" ...

 

Koga da prijavis? Ove sto ti nisu dali antibiotik?

 

Zahvali im se! 

Antibiotik ne daju ni u jednoj normalnoj drzavi tek tako, za ovu virusnu infekciju

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Tomiprunet said:

Hteo bih da upitamu vezi mog leta juce. Da li je moguce da npr ovi iz Zeneve na aerodromu imaju informaciju od aerodroma BGD o svakom putniku ko je vakcinisan ili PCR test negativan a putuje iz BGD do Zeneve? Pitam jer mi je cudno da nisu trazili potvrdu o vakcinaciji ili potvrdu o negativnom testu na aerodromu u Zenevi.

Koliko znam recimo francuzi kazu aeodromu beograd da ne smeju da puste u avion putnike koji nisu vakcinisani ili testirani negativno a ukoliko se desi da takvog putnika puste kontrola na Francuskom aerodromu ima pravo da ga posalje nazad letom na trosak bg aerodroma. Zbog toga na aerodromu koliko znam iz iskustva vrlo kontrolisu papire

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Sunshine State said:

 

 Vezano za lekove/protokole lecenja - opet ista prica u Srbiji - svi pozitivni, i sa i bez upale pluca, dobiju Hemomicin!!

 

Jedna jedina osoba za koju sam cula da je pozitivna (nakon tri doze Pfizera) je dobila "stari" antivirusni lek Isoprinosine, i nije dobila antibiotik

 

Da, svima daju Hemomocin..i moj zet je popio 2-3 kutije Hemomocina, išao je u aprilu na nekoliko kontrola u kovid ambulantu. 

 

Da li znaš možda koje simptome ima ta osoba koja je dobila tri doze Pfizera? I kako se oseća?

 

 

 

18 minutes ago, Andrej said:

Peti dan posle pojave simptoma - nikakav antibiotik nisam dobio, samo paracetamol i vitamin D

Uradili su mi krvnu sliku i rekli da dođem za nedelju dana

Brat mi je alergičan na penicilin te se nije vakcinisao - ni on nije dobio antibiotike, a ima simptome...

Trenutno mi je žurka u glavi, šta da radim.

Da li da ih prijavim ili da odem da pokušam da se "objasnim" ...

:classic_sad:

Ah da - ako je ne skidam Tt mi je 37.5

Tzv - "plućna" ...

 

Ovo je stvarno neobično. Moji zet i sestričina su imali koronu u aprilu dobili su i Hemomicin, i radili su dva puta analizu krvne slike, rezultati su bili brzo gotovi.

 

I pored vitamina D, kupili su i vitamin C, B...i još neke, ne znam koje, uglavnom dosta vitamina..

 

Da li su ti radili Rg pluća? 

 

Javljaj kako si.. i želim da ti što pre bude bolje. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

...Ovo je stvarno neobično. Moji zet i sestričina su imali koronu u aprilu dobili su i Hemomicin, i radili su dva puta analizu krvne slike, rezultati su bili brzo gotovi.

 

I pored vitamina D, kupili su i vitamin C, B...i još neke, ne znam koje, uglavnom dosta vitamina..

 

Da li su ti radili Rg pluća? 

 

Javljaj kako si.. i želim da ti što pre bude bolje. 

 

Hvala

Hoću

Rtg tek treba da rade, kad se namole.

 

 

Edited by Andrej
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, shonke said:

Malopre čujem više priča o srednjim školama odnosno gimnazijama. U 5. navodno već ima 27 učenika koji su pozitivni. Kad dođu do 60 cela škola ide na online. Ne znam odakle takav plan, ja to nigde nisam pročitao u dokumentima ministarstva.
U 6. gimnaziji dva odeljenja iz druge i četvrte godine su na online.
Ne znam kakvo je stanje po oš, mitar koji lebdi bi mogao više da nam kaže.
Čini mi se da do oktobra će skoro sve škole na kombinovani ili online model.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Ima zarazenih i ucenika i nastavnika, kod nas za sada nijedno odeljenje nije ispalo, ali znam skole u kojima jesu. Moja procena je da cemo na kombinovani posle 15. septembra; videcemo. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

 

Dva dana temperaturu (ne visu od 38 C) i gubitak cula mirisa.

Sad je skroz ok (danas je 8. dan)

 

Hvala ti puno na informaciji. 

 

Ja sam u neviđenoj panici, mama treba da putuje na jednu sahranu u sredu, do Novog Sada, nosiće sve vreme masku, ali ja se plašim tih buseva, tj relacija na duže.

 

A ne može niko da vozi nju i tetku do NS-a..tetka je odavno primila kineza, a mama i ja treću dozu Pfizera treba da dobijemo u novembru.

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Hvala ti puno na informaciji. 

 

Ja sam u neviđenoj panici, mama treba da putuje na jednu sahranu u sredu, do Novog Sada, nosiće sve vreme masku, ali ja se plašim tih buseva, tj relacija na duže.

 

A ne može niko da vozi nju i tetku do NS-a..tetka je odavno primila kineza, a mama i ja treću dozu Pfizera treba da dobijemo u novembru.

 

 

 

 

Prvo probaj da ne panicis.. Ako je strah urodjeni odbrambeni mehanizam, panika to sigirno nije.. 

Koliko sam shvatio i ti i majka ste vakcinisani pre 4 meseca, vasa zastita je na piku.. 

Ne prenosi se virus bas tako lako, inace bi svi vec prosli to, ipak je u najvecem broju slucajeva potrebno i vreme i koncetracija samog virusa... 

Ukoliko mama nosi masku ffp zastite, i ne bude se zadrzavala posle sahrane, stvarno mislim da nema vece sanse za inficirovanje nego u svakodnevnom zivotu.. 

Ne volim primere, jer statisticki malo znace, ali moja supruga provodi dnevno par sati u prigradskoj zeleznici, nije se zarazila ni ona ni njene prijateljice... 

Rizik je sveprisutan, ali bas bas nemas razlog za paniku, posebno ne posle vakcinacije.. 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@attolini Hvala, ipak si me malo smirio. Mama će nositi KN95 masku, i nema nameru da se puno zadržava posle te sahrane.

 

Inače, moj brat od ujaka živi i radi u Moskvi, putuje na posao i sa posla vozom, jer ne živi sa porodicom u centru Moskve. Imao je prošle godine asimptomatski oblik korone, vakcinisan je posle određenog vremena sa obe doze Sputnika i on mi isto kaže da ne paničim..Isto provodi po sat vremena u vožnji i ima normalno masku sve vreme. Nije se zarazio ponovo a tokom radnog dana dolazi u kontakt sa drugim ljudima. 

 

Ne razumem zašto paničim. 31.05. revakcinisane smo drugom dozom Fajzera, ali ne šetamo puno po gradu, sve što možemo obavljamo ovde u kraju gde uglavnom svi poštuju mere.

Ali, od početka korone nismo išle nigde van grada, zato se pomalo plašim...Neosnovano se plašim, znam.

 

Ja ne mogu da dočekam kraj te pandemije, skroz mi je poremetila život, planove, sve. 

 

Možda treba neko vreme da čitam neke druge tekstove na internetu, ne samo o novim sojevima korone i o koroni..

 

Hvala još jednom..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

E, a kad šalju poziv za treću dozu, ili šta je već, obaveštenje... Mislim koliko dana unapred?

 

Meni su poslali nešto ranije. Dobio sam poziv od e-uprave 27. avgusta, gde piše da je prošlo više od šest meseci od druge doze, a primio sam je polovinom aprila jer sam čekao Pfizerovu vakcinu. Planiram da to uradim uskoro jer hoću da maksimalno rastegnem Pfizerovo dejstvo, tj. da to izvedem dok je Pfizer dostupan. Pošto su se ovi naši odlučili za proizvodnju kineske i ruske vakcine, računam da je bolje da sačekam tih šest meseci plus koji dan samo da bih primio nešto što valja jer u ono što su osmislili brat Si i brat Putko baš i nemam poverenja, a u lokalne kopije njihovih proizvoda još manje.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Meni su poslali nešto ranije. Dobio sam poziv od e-uprave 27. avgusta, gde piše da je prošlo više od šest meseci od druge doze, a primio sam je polovinom aprila jer sam čekao Pfizerovu vakcinu. Planiram da to uradim uskoro jer hoću da maksimalno rastegnem Pfizerovo dejstvo, tj. da to izvedem dok je Pfizer dostupan. Pošto su se ovi naši odlučili za proizvodnju kineske i ruske vakcine, računam da je bolje da sačekam tih šest meseci plus koji dan samo da bih primio nešto što valja jer u ono što su osmislili brat Si i brat Putko baš i nemam poverenja, a u lokalne kopije njihovih proizvoda još manje.

 

With all due respect prema Fajzeru, pokazalo se da je Sputnjik jako dobra vakcina, mnogo bliza kvalitetu Fajzera, nego Sinofarma. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AgroLaki said:

 

With all due respect prema Fajzeru, pokazalo se da je Sputnjik jako dobra vakcina, mnogo bliza kvalitetu Fajzera, nego Sinofarma. 

 

Neka je i taj Sputnjik OK, nisam kompetentan, ali u ono što naši proizvode baš i nemam poverenja. Nisu uspeli da sklepaju ni ruska vozila u Zastavi kako treba, a za nešto mnogo ozbiljnije od Lade Nive za društvena/državna preduzeća, u naše klepače baš i nemam poverenja.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...