Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

30 minutes ago, djura.net said:

Od 10. septembra Danaska ukida sve antikovid mere posto je vakcinisala 80% stanovnistva starijeg od 12 (!) godina. Booster planiraju da daju samo ljudima sa slabijim imunitetom.

Lepa vest.

 

31 minutes ago, djura.net said:

Od ostalih vesti, mi varijanta u laboratorijskim uslovima uspesno izbegava antitela koja proizvodi vakcina I prirodna infekcija. 

Valjda mu varijanta?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AgroLaki said:

Ako probija i prelezale od prethodnih sojeva onda smo ga najebali u startu, ovo ce ici iznova i iznova. 

Izgleda da se ne prenosi tako dramaticno/agresivno kao delta ili alfa, mutacija je otkrivena 25. januara u Kolumbiji, a trenutno u USA je 99% slucajeva izazvano delta varijantom. Za ocekivati je da se uskoro neke stvari znaju vise o ovoj mutaciji, so stay tuned.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, djura.net said:

Izgleda da se ne prenosi tako dramaticno/agresivno kao delta ili alfa, mutacija je otkrivena 25. januara u Kolumbiji, a trenutno u USA je 99% slucajeva izazvano delta varijantom. Za ocekivati je da se uskoro neke stvari znaju vise o ovoj mutaciji, so stay tuned.

 

Nema sta, jos ovakvih vesti ce dodatno ubrzati vakcinaciju.

 

Bila je i nepalska, tajlandska, vijetnamska , severnofrancuska mutacija.....verovanto sam neku preskocio.

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

Ako probija i prelezale od prethodnih sojeva onda smo ga najebali u startu, ovo ce ici iznova i iznova. 

Ne bih se suviše ustručavao oko novih sojeva, ovaj lik je lepo objasnio (malo podugačko ali vredi pročitati):

 

https://cspicenter.org/blog/waronscience/why-covid-19-is-here-to-stay-and-why-you-shouldnt-worry-about-it/

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Od danas moja pokrajna (Hessen) je pocela da prijavljuje tzv incidence broj posebno za vakcinisane, posebno za nevakcinisane. Za sada antivaxi vode sa 270 i kusur protiv nas sa 9.7

 

Dokument

 

Krivo mi je sto se nisu potrudili da izdvoje prelezale u posebnu grupi ili tacno kazu gde njih racunaju. A trebalo bi u vakcinisane. Podaci su tu, samo ih treba razvrstavati. Ovo je dobro sto su krenuli iz dva razloga:

 

1. Nema mesta ubedjivanju za antivax/vax stranu, radi ili ne radi, crno/belo zovi kako hoces. A onda i odluka o obaveznoj vakcinaciji moze biti razmatrana jer su ovo real-world podaci, dakle situacija na terenu, bez anegdotalnih "dokaza", vec surovo statisticki. 

2. Kontrola politicara i njhove zaje**** sa merama/bez mera, otvaranja/zatvaranja i sl. Opet crno na belo. 

 

Ne znam da li druge pokrajne krecu sa ovim, trebalo bi, posto incidence broj vise nece biti polazna tacka o odlukama. Vec kapaciteti u bolnicama, a to nikada nije bio problem u Nemackoj, cak ni u Martu-Aprilu ove godine a ni 2020. 

 

 

Edited by Dzoni_m
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2021 at 3:13 PM, zoe Bg said:

4056/16175/16

 

Na respiratoru 161

 

U bolnicama 4072

 

Situacija iz marta ove godine- slican broj testiranih/pozitivnih, ali broj u bolnicama, danas, bitno manji, pa cak i broj na bolesnih na respiratoru je znacajno manji

 

Danas u bolnicama 1571, u martu (slicna tacka na krivoj, slican broj zarazenih/testiranih) bilo 4072

 

Razlika - mladji svet u bolnicama, vakcinisani imaju blaze simptome, itd, itd....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sunshine State said:

Ok, mi smo i inace uvek antiprotivni - globalna kriva se vec "zalomila" (i broj zarazenih i broj umrlih)

 

Strpimo se jos "dve nedelje"

nije bas sigurno to "zalomljavanje", lagani rast u UK traje vec mesec dana, za USA ne mozemo da budemo sigurni da je kriva pocela da klizi na dole, Indija se koleba a znamo gde za tili cas to ode kod njih. neke evropske zemlje poput Nemacke i Rumunije takodje imaju ozbiljan rast novozarazenih.

nego da vidimo sta ce biti za "dve nedelje".

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

nije bas sigurno to "zalomljavanje", lagani rast u UK traje vec mesec dana, za USA ne mozemo da budemo sigurni da je kriva pocela da klizi na dole, Indija se koleba a znamo gde za tili cas to ode kod njih. neke evropske zemlje poput Nemacke i Rumunije takodje imaju ozbiljan rast novozarazenih.

nego da vidimo sta ce biti za "dve nedelje".

 

Ok, ali poredim sa prethodnim talasima; niko ni ne moze sa sigurnoscu da predvidi hoce li skociti ili pasti.

Ako ovih 5.5 milijardi vakcina datih do sad nije pomoglo da talasi budu blazi/kraci, onda nema cemu dalje da se nadamo.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, djura.net said:

nije bas sigurno to "zalomljavanje", lagani rast u UK traje vec mesec dana, za USA ne mozemo da budemo sigurni da je kriva pocela da klizi na dole, Indija se koleba a znamo gde za tili cas to ode kod njih. neke evropske zemlje poput Nemacke i Rumunije takodje imaju ozbiljan rast novozarazenih.

nego da vidimo sta ce biti za "dve nedelje".

 

U Rumuniji je tek 27% populacije vakcinisano. U Nemackoj rast je zbog nevakcinisanih koji vidimo imaju i 20x vecu incidencu od vakcinisanih. Podaci iz USA jasno govore da su vecina zarazenih i hospitalizovanih nevakcinisani.

 

Holandija je radila studiju hospitalizacije covid zarazenih. Od aprila je oko 15000 hospitalizovano, od toga 88% nevakcinisani, 7.5% delimicno vackinisani i 4.5% potpuno vakcinisani.

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

Kakav god da je procenat vakcinacije, 10%, 20% nebitno - mora da se statistički vidi. Ako se ne vidi onda je statistički uzorak loš. U big data 10% je mnogo da ne pričam o procentima koji su blizu ili oko 50% to mora da se vidi.

 

 

.

 

U idealu da...ali nemoj da zaboravis da su u toj "jednacini " prakticno sve druge cifre varijabile...i njih je bezumno mnogo...

 

Imaju Britanci odlican nedeljni Kovid  tehnicki briefing, vec neko vreme stavke "estimate vaccine eficiency" nema... Ostala statistika je takva da se obe strane u jeftinim diskusijama  njom koriste, ...

Iako se ne slazem sa mnogim upisima ovde, ipak, nikakve dileme nema da je uticaj vakcina izuzetan, ...jer pri slicnoj krivoj prenosa virusa, ili cak rekordnoj, kriva hospitalizacije i smrtnosti je proporcionalno niza...i to je jedino vazno...

 

Link to comment
Share on other sites

@ kolektivni imunitet 

 

Ne primajte se, toga nema. Sećate se Novog Pazara lane? Evo ga opet. Dakle ništa od prokuženja.

Šta priča Gojkovic ne znam, ali od imuniteta nema ništa. Prošlogodišnji talasi nemaju neki specijalan uticaj na ovaj.

 

 

@ mu soj

I za deltu je pričano da je opuštena. Meni 160 (i biće još /dosta/ više) na respiratoru u septembru nije opuštencija. O talasu se sudi kad prođe.

Tako da to što se srećom mu ne širi lako - polako s tim.

 

 

Ja sam izgubio nadu da će ova pandemija da se reši lako. Ovo će biti dugačka zajebancija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, attolini said:

U idealu da...ali nemoj da zaboravis da su u toj "jednacini " prakticno sve druge cifre varijabile...i njih je bezumno mnogo...

 

Imaju Britanci odlican nedeljni Kovid  tehnicki briefing, vec neko vreme stavke "estimate vaccine eficiency" nema... Ostala statistika je takva da se obe strane u jeftinim diskusijama  njom koriste, ...

Iako se ne slazem sa mnogim upisima ovde, ipak, nikakve dileme nema da je uticaj vakcina izuzetan, ...jer pri slicnoj krivoj prenosa virusa, ili cak rekordnoj, kriva hospitalizacije i smrtnosti je proporcionalno niza...i to je jedino vazno...

Oko varijabli - ima ih previše za smisleni zaključak barem sa matematičko statističke strane, ja sam se stvarno trudio sa FLOSS ekipom i digli smo ruke, inputi su toliko "prljavi" da je output beskoristan, e sada...
Ako zaista postoji ikakav smisao vakcinacije na prirodan tok epidemije - on mora da se vidi sa ovim procentima vakcinisanih, to je nesumnjivo. Problem sa domaćim inputima što su prljaviji nego inače, ozbiljno mislim da je random.org izvor naših brojki. Ali hajde da pretpostavimo, makar rasprave radi  da su brojevi hospitalizovanih istiniti, e tu moramo da vidimo neki napredak kao posledica vakcinacije.
Ukoliko se tu zadrži proporcija od proletos, pa i zimus, hmmm. Neće da valja.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, CheshireCat said:

Urose, ja mislim da je jedini pouzdan output smrtnost tj odstupanje (svakog 25og za prethodni mesec).
Ali to znači da ćemo videti šta je bilo u ovo vreme tek za mesec i po.

Uzdam se u protokol o lečenju, koji, ukoliko ga se pridržavaš (dakle već jedno ukoliko previše) može da isporuči nekakav odgovor. Imaš jedinstveni set pravila ko ti je kandidat za bolnički krevet, Posledično vakcinacija mora da poremeti odnos novozaraženih/hospitalizovanih kakav poznajemo.
Mada si u pravu sačekaćemo mesec i po.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, AgroLaki said:

Izgleda da ipak mora da se radi vise na leku za virus, koliko god tesko kreirati antivirusne lekove, nego na vakcinama, jer ce vakcine non stop da kaskaju za novim sojem. 

Ja to mislim od pocetka. Za virus side (HIV) i dalje nema vakcina ni efikasnih ni neefikasnih zbog brze mutacije virusa ali su zato lekovi sada vec vrlo efikasni. Covid virus koliko sam shvatila nije mnoogo razlicit, malo manje sporije mutira mada izgleda ipak brze nego sto je u pocetku izgledalo.

Ja se nadam da se na lekovima radi i napreduje vise nego sto se pise o tome

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...