Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

15 hours ago, Ridji said:


Vec treci ili cetvrti dan uzastopno raste broj novozarazenih...
Polako ali sigurno...

a pomenuo sam ja ovde cini mi se da smo prosli tu "donju tacku" na grafikonu i da nam sad sledi rast, koji je za sada vrlo lagan, kad je rec o apsolutnim brojkama, 

kojom brzinom i koliko ce se virus brzo siriti - videcemo. stay tuned. 

Link to comment
Share on other sites

e, ovo i nasi da "prepisu" :default_coffee:

 

Quote

 

Ruska pravoslavna crkva je osobe koje odbijaju da se vakcinišu protiv koronavirusa nazvala grešnicima, osuđenim na iskupljenje do kraja života.

Mitropolit Ilarion iz Moskovske patrijaršije izjavio je da osobe koje odbijaju vakcinaciju čine greh, javlja Rojters.

Svakog dana vidim ljude koji posećuju sveštenike da bi priznali da su odbili da se vakcinišu, čime su, nesvesno, izazvali nečiju smrt. Greh je misliti samo na sebe, a ne i na druge, poručio je Ilarion.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Pa ono, pravi vernici su neke bake koje su se, verovatno, vec vakcinisale

 

Oni "Facebook Amin" vernici ne veruju ni crkvi, tako da slaba vajda i od toga.... mada, ne iste 'leba da probaju popovi

ove vernike koje ja znam naklonjeni su opciji 'Dveri' da svako ima prava da odabere sta hoce da radi.

kad bi ih crkva ovako anatemisala, brzo bi promenili misljenje.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Sunshine State said:

 

Nema to veze s novcem -  moj brat od tetke moze da me kupi, no svejedno se nije usudio za godinu i po da sedne u auto i za 10-ak sati voznje ode u Bg....a isao je za Srbiju uvek mnogo radje nego ja.

 

Razumela sam onaj pocetni strah, dok se nije znalo sta, kako, kad, gde....ali, sad vec nije takva kataklizma

Ma nema, eto ja cekam da oslobode pravila, zato sto me mrzi da im placam pcr u SR za povratak, i da radim ovde testove. Malo smo i razmazeni :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

Ma nema, eto ja cekam da oslobode pravila, zato sto me mrzi da im placam pcr u SR za povratak, i da radim ovde testove. Malo smo i razmazeni :classic_smile:

 

A pomalo (popuno) i skrti! 😛

 

Nisam htela bas da ga tako ofiram, ali znajuci ga, znam da je to najveca prepreka - kakav covid, kakvi bakraci!

 

Zmija u dzepu je jedna od ozbiljnijih "boljki"! 😄 

 

"Nije gazda kesa šuplja što budzašto novce skuplja...
Gazda je ko ume spiskati..."

 

Pa makar i na pcr!

  • Like 2
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Sunshine State said:

 

A pomalo (popuno) i skrti! 😛

 

Nisam htela bas da ga tako ofiram, ali znajuci ga, znam da je to najveca prepreka - kakav covid, kakvi bakraci!

 

Zmija u dzepu je jedna od ozbiljnijih "boljki"! 😄 

 

"Nije gazda kesa šuplja što budzašto novce skuplja...
Gazda je ko ume spiskati..."

 

Pa makar i na pcr!

8tuI.gif

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje za medicinare: šta konkretno znači da virus ima sposobnost da zaobiđe antitela?
Da li to znači da antitela stvorena infekcijom drugog soja ili stvorena vakcinacijom uopšte ne detektuju novi soj pa je jedina odbrana stvaranje novih antitela na baš taj soj ili stara antitela u manjoj (maloj) meri deluju na novi soj ali ne u meri u kojoj su delovala na prethodnu vrstu?
U prvom slučaju, epidemija kreće od nule, dakle vraćamo se u decembar 2019. godine i vratićemo se svaki put sa pojavom takvog soja.

I jedan komentar: u nekoj vesti na b92 navedena je izjava nekog izraelskog naučnika da pfizer ima efikasnost protiv delta soja 60% (a protiv originalnog je na 94%). Pa ako pfizer gubi tako bitku protiv sojeva, čemu da se nadamo? Takođe, koliko je vremenski zahtevno da pfizer/biontech napravi (modifikovanu) vakcinu koja bi delovala na novi soj?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, shonke said:

u nekoj vesti na b92 navedena je izjava nekog izraelskog naučnika da pfizer ima efikasnost protiv delta soja 60% (a protiv originalnog je na 94%). Pa ako pfizer gubi tako bitku protiv sojeva, čemu da se nadamo? Takođe, koliko je vremenski zahtevno da pfizer/biontech napravi (modifikovanu) vakcinu koja bi delovala na novi soj?

Pusti b92.

Koliko vidim u UK kazu da fajzer ima tek nesto malo manju efikasnost od 90% na tu delta varijantu. A ipak tamo imaju ozbiljan talas uzrokovan bas tom varijantom, sigurno su do sada dobili neke ozbiljnije podatke ne tu temu.

Ovih 60% se verovatno odnosi na samo jednu dozu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, shonke said:

Jedno pitanje za medicinare: šta konkretno znači da virus ima sposobnost da zaobiđe antitela?
Da li to znači da antitela stvorena infekcijom drugog soja ili stvorena vakcinacijom uopšte ne detektuju novi soj pa je jedina odbrana stvaranje novih antitela na baš taj soj ili stara antitela u manjoj (maloj) meri deluju na novi soj ali ne u meri u kojoj su delovala na prethodnu vrstu?
U prvom slučaju, epidemija kreće od nule, dakle vraćamo se u decembar 2019. godine i vratićemo se svaki put sa pojavom takvog soja.

I jedan komentar: u nekoj vesti na b92 navedena je izjava nekog izraelskog naučnika da pfizer ima efikasnost protiv delta soja 60% (a protiv originalnog je na 94%). Pa ako pfizer gubi tako bitku protiv sojeva, čemu da se nadamo? Takođe, koliko je vremenski zahtevno da pfizer/biontech napravi (modifikovanu) vakcinu koja bi delovala na novi soj?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Jos uvek radi ono sto je bitno - izuzetno efikasno sprecava hospitalizaciju i smrt - pa necemo dozivotno bitk zakljucani zbog smrcavih noseva i temperatura, ako se covid svede na to:

 

"Israel’s Health Ministry released data on Monday showing that the Pfizer-BioNTech COVID vaccine appears to largely prevent hospitalization and serious cases, but is significantly less effective against preventing the spread of the Delta variant of the coronavirus."

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Jos uvek radi ono sto je bitno - izuzetno efikasno sprecava hospitalizaciju i smrt - pa necemo dozivotno bitk zakljucani zbog smrcavih noseva i temperatura, ako se covid svede na to:

 

"Israel’s Health Ministry released data on Monday showing that the Pfizer-BioNTech COVID vaccine appears to largely prevent hospitalization and serious cases, but is significantly less effective against preventing the spread of the Delta variant of the coronavirus."

Malopre raspravljamo na ovu temu, dobro sam živu glavu izvukao sa premisom da će svi, manje više, bilo vakcinisani ili ne - da protrče kroz Covid, sa različitim ishodima merljivim već sad statistički.
Gospođa iz Karlove Vari, je izjavila da je ona lično spremna da doživotno ostane u lockdown, samo da se sačuva od te pošasti. Težinu toj izjavi daje činjenica da je izjavljuje na letovanju u Istri 🙂
Ispada da je najbolje da svi ostali budu u lockdown da sačuvaju gospodžu iz Karlove Vari, jel` znamo mi kako je užasno bilo kod njih?
I tako na svašta čovek natrči 😉

Link to comment
Share on other sites

Procentualni udeo podbradnih portikli i prekrivača za usta uz slobodan nos je u Bgd na mestima gde je nošenje maske navodno obavezno, je urnebesno visok.

Čak i doktorka kod koje smo danas bili u svojoj ordinaciji nosi masku pod nosom. Kao i njena med. sestra.

Jebat ga.

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Eddard said:

Procentualni udeo podbradnih portikli i prekrivača za usta uz slobodan nos je u Bgd na mestima gde je nošenje maske navodno obavezno, je urnebesno visok.

Čak i doktorka kod koje smo danas bili u svojoj ordinaciji nosi masku pod nosom. Kao i njena med. sestra.

Jebat ga.

To je modni stil koji je lansirao uvaženi dr Kon na javnom servisu, šta te čudi? Kon style budi odgovoran.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Darko said:

Al me nasmeja, ovaj izraz nisam dosao čuo :roflmao:

Pročitaj celu definiciju sa linka, ako nisi :classic_smile: To je smislio jedan tvoj... sugrađanin, zemljak, kako god, još pre skoro 20 godina, i u pravu je bio. Što više prolazi vreme, to su efekti postupka jači :classic_biggrin:

 

Pa stvarno, tad kad je on to smislio, oko 2003, procenat ovih koji ne bi hteli da se vakcinišu da je izbila neka epidemija bio bi nizak jednocifreni, ako bi ih uopšte bilo. Među visokoobrazovanima bi se tada garantovano takvi brojali ne u procentima, nego na prstima.

 

Šta da se radi, zli zapad je kriv. A da su ih lepo primili u EU još tada samo zbog toga što su se (kao) odrekli miloševića, i da su im svima "dali platu" po 1000 evra mesecno, zato sto postoje, oni bi sad svi doktori nauka bili. Isto kao gosn Pipak, najveci naucnik za Jevropu u celom Meksiku :roflmao: Ni taj se garantovano nije vakcinisao :roflmao:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 
Jos uvek radi ono sto je bitno - izuzetno efikasno sprecava hospitalizaciju i smrt - pa necemo dozivotno bitk zakljucani zbog smrcavih noseva i temperatura, ako se covid svede na to:
 
"Israel’s Health Ministry released data on Monday showing that the Pfizer-BioNTech COVID vaccine appears to largely prevent hospitalization and serious cases, but is significantly less effective against preventing the spread of the Delta variant of the coronavirus."
Mislim da se covid ne može svesti na to (prehladu). To nije takva bolest. On i kod osoba sa blagim simptomima može ostaviti duge posledice ili posledice za koje nismo ni svesni dok ne bude fatalno. To prehlada ili grip ne rade ni približno u takvim procentima kao covid.
Sam taj podatak da pfizer značajno manje može da spreči širenje delta soja je vrlo zabrinjavajuća stvar jer onda sa ovom generacijom vakcina mi ne možemo da se vratimo u normalu, koliko god da smanjuji smrtnost i hospitalizaciju. Dani odsustva zbog bolovanja će vratolomno da se povećaju i opet ninprivreda ne može da funkcioniše tako što joj većina radnika ode na bolovanje. Pa onda za 6 meseci nastupi novi soj koji zaobiđe totalno vakcinu i sta onda?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, shonke said:

Mislim da se covid ne može svesti na to (prehladu). To nije takva bolest. On i kod osoba sa blagim simptomima može ostaviti duge posledice ili posledice za koje nismo ni svesni dok ne bude fatalno. To prehlada ili grip ne rade ni približno u takvim procentima kao covid.
Sam taj podatak da pfizer značajno manje može da spreči širenje delta soja je vrlo zabrinjavajuća stvar jer onda sa ovom generacijom vakcina mi ne možemo da se vratimo u normalu, koliko god da smanjuji smrtnost i hospitalizaciju. Dani odsustva zbog bolovanja će vratolomno da se povećaju i opet ninprivreda ne može da funkcioniše tako što joj većina radnika ode na bolovanje. Pa onda za 6 meseci nastupi novi soj koji zaobiđe totalno vakcinu i sta onda?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Sto se prilagodjene vakcine tice. Ako su je celu modelovali za vikend, novu valjda mogu da prilagode za dan, ali ne znam da li posle ide testiranje ispocetka i koliko do masovne proizvodnje. 😄 

 

A sto se tice posledica po vakcinisane. Nije isto ako imas blage simptome nevakcinisan i vakcinisan, ne moze da ostavi duge posledice kao prosle godine, mislim da nemas toliko razloga za pesimizam. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Mislim da se covid ne može svesti na to (prehladu). To nije takva bolest. On i kod osoba sa blagim simptomima može ostaviti duge posledice ili posledice za koje nismo ni svesni dok ne bude fatalno. To prehlada ili grip ne rade ni približno u takvim procentima kao covid.
Sam taj podatak da pfizer značajno manje može da spreči širenje delta soja je vrlo zabrinjavajuća stvar jer onda sa ovom generacijom vakcina mi ne možemo da se vratimo u normalu, koliko god da smanjuji smrtnost i hospitalizaciju. Dani odsustva zbog bolovanja će vratolomno da se povećaju i opet ninprivreda ne može da funkcioniše tako što joj većina radnika ode na bolovanje. Pa onda za 6 meseci nastupi novi soj koji zaobiđe totalno vakcinu i sta onda?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Naravno da ne moze. Samo citaj vesti sa raznih portala.

3 hours ago, Eddard said:

Procentualni udeo podbradnih portikli i prekrivača za usta uz slobodan nos je u Bgd na mestima gde je nošenje maske navodno obavezno, je urnebesno visok.

Čak i doktorka kod koje smo danas bili u svojoj ordinaciji nosi masku pod nosom. Kao i njena med. sestra.

Jebat ga.

Sta ces kod doktora kod nas? imas valjda proverene doktore u DE koji nose maske kako treba i preko nosa?

3 hours ago, urosg3 said:

Malopre raspravljamo na ovu temu, dobro sam živu glavu izvukao sa premisom da će svi, manje više, bilo vakcinisani ili ne - da protrče kroz Covid, sa različitim ishodima merljivim već sad statistički.
Gospođa iz Karlove Vari, je izjavila da je ona lično spremna da doživotno ostane u lockdown, samo da se sačuva od te pošasti. Težinu toj izjavi daje činjenica da je izjavljuje na letovanju u Istri 🙂
Ispada da je najbolje da svi ostali budu u lockdown da sačuvaju gospodžu iz Karlove Vari, jel` znamo mi kako je užasno bilo kod njih?
I tako na svašta čovek natrči 😉

Koga briga sta misli nehjac iz Srbadije koja misli da je pokupila svu pamet sa interneta?

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, shonke said:

Pa onda za 6 meseci nastupi novi soj koji zaobiđe totalno vakcinu i sta onda?

 

Da li misliš da ćemo zauvek živeti sa koronom, da pandemija nikada neće prestati?  I ja razmišljam skoro isto kao ti, ali imam u sebi bar malu dozu optimizma.

 

Ako treba da se vakcinišemo jednom u 6-8 meseci, nije mi problem..u stvari, ne bih želela kinesku vakcinu već Fajzer ili Sputnik V.

 

    https://www.danas.rs/drustvo/vakcina-bajontek-fajzer-manje-efikasna-protiv-delta-soja/

 

Otkriven je još jedan soj pored Delta soja

 

 https://www.b92.net/zdravlje/bolesti.php?yyyy=2021&mm=07&dd=06&nav_id=1886457

Link to comment
Share on other sites

Samo sto vise ostajati, zakljucan u svojim odajama. i po mogucnosti primiti i dve tri vakcine svaka dva meseca. korona je tu za vijeke vekova

Just now, urosg3 said:

da stvar bude zabavnija gospodža je uverena da smo domorodci 🙂

Pa i jesmo, zar ti mislis da nismo domoroci? Nismo se selili nigde iz Evrope ili sa ovih podrucja. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...