Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

25 minutes ago, Akiro said:

Jedan put nedeljno.

 

Uh, ne kazem da nece pomoci bar malo, ali nema neke velike vajde, obzirom na manjkavosti samog testa, plus frekvenciju testiranja, plus cinjenicu da je u pitanju samotestiranje - nece bas svi zabosti sebi onaj stapic u grlo onako kako bi trebalo. 

Uhvatice neke slucajeve, ali sumnjam da ce to biti na nekom jako znacajnom nivou

Link to comment
Share on other sites

Rade Panic..ovo s alekarima je kenjanje nevidjeno..tu i Zujovicu malo zameram, kada kaze kako imamo sjajne lekare, i divne ljude mdju njima , generalizuje, to je pouistina, kao sto nisus vi lekari takvi da cekaju da im tutnes evrice, nisu ni svi vajni i posteni kao ovi u CZ...polazim od sebe, u jednoj, manjoj ustanovi, u kojoj sam i rodjen, sam imao sarenolika iskustva, vise pozitivna nego negaitvna, istina, a i tamo sma jos tada, kada vakcinu nisu ni napravili, a ja nisma mogao ni d apreptostavim da ce ih kod nas  ovoliko biti za manje od godinu dana, cuo avaks komentare medju njima, e sad, posto im je kovid odeljenje blizu dupeta, i verujem da mnogo bolje znaju kkao prolaze ljudi od svih nas koji kuckamo po netu mozda im doslo iz dupeta u glavu..jbi ga malo mesto, jedna bolnica, nema ih stotinu koa u vecim gradovima, pa da se jendi lekari jebu s akoornom, dok drugi nece masku da nose zbog prehlade i nepostojeceg virusa..zna li taj Panic da na pojedinim onkolskim odelenjima majmuni od lekara ne nose maske

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

nece bas svi zabosti sebi onaj stapic u grlo onako kako bi trebalo. 


To su testovi za samotestiranje verovatno, oni se ne zabadaju duboko, već samo plitko u one nozdrve po 15 sekundi.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:


To su testovi za samotestiranje verovatno, oni se ne zabadaju duboko, već samo plitko u one nozdrve po 15 sekundi.

 

Kolika je tacnost/pouzdanost takvih testova? 

 

Ideja je verovatno dobra, ali ne ocekujem sad neke revolucionarne rezultate, upravo zbog onih stvari koje sam navela

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Kolika je tacnost/pouzdanost takvih testova? 

 

Ideja je verovatno dobra, ali ne ocekujem sad neke revolucionarne rezultate, upravo zbog onih stvari koje sam navela


Navodno kao i kod onih “dubokih”, sli nisam baš ubeđen... između 96-99% kažu proizvođači, tako nekako.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ras kass said:

Austrijanci su uspeli da zaustave novi talas. Padaju im brojevi u bolnicama.

 

I dalje ostaje veliki ?, odakle u Srbiji 4 puta vise pacijenata u bolnicama od Austrije sa preko 9 miliona stanovnika?

 

ne znam, pravljena su poredjenja, ocigledno se protokoli drasticno razlikuju..na stranu sto iace cujem, da i pored svega ljud umiru po kucama, salju se poluizleceni kucama, mngi do bolnice i ne stignu..mazite me govnima, ali, ja sam pre za stritne zabrane, nego za ovo..a Austrijanci,pa ocigledno postuju mere, kakve god imali..i do toga je, koliko nacija postuje mere, tako ce proci..ako su disciplinovani, dovoljne su mere poput nasih, ako nisu, dzaba i lockdown ala Grcka..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Sve 5,ne branim Panica,samo sam pitao odakle tvrdnja jer zaista nisam procitao/cuo njegovu izjavu.
(inace,nisam protiv toga da npr."Ujedninjeni protiv kovida" udju i u politicki angazman,naprotiv - to ce se svakako desiti pre ili kasnije..da ne offujem temu vise)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

S tim sto bih ja Zujovicev pokret podrzao, makar i bio u koaliciji sa njima..koliko god se ne slagao sa njim oko pojedinosti, za mnoge stvari me je kupio..plus, n je jedini politicki angazovan covek kod na skoga znam,a da ima neki rad iza sebe, cak je i zivot reskirao, dvaput zamalo d ga izgubi, zdravlje je izgubio..dok ostali turpijaju nokte, i cekaju da se narodu dovoljno  smuci Vucic, pa d aglasaju i za samog djavola..no to nije tema..

upk su neki lekari iz Crvene zone bas napljuvali, jos jesenas, kad su ono pregovarali sa zlikovcem Loncarom..

Link to comment
Share on other sites

Baš me zanima koju bi UPK mogli gađaju ciljnu grupu, levica, centar, desnica? Na jednoj temi ne pravi se politički pokret, mora tu da ima kakvog ideološkog mesa, biće zanimljivo kako će da se pozicionariju. Tu je Žujović najzabavniji, lik koji po svemu sudeći ima odličan ukus za muziku, emotivne tekstove na nivou ljubavnih romana, ličnu hrabrost da iskaže svoj stav i ništa više.
Ali, valjda, i za to postoji publika

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nikako se ne moze uporediti ni jedna zemlja sa drugom. milion faktora se uzima u obzir , od starosne strukture stanovnistva , koliko je "bolesna nacija" , navike stanivnistva , ,spoljasnji faktori rizika( kod nas recimo turisti )  i td.

sve su zemlje prica za sebe a kad se uzme u obzir i politika - igranka bez prestanka.

tako da te paralele , do sad se pokazalo , ne piju vodu.

ono sto bi trebalo da bude zajednicko je protokol lecenja i dostupnost lekova .mada se i on menja u hodu i trebalo bi da lekari budu u toku i blagovremeno informisani o novinama .

  • Like 17
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, vanjabarsa said:

nikako se ne moze uporediti ni jedna zemlja sa drugom. milion faktora se uzima u obzir , od starosne strukture stanovnistva , koliko je "bolesna nacija" , navike stanivnistva , ,spoljasnji faktori rizika( kod nas recimo turisti )  i td.

sve su zemlje prica za sebe a kad se uzme u obzir i politika - igranka bez prestanka.

tako da te paralele , do sad se pokazalo , ne piju vodu.

ono sto bi trebalo da bude zajednicko je protokol lecenja i dostupnost lekova .mada se i on menja u hodu i trebalo bi da lekari budu u toku i blagovremeno informisani o novinama .

upravo..mi ocigledno jesmo vrlo bolesna nacija, cim su nam bolnicki kaapciteti nedovoljni,nije ni cudo, kakvim kvalitetom zivota zivimo 30 godina vec,a ni pre toga nismo bili Svedska..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Kako je krenula proizvodnja Sputnjika kod nas, a ima i nekih nagoveštaja da bi Sinofarm mogao ovde da se proizvodi, evo šanse za turizam - vakcinalni turizam. Drumarine, hoteli, AirBNB, kafane, kockarnice, može nešto i propali JAT da profitira, ... Kome god ne treba za putovanje kroz EU već za sopstveno zdravlje, a nema nameru da čeka, će razmotriti trip u Srbiju. Ostaće tu i pored izvoza dovoljno vakcina i za ovaj vid turizma. Još neka strancima i naplate neku sitnicu za vakcinaciju.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Kako sam samo gledao statistike, totalno mi je promaklo da su Grci uveli obavezu za đake i nastavni kadar srednjih škola da se dva puta nedeljno, ponedeljkom i četvrtkom, selftestiraju i uploaduju rezultate. Bez testiranja ne smeju u škole niti da prisustvuju online-časovima.

 

 

Sve razumem, ali kako ne smeju da pisustvuju online nastavi ako se ne testiraju, pa ne prenosi se virus preko laptopa. 😄 Ili sam nesto pogresno razumeo?

  • Like 4
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, AgroLaki said:

 

Sve razumem, ali kako ne smeju da pisustvuju online nastavi ako se ne testiraju, pa ne prenosi se virus preko laptopa. 😄 Ili sam nesto pogresno razumeo?

Sve je ok ako je dobar antivirus na kompu. Još bolje Linux 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Ajde malo ozbiljnosti, polticka stranka bazirana na borbi protiv kovida. 
Pa onda treba da podrzavaju Vucica, nabavio je sve vakcine, respiratore, napravio bolnice.

Zujovic je ok al ga srma kriza srednih godina a Panic se idealno uklapa Novoj S u njihovoj tabloidnoj borbi protiv Vucica.

Gde su na ivici da budu medij koji ne podrzava vakcinaciju jer je Vucic dobro odradio ovaj deo pa se hvataju za gluposti tipa ispovest nase citateljke koja je vodila bolesnu majku da se mrzne u redu za test.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

 

 

Sto, sta fali, prvi koji napadne kineska g ima moj glas.

 

😛

To ti pricam onda to ode unedogled.

Bice onda ujedinjeni protiv pusenja,protiv alkohola, protiv holesterola, protiv slatkisa...

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...