Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

15 minutes ago, Eddard said:


Hm... to bi značilo da asimptomatski pozitivno testirani nisu infektivni? Znamo li to zasigurno, pa da kažemo ok, nema veze neka idu u školu. Ako tamo mogu asimptomatski da prenesu infekciju nekom drugom đaku, nastavniku i tako dalje šire infekciju, onda ovo nije baš razumno rezonovanje. 
 

Mislim, i ovo Većina infekcija otkrivenih na ovaj način ne bi rezultirala nikakvom bolešću. Pa mislim, to je i u globalu manje više tačno, ali šta ćemo sa onom manjinom?

 

Don't shoot the messenger!

 

Samo prenela danasnji clanak u kom iznose misljenje jednog nemackog epidemiologa.....ono, nije neka nasa forumska prepiska.... 

Gerard Krause

Helmholtz Centre for Infection Research | HZI · Department of Epidemiology

Full Professor (MD, Dr. med, DTMH, PhD)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Juan said:

To ti je sada prelom mozga kod onih koji negiraju koronu/vakcinu, ako neko umre preko 80, a imao je koronu, onda nije umro od korone, nego od nečeg drugog, ako je međutim primio vakcinu, onda je sigurno umro od vakcine.

Prelom mozga.

 

Pa kad se ne bi razmatralo od čega su 80+ umrli onda bi nam se broj žrtava korone barem prepolovio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

„Ja razumem kolege, kad vidite kako su vakcine nabavljane i kako su dobile dozvole, to ima nekog osnova. S druge strane, vakcina je civilizacijsko dostignuće i već imamo dovoljno podataka da ova vakcina do sada nije dala teške i neželjene efekte i da je to u ovom trenutku jedini spas“, smatra Panić.

Rade Panić još jednom dokazuje da je najgori populista, samo sa druge strane.

Obavezna vakcinacija ili otkaz je jedino razumno rešenje. Čuj, razume kolege.

 

1 hour ago, Sunshine State said:
 
Don't shoot the messenger!
 
Samo prenela danasnji clanak u kom iznose misljenje jednog nemackog epidemiologa.....ono, nije neka nasa forumska prepiska.... 
Gerard Krause
Helmholtz Centre for Infection Research | HZI · Department of Epidemiology
Full Professor (MD, Dr. med, DTMH, PhD)
 

Argumentum ad verecundiam

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Obavezna vakcinacija ili otkaz je jedino razumno rešenje. Čuj, razume kolege.

 

Kad je pocela vakcinacija, krenuli ovi moji da pisu po grupama i pametuju da se nece vakcinisati "jer nemaju poverenja u vladajuci sistem". Pazi, "verujemo mi vakcinama ali ne verujemo vlasti". More, mislim se, jedna motka vama treba. Kakve veze ima jedno s drugim? Da nisu ubacivali mozda u taj S protein sto je u vakcini i Manifest SNS-a?

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Idu Grci i korak dalje u mega-testiranju. Moraju zaposleni iz niza branši da se samotestiraju i uploaduju rezultate na platformu, inače ne mogu na posao. Kazne i za zaposlene i za poslodavce ako krše. Mrzi me da prevodim pa pejstujem tekst iz KeepTalkingGreece:

 

Mandatory self-tests for groups of private & public sector employees or fines

April 14, 2021 CORONAVIRUS, FEATURED 4 Comments

Labor Minister Kostis Hatzidakis and Deputy Health Minister Vassilis Kotzamanis announced on Wednesday that Covid-19 self-tests will be mandatory for several public and private sector workers starting on Monday, April 19, 2021.

All these workers will have to self-test once per week to be allowed to attend their work duties.

Private sector employees who will have to provide a negative result from a mandatory self-test before going to work next week are those in retail, hospitality, transport and travel, cleaning services, hairdressers and nail salons, and betting agencies.

Public sector employees include those working in Citizens’ Service Centers (KEP), local municipal administrations, court employees, cleaning services and those employed in the ‘Help at Home’ program.

The self-tests will be distributed for free of charge through pharmacies to staff registered on the Labor Ministry database ‘Ergani‘ and with thei rsocial security number (AMKA).

Staff must self-report the results online on the Ergani platform, as do teachers and high school students on another platform..

If the self-test is positive, the employee will have to get a second test at a testing site before being allowed to return to work. The result of the second test must also be uploaded to the online platform.

Once there is a negative result, the employee is free to return to work; otherwise, he or she must complete a mandatory 14-day quarantine.

Employers are required to remind employees of their duty to test themselves.

Failure to do so will result in a 300 euro fine for the employer.

Failure to register a test result carries a 500 euro fine.

Employers found with Covid-positive employees at work will be fined with 1,500 euros per employee. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Akiro said:

Idu Grci i korak dalje u mega-testiranju. Moraju zaposleni iz niza branši da se samotestiraju i uploaduju rezultate na platformu, inače ne mogu na posao. Kazne i za zaposlene i za poslodavce ako krše. Mrzi me da prevodim pa pejstujem tekst iz KeepTalkingGreece:

 

Mandatory self-tests for groups of private & public sector employees or fines

April 14, 2021 CORONAVIRUS, FEATURED 4 Comments

Labor Minister Kostis Hatzidakis and Deputy Health Minister Vassilis Kotzamanis announced on Wednesday that Covid-19 self-tests will be mandatory for several public and private sector workers starting on Monday, April 19, 2021.

All these workers will have to self-test once per week to be allowed to attend their work duties.

Private sector employees who will have to provide a negative result from a mandatory self-test before going to work next week are those in retail, hospitality, transport and travel, cleaning services, hairdressers and nail salons, and betting agencies.

Public sector employees include those working in Citizens’ Service Centers (KEP), local municipal administrations, court employees, cleaning services and those employed in the ‘Help at Home’ program.

The self-tests will be distributed for free of charge through pharmacies to staff registered on the Labor Ministry database ‘Ergani‘ and with thei rsocial security number (AMKA).

Staff must self-report the results online on the Ergani platform, as do teachers and high school students on another platform..

If the self-test is positive, the employee will have to get a second test at a testing site before being allowed to return to work. The result of the second test must also be uploaded to the online platform.

Once there is a negative result, the employee is free to return to work; otherwise, he or she must complete a mandatory 14-day quarantine.

Employers are required to remind employees of their duty to test themselves.

Failure to do so will result in a 300 euro fine for the employer.

Failure to register a test result carries a 500 euro fine.

Employers found with Covid-positive employees at work will be fined with 1,500 euros per employee. 

 

Da li je to na dnevnoj bazi? 

Juce sam stavljala link na clanak u kom Drosten kaze da postoji problem  s antigen testovima da detektuju pozitivne neka prva tri dana, tako da ni ovo testiranje nece osigurati da neko pozitivan dodje na posao, ali ce, najverovatnije, umanjiti broj 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Jurgen said:

Čisto da prijavim za evidenciju: Revakcina Sinofarmom - 14.02. Broj antitela: 1224

 

 

e1c78827-9f02-4e61-83d6-5bbd813c0391.jpg

Nije bitan broj, nego koliko su jaka ta antitela, jesu li razvijena ili neka žgoljava. 

Nekad je bolje da te brani 100 Švarcija i Stalonea, od 1200 Kristijan Bejlova iz Machinista : )

 

Kinezi sigurno nisu ubacivali Jao Mingove. 

 

#teamMek : D 

  • Ha-ha 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Sunshine State said:

 

Da li je to na dnevnoj bazi? 

Juce sam stavljala link na clanak u kom Drosten kaze da postoji problem  s antigen testovima da detektuju pozitivne neka prva tri dana, tako da ni ovo testiranje nece osigurati da neko pozitivan dodje na posao, ali ce, najverovatnije, umanjiti broj 

Jedan put nedeljno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Moze malo detaljnije zasto je Rade Panic populista?

 

Zato što je taj stav ni vamo ni tamo i služi samo tome da se ne zameri ni jednima ni drugima. Vrlo dobro on zna da je vakcinacija jedini izlaz i da joj ništa ne fali (kad spominje nabavke i dozvole), već neće da se zameri onima što "čekaju da vide". 

 

Kad dodamo još i ovo:

"Ja, ipak, nisam za tu priču (obaveznu vakcinaciju zdr. radnika), pre sam da se organizuju na televizijama sa nacionalnim frekvencijama emisije gde će se kroz edukativni dijalog građanima Srbije objasniti sve u vezi sa vakcinacijom“, kaže Panić.

 

Ajde ne seri. Koja bre edukacija, pričamo o zdravstenim radnicima, šta ima njih da edukuješ, a i dok to uradiš prošao voz. 

 

Čist populizam. Živi bili pa videli, eto njega u politici vrlo brzo. 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Eddard said:

 

Zato što je taj stav ni vamo ni tamo i služi samo tome da se ne zameri ni jednima ni drugima. Vrlo dobro on zna da je vakcinacija jedini izlaz i da joj ništa ne fali (kad spominje nabavke i dozvole), već neće da se zameri onima što "čekaju da vide". 

 

Kad dodamo još i ovo:

"Ja, ipak, nisam za tu priču (obaveznu vakcinaciju zdr. radnika), pre sam da se organizuju na televizijama sa nacionalnim frekvencijama emisije gde će se kroz edukativni dijalog građanima Srbije objasniti sve u vezi sa vakcinacijom“, kaže Panić.

 

Ajde ne seri. Koja bre edukacija, pričamo o zdravstenim radnicima, šta ima njih da edukuješ, a i dok to uradiš prošao voz. 

 

Čist populizam. Živi bili pa videli, eto njega u politici vrlo brzo. 

Cool jos jedan za koga necu da glasam fan maski i zabrana, uspeo je meni da se zameri 🙂

Link to comment
Share on other sites

Kako sam samo gledao statistike, totalno mi je promaklo da su Grci uveli obavezu za đake i nastavni kadar srednjih škola da se dva puta nedeljno, ponedeljkom i četvrtkom, selftestiraju i uploaduju rezultate. Bez testiranja ne smeju u škole niti da prisustvuju online-časovima.

 

U jednoj gimnaziji u Solunu od 320 učenika, 5 neće da se testiraju jer im to ugrožava pravo na samoopredeljenje. Koje samoopredeljenje? Da neograničeno zaražavaju nedužne druge? Majka jednog od njih tužila školu jer bi test mogao da bude zdravstveno škodljiv za njeno dete. Obzirom da je kontakt sa reagensom van tela, šta je to škodljivo? Malo vate u nosu? Hvala bogu, Grci se ne obaziru mnogo na debile, već teraju šta mora. Da masovnim testiranjem ulove što više zaraženih, pogotovo i asimptomatske, i stave ih 14 dana u karantin. Znači, pored zaposlenih, koji su u kontaktu sa ljudima, i srednjoškolci i nastavni kadar se silom testiraju. Možda nešto i postignu. Meanwhile mi otvaramo tržne centre.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...