Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Jest, pa da se dobije efikasnost 33% kao u Peruu, to ne dobija izbore
Mi nemamo pojma koja je vakcina data u peruu a koja kod nas.
Nekako verujem (isto kao kad uplatim tiket u kladionici) da imamo onu koju daju arapi (valjda oni za svoje pare daju ljudima šta valja - da je njesra, shiftovali bi se vrlo brzo na raifajzen ili astrazeku).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CheshireCat said:

 

Bila je i priča ovde - oko 20% su maloletni i neće se vakcinisati. Još neki procenat neće smeti.

 

Dakle imunizovati se može 75% stanovništva.

Na ovom mestu bih čak izostavio Svrbiju. Mislim da će otpor vakcini (a kad se po zapadnim državama priča protiv AZ - da li se svako zadrži samo na nepoverenju ka AZ?) u zemljama biti dovoljno velik da na mnogim mestima imunizacija ne pređe ili bude oko 50%.

 

Prosto ko želi racionalno da pogleda stvari - to je način kako će se ova situacija razvijati. Tako da nam konstatacija iz quotea ne gine. Bar za nekoliko godina, dok se ne vakciniše tih 50%, a potom virus ne prođe kroz sve (sa sojevima) ili vlasti smanje medijski doživljaj.

 

Ta priča će potrajati još nekih 6 meseci do godinu dana, vakcine se uveliko testiraju na deci i krenuće imunizacija i na njima u tom periodu. Uglavnom, za najkasnije godinu dana vakcinisaće se sve strukture stanovništva sem imuno kompromitovanih i onih koji iz drugih medicinskih razloga ne mogu da je prime. To znači da će teoretsk biti mogće vakcinisati cca 95& stanovništva.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, shonke said:

Mi nemamo pojma koja je vakcina data u peruu a koja kod nas.

 

Imamo, svako ko je isao na vakcinaciju i primio Sinopharm mogao je da vidi kutijicu iz koje uzimaju ampule. Na kutiji pise plavim slovima BIO i CNBG, sto je akronim za:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/China_National_Pharmaceutical_Group.

To je Sinopharm Beijing vakcina i nema veze sa Vuhan vakcinom koja, sto cu ponoviti, nije ni usla u masovnu proizvodnju.

Link to comment
Share on other sites

Jutros primio drugu dozu Sputnika.

Sve je ok samo me malo boli ruka.

Kada sam izlazio sa Sajma nekom kamionu otkazale kočnice a autobuska stanica  puna neke dece, pa sam morao da ga zaustavim levom rukom.

Ona mi je slabija ruka, malo boli , ali proći će. 

  

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tomiprunet said:

Pisalo se jos pre dva meseca da sinofarm potpunu zastitu daje do 49 dana od druge vakcinacije.

U tome je cela suština, što očigledno narodu nisu dovoljno jasno iskomunicirali uslove za efikasnost kineske vakcine. Ovako će neko već posle prve vakcine da oseti odmah "dah slobode", neko će da bude ekstra strpljiv pa da sačeka dan posle druge vakcine i nisam siguran koliki je procenat onih, koji stvarno ispoštuju ceo predviđeni rok da se maksimalno štite dok vakcina ne stvori potreban broj antitela. Zato po bolnoicama ima dosta onih, koji su primili Sinofarm, nije im niko dovoljno jasno objasnio proceduru.

 

Dovoljno mi je kada vidim i da obrazovani intelektualci na osnovu kojekakvog članka, u kome piše da Pfizer već posle 16 dana stvara 80+% antitela, razmatraju da se poštede druge doze.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Imamo, svako ko je isao na vakcinaciju i primio Sinopharm mogao je da vidi kutijicu iz koje uzimaju ampule. Na kutiji pise plavim slovima BIO i CNBG, sto je akronim za:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/China_National_Pharmaceutical_Group.
To je Sinopharm Beijing vakcina i nema veze sa Vuhan vakcinom koja, sto cu ponoviti, nije ni usla u masovnu proizvodnju.
Brateeee, da li misliš da sam ušao u kabinu da me bode ona zgodna sestra i da sam blenuo u kutijicu a ne u njene obline?
[emoji3][emoji3][emoji3]

Za malo da trazim I u drugo rame, morala bi da se izvije preko mene... uhmmm


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Ja ne mogu da se otmem utisku da je Izrael pozurio sa ovim otvaranjem. A sve u vezi sa njihovim izborima koji su valjda za mesec dana.
Ona krivulja koja prati broj novoinficiranih na svetu opet ide ostro na gore.
Ja mislim da oni otvaraju samo u okviru svoje države. Ne znam da li će da puštaju ljude sa strane bez karantina I pcr testa.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, shonke said:

Brateeee, da li misliš da sam ušao u kabinu da me bode ona zgodna sestra i da sam blenuo u kutijicu a ne u njene obline?
emoji3.pngemoji3.pngemoji3.png
 

 

Ja priznajem da prvi put nisam gledao sa strane, tad bile neke mnogo lepe seke tamo ❤️ Ali kad sam isao po drugu dozu docekala me neka stroga doktorka, nisam uspeo da otopim led u njenom srcu, pa sam onda i stigao malo da prosaram pogledEm po ordinaciji. Hteo i sam i da maznem kutijicu za uspomenu ali nije bila prilika.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Clash said:

Jutros primio drugu dozu Sputnika.

Sve je ok samo me malo boli ruka.

Kada sam izlazio sa Sajma nekom kamionu otkazale kočnice a autobuska stanica  puna neke dece, pa sam morao da ga zaustavim levom rukom.

Ona mi je slabija ruka, malo boli , ali proći će. 

  

 

A danas popodne...

 

8726550-6609975-image-a-48_1547899727170

  • Like 1
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Tomiprunet said:

Koliko u Grckoj ima stanovnika? Ako toliko testiraju, oni bi vec do sad svo stanovnistvo istestirali 

Testirali su oni dugo vremena 20-30k pa su u februaru podigli na 40k sa idejom da provere da li mogu od 1. marta da otvore maloprodaju i popuste malo i ostale mere. Pošto se rezultat pogoršao, digli su i na preko 50k da vide na čemu su realno . Od nade da malo popuste je postalo još drastičnije pooštrenje. Grci su prilični paničari, a obzirom da im je zdravstvo skroz puklo, negde su možda i u pravu.

 

Ima ih oko 11 miliona, nisam sabirao testove, ali verovatno se  cifre polako približavaju. Znam samo da je negde 60+% brzih antigenskih i 40-% PCR testova, ali kako, kojim povodom i na kojoj populaciji ih izvode, nemam pojma. Moguće da poslodavci traže redovno testiranje, pa dođe i do višestrukih testiranja istih osoba (verovatno medicinski i prosvetni radnici a možda i zaposleni u privatnim firmama), a ima i toga da te privatni lekari ne primaju bez taze brzog testa.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Najvolem Island, Farska Ostrva, NZ i Australiju kao primere kako se bori s pandemijom! Jos da objasne svetu kako da "nabrzinu" postanemo ostrvo i eto reseeenjnjnjaaa!!

 

Island rulz.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

Najvolem Island, Farska Ostrva, NZ i Australiju kao primere kako se bori s pandemijom! Jos da objasne svetu kako da "nabrzinu" postanemo ostrvo i eto reseeenjnjnjaaa!!

 

Kakav Island, kakve gluposti, Kina je razbila epidemiju u tri mjeseca na pocetku prosle godine i zavrsila sa tim odmah.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Moracu pratiti tvoje postove narednih nedelju-dve, da vidim kakve jos nezeljene efekte daje Sputnik 😄

Valjda ih nece biti više, ne mogu ni sa ovim do sada da se izborim.

Non stop mi dolaze ljudi, te pretvori nam ovu vodu u vino, te razdvoji ovo more, te ajde budi drug pa okreni jedan krug unazad planetu, te ovo, te ono

Mislim nije meni mrsko kad imam vremena, ali sad imam nekih obaveza pa ne stizem.  

  • Like 1
  • Love 1
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, NMX said:

 

 

Efikasnost je na nivou od preko 80%. Ima i INEPova studija, biće uskoro i cela objavljena pa ćemo da diskutujemo. 

 

EwyPXdLXMAwlW5m?format=jpg&name=small

 

Ono gde ljudi strašno greše je to što vi svako zaražavanje vidite kao jao kuku mene ne radi vakcina. Jebena BCG vakcina ima procenat od tek nekih 70% ali je i to sasvim dovoljno da mi nemamo tuberkulozu jer tih 70% zaštiti sve ostale. Tako i ova vakcina. Ako je recimo kinez efikasan 70%, pa 3 od 10 će fasovati virus. Ako su dovoljno dugo razvijali antitela (3-5 nedelja nakon druge doze), drastično su manje šanse da imaju teške slike. Vlasta ima 94 godine, zaista je pitanje kakav imuni odgovor njegov organizam može da stvori uopšte. 

 

Gde mislim da se država zajebala je što ono malo fajzera što smo dobili nije dala samo starima. Ali onda pevači, glumci i ostala fajzer elita ne bi mogli da dođu na red. Tako da je država jasno trebalo da kaže, Sinofarm je odlična vakcina ali ćemo starije da štitimo sa još boljom. 

 

Nego, sad sa ovim talasom, zamislite kako bi tek izgledalo da nismo spucali milion i kusur kineza, koliko bi ljudi oboljevalo sada. 

 

image.png

 

Posle ovoga čini mi se ma još 150k Zeneke i jedna sitna isporuka Fajzera (plus 500k Sinofarma za Šizojev rodjendan). I sad saberite sve nekineske vakcine sa spiska. To nije dovoljno za lekare i domove za stare a kamoli za gen pop. I onda vidite kako je u ostatku Evrope. I umesto da kukamo što nemamo 43028 miliona fajzera, jbg, ne zovemo se Izrael, hajde da iskoristimo ono što imamo na najbolji način. Ali onda nema da Srbin primi fajzera u martu a nemac u novembru (obojica iz neprioritetnih grupa), nego bato čekaj do jeseni kao švaba ili uzmi kineza. E tu smo zajebali. 

 

Što se tiče Perua, mislim da je to fejk njuz. 33% efikasnost ne postoji jer je prag za vakcinu 50. 

 

U teoriji si u pravu, prakticno na zalost nisi.

 

Kinez je efikasan toliko u idealnim uslovima koje mi ovde nemamo, takodje BCG 70% je sasvim dovoljno zato sto se vakcinisu svi, a ovde nece da se vakcinise ni pola, tako da kineska vakcina, ja se nadam da gresim, ali po svemu sudeci, spolovilu ne vredi.

 

Za mesec dana cemo imati dovoljno podataka. I oni koji su dovoljno srecni da razviju dovoljno antitela veliko je pitanje koliko ce im trajati sa nastavkom cirkulacije ovog virusa, a onda je jako veliko pitanje da li i treca/cetvrta/n-ta doza mogu da pomognu.

 

Primati kinesku vakcinu u ovom trenutku bi imalo smisla samo ako bismo je primili svi i ako bismo je primili svi u isto vreme. Virus nema dovoljno vremena da izmutira dovoljno brzo i svodimo ga na grip, ovi sto ne razviju antitela od vakcine i imunokompromitovani mozda najebu mozda prodju s laksim oblikom, pritisak na bolnice se smanjuje i relativno smo ok. Sto je i glavna stvar u celoj prici, ALI, samo ako se svi vakcinisemo.

 

Ako se ne vakcinisemo svi, ovih 84% iz tvoje studije koji imaju dovoljno antitela nije dovoljno za kolektivni imunitet. Plus sto ni sama vakcina na individualnom nivou nije neki carobni stit koji te stiti. Trebalo bi da te stiti od tezeg oblika bolesti, ali je veliko pitanje koliko dugo i koliko kvalitetno.

 

Ako se ne vakcinise dovoljno ljudi, samo najbolje vakcine ce imati smisla. Primati najslabiju vakcinu ima smisla iskljucivo ako se vakcinisemo svi odmah, ali to se nece desiti. Jer u realnim uslovima gde je vakcinisano 20% ljudi niti pomaze u izgradnji kolektivnog imuniteta, niti tebe stiti. Zamisli da cekas 2 meseca posle druge doze i odes da proveris antitela i ispostavi se da ih nemas. Sta onda?

 

Ne znamo ni da li posle Kineza mozemo odmah primati i neku drugu vakcinu, ne verujem ni da ce biti takvih studija, pa da kazes daj sta das odma, pa da igramo rulet, a ako stigne fajzer stigne.

 

Fajzer po svemu sudeci stiti i protiv drugih sojeva, Kinez jok. Ako nam dodje juznoafrikanac tek onda nista nismo uradili. Bice jos vakcina uskoro i ako masovna vakcinacija nije moguca treba odabrati onu koja stiti najbolje na individualnom nivou.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Clash said:

Jutros primio drugu dozu Sputnika.

Sve je ok samo me malo boli ruka.

Kada sam izlazio sa Sajma nekom kamionu otkazale kočnice a autobuska stanica  puna neke dece, pa sam morao da ga zaustavim levom rukom.

Ona mi je slabija ruka, malo boli , ali proći će. 

  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@McLeod

U teoriji si u pravu, prakticno na zalost nisi.

Napisase ovde malopre forumasi, da nema Kineza imali bi ovu sicu od vakcina da se bocnu zdravstveni radnici, vojska, policija i SNS ko oce.

Kinez efikasan u idealnim uslovima a ostale vakcine su testirane off-roud? Da , baš tako.

Ako je taj Kinez spasio jedan zivot, vredi i onda teoretisanje ostaje samo isprazna literarna vezbica.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Clash said:

@McLeod

U teoriji si u pravu, prakticno na zalost nisi.

Napisase ovde malopre forumasi, da nema Kineza imali bi ovu sicu od vakcina da se bocnu zdravstveni radnici, vojska, policija i SNS ko oce.

Kinez efikasan u idealnim uslovima a ostale vakcine su testirane off-roud? Da , baš tako.

Ako je taj Kinez spasio jedan zivot, vredi i onda teoretisanje ostaje samo isprazna literarna vezbica.

 

 

N.-Valuev-and-his-wife-Galina-2.jpg

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darko said:

@Clash, su ovo neki tvoji sledbenici? Pazi šta pišeš na forumu, mogu neki da te shvate ozbiljno

To je tako kad zadovoljni kupci imaju poverenje u kvalitetan brend.

 

Jebote, sad nesto kontam,  ovi Rusi svemu daju ime Sputnik.

Od raketa, hotela, novinskih agencija do vakcina sve sami Sputnik.

Kreativno u PM.

 

 

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Clash said:

To je tako kad zadovoljni kupci imaju poverenje u kvalitetan brend.

 

Jebote, sad nesto kontam,  ovi Rusi svemu daju ime Sputnik.

Od raketa, hotela, novinskih agencija do vakcina sve sami Sputnik.

Kreativno u PM.

Imale i pljuge Sputnik
s-l300.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...