Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@urosg3

 

Ovde se vidi razlika izmedju mera i "mera"

 

https://infographics.economist.com/2020/covid-19-excess-mortality-interactive/table.html

 

Tabela gde se uporedjuju prijavljene smrti od korone i zvanican broj povecane smrtnosti u odnosu na prethodnu godinu.

 

Srbija je u vrhu liste sa brojem uvecane smrtnosti na 100k stanovnika. A i u vrhu smo po razlici izmedju ukupne smrtnosti i broju prijavljenih smrti.

 

Link ukraden sa ppp

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, handys said:

 

Da dodam da aluminijum nije cijanid pa da je samo dovoljno da se malo ubaci da napravi probleme.

Sta mislite da je u vazduhu koji udisemo? Hrani koju jedemo? Pa i vodi koju pijemo?

A drugo dezodoransi koje trosimo levo i desno takodje sadrze aluminijum.

A trece utvrdjeno je skorim studijama da aluminijum nije onoliko problematican kao sto se mislilo.

A cetvrto da li znate da samo 10% svih medicinskih tretmana ima replikabilnu potporu u kvalitetnim studijama. Ali bolje od toga nemamo trenutno.

A peto, sta god a radi minimalna kolicina adjuvansa (a nema sta da uradi), zasto se stalno potcenjuje sta radi virus?

I sesto, dve doze virusa su eliminisale long covid sindrom koji je jedna zena vukla osam meseci.

Jest da nije covek, vec macka.

Macko dobila rak i trebala jos se odstraniti noga, ali u medjuvremenu je metastazirao po celom telu i jedina solucija je bila da se macka uspava i usmrti inekciom.

Veterinar je rekao da je taj rak kod macaka zbog aluminium solucija koji su se nalazili u vakcinama, i da se od nekih 10godina unazad vise ne koristi u spravljanju vakcina ( za macke) . 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Tomiprunet said:

Jest da nije covek, vec macka.

Macko dobila rak i trebala jos se odstraniti noga, ali u medjuvremenu je metastazirao po celom telu i jedina solucija je bila da se macka uspava i usmrti inekciom.

Veterinar je rekao da je taj rak kod macaka zbog aluminium solucija koji su se nalazili u vakcinama, i da se od nekih 10godina unazad vise ne koristi u spravljanju vakcina ( za macke) . 

 

Jes da nije veterinar iz kraja nego naučni časopis

 

Aluminum oxide nanowires as safe and effective adjuvants for next-generation vaccines

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, NMX said:

 

Jes da nije veterinar iz kraja nego naučni časopis

 

Aluminum oxide nanowires as safe and effective adjuvants for next-generation vaccines

 

 

 

Znao sam. Cim nije iz "naucnih" casopisa odma je od veterinara iz kraja.

Super samo kad ti nisi obavestajac naucni iz kraja :classic_biggrin:

 

Stavi u google translate pa prevedi

 

https://www.lexpress.fr/actualite/societe/vaccins-j-ai-besoin-de-200-000-euros-pour-poursuivre-mes-recherches_1205638.html

 

 

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, nemanjaol said:

@urosg3

 

Ovde se vidi razlika izmedju mera i "mera"

 

https://infographics.economist.com/2020/covid-19-excess-mortality-interactive/table.html

 

Tabela gde se uporedjuju prijavljene smrti od korone i zvanican broj povecane smrtnosti u odnosu na prethodnu godinu.

 

Srbija je u vrhu liste sa brojem uvecane smrtnosti na 100k stanovnika. A i u vrhu smo po razlici izmedju ukupne smrtnosti i broju prijavljenih smrti.

 

Link ukraden sa ppp

 

 

E hvala, mislio sam da sebi napravim nešto slično, ali znaš već pogodio me sindrom "danas ću, sutra ću"
Taj sindrom me isto drži za Texas i Misisipi, ali valjda ću da se nateram za vikend da napravim statistiku po okruzima, uvezem ove dostupne .csv i spremim se da pratim kako valja ovaj njihov eksperiment dosta nade polažem u njega 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

E hvala, mislio sam da sebi napravim nešto slično, ali znaš već pogodio me sindrom "danas ću, sutra ću"
Taj sindrom me isto drži za Texas i Misisipi, ali valjda ću da se nateram za vikend da napravim statistiku po okruzima, uvezem ove dostupne .csv i spremim se da pratim kako valja ovaj njihov eksperiment dosta nade polažem u njega 🙂

 

 

Prati to, super.

 

Ali ovde imaš podatke iz "eksperimenta" za celu prošlu godinu. Ima par izuzetaka, ali rekao bih da je prilično vidljiv trend da su države sa strožim merama bolje prolazile. Takođe, s obzirom na to da je imunizacija u toku i da će se ubrzavati kako vreme bude prolazilo deluje prilično izvesno da i tvoja hipoteza kako će na kraju sve države proći isto, nezavisno od mera, pada u vodu. Pošto bi u mnogim zemljama trebalo da se baš desi pomor ove godine kako bi stigle nas u vrhu liste.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

 

 

Prati to, super.

 

Ali ovde imaš podatke iz "eksperimenta" za celu prošlu godinu. Ima par izuzetaka, ali rekao bih da je prilično vidljiv trend da su države sa strožim merama bolje prolazile. Takođe, s obzirom na to da je imunizacija u toku i da će se ubrzavati kako vreme bude prolazilo deluje prilično izvesno da i tvoja hipoteza kako će na kraju sve države proći isto, nezavisno od mera, pada u vodu. Pošto bi u mnogim zemljama trebalo da se baš desi pomor ove godine kako bi stigle nas u vrhu liste.

Imam, ali nekako mi Texas i Misisipi najbolji, em su ogromni, em su demografske i socijalne karakteristike lepo dokumentovane em je radikalan, ukidaju "sve" pa nema debate i izgovora tipa, "e da, ali ipak primenjuju ovo ili ono".
Tako da je situaciju kristalno čista, a potpuno sam spreman da sačekam koliko god treba vremena nakon 10.3. da se pojave efekti odluke kakvi god bili.
Videćemo za moju tezu ima još vremena 🙂 Sasvim moguće da sam promašio u vreme kad sam to pisao izgledalo mi je i bio sam ubeđen. Sigurno ću da podvučem neku crtu i da priznam da sam pogrešio.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, implant said:

 

Kako da ima ideju kada se u njoj fkn Ursula Fon Der Lajen pita za bilo šta? I ne samo ona, dovoljno da pogledaš te face iz EU birokratije i da ti sve bude jasno...bitno da im kaplju platurine dok oni sastanče i snažno apeluju, gori su nego naš krizni štab, jbt.

Javlja mi se da je ta banda već vakcinisana, a i njima je dostupno lečenje koje obični smrtnici mogu samo da sanjaju! Nisam video da se Tramp lečio varikinom :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Tomiprunet said:

Gde se vracas? u Nemacku ili Holandiju?

Pisao sam u Februaru kad je bila prijateljica iz Nemacke, ona se prijavila za PCR test preko e-uprave ( bilo je poseban click za prijave ko ide u nemacku), i onda je PCR test bio besplatan. Proveri kako je sada., ako ima ta posebna prijava za Nemacku onda je i dalje verovatno besplatan PCR.

 

https://euprava.gov.rs/usluge/6221

 

Hvala, Slavisa!

 

Vidim da imaju izdvojenu informaciju za povratak za Nemacku (ta sam), ali zakazivanje ide preko iste opcije kao i sva druga PCR testiranja. Kad dodje vreme, videcu sta je opcija

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

https://euprava.gov.rs/usluge/6221

 

Hvala, Slavisa!

 

Vidim da imaju izdvojenu informaciju za povratak za Nemacku (ta sam), ali zakazivanje ide preko iste opcije kao i sva druga PCR testiranja. Kad dodje vreme, videcu sta je opcija

Nema na cemu . Zakazivanje je isto, samo sto moras upisati br nekog nemackog dokumenta ( pasosa, boravisne dozvole,...). 

Link to comment
Share on other sites

Prijatelj za sest dana od prvih simptoma do respiratora. 42 godine. Zdrav covjek. Saturacija, dok su ga prebacivali na intezivnu i bez podrske NIV, sinoc bila na 73. Jutros rano zavrsio na respiratoru. 
Užas. Nadajmo se najboljem.

Ovakvih priča je sve više. Ne znam da li ima veze sa dominacijom britanskog soja, više lekara iz kovid zone pričalo je o primetno bržem nastupanjh bolesti odnosno širenju infekcije na pluća nego kod prethodnih talasa.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Tomiprunet said:

Jest da nije covek, vec macka.

Macko dobila rak i trebala jos se odstraniti noga, ali u medjuvremenu je metastazirao po celom telu i jedina solucija je bila da se macka uspava i usmrti inekciom.

Veterinar je rekao da je taj rak kod macaka zbog aluminium solucija koji su se nalazili u vakcinama, i da se od nekih 10godina unazad vise ne koristi u spravljanju vakcina ( za macke) . 

 

Zatvaraj temu, reko veterinar!
 

3 hours ago, Tomiprunet said:

Mislim da se i vakcinasi mogu svrstati u istu grupu kao i antivakcinasi, potpuno ista mantra, jedni su za, jedni su protiv.


Ne, Slaviša, nisu ni približno isto, molim te da ne izjednaçavaš te dve stvari. Jedni iza sebe imaju decenije proverenih naučnih istraživanja, drugi Youtube klipove obskurnih likova. Nije isto.

  • Like 12
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Citala ovaj update za vakcine koji sam dobila i sad pise da druga vakcina se zakazuje 28 dana nakon prve, prethodno je pisalo 21 dan. Inace nema flexibilnosti. Da li je to 28 dana zbog Moderne ili su rastegli i Pfizer, posto su to dve opcije koje daju kod mene.

Kazu i da od sutra Walmart pocinje da zakazuje u njihovim apotekama. Ha! Pa posle nek neko kaze da nema koristi od Walmarta :classic_biggrin:

Inace ima mesta koja daju J&J, tako pise, nije da sam otkrila da imaju termine, a nisam ni htela J&J. 

Sto neces J&J ? ja nesto razmisljam da bih mozda najradije nju - razlog : samo jedna doza pa je jednostavnije. Za sada jos nemamo J&J u Fra ali racunam dok ja dodjem ovde na red (najmanje mesec dana izgleda ) ce i J&J da stigne. Mi imao Fajzera, vrlo malo moderne i taman pocela organizacija za po apotekama i lekarima za AZ, (oni samo to mogu jer nema potreba za friziderima) kad sad zeznuli stvar za AZ

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

The Ministry of Silly Walks approved!

 

Mada mozda i ima smisla. Ljudi koji sporije hodaju to mozda prirodno rade jer vec imaju slabije srce te nedovoljno kiseonika, veci BMI, slabiji kapacitet pluca...ti parametri i jesu relevantni za tok kovida. Mene bi jedino brinulo sto se tice metodologije to sto se oslanjaju na 'self-reports', ali siguran sam da su ukalkulisali pouzdanost takve vrste prikupljanja podataka.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 
Mada mozda i ima smisla. Ljudi koji sporije hodaju to mozda prirodno rade jer vec imaju slabije srce te nedovoljno kiseonika, veci BMI, slabiji kapacitet pluca...ti parametri i jesu relevantni za tok kovida. Mene bi jedino brinulo sto se tice metodologije to sto se oslanjaju na 'self-reports', ali siguran sam da su ukalkulisali pouzdanost takve vrste prikupljanja podataka.

A mozda sporije hodaju jer imaju 80+ godina? Hmmm........
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

 

Zatvaraj temu, reko veterinar!
 


Ne, Slaviša, nisu ni približno isto, molim te da ne izjednaçavaš te dve stvari. Jedni iza sebe imaju decenije proverenih naučnih istraživanja, drugi Youtube klipove obskurnih likova. Nije isto.

Ko? NMX, ja? ili ovi sto prave vakcine? 

Kad sam napisao da su isti, mislio sam na dreku koju prave i jedni i drugi. Nisu svi antivaxeri koji nece da se vakcinisu. Zna se sta su antivaxeri a zna se sta su oni koji su skepticni a to ne znaci da ne bi primili valcinu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...