Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Sunshine State said:

 

 

Citam sad tu vest - slazem se, sve zatvoriti, ali sve znaci i skole i fabrike, ostaviti samo ono sto bas mora da radi da bi jedno drustvo funkcionisalo (e.e. fabrika Swarowski u Subotici nije nesto od cega zavisi funkcionisanje drustva, a takvih ima koliko hoces).

 

Zapalo mi za oko ovo iz naslova vesti:"Upozorenje iz Batajnice: Na sve strane su mrtvi i bolesni"

 

Ako ovo ne bude praceno brojkom vecom od 20-ak, onda neko debelo laze: ne moze da se izjavi da su mrtvi na sve strane, a da nas u 15 h obaveste da ima 18 mrtvih. Pa i u decembru, kad je umiralo preko 50-60 dnevno, ne secam se da je bilo ovakvih vesti (da ne razumete pogresno, ne kazem da nije tako, ali onda vredja inteligenciju ako nam objave da ima 20 mrtvih (i to je previse, da me sad neko ne hvata za rec!))

 

Drugo, ovaj deo:"S druge strane, umro nam je  doktor iz Niša koji je na medicini imao prosek, 9,99" - taj momak je umro jer je nezarazen otisao u KBC zbog problema s  jetrom i TAMO su ga zarazli (namerno ne pisem da se tamo zarazio, vec da su NJEGA tamo neki zarazili) - znaci, mesta gde ne bi smelo da se desava (bolnica nije gondola, tamo korona ne bi smela da se  siri medju nezarazenim pacijentima),

 

Mislim da swarowski ne radi

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, shonke said:

Ako doktorka prođe sa lakšim oblikom, šta je doprinelo, prva infkecija ili vakcina?

 

https://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=1825667

Na ovu vest masovno stižu botovski komentari, mora da spremaju ključ.

 

Vrv sve po malo, mada ipak nemamo full picture kakvo je bilo opste zdravstveno stanje doktorke pre prve zaraze i sada. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Norma Grupa, Continental, Simens, Ametek....

Pola Subotice radi tamo, a pola na Buvljaku.

 

Je l' ista od toga zatvoreno?

Ja jos od letos pisem da sta vredi zatvaranje ako se ne zatvore i fabrike. Tako da me ne interesuju sad ovi vapaji. Kako sejes tako zanjes.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, John Terry said:

 

Jedan na 3 miliona doza. Bukvalno tako, nije 136k, gde si nasao tu brojku? U tekstu pise 22 slucaja tromba na 3 miliona vakcina. 1 smrtni slucaj i jos jedna embolija, ostalo laksi slucajevi.

 

A da je glupost, glupost je. Uzmi bilo kojih 3 miliona ljudi u intervalu od 3 meseca. Pomrece ne 1, ne 22 vec sigurno bar hiljadu ljudi.

 

 

 

Ne znam koliko će surovo da zvuči otkucano, ali ako će oni da prekidaju vakcinaciju na svaki potvrđen neželjeni efekat (pa makar on bio i smrt), onda i ne treba da se vrši vakcinacija, već lepo da se sačeka par godina, da se ispitaju sva moguća neželjena dejstva, da se odrade eventualne modifikacije, 6 meseci ovo 6 meseci ono (je l' to ta faza 4 ispitivanja vakcine?) Ako vakcina nije dobra, da se batali.

 

U međuvremenu, premijeri, predsednici i estradne ličnosti da pokazuju pučanstvu kako se pravilno meri doza ivermektina i ostalih preventivnih lekova, država da dotira AD kapi, cink i ostale vitaminske suplemente i šta već do nivoa cene nula, takođe lokdaun do daljeg.

 

A ionako će da prođe za dve godine (možda i ne treba vakcina), španski grip je tako, mora i ovo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stray_cat said:

 

Ne znam koliko će surovo da zvuči otkucano, ali ako će oni da prekidaju vakcinaciju na svaki potvrđen neželjeni efekat (pa makar on bio i smrt), onda i ne treba da se vrši vakcinacija, već lepo da se sačeka par godina, da se ispitaju sva moguća neželjena dejstva, da se odrade eventualne modifikacije, 6 meseci ovo 6 meseci ono (je l' to ta faza 4 ispitivanja vakcine?) Ako vakcina nije dobra, da se batali.

 

U međuvremenu, premijeri, predsednici i estradne ličnosti da pokazuju pučanstvu kako se pravilno meri doza ivermektina i ostalih preventivnih lekova, država da dotira AD kapi, cink i ostale vitaminske suplemente i šta već do nivoa cene nula, takođe lokdaun do daljeg.

 

A ionako će da prođe za dve godine (možda i ne treba vakcina), španski grip je tako, mora i ovo.

I ovo sto cu ja da napisem zvuci surovo.

 

Ako umre 1 na tri miliona doza, to je prihvatljivo, jer ce od virusa umreti bar 3 000 na tri miliona. Uvek se gleda od cega je veca korist a od cega veca steta. Dakle, cak i da su svih 22 slucajeva direktno vezana za vakcinu (a sto je nemoguce iz mnogo razloga), to je za medicinu nebitan broj. Naravno, tesko je porodici onoga ko umre, ali takvi rizici se uvek preduzimaju bez razmisljanja.

 

Nisu drzave problem, cak je ok da se izvrsi istraga. Problem su mediji. Oni od par dana zastoja prave pricu kao da ce svi pomreti od vakcine. To je sramotno.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno, i pored glavnog principa u medicini "Primum non nocere" (Prvo, ne naskoditi), u principu medicina (lekovi, terapije, dijagnostika) se svodi na  benefit - risk ratio. Samo zato sto nesto ima veci benefit od risk-a, ne znaci da nekom nece i naskoditi; medicina je statistika - gleda se sta ce imati najveci benefit za najveci broj ljudi.

 

Samo zato sto dva coveka od milion mogu dobiti kancer od nekog leka, neces ga uskratiti preostalim 999998 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kako stvari stoje (po rečima ove iz Batuta), biće "pooštravanje lične odgovornosti". Idemo opet svaka porodica treba da bude svooj krizni štaba i toeto. 

 

Edit: zatvoreno sve kao i prošlog vikenda, stariji osnovci onlajn a za dalje ćemo videti.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, stray_cat said:

A ionako će da prođe za dve godine (možda i ne treba vakcina), španski grip je tako, mora i ovo.

 

Ne mora i neće.

 

Grip je nastavio da razboljeva ljude i narednih 100 godina, sa manje ili više umrlih ali je pre svega respiratorna bolest.

 

Ovo nije respiratorna bolest, samo se tako zaražavaju ljudi, preko grla i nosa a onda kreće "igranka" i još ni jedan novi soj se nije pojavio koji je manje opasan. Svi ubijaju ili isto a lakše se šire ili ubija više uz lakše širenje.

 

Prirodan tok epidemije (by urosg3) je ovde nebitan, nema kraja dok ne potamani sve a ljudsko telo mu je rasadnik novih i opasnijih sojeva.

 

Ko je igrao android igricu "plague inc." mogao je da vidi sličnost sa razvojem ove epidemije i koja taktika je najbolja za dostizanje cilja u igri. SARS-COV2 se vrlo slično ponaša.

Edited by shonke
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, AgroLaki said:

 

Vrv sve po malo, mada ipak nemamo full picture kakvo je bilo opste zdravstveno stanje doktorke pre prve zaraze i sada. 

58.godište, nzm da li ima hronicitete. Dugo se oporavljala od pneumonije.

Ovo čudo tačno gađa ljude sa određenom genskom ekspresijom.

Gledajte nas u kući- majka, sin, drugi sin, moja deca- svi temperatura

Svekar i ja - anosmija

Edited by Likvi
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, handys said:

Evo jednog razloga zasto sam ja skeptican kad je rec o bilo cemu sto nisu sistematske studije - dakle sve poput 'osoba x se zarazila/imala visok d dimer/itd cak i posle druge doze': nedovoljno informacija o ranijem stanju. Na primer, bolje bi bilo da se radila koagulacija pre vakcinacije prvom dozom i onda tri nedelje posle druge doze. Onda biste mogli da izolujete jednu merodavnu varijablu (pod uslovom da ste eliminisali sve vezano za virus u medjuvremen tako sto niste isli na posao, u autobus, bilo gde gde postoji merljiv rizik). Onda, ako je koagulacija veca posle druge doze, a nista drugo se nije uplelo, znate da je vakcina imala nesto s tim (s tim sto to mora da se na ovaj nacin proveri u reprezentativnom sloji i poredi sa kontrolnom grupom poradi opstijih zakljucaka). Ovako, prosto imamo nedovoljno informacija.

...................

 

5 hours ago, John Terry said:

Koagulaciju izaziva virus. Ta osoba je bila zarazena tokom vakcinacije i ispoljilo se desetak dana kasnije. 

...............

A najveci trik tek sledi. Jedna smrt i jos jedan tezak oblik plucne embolije (ugruska) i naravno dreka. 

................

 

Uf,ne znam gde da pocnem.

 

John Terry, prva recenica je pogesna. Virus ne izaziva koagulaciju, barem ne direktno. Mada povecani rizik od stvaranja tromba moze da bude (i) posledica upalnog procesa u telu koji je sam posledica zaraze.

Koagulacija je najcesce normalna i potrebna reakcija tela (kad je na odgovarajucem mestu - recimo, kod posekotine). Ponekad je nezeljena - npr. kod tromboze u venama. A indikatori spremnosti tela da je uradi su PT i PTT - time se vidi koliko brzo se tromb stvara.

 

D-dimer je indikator koji ukazuje na proces trombolize - dakle, raspada vec postojeceg ugruska - bilo gde u telu. Ne pokazuje gde i koliko brzo je ugrusak nastao, niti gde se nalazi. Zato povisena vrednost nije dovoljna (kao jedini znak) za sumnju na plucnu emboliju - pojavice se i kod tromboze, kod zaceljivanja bilo kakve ozlede, pogotovu nakon operacije itd. Ako se opalis cekicem po prstu i imas crn nokat, imaces i poviseni D-dimer.

Dalje, ljudi nisu svi isti, pa se normalne vrednosti i granice "sumnjivog" razlikuju medju pojedincima, kao i reakcije njihovih tela na bilo sta.

Medijski poznat slucaj je teniserka Serena Williams, koja je vise puta imala plucnu emboliju - poslednji put nakon porodjaja, i bez vakcine...

 

Teoretski, poviseni d-dimer ne mora da predstavlja reakciju na vakcinu - nego naprosto na ubod iglom! Tj. moze, ali ne mora. Ne znam dovoljno o vakcini da bilo sta kazem, a ocigledno ne znaju ni drugi, pa zato treba provesti dodatna ispitivanja, opreza nikada previse.

 

U svakom slucaju, na osnovu javno raspolozive statistike, ne bih odbio AZ vakcinu - kod mene vakcinacija ide tako sporo da se vise plasim virusa nego embolije (nisam u "prioritetnoj" grupi). A ko moze da bira - samo napred, izvol'te.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, implant said:

Kako stvari stoje (po rečima ove iz Batuta), biće "pooštravanje lične odgovornosti". Idemo opet svaka porodica treba da bude svooj krizni štaba i toeto. 

 

Edit: zatvoreno sve kao i prošlog vikenda, stariji osnovci onlajn a za dalje ćemo videti.

koje sve, ako sam ja radio prosli vikend u kombinatu, a radim i sutra i prekusutra.. pri tom jedno 30% je na odmoru(tm) zbog korone..

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, n4l1m said:

koje sve, ako sam ja radio prosli vikend u kombinatu, a radim i sutra i prekusutra.. pri tom jedno 30% je na odmoru(tm) zbog korone..

To "sve" je marketinški "sve"  za potrebe skidanje odgovornosti. Nije baš pravi sve, ne odnosi se na baš sve 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, shonke said:

 

Ne mora i neće.

 

Grip je nastavio da razboljeva ljude i narednih 100 godina, sa manje ili više umrlih ali je pre svega respiratorna bolest.

 

Ovo nije respiratorna bolest, samo se tako zaražavaju ljudi, preko grla i nosa a onda kreće "igranka" i još ni jedan novi soj se nije pojavio koji je manje opasan. Svi ubijaju ili isto a lakše se šire ili ubija više uz lakše širenje.

 

Prirodan tok epidemije (by urosg3) je ovde nebitan, nema kraja dok ne potamani sve a ljudsko telo mu je rasadnik novih i opasnijih sojeva.

 

Ko je igrao android igricu "plague inc." mogao je da vidi sličnost sa razvojem ove epidemije i koja taktika je najbolja za dostizanje cilja u igri. SARS-COV2 se vrlo slično ponaša.

 

Ako je to sve tako, zašto se onda, pa makar i privremeno, zaustavlja vakcinacija? Da sačekaju dok, recimo, Sanofi ne napravi "kvalitetnu" vakcinu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kakav je kralj Gojković čudo jedno:
 

Quote

Gojković poziva sve još jednom da se vakcinišu i uverava sve da "kod onih koji su primili drugu dozu vakcine nije bilo smrtnih ishoda, bez obzira da li je od revakcine prošao jedan dan ili tri nedelje i podsetio da niko nije bezbedan od smrtnog ishoda ili teške kliničke slike bez određene koliline antitela.

 

Link to comment
Share on other sites

@zoran59 Prvo hvala na odgovoru.

 

Moja je greska sto nisam napisao detaljnije, naravno virus ne izaziva tromb direktno vec kao posledica upalnog procesa a zavisi i od "genetike", nece svako isto reagovati.

 

Ali poenta je da vakcina SIGURNO nije izazvala tromb. Posebno ne AZ vakcina sa ovim majmunskim adenovirusom koji jedva da izazove par dana reakcije. Ta glavobolja i temperatura je posledica, naravno, borbe organizma, a ne bolesti, da ocisti telo od uljeza. Tu bolesti nema, upale nema, pa nema ni tromba.

Mislim da cela ova prica sa kratkotrajnom obustavom vakcinacije AZ vakcinom uopste ne treba biti prica za javnost, jer su sanse da vakcina izazove tromb prakticno nikakva. No dobro, mora da se ispostuju debilcine sa svojim antivakserskim sarlatanskim pricama, jer su ljudi skloni verovanju u zaveru vise nego vodu da piju.

Edited by John Terry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, stray_cat said:

 

Ako je to sve tako, zašto se onda, pa makar i privremeno, zaustavlja vakcinacija? Da sačekaju dok, recimo, Sanofi ne napravi "kvalitetnu" vakcinu?

politički korektan odgovor: da provere sve potencijalne probleme sa nuspojavama.

moj odgovor: zato što su IDIOTI.

Link to comment
Share on other sites

obrni okreni, ne pomaze ni maska ni pelcovanje, sve zavisi kako si nabazdaren™..

virus su smuckali tako kako su smuckali, i prosecan stanovnik ovog planetarijuma se ne pita puno, totie ko da bacis novcic u zrak, pa kako te zapdne kad padne..

verovatno za izabrane™ postoji neka zastita, al to nas obicne smrtnike i onako ne kaci, tako da nie ni bitno...

a pracenje ovog mediskog ludila, svakako ne pomaze, dapache, povecava nivo stresa, a kao sto znamo, to obara imunitet, a to dalje implicira znamo sta.. :coffee:

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Da je neko napisao samo ovo, 12.03.2020. da cemo 12.03.2021. docekati sa 4000+ bolesnih dnevno, kako biste reagovali?

 

Da imate samo tu info, bez da znamo da smo lideri u vakcinisanju, da su/smo mnogi preboleli ovo lagano, da nam je umrlo oko 10.000 ljudi u 2020. od korone itd itd.

 

Ja sam pocetkom marta, pricajuci sa mojima, rekao da cemo imati tipa 300-400 umrlih i 7-8 hiljada zarazenih. Par dana nakon toga, otisao sam u bolnicu i 13.03. sam uhvatio ne poslednji voz, nego poslednji stocni vagon na kraju, da operisem rame, a onda su me ekspresno nasutirali kuci, kao i sve ljude koji se nisu operisali a nije im bila frka. 

Link to comment
Share on other sites

Da je neko napisao samo ovo, 12.03.2020. da cemo 12.03.2021. docekati sa 4000+ bolesnih dnevno, kako biste reagovali?
 
Da imate samo tu info, bez da znamo da smo lideri u vakcinisanju, da su/smo mnogi preboleli ovo lagano, da nam je umrlo oko 10.000 ljudi u 2020. od korone itd itd.
 
Ja sam pocetkom marta, pricajuci sa mojima, rekao da cemo imati tipa 300-400 umrlih i 7-8 hiljada zarazenih. Par dana nakon toga, otisao sam u bolnicu i 13.03. sam uhvatio ne poslednji voz, nego poslednji stocni vagon na kraju, da operisem rame, a onda su me ekspresno nasutirali kuci, kao i sve ljude koji se nisu operisali a nije im bila frka. 

71ffeb11eed0c684d0d0d0f8f56bbfe0.jpg
Link to comment
Share on other sites


...
e pomaze ni maska ni pelcovanje,
...
virus su smuckali
...
prosecan stanovnik ovog planetarijuma se ne pita puno,
...
verovatno za izabrane[emoji769] postoji neka zastita,
...


:ajme:
Kakva gomiletina...hm...


...
mediskog ludila
....


...može se i tako reći [emoji6]

Sent from my phone using their app

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...