Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, Eddard said:


Sad ćemo da vidimo, J&J je podneo zahtev 16.2., za Sputnik je otvoren postupak 4.3, što bi značilo da odluku treba da očekujemo u naredne 2-3 nedelje, tj. do kraja marta.

 

To ce biti najbolji pokazatelj da li je ovo politicko ili medicinsko pitanje (ne moraju cak ni da daju pozitivnu preporuku, ali nek bar pregledaju u neko dogledno vreme i donesu odluku).

 

Inace, ako EMA, koja ima medicinski autoritet, donosi pozitivnu odluku za J&J, ko su oni koji je sede u Evropskom Savetu i koji treba da prihvate ili ne prihvate" Ovo k'o KrS i nasi politicari.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

To ce biti najbolji pokazatelj da li je ovo politicko ili medicinsko pitanje (ne moraju cak ni da daju pozitivnu preporuku, ali nek bar pregledaju u neko dogledno vreme i donesu odluku).

 

 

Timeline:

Positive CHMP opinion recommending conditional marketing authorisation: 11/03/2021

Start of conditional marketing authorisation evaluation: 16/02/2021

Start of rolling review: 01/12/202

 

3.5 meseca za J&J. Kako rekoh, Sputnik taman za početak leta.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:

 

Timeline:

Positive CHMP opinion recommending conditional marketing authorisation: 11/03/2021

Start of conditional marketing authorisation evaluation: 16/02/2021

Start of rolling review: 01/12/202

 

3.5 meseca za J&J. Kako rekoh, Sputnik taman za početak leta.

 

Po onoj staroj:"Ko zurio - vrat slomio"

 

Polako samo, nema kud da zurimo, virus je tu, prosto smo se saziveli s njim, postao nam i prijatelj i brat!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Eddard said:

Mada, to ne mora mnogo da znači, CureVac rolling review je započet 12.2., a Novavax 3.2.

 

Kad bolje pogledam, rolling review za Janssen/J&J je otpočeo 1.12.2020, kuku... neće Sputnik u EU do leta.

Nije isto, curevac I novavax I dalje sprovode trecu fazu u pojedinim zemljama, za curevac se ocekuje tek kraj aprila, pocetak maja da ima sve rezultate, ovaj rolling review su poceli ranije da posle ne bi imali prazan hod ako se vakcina pokaze uspesnom. Slicno je I sa novavaxom, oni rade ispitivanja sa updateovanom vakcinom na nove varijante.

Inace, j&j vakcinu je pre par dana odobrila I Kanada, I to ne emergency authorisation, nego full approval.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, shonke said:

Ucena (ono familija ugrožena, kao iz nekog filma). Sumnjam u ovu varijantu.

Realno, ovog puca sujeta, dodatak na tekućem za "borbu protiv virusa", možda neki stan, novi cvarak na reveru (on je vojni epidemiolog, unapređen je letos).
Čast je svakako otišla, ako je i bilo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Opisao si gro lekara koje gledamo na TV. Znamo mi direktore naših KC, mali je grad. Zato posle avaks pokreti. 

Btw, moj menadžment doktorski je bio na Zlaji i Kopu i nije se vakcinisao. A bogami i radio dok su im žene bile pozitivne. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Eddard said:

 

Timeline:

Positive CHMP opinion recommending conditional marketing authorisation: 11/03/2021

Start of conditional marketing authorisation evaluation: 16/02/2021

Start of rolling review: 01/12/202

 

3.5 meseca za J&J. Kako rekoh, Sputnik taman za početak leta.

Svima nam je jasno ko je tu na gubitku.

Evropski drumovi pozeljeti ce Sputnika ali Sputnika biti nece

Link to comment
Share on other sites

E jebemti taman sam hteo da se prijavim da se roknem Astrozekom, sad je odjednom dosta zemalja stopiralo dok se ne ispita to zgrušavanje krvi kod pojedinaca. Eno vidim i na PPP neki forumaš prijavio da je koleginica 7 dana nakon AZ imala d-dimer 50x veći od dozvoljenog, a jesenas preležala koronu.

 

Sad postavljam možda glupo pitanje ali ima li potrebe ćale da ide da radi d-dimer, primio AZ pre 12 dana? Od nuspojava samo malo jača glavobolja jedno veče.

 

I opet, nigde nisam našao koliko AZ je dato u UK. Svi ste me upućivali na ourworldindata, ali tamo nema podataka za UK. 

Nešto mi je čudno da ako je dosta AZ dato u UK (a trebalo bi), do sada nismo imali ove slučajeve, a sada se odjednom u više zemalja pojavljuju slučajevi tromboze.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Ovo je Srbija već potrošila, i lockdown i šetanje kerova po svemu što pišeš se vlast pokakila Đukinim navijačima po krovovima. Nema, ende, potrošeno k`o plata do 5. mesecu.
Imali su priliku, gotovo. Opet tu igru da igramo, što se mene tiče nema šanse bez ozbiljnog otpora.
Sad treba pošten svet opet da zaključavač jer nisi umeo prvi put? Što bih pristao na to, eto daj mi argument zašto da pristanem, razložan i dogovoreno odmah. 

 

To se ionako neće desiti tako da ne moraš ni na šta da pristaješ. Ali ajde onako, razgovora radi - što se mene lično tiče Đuka i krovovi me ne zanimaju, nije da i bez toga nisam znao kakav je to mentalni sklop. Ako bi se nekim nemogućim slučajem desilo da se ipak uvede zaključavanje a da oni opet divljaju po krovovima, pa neka ih, nek se zaražavaju između sebe, šta me se tiče? Ko će zbog Đuke i drugara da promeni mišljenje o bilo čemu? Tebi smeta to što oni mogu na krov a ti ne možeš u tržni centar, recimo? Ili ti smeta što ti vređaju inteligenciju? Pa sad, ja mislim da u ovoj situaciji treba izbegavati sve što nije baš neophodno, ja bez krovova i TC mogu. A Đuka i navijači da mi uvrede inteligenciju, ne znam šta da ti kažem. To što oni (vlast) koriste čak i situaciju zaključavanja da guraju neku svoju agendu ne znači da je sama ideja zaključavanja loša (u ovoj situaciji).

 

Šetnje u prirodi ne bih zabranjivao, naravno, i već sam rekao da bih uveo policijski čas samo noću, zbog mase klubova koji nesmetano rade. Mene interesuje baš taj pošten svet o kojem pričaš - po mom laičkom mišljenju taj svet se ovoga neće osloboditi ako ne prekinemo cirkulaciju virusa, usporimo mutacije i ne vakcinišemo pod hitno još ogroman broj ljudi. Doći do toga da imamo dovoljno mali broj zaraženih da možemo da pratimo njihove kontakte i pravimo mini-lokdaune po potrebi, pojedinih gradova ili čak samo nekih njihovih delova, to bi bio cilj zaključavanja.

 

Nego, vidim da ću ja opet da ispadnem fašista koji podržava kineski model a ti razbarušeni umetnik.

Edited by implant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, djole said:

E jebemti taman sam hteo da se prijavim da se roknem Astrozekom, sad je odjednom dosta zemalja stopiralo dok se ne ispita to zgrušavanje krvi kod pojedinaca. Eno vidim i na PPP neki forumaš prijavio da je koleginica 7 dana nakon AZ imala d-dimer 50x veći od dozvoljenog, a jesenas preležala koronu.

 

Sad postavljam možda glupo pitanje ali ima li potrebe ćale da ide da radi d-dimer, primio AZ pre 12 dana? Od nuspojava samo malo jača glavobolja jedno veče.

 

I opet, nigde nisam našao koliko AZ je dato u UK. Svi ste me upućivali na ourworldindata, ali tamo nema podataka za UK. 

Nešto mi je čudno da ako je dosta AZ dato u UK (a trebalo bi), do sada nismo imali ove slučajeve, a sada se odjednom u više zemalja pojavljuju slučajevi tromboze.

Oko D- dimera.

Radila majci posle svekrvine smrti, ako je grana 50, imala 77. Ja pretpostavljam da je zbog vena. Pije aspirin 20 god.

Sestra odlepila i rekla da bi nam svima zabranila da radimo analize na svoju ruku.

Tako da, ćale može da ima povišene vrednosti, a ne možeš da utvrdiš da li je od vakcine ili nečeg drugog.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

Čibe bre komunjaro, anglosaksonija rulz.

 

Doduše malo sam se razočarao što vakcina nije plave boje, ali zato ruka jaka, ne mogu da je spustim.

Mi setamo kucice po svemiru, pravimo Suhoje, estristacetristapetsto, rakiju od krompira, Ladu Nivu i da ne mozemo da napravimo nabolju tu neku vakcinicu na svetu?

Taman posla

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Clash said:

Mi setamo kucice po svemiru, pravimo Suhoje, estristacetristapetsto, rakiju od krompira, Ladu Nivu i da ne mozemo da napravimo nabolju tu neku vakcinicu na svetu?

Taman posla

 

Ma kakav Sputnik, dopusti šimpanzi da te penetrira, budi čovek-gušter kao svi Britanci...Rusi ipak imaju to meko, slovensko u sebi, šimpanza je tvrđi.

Link to comment
Share on other sites

"Hungary said on Thursday it was paying the equivalent of about $37.5 per dose for Chinese company Sinopharm's COVID-19 vaccine, but hailed its importance to its inoculation campaign as it reported a record rise in new infections."

 

Kolko mi bese placamo?

Link to comment
Share on other sites

Zvala me malopre neka fina seka i rekla mi je u koliko mi je sati revakcinacija.
 
Sad mi u poruci i mejlu stigao drugi termin [emoji846]
 
Kako postupiti u ovoj situaciji?


Nebitno.
Dođi kad hoćeš bitan je samo dan.
Ja dobio za 14:40, otišao u 10:15, plitak potok...

Sent from my phone using their app

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, implant said:

 

Ma kakav Sputnik, dopusti šimpanzi da te penetrira, budi čovek-gušter kao svi Britanci...Rusi ipak imaju to meko, slovensko u sebi, šimpanza je tvrđi.

Nesto kontam, da sam primio Fajzera kako bih vas tek onda smarao.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

Za to vreme Nemci (administracija ) imaju kadE... lekari ih pozuruju, oni shvataju ozbilljnost situacije i vaznost hitnosti i brzine vakcinisanja - steta sto oni ne donose odluke, vec zavise od prespore nemacke administracije/birokratije:

 

"Od sredine aprila vakcinacija se takođe treba sprovoditi u ordinacijama lekara opste prakse - to preporučuju ministri zdravlja saveznih država. Po misljenju Udruženja porodičnih lekara ovo ne ide dovoljno brzo. A već postoje sumnje da li se može pridržavati planiranog početka vakcinacije .Nemačko udruženje lekara opšte prakse kritikovalo je odlaganje početka vakcinacije protiv korone u praksi. Svaki dan je važan, i zato što bi volja za vakcinacijom mogla da opadne leti, rekao je šef udruženja Ulrich Veigeldt iz novinske agencije epd. "Zašto čekati do aprila? Spremni smo", rekao je predstavnik više od 30.000 lekara opšte prakse. Vajgeldt je opisao činjenicu da savezna vlada i vlade država mesecima nisu imali lekara opšte prakse u svojoj strategiji vakcinacije protiv korone kao "Neuspeh  prvog reda ". Sada se politika menja, ali nedovoljno brzo, zamerio je: „Moramo konačno da ubrzamo vakcinacijom“.

 

Lekari opšte prakse kritikuju odlaganje vakcinacije „Mogli bismo biti mnogo dalje"

 

 

 

Rece jedan lekar na rtl-u sinoc, nadamo se da je u pitanju april ove godine. 

 

Inace bio je na dw dobar tekst o propasti strategije u Nemackoj. Kao jedan od razloga je navedeno to sto se Merkel okruzila ljudima koji svi misle isto. 

 

UK, USA, Izrael, Cile, UAE su dali gas i vakcinacijom izlaze iz opasnosti. Kad slusas nemacke strucnjake samo broje talase, jure mutacije, slave lockdown. A sa druge strane im propadaju vakcine. Nacin komunikacije sa javnoscu je ocajan. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Zvala me malopre neka fina seka i rekla mi je u koliko mi je sati revakcinacija.

 

Sad mi u poruci i mejlu stigao drugi termin 🙂

 

Kako postupiti u ovoj situaciji?

 

 

1. Nazovi finu seku, ćakulajte malo, pozovi je na večeru.

2.Tokom večere proveri je li vakcinisana

3. Nakon večere privedi je gajbi i utvrdi šta je bilo s revakcinom.

4. Budi đentlmen posle i odvezi je kući, car Go taksi je seljački.

5. Što se vremena vakcinacije tiče, odigraj par nepar.

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...