Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Francuzi odlucili da malo ubrzaju vakcinaciju (Makron vidi da su drugi u regionu bolji od nas a to ga nervira )  ali nece bas mnogo da ubrzavaju kaze ministar zdravlja koji treba da organizuje vakcinaciju - kazu da Fra ima ugovor za 500k Pfizera nedeljno a rezervisano po 7-8 miliona drugih vakcina (Moderna, AZ, Sanofi itd mislim 7 firmi) a od tih Pfizera koji su stigli mislim vec milion su iskoristili ni deseti deo. Kazu da je problem u logisctici, najefikasnije za distribuciju Pzifera je organizovati vakcinodrome kako oni kazu, znaci kao ono sto je @bohumilo opisao u Izraelu organizujes ogroman prostor sa mnogo mesta i lekara za vakcinisanje i tu organizujes da dolaze ljudi i vakcinisu se. Kazu da francuzi to ne vole, i bez toga nisu bas entuzijasti za vakcinaciju a po ispitivanjima koja su radili nece da idu po nekoliko kilometara da bi cekali na red i vakcinisali se nego hoce kod svog lekara ili u apoteci ili u laboratorijama kao sto se radi za vakcine za grip. To i jeste francuski plan za vakcinisanje ali cekaju se ove druge vakcine koje mogu da se drze u frizideru i da se rasporede bez velike logistike posvuda. Sada su odlucili da naprave nekih 300 kao centara u Fra za vakcinaciju Pfizerom, za sada idu staracki domovi, oni koji rade tamo i stanovnici, a takodje i 75+ van starackih domova. Kazu da im je vec dosta vakcina i propalo jer ih odmrznu, ne iskoriste itd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Samo sto po meni ovo i to nije isto.

 

edit: ajde objasni mi zasto bi se ti vakcinisala a prelezala si korona virus? samo zbog toga sto bi trebalo za covid pasos? 

 

Pa ne znam koliko dugo cu imati antitela, ne zelim da zarazim mamu, ni bilo koga drugog, a ni sebe, hocu zivot bez policijskih casova i maski...

Mislim, mozemo mi cekati i prirodno prokuzivanje, ali malo je glupo sad kad je vakcina vec tu.

 

 Cega se ti, konkretno, bojis kod vakcine? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Samo sto po meni ovo i to nije isto.

 

edit: ajde objasni mi zasto bi se ti vakcinisala a prelezala si korona virus? samo zbog toga sto bi trebalo za covid pasos? 

 

Zato štov virus mutira. I još če mutirati. 

Verovatno, če se vakcinisanje vršiti na svako 0,5 godine ili na godinu dana. 

 

Postoje dva procesa prirodno prokuživanje(v1) i vakcinacija (v2). Možeš to gledati i kao dve brzine.

 

Ako bude v1>v2, onda đaba sve pare bačene u vakcine. Treba je čimprije vakcinisati sve.

 

Vakcina je selekcijski stres/pritisak za virus, tako, da očekujte nove variante virusa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Sunshine StateKoliko ces imati dugo antitela iz vakcine?

 

Ne bojim se vakcine. Ciao je napisala u predhodnom postu da Francuzi ne zele masovnu vakcinaciju kao sto se radi u Izraelu vec vakcinaciju u apoteci, kod svog lekara, laboratoriji... Mene nervira ta masovna vakcinacija, ajd sad se svi skupite u tor u obor pa da vas vakcinisemo. Vidis da i Francuze to nervira.

 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

@Sunshine StateKoliko ces imati dugo antitela iz vakcine?

 

Ne bojim se vakcine. Ciao je napisala u predhodnom postu da Francuzi ne zele masovnu vakcinaciju kao sto se radi u Izraelu vec vakcinaciju u apoteci, kod svog lekara, laboratoriji... Mene nervira ta masovna vakcinacija, ajd sad se svi skupite u tor u obor pa da vas vakcinisemo. Vidis da i Francuze to nervira.

 

 

Ok, sacekaj onda AZ, ona ce moci i kod lekara.

Necu ni ja na red pre nego sto stigne i AZ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 par hiljada ovih sto idu na more u Paraliju.

Grcku godisnje poseti milion turista iz Srbije, a Paraliju sam uzeo za primer, jer je ona medju najposecenijim destinacijama, a to je daleko od par hiljada ljudi. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne vidim zasto je vazno da li je masovno, individualno, u satoru ili ordinaciji. Cekamo u redovima za 20% snizenu piletinu a ovo je kao principijelan problem. Kad je Black Friday nikom na svetu ne smeta masovnost, kao ni kada izlazi novi iPhone ili kad se dele glavice kupusa ispred tempa. Jedino je iz nekog razloga problem vakcina kojom, eto cista mala trivijalnost, cuvamo zivot i zdravlje svoje i tudje. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Neki ce se vakcinisati i otici u Paraliju, a neki nece iako su pre isli u Grcku na more. Naravno sve zavisi i od tempa vakcinacije. 

 

@handys Ja ne cekam u redu za piletinu, niti za iphone, niti za glavice kupusa. Jedino cekam uredu na kasi da platim to sto kupujem, ako bas nije neki veliki red ispred. Ako je red duzi, i treba da dugo cekam, ostavim korpu pored kase i izidjem iz prodavnice.

 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

Just now, handys said:

Ne vidim zasto je vazno da li je masovno, individualno, u satoru ili ordinaciji. Cekamo u redovima za 20% snizenu piletinu a ovo je kao principijelan problem. Kad je Black Friday nikom na svetu ne smeta masovnost, kao ni kada izlazi novi iPhone ili kad se dele glavice kupusa ispred tempa. Jedino je iz nekog razloga problem vakcina kojom, eto cista mala trivijalnost, cuvamo zivot i zdravlje svoje i tudje. 

 

Problem su masovna okupljanja. Ideš se testirati (npr. brzi test) ili vakcinisati i zbog slabe organizacije se zaraziš.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja čuh sad da se očekuje taj veći kontigent Fajzerove vakcine uskoro. Otvorili su prijave za zdravstvene radnike.

 

Mada takođe po onom šta sam čuo, veliko je pitanje kakav će biti odziv.

 

Na kraju će se kod nas najbrže proći kroz prioritetne grupe i krenuti sa vakcinacijom "običnih ljudi" Jbg skoro decenijska kampanja sluđivanja naroda daje rezultate

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

U UK ili samo u Engleskoj novi lockdown? Imam utisak da oni nisu ni izlazili iz lockdown, čitam neki portal iz Esexa natrčao na zanimljivu rečenicu
 

Quote

You are still permitted to meet one other person for Essex but now you may no longer meet one person for a social reason, even outside.


 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, handys said:

Sigurno se ne misli na demonstracije, uostalom sigurno nam nista ne bi falilo da radimo kao Izrael.

Inace, post se i nije odnosio na tebe, Slavisa, vec a propo masovnog nepoverenja.

 

 

 

Onda moraju ukinuti vanredno stanje i dozvoliti masovna okupljanja, ( ne mislim ni ja na demonstracije ) Kako je dozvoljeno grupisanje tolikih ljudi na trgu kao u Izraelu ako je zabranjeno ?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Kako sad nije problem masovno okupljanje zbog vakcinacije? 

Pa jeste problem, zato treba dobra logistika da se masovna vakcinacija odvija bez guzvi, da ljudi imaju svoje termine i da se spreci stvaranje cepova, mada neki zastoj je uvek moguc. 

Izrael ima velike punktove ali ne stoje ljudi u redovima vec dolaze kad im je receno. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, vanjabarsa said:

zaato bi bilo masovnih okupljanja za vskcinaciju?svako ko je potpisao da zeli vakcinu dobije svojih 5 minuta u odredjeno vreme , niko ispred i niko iza njega . samo pacijent , dr i sestra/tehnicar .

e to da vidim u Srbiji pa da umrem od iznenađenja...

  • Like 3
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

Zavisi kad se odradjuje davanje saglasnosti za vakcinu, da li neposredno pred vakcinisanje ili unapred kad se prijavis/zakazes. 

Nasa doktorka iz Cikaga koja se javljala u program N1 pre NG rece da kod njih po osobi to traje pola sata, upitnik pre i kratko cekanje posle primljenje vakcine da se vidi ima li akutnih alergijskih reakcija. 

Link to comment
Share on other sites

mi smo se izjasnjavali jos pre mesec dana , tj. dobili smo upitnik ,poslali smo med. dokumentaciju o ranijim testiranjima eventualno o alergijama , chronicnim bolestima ...... sve je to elektronski obradjeno, dobili smo povratnu informaciju o terminu  vakcinacije ( naravno ako nemas kontraindikacije za vakcinu ) .

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Florecito said:

Ovo izgleda kao neki belaj u najavi...ako neko zna nizozemski, nek prevede...

 

 

 

Kaze da virusi vole mnogo ljudi u zatvorenom prostoru.

 

1. To je jedan od razloga zasto se ne savetuju putovanja u inostranstvo

2. Obraca se aerordomu i policiji, koji znaju koliko ljuidi dolazi u odredjenom vremenu i pitaju se zasto se bolje ne organizuju kad vec to znaju

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...