Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U Bochumu se lece dva pacijenta iz Italije, jedan pokazuje napredak (deluje malo puniji covek, medjutim zamaglili su mu lice, pa vidim samo ruke, ne mogu bas da procenim starost, ali ne deluju previse star), moze da dise svojim plucima ponovo. Nemam pojma kako ga lece, ali ovo je fina vest, valjda ce i nastaviti u tom pravcu.

 

U Koreji se pojavilo nekih 170-tak "ponovoinficiranih" - onih koji su vec prelezali covid-19 i bili proglaseni zdravima. Profa, koji je ucestvovao u suzbijanju SARS epidemije, kaze da je moguce da se virus reaktivira, tj. da je bio jos uvek prisutan u telu, ali u nekom drugom delu, gde se uspeo "saktiti" od imunog sistem i sad se ponovo aktivirao i razmnozava se. Ovo moze biti problem, najgore sto se ne zna puno o samom covid-19-u (odnosno samo ovih 4 meseca).

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Charlie Foxtrot said:

Tačno je da ne bismo mogli biti stoposto sigurni da li je sve to ispoštovano ili nam je samo rečeno da je ispoštovano.

 

Ja ću sačekati šta kaže komisija u sastavu Jelena, Novak, Pepe, vrač sa Anda, onaj gost kod Teše Tešanovića što je imao orgije sa demonima, Deretić, Saša Radulović, Darko Miličić, Jovana Stojković i potomci Alana Čumaka. 

 

Pa ako se saglase da je vakcina ok, onda primam odmah. Ako ne, jbg. Struka je rekla svoje. 

  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

Nisu ni ti ljudi sto "prave" vakcine potpuno blesavi (odnosno nisu Tramp).

A i prve kolicine vakcina ce se davati medicinskom osoblju, policiji, vojsci, da ne pominjem vladare, politicare i "ugledne gradjane" itd. Dok mi obicni smrtnici dodjemo na red - ima sasvim dovoljno vremena da se i ovako pokaze ima li kakvih nezeljenih (a jos uvek neotkrivenih) efekata.

 

Spoiler

 

off-1:   bas me zanima da li su Djokovici dali deci vakcine koje se daju u njihovom dobu (moram da priznam da mi nisu jasni roditelji koji ce izbeci da zastite svoju decu)

Novaku se njegovo insistiranje na "prirodnom" lecenju problema s laktom obilo o glavu, izgubio je celu sezonu. Ako iz toga nije izvukao pouku, onda pisi propalo.

off-2:  Novak bi morao da porazmisli da mu je otac srcani bolesnik, tj. spada u rizicne. Zeli li da preuzme na sebe odgovrnost da mu prenese virus i recimo time ga ubije?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

dobro jutro , u petak idem kuci , naravno, uz sve mere zastite :64:

 

sto se novaka tice, kad mu je regularna med. resila problem sa ramenom nije se bunio po konf., kad parkira hiperbaricnu komoru pored teniskih hramova ni to mu nije problem , ok je da ima misljenje ali kako kazete u srbiji : ima tih usta koja seru ,toliko , da im dupe pozavidi .

  • Like 16
  • Thanks 7
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, wwww said:

Nisu ni ti ljudi sto "prave" vakcine potpuno blesavi (odnosno nisu Tramp).

A i prve kolicine vakcina ce se davati medicinskom osoblju, policiji, vojsci, da ne pominjem vladare, politicare i "ugledne gradjane" itd. Dok mi obicni smrtnici dodjemo na red - ima sasvim dovoljno vremena da se i ovako pokaze ima li kakvih nezeljenih (a jos uvek neotkrivenih) efekata.

 

  Hide contents

 

off-1:   bas me zanima da li su Djokovici dali deci vakcine koje se daju u njihovom dobu (moram da priznam da mi nisu jasni roditelji koji ce izbeci da zastite svoju decu)

Novaku se njegovo insistiranje na "prirodnom" lecenju problema s laktom obilo o glavu, izgubio je celu sezonu. Ako iz toga nije izvukao pouku, onda pisi propalo.

off-2:  Novak bi morao da porazmisli da mu je otac srcani bolesnik, tj. spada u rizicne. Zeli li da preuzme na sebe odgovrnost da mu prenese virus i recimo time ga ubije?

 

 

 

Ja sam zato juče i napisao nek povede Dijanu i Srkija kod Soderlinga u goste kad mu se toliko sviđa švedski model borbe protiv korone. I nek se Srki mingluje sa komšilukom (a srčani bolesnik). Pa nek mu onda Novak priča o važnosti imuniteta. 

 

btw...nije ni tema ni mesto oko običniih vakcina ali pričalo se ovde o tome dosta...pa kod nas je jedno vreme obuhvat MMR vakcinom (morbile, rubeole, zauške) pao na 60%. Pa se valjda to malo poboljšalo posle epidemije morbila i par smrtnih slučajeva. Za Novaka ruku mogu da dam da decu nije vakcinisao bilo čime. Taj život sa prirodom je super stvar dok ti ta priroda ne uzvrati udarac. Nadam se zbog klinaca da se to neće desiti. Eto i Novak i Jelena su sigurno 100% vakcinisani (jer su tog uzrasta kada se to radilo i nije pitalo) i živi i zdravi. Al džaba...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pogledajte nesto cudno. Upravo sam otisla na worldmeter i kliknula now i yesterday. Pogledajte broje u US

 

spacer.png

 

 

spacer.png

 

Broj zarazenih je sada spao za nekih 300, umrlih za 10, oporavljenih za oko 160, aktivnih za oko 200 manje, testovi su skocili za 3... 

 

Mislim, kako je moguce da danas ima manje zarazenih i umrlih nego juce? Druge zemlje koje nisu obradjivale podatke u medjuvremenu nemaju ni promenu brojki. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

7:15 - PARIZ

Vlasti Pariza zatvorile su dijelove vodovodne mreže nakon što su pronađeni sićušni tragovi korona virusa u vodi koja se koristi za pranje ulica i navodnjavanje gradskog zelenila.

Kako se navodi u saopćenju Skupštine Grada Pariza, pijaća voda u gradu je u potpunosti ispravna i sigurna.

Gradska laboratorija zadužena za kontrolu kvaliteta vode u Parizu otkrila je "majušne tragove" na uzorcima sa četiri, od ukupno 27 tačaka vodovoda kojim teče nepijaća voda.

Kako navodi AP, taj dio vodovoda je potpuno odvojen od sistema kojim prolazi pijaća voda, prenosi Beta.

 

Oops Steve Carell GIF - Oops SteveCarell Yikes - Discover & Share GIFs

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Baby said:

Pogledajte nesto cudno. Upravo sam otisla na worldmeter i kliknula now i yesterday. Pogledajte broje u US

 

spacer.png

 

 

spacer.png

 

Broj zarazenih je sada spao za nekih 300, umrlih za 10, oporavljenih za oko 160, aktivnih za oko 200 manje, testovi su skocili za 3... 

 

Mislim, kako je moguce da danas ima manje zarazenih i umrlih nego juce? Druge zemlje koje nisu obradjivale podatke u medjuvremenu nemaju ni promenu brojki. 

Videla sam to par puta ranije. Moze da se desi da koriguju neke stvari (valjda oni uzimaju podatke od JH, a ovi sakupljaju podatke ne samo iz zvanicnih izvora vec i iz novina i slicno, pa se mozda nekad nesto "duplo knjizi").

 

Ja pratim neki sajt koji daje stanje po pokrajinama u Nemackoj (brzi su od zvanicnih RKI). Kod njih pored podataka za svaku pokrajinu na dnu liste ima i stavka: nerazvrstani (sto zarazeni, sto preminuli). Sad, mozda je to razlika do JH podataka (jer se tada ukupan broj za Nemacku poklapa na oba sajta). Znam da RKI, recimo, podatke koje danas dobije razvrsta prema datumu uzimanja uzorka, sto ce reci mora se vratiti par dana unazad i dodati neki broj detektovanih za prethodne dane.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ima li upućenijih na forumu, da pojasne šta mi to toliko kupujemo iz Kine? Da smo od početka krize do danas imali preko 30 letova do tamo? Da su nam dnevno najmanje jedan a često (kao danas, npr.) dva aviona na putu za bratsku državu?

 

Ovo više pitam jer imam utisak da će, s obzirom na onaj zaključak Vlade Srbije koji nosi oznaku tajnosti, vrlo brzo krenuti zanimljiva pitanja šta smo to nabavljali, u kojim količinama i po kojoj ceni, kada su nam potrebna nekad i dva aviona dnevno da se to donese...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam za vas ali mene sve ovo jako rastužuje. 

 

Ogolila nas je pandemija i podsetila nas gde smo i ko smo. Siromaštvo i neobrazovanost- dve podloge za mnoge muke kojima svedočimo ovih dana, uzajamno spregnute i spremne da nas uguše. A muke su velike. Siromaštvo nas direktno časti ovim mukama: nedostatak medicinske opreme i nedostatak bolnica. Neobrazovanost nas direktno časti ovim mukama: nemar ljudi koji ne shvataju zašto se i kako treba ponašati u ovoj situaciji i postojanje nestručnog kadra. I tu negde počinje naša muka- pošto nam fale resursi da lečimo ljude, otprilike se nameće kao rešenje da ljude treba zatvarati kako se ne bi susretali. Jer, ko sme da se osloni na savest pojedinca u situaciji gde ako se skupi dovoljan broj ljudi bez savesti, a taj broj se čini vrlo mali, ode zdravstvo u smrt. Ko inatu i poricanju da stane na put pa da mera države bude, kao u nekim drugim zemljama, preporuka da se drži odstojanje a da policija opominje i kažnjava ljude koji je krše na licu mesta ali da sloboda kretanja ostane. Zato i imamo mere koje imamo-niti smo uvek i skroz zatvoreni ali nismo ni slobodni već sve po pola, ni tamo ni ovamo. 

 

U nimalo naivnoj situaciji, gde nas posle bolesti čeka još veća muka, ona ekonomska, i gde bi bilo bolje da joj se što pre okrenemo, ne pomaže mnogo ni crkva. Od lizanja kašike do liturgija, od ljudi koji predstavljaju crkvu pa do naroda koji je posećuje, dešavaju se stvari i u ovom vrtlogu koje ne doprinose smanjenju zaraze. 

 

I, naravno, nijedna ovakva situacija ne može da prođe bez mudrosera sa društvenih mreža, teoretičara zavere i paničara. Prepun je internet ljudi koji misle(baš sam olako upotrebio ovu reč sad) da su svi krivi a mi ne, da nam neko smešta dok su nam vezane ruke ali da se u herojski borbu mora ići. 

 

Pa tako imamo 5G mreže, smešne viruse, smrtonosne viruse, veštačke viruse, Bila Gejtsa, razne antene, masone. 

 

Sve to direktno ili indirektno izazivaju siromaštvo i neobrazovanost. 

 

Ne znam za vas ali mene sve ovo rastužuje. Proći će virus ali ove muke će nam ostati i posle toga. 

  • Like 12
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ima li upućenijih na forumu, da pojasne šta mi to toliko kupujemo iz Kine? Da smo od početka krize do danas imali preko 30 letova do tamo? Da su nam dnevno najmanje jedan a često (kao danas, npr.) dva aviona na putu za bratsku državu?
 
Ovo više pitam jer imam utisak da će, s obzirom na onaj zaključak Vlade Srbije koji nosi oznaku tajnosti, vrlo brzo krenuti zanimljiva pitanja šta smo to nabavljali, u kojim količinama i po kojoj ceni, kada su nam potrebna nekad i dva aviona dnevno da se to donese...

Voleo bih da vidim te fakture.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sprivel said:


Voleo bih da vidim te fakture.

 

To to, zato i kažem. Ako su dva aviona dnevno potrebna, koje su to količine i kako izgledaju te fakture i ko su posrednici, ko je logistika...a na posletku i šta se konkretno donosi mada je to manje bitno od toga koliko smo se ugradili

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, NMX said:

Ima li upućenijih na forumu, da pojasne šta mi to toliko kupujemo iz Kine? Da smo od početka krize do danas imali preko 30 letova do tamo? Da su nam dnevno najmanje jedan a često (kao danas, npr.) dva aviona na putu za bratsku državu?

 

Ovo više pitam jer imam utisak da će, s obzirom na onaj zaključak Vlade Srbije koji nosi oznaku tajnosti, vrlo brzo krenuti zanimljiva pitanja šta smo to nabavljali, u kojim količinama i po kojoj ceni, kada su nam potrebna nekad i dva aviona dnevno da se to donese...

Sta kupujemo i koliko - ne znam.
Zasto kupujemo - to si sam vec (tacno) pretpostavio u jednom od svojih postova 

Edit:vidim da si u medjuvremenu vec napisao

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, NMX said:

Ima li upućenijih na forumu, da pojasne šta mi to toliko kupujemo iz Kine? Da smo od početka krize do danas imali preko 30 letova do tamo? Da su nam dnevno najmanje jedan a često (kao danas, npr.) dva aviona na putu za bratsku državu?

 

Ovo više pitam jer imam utisak da će, s obzirom na onaj zaključak Vlade Srbije koji nosi oznaku tajnosti, vrlo brzo krenuti zanimljiva pitanja šta smo to nabavljali, u kojim količinama i po kojoj ceni, kada su nam potrebna nekad i dva aviona dnevno da se to donese...

 

To sto leti za Kinu nisu transportni avioni, vec putnicki, sa sedistima, ne mogu oni da prevezu Bog zna koliko robe (mislim, mogu, ali ne neko cudo koliko mogu transportni, da ne spominjemo ona grdila od Ruslana i Mrije).

Pa stizu maske, zastitna odela i respiratori. Uprkos svemu, ja mislim da Onaj ne laze o broju kupljene opreme, samo je velika greska u nacinu na koji prezentuje te informacije. Takodje, stvarno mislim i da su se rastrcali da kupuju sve i svasta, ali naravno da i tu nalazim problem u tome sto se sve radi stihijski i bez ikakvog plana.

Ovo je lekcija za ubuduce, da se ne kupuju migovi nego da se ulaze u zdravstvo i obrazovanje. Naravno, onaj ko treba tu lekciju nikad nauciti nece, pa dzaba i pisem sve ovo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 koji lebdi said:

 

To sto leti za Kinu nisu transportni avioni, vec putnicki, sa sedistima, ne mogu oni da prevezu Bog zna koliko robe (mislim, mogu, ali ne neko cudo koliko mogu transportni, da ne spominjemo ona grdila od Ruslana i Mrije).

Pa stizu maske, zastitna odela i respiratori. Uprkos svemu, ja mislim da Onaj ne laze o broju kupljene opreme, samo je velika greska u nacinu na koji prezentuje te informacije. Takodje, stvarno mislim i da su se rastrcali da kupuju sve i svasta, ali naravno da i tu nalazim problem u tome sto se sve radi stihijski i bez ikakvog plana.

Ovo je lekcija za ubuduce, da se ne kupuju migovi nego da se ulaze u zdravstvo i obrazovanje. Naravno, onaj ko treba tu lekciju nikad nauciti nece, pa dzaba i pisem sve ovo.

 

Već sam to pisao, nisu kargo avioni nego putnički. Gde pored onog prtljažnika dole pune i putničke kabine sa kutijama (ne znam kako ovo sme, al ajde), postoje slike.

 

I neka smo kupili 500 respiratora (a nismo jer ih je tek nekih 120 upotrebljeno a imali smo nešto i od pre), to staje u dva tri leta. Gde je preostalih 30ak? Zaštitna oprema i sve to...koliko god kabasto bilo i koliko god bilo potrebno, opet je ovo previše. Kapiram da je ekipica iskoristila ovaj zicer za jedan zanimljiv shopping a da ćemo cene i uslove saznati na svetom q. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Referent said:

Ako znate nekog da je 0 ili A+ krvna grupa, preležao covid, a želi da da plazmu, neka se javi, kolega je baš u opasnosti.

 

Znam da se raspravljalo da li je moguce ozdravljene "naterati" da pod obavezno daju plazmu, ali ako su nas sve naterali da sedimo kuci radi spasavanja zivota (i sistema), daj onda da do kraja spasavamo zivote, ako je moguce. Ne traze im srce i bubreg

Link to comment
Share on other sites

 
Znam da se raspravljalo da li je moguce ozdravljene "naterati" da pod obavezno daju plazmu, ali ako su nas sve naterali da sedimo kuci radi spasavanja zivota (i sistema), daj onda da do kraja spasavamo zivote, ako je moguce. Ne traze im srce i bubreg

Apsolutno ne.

Jedino se moze uzeti uzorak krvi u odredjenim situacijama i dnk kod postupka utvrdjivanja ocinstva.
Link to comment
Share on other sites

Dok je virus uzimao maha univerzalni izgovor za nečinjenje i sopstvenu nesposobnost bio je: ljudska prava... Univerzalni izgovor za uvođenje raznoraznih gluposti i nametanje kojekakvih budalaština nakon ukidanja vanrednog stanja kojekude biće: "to je zbog ove situacije"...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sprivel said:


Apsolutno ne.

Jedino se moze uzeti uzorak krvi u odredjenim situacijama i dnk kod postupka utvrdjivanja ocinstva.

 

Pa, ja sam za apsolutno "DA" i kod obaveznog doniranja organa - mislim, sta ce ti, koji ochin, zdrav bubreg 6 ft under?

I sad - ako ces preziveti bez "par kapi krvi" a pomoci nekom - davaj!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...