Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Nemojte ko boga vas molim da uzimate lekove na svoju ruku i zato sto ste negde procitali da radi, pogotovo preventivno.

 

Virusi generalno nemaju lek kad se vec razbolis, osim lezi, cekaj da prodje i da se tvoj organizam izbori sa njim. Pij tecnosti, odmaraj i spavaj sto vise, izdrzi i to je to.

 

Moze biti kontraproduktivno, a verovatno i opasno, da se vodimo nekim savetima sa drustvenih mreza.

 

Ono za ibuprofen je vrlo verovatno pogresno preneto, posto kako je preneto je ortodoksna glupost.

 

Niko ne zna dovoljno o ovom virusu, niti imamo jos uvek dovoljan uzorak na osnovu izlecenih, da bismo nesto decidirano tvrdili.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LayupFromTheMidget said:

Pre ce biti da ima previse ljudi a malo je tesko tu da uvedes zabranu ko moze da zivi.
Kinezi bi trebalo da pozatvaraju te mokre divlje pijace posto ovo im je 2 virus u ovom veku. Sledeci da nas pobije u ovom ritmu.

 

slusao sam malcolm gladwella kod bill simmonsa, imas odmah na pocetku podcasta da ne prepricavam sada

uglavnom, kinezi jesu najrizicniji ali svi ti svinjski i pticiji gripovi, bolest ludih krava sa druge strane, imaju veze sa ljudskom eksploatacijom (sada vec nakaradnom) i konzumacijom zivotinjskog mesa

 

mislim, ja obozavam sve vrste mesa ali sam spreman da reconsider svoje navike 😐

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

 

Ono za ibuprofen je vrlo verovatno pogresno preneto, posto kako je preneto je ortodoksna glupost.

 

 

nije ortodoksna glupost, makar ljudi koji su upuceni tako kazu a nije ni izreceno kao kategoricka tvdrnja vec kao mogucnost koju treba izbegavati dok se ne utvrdi sa sigurnoscu.

tako da ne bi trebalo da tvrdis nesto tako iz bekhenda

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

Mislim da su zadovoljni, jer mnogi bi primenili njihov "prirodni imunitet" uzivo.

 

Zar nije kod njih fora sa essential oils?

 

Koliko znam, nije razgrabljeno uopste. Bas me cudi. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, uini said:

 

slusao sam malcolm gladwella kod bill simmonsa, imas odmah na pocetku podcasta da ne prepricavam sada

uglavnom, kinezi jesu najrizicniji ali svi ti svinjski i pticiji gripovi, bolest ludih krava sa druge strane, imaju veze sa ljudskom eksploatacijom (sada vec nakaradnom) i konzumacijom zivotinjskog mesa

 

mislim, ja obozavam sve vrste mesa ali sam spreman da reconsider svoje navike 😐

Ali ti imas 8 milijarde, ne mozes sve da hranis vegan stajl. To je moja poenta. Dok se ne pojave one kapsule iz filmova naravno.
Inaace ovo u Kini se i desava posto nisu imali sta da jedu pa su pre x godina  poceli da jedu i divlje zivotinje tigrove, medvede, zmije itd. Dok danas imaju farme divljih zivotinja.
Poenta je da ima nas previse i da se zbog toga jede svasta da se prezivi.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Nemojte ko boga vas molim da uzimate lekove na svoju ruku i zato sto ste negde procitali da radi, pogotovo preventivno.

 

Virusi generalno nemaju lek kad se vec razbolis, osim lezi, cekaj da prodje i da se tvoj organizam izbori sa njim. Pij tecnosti, odmaraj i spavaj sto vise, izdrzi i to je to.

 

Moze biti kontraproduktivno, a verovatno i opasno, da se vodimo nekim savetima sa drustvenih mreza.

 

Ono za ibuprofen je vrlo verovatno pogresno preneto, posto kako je preneto je ortodoksna glupost.

 

Niko ne zna dovoljno o ovom virusu, niti imamo jos uvek dovoljan uzorak na osnovu izlecenih, da bismo nesto decidirano tvrdili.

 

Ako se odnosilo na  moj post - sorry, ne pricam o uzimanju lekova na svoju ruku

 

Chloroqine,  remdesivir, oseltamivir, lopinavir/ritonavir, tocilizumab, steroidi (methylprednisolone) su lekovi koji se daju u bolnicama, od strane lekara, nije paracetamol koji kupis OTC.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, LayupFromTheMidget said:


Inaace ovo u Kini se i desava posto nisu imali sta da jedu pa su pre x godina  poceli da jedu i divlje zivotinje tigrove, medvede, zmije itd. Dok danas imaju farme divljih zivotinja.
Poenta je da ima nas previse i da se zbog toga jede svasta da se prezivi.

 

nisu samo divlje i egzoticne zivotinje, poslusaj makar pocetak podcasta.

covek ukratko navodi kako su najveci nosioci svih tih mutirajucih govana zapravo obicne do najobicnije patke ali ne mogu da prenesu coveku to sve sto poseduju. na scenu zato nastupaju svinje kao medium koji to moze da zalepi za coveka

 

kinezi imaju veliku kulturu gajenja i drzanja svinja pa uz mnogobrojnost najvise toga pocinje i nastaje za covekov kejs kod njih

 

svakako su oni rizicni i zbog te cele egzotike ali je daleko to od jedine opasnosti, da ne pominjem ove mutacije zarad prehranjivanja i odgajanja domacih zivotinja svuda

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ako se odnosilo na  moj post - sorry, ne pricam o uzimanju lekova na svoju ruku

 

Chloroqine,  remdesivir, oseltamivir, lopinavir/ritonavir, tocilizumab, steroidi (methylprednisolone) su lekovi koji se daju u bolnicama, od strane lekara, nije paracetamol koji kupis OTC.

 

 

 

Zapravo, pomama je po Beogradu za lekom. Na "D" listi je, možeš da ga kupiš, dobiješ i fiskalni. Ljudi poludeli za tim. Zbog nekih, koliko čuje, kineskih iskustava iz Vuhana u lečenju VEĆ OBOLELIH pacijenata. Ne znam šta bih rekao za to ludilo :classic_unsure:

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa nije na nivou belog luka -chloroquine je jedan od lekova u protocolu za tretman simptoma COVID-19, uz  nekoliko '...vire" lekova i methylprednisolone-a

 

Ne mislim na to, već na način na koji se prezentuje. Vidim da oni opskurni portali to predstavljaju kao panaceju, maltene uzmeš jednu-dve doze i sve k'o rukom odneto. Ne biva to tako. Prepisuju se i drugi lekovi za mnogo običnije bolesti, ali se ne predstavljaju kao čudo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, uini said:

 

I sada ja opet po 10 put treba da kazem da osnovni problem da nas ima previse a da je sve ostalo od sekundarnog znacaja.
A ti da se vratis na isti podkast i da kazes nesto 3.
Imas 8 milijarde, koju moras da hranis svakog dana, svake godine. Populacija raste, 2050 je projekcija oko 10 milijarde (9.8). Kako planiras sve to da hranis?
 

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da editujem moj poslednji post - vazno da dodam, za sve moje upise: radim u Drug Safety, Medical Affairs and Pharmacovigilance i vrlo dobro znam koliko je vremena, para i znanja potrebno da bi se bilo sta moglo tvrditi - pa ni onda nije "zapisano u kamenu" (hint: slucaj Vioxx), tako da sve ovo sto se sad radi i pokusava sa COVID-19 su upravo to, samo pokuaji, zasnovani na prethodnim saznanjima i iskustvima, sa slicnim virusima (SARS, MERS).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ako se odnosilo na  moj post - sorry, ne pricam o uzimanju lekova na svoju ruku

 

Chloroqine,  remdesivir, oseltamivir, lopinavir/ritonavir, tocilizumab, steroidi (methylprednisolone) su lekovi koji se daju u bolnicama, od strane lekara, nije paracetamol koji kupis OTC.

 

 

 

.

 

Da se ogradim odmah da je to moje licno misljenje, znanje i kao takvo moze biti pogresno...onako iz glave...

 

remdesevir je lek koji se primenjivao za ebolu, oseltamivir je zapravo tamiflu, i verujem da se kupuje u apoteci bez problema, kod epidemije 2003 savetovan je zdravstvenim radnicima kao zastita, nema dokaza, nedvosmislenih podataka da je zaista pomagao...prednizolon je u stvari pronizon, i mislim da se takodje kupuje u apotekama, ali koliko ja znam, cak se strogo naglasava stetnost koriscenja u slucaju korone, ne znam da li se to odnosi i na lokalne  inhalacione kortikosteroide...

 

.

 

edit...koliko znam , remdesevir se sad koristi u USA u kompleksnom lecenju...

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

Just now, LayupFromTheMidget said:

I sada ja opet po 10 put treba da kazem da osnovni problem da nas ima previse a da je sve ostalo od sekundarnog znacaja.
A ti da se vratis na isti podkast i da kazes nesto 3.
Imas 8 milijarde, koju moras da hranis svakog dana, svake godine. Populacija raste, 2050 je projekcija oko 10 milijarde (9.8). Kako planiras sve to da hranis?
 

 

GMO!

Al' svet se vise boji GMO-a, nego corona virusa

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Vest uglavnom prenose neki opskurni portali i pozivaju sa na Elona Muska. Ne bih polagao previše nade u to dok se ne pojavi u kredibilnim izvorima. Ovako kako jeste, deluje mi na nivou priča o rakiji i belom luku, a dok se ozbiljno ne proveri, od toga nema ništa.

Nije taj slucaj, niti je opskurni portal niti je Elon Musk nego je

France Blue jedna od najjacih radio stanica u Francuskoj intervjuisala i snimila video sa Profesorom  Didier Raoult iz Marseja koji je jedan od najpoznatijih naucnika  u svetu molekularne biologije moze se videti i na wikipedia koju strucnjaci ovde citiraju stalno

 

https://fr.wikipedia.org/wiki/Didier_Raoult

 

Znavi svetski priznati naucnik je testirao u bolnici u Marseju i dao intervju da tretman izgleda vrlo promissing nema veze ni s abelim lukom ni za Musk -om

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

GMO i ono sto su predlagali za vestacki uzgoj mesa, gde prakticno ti razvijas embrion recimo kokoske koja nije ni ziva, vec prakticno raste kao biljka i kad "sazri" samo konzumiras meso.

 

I humanije je, mada ovako na prvi pogled, mnogo bolesnije.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki Six said:

Da li psi mogu da prenose covid19 ? Jedni tvrde da ne mogu, da se oni mogu zaraziti drugom.vrstom korone dok drugi pisu da mogu...

 

Mogu kao bilo koja druga povrsina.

 

Korona virusa ima mnogo. Postoji opasna maceca korona (verovatno i pseca), mi smo jedno mace pre nekoliko godina jedva spasli od te korone, ali ta korona nije ova korona, niti moze da predje na coveka.

 

Ti njihovi virusi nisu isti kao ovaj virus.

 

Pas moze da prenese koronu tako sto ce neko da ga mazi ili kaslje pa ti onda na to isto mesto pokupis bacil i stavis ruku u usta, i to samo teoretski.

 

Inace, video sam da neki idioti "dezinfikuju" kucne ljubimce asepsolom.

 

Nemojte ni to raditi, jednostavno jebeno se peru ruke cesce nego inace i ne cackajmo nos, lizati prste i slicno i to je najbolja zastita.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

S obzirom na sve ove zestoke mjere, i na lako prenosenje, kad ce uopste biti trenutak za vracanje u kompletnu normalu?
Tek kad se pronadje vakcina ili kad se, sto je nemoguce, bude sigurno da nema niko zarazen nigdje.
Ako recimo Italija dodje do toga da nedelju dana nije imala nijednog novog zarazenog, da li ce popustiti sa mjerama i otvoriti granice jer opet rizikuje da udje neko zarazen i krene skoro sve iz pocetka.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Da se ogradim odmah da je to moje licno misljenje, znanje i kao takvo moze biti pogresno...onako iz glave...

 

remdesevir je lek koji se primenjivao za ebolu, oseltamivir je zapravo tamiflu, i verujem da se kupuje u apoteci bez problema, kod epidemije 2003 savetovan je zdravstvenim radnicima kao zastita, nema dokaza, nedvosmislenih podataka da je zaista pomagao...prednizolon je u stvari pronizon, i mislim da se takodje kupuje u apotekama, ali koliko ja znam, cak se strogo naglasava stetnost koriscenja u slucaju korone, ne znam da li se to odnosi i na lokalne  inhalacione kortikosteroide...

 

.

 

Ne postoji approved lek/tretman za COVID-19, kao sto svi znamo.... ovo sto se daje/pokusava je vise empirijski, na osnovu tretmana slicnih virusa 

 

Postoje neka saznanja na osnovu dosadasnjih slucajeva, i mora se od neceg krenuti, npr. laboratorijski nalazi koji mogu da ukazuju na COVID-19:

 

Laboratory findings — In patients with COVID-19, the white blood cell count can vary. Leukopenia, leukocytosis, and lymphopenia have been reported, although lymphopenia appears most common [23,37-39]. Elevated lactate dehydrogenase and ferritin levels are common, and elevated aminotransferase levels have also been described. On admission, many patients with pneumonia have normal serum procalcitonin levels; however, in those requiring intensive care unit (ICU) care, they are more likely to be elevated . High D-dimer levels and more severe lymphopenia have been associated with mortality. 

 

 

Certain investigational agents have been described in observational series or are being used anecdotally based on in vitro or extrapolated evidence. It is important to acknowledge that there are no controlled data supporting the use of any of these agents, and their efficacy for COVID-19 is unknown.

Remdesivir – Several randomized trials are underway to evaluate the efficacy of remdesivir for moderate or severe COVID-19 [71]. Remdesivir is a novel nucleotide analogue that has activity against severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) in vitro and related coronaviruses (including SARS and MERS-CoV) both in vitro and in animal studies [72,73]. The compassionate use of remdesivir through an investigational new drug application was described in a case report of one of the first patients with COVID-19 in the United States [74]. Any clinical impact of remdesivir on COVID-19 remains unknown.

 

Chloroquine/hydroxychloroquine – Both chloroquine and hydroxychloroquine inhibit SARS-CoV-2 in vitro, although hydroxychloroquine appears to have more potent antiviral activity [75]. A number of clinical trials are underway in China to evaluate the use of chloroquine or hydroxychloroquine for COVID-19 [76].

 

Lopinavir-ritonavir – This combined protease inhibitor, which has primarily been used for HIV infection, has in vitro activity against the SARS-CoV [77] and appears to have some activity against MERS-CoV in animal studies [78]. The use of this agent for treatment of COVID-19 has been described in case reports [79-81], but its efficacy is unclear. In one report of five patients who were treated with lopinavir-ritonavir, three improved and two had clinical deterioration; four had gastrointestinal side effects. It is being evaluated in larger randomized trials.

 

Tocilizumab – Treatment guidelines from China's National Health Commission include the IL-6 inhibitor tocilizumab for patients with severe COVID-19 and elevated IL-6 levels; the agent is being evaluated in a clinical trial [82].

 

Other interventions of interest but with limited or no clinical data include interferon beta and convalescent serum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

Ne mogu da editujem moj poslednji post - vazno da dodam, za sve moje upise: radim u Drug Safety, Medical Affairs and Pharmacovigilance i vrlo dobro znam koliko je vremena, para i znanja potrebno da bi se bilo sta moglo tvrditi - pa ni onda nije "zapisano u kamenu" (hint: slucaj Vioxx), tako da sve ovo sto se sad radi i pokusava sa COVID-19 su upravo to, samo pokuaji, zasnovani na prethodnim saznanjima i iskustvima, sa slicnim virusima (SARS, MERS).

Imas pristup Elsevier-ovom International Journal of Infectious Diseases?

Autori: Andersen, Ianevski, Lysvand... Rad prihvacen 11.2.2020.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...