Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 minutes ago, Laki John Terry said:

Inace, ne znam da li su ljudi svesni toga, ali recimo u Nisu nema maski. NEMA. Ja bih je rado nosio, ali nemam gde da je kupim, tako da dzaba neko moze da insistira na merama zastite kada ih je nemoguce sprovesti. Kapiram da su neki mamlazi pokupovali sve zalihe i sad nema.

 

Isti slucaj i u NS. Nigde nema maski u prodaji, a najcudnije u svemu tome je sto ih niko ne nosi. U celom NS-u sam video 3 osobe danas na ulici da nose. Promenio i 4 autobusa gradskog prevoza (mnogo manja guzva nego inace) u kojima niko od putnika nije nosio (ni ja naravno).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djurava said:

Prilicno pratim sva desavanja al i dalje nisam uspeo da nadjem razlog tolike eskalcije u severnoj Italiji. Turisti iz Kine ok, al ih je sigurno vise recimo u Parizu ili Rimu na primer

 

 

postoji vise mogucih uzroka ali ne zna se tacno koji je jedan ili koja kombinacija njih je dovela do ovolikog broja.

sumnja se da je virus usao u pocetku u zdravstveni sistem od veceg broja prenosnika nedetektovan medju bolesnike koji su vec bili u bolnici na lecenju od respiratornih tegoba i tako se prosirio na najgorem mogucem mestu, medju njima i zdravstvenim radnicima. slicmo se desilo i u starackim domovima. nije reagovano na vreme u smislu izolacije i lecenja kriticnih slucajeva i u kratkom periodu vremena stvorio se veliki broj ljudi koji su imali isti problem a kojima je trebalo pruziti medicinsku pomoc.

 

neki od razloga koji se pominju jos je da je populacija u italiji u proseku vrlo stara, zatim pominje se da imaju veliki broj pusaca u svim uzrastima koji su i inace rizicniji za ostale respiratorne bolesti pa tako i korana virus. cak se teoretise da je  nacin pozdravljanja sa ljubljenjem po obrazima kao i vece socijalne interakcije i bliskost sa prilateljima u smislu druzenja mogao doprineti ovoliko brzem sirenju virusa u odnosu na druge hladnije narode.

Edited by riviera
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, riviera said:

 

postoji vise mogucih uzroka ali ne zna se tacno koji je jedan ili koja kombinacija njih je dovela do ovolikog broja.

sumnja se da je virus usao u pocetku u zdravstveni sistem od veceg broja prenosnika nedetektovan medju bolesnike koji su vec bili u bolnici na lecenju od respiratornih tegoba i tako se prosirio na najgorem mogucem mestu, medju njima i zdravstvenim radnicima. slicmo se desilo i u starackim domovima. nije reagovano na vreme u smislu izolacije i lecenja kriticnih slucajeva i u kratkom periodu vremena stvorio se veliki broj ljudi koji su imali isti problem a kojima je trebalo pruziti medicinsku pomoc.

 

neki od razloga koji se pominju jos je da je populacija u italiji u proseku vrlo stara, zatim pominje se da imaju veliki broj pusaca u svim uzrastima koji su i inace rizicniji za ostale respiratorne bolesti pa tako i korana virus. 

 

Ovo sam cuo u nebrojano mnogo tekstova koje sam do sada procitao o virusu kao jako otezavajucu okolnost glede ozdravljenja od eventualne zaraze, i ta stvar me najvise od svega brine posto imam pusacki staz dug 20 godina (iako mi je "tek" 32...jbg rano sam hteo da izgledam opasnije) i doslovno nula bodova sto se fizicke aktivnosti tice u poslednjih 15 godina. Dusa mi ode u nos koliko se zadisem posle trcanja za autobusom ili penjanja uz stepenice duze od 30 sekundi. Pretpostavljam da eventualni prelazak na elektronsku ili manje verovatno prestanak pusenja u ovom trenutku ne bi imao nikakvog uticaja dok traje ovo sranje. Na sve to, svakodnevno koristim usluge gradskog prevoza. 

Pitam se da sta mogu da uradim u ovom trenutku osim standardnih bazicnih preporuka kao sto su redovno pranje ruku, dezinfekcija, izbegavanje guzvi i sl...

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Ovo sam cuo u nebrojano mnogo tekstova koje sam do sada procitao o virusu kao jako otezavajucu okolnost glede ozdravljenja od eventualne zaraze, i ta stvar me najvise od svega brine posto imam pusacki staz dug 20 godina (iako mi je "tek" 32...jbg rano sam hteo da izgledam opasnije) i doslovno nula bodova sto se fizicke aktivnosti tice u poslednjih 15 godina. Dusa mi ode u nos koliko se zadisem posle trcanja za autobusom ili penjanja uz stepenice duze od 30 sekundi. Pretpostavljam da eventualni prelazak na elektronsku ili manje verovatno prestanak pusenja u ovom trenutku ne bi imao nikakvog uticaja dok traje ovo sranje. Na sve to, svakodnevno koristim usluge gradskog prevoza. 

Pitam se da sta mogu da uradim u ovom trenutku osim standardnih bazicnih preporuka kao sto su redovno pranje ruku, dezinfekcija, izbegavanje guzvi i sl...

Koriguj ishranu(kvalitetno meso,voce,povrce,sto vise odmora) i to je to.

Inace bez obzira na pusenje mlad si tako da ne moras bas toliko da brines.

Edited by Zvezdarac
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Prvih 4-oro Amerikanaca dobrovoljaca vakcinisani danas u Sijetlu.

 

To je prava vest!

Nazovi me budalasem, ali ja ocekujem u narednih mesec dana proboj u smislu pronalazenja adekvatne terapije i dobar napredak u kreiranju vakcine. Prosto, ogromna sredstva su u pitanju, svi su ukljucili sve raspolozive resurse - i ljudske i msterijalne, a ko prvi stigne do cilja dominirace berzama...Ovo moze da bude nesto kao "svemirska trka 21. veka". S tim sto se ipak nadam da ce biti sprint 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djurava said:

Prilicno pratim sva desavanja al i dalje nisam uspeo da nadjem razlog tolike eskalcije u severnoj Italiji. Turisti iz Kine ok, al ih je sigurno vise recimo u Parizu ili Rimu na primer

 

 

Pominje se i ne bas mali broj mladjih koji su u teskom stanju jer su izgleda odlucili da se samo lece pijuci ibuprofene koji su obarajuci temperaturu samo pomogli kovidu da se razmase.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MeanMachine said:

 

Pominje se i ne bas mali broj mladjih koji su u teskom stanju jer su izgleda odlucili da se samo lece pijuci ibuprofene koji su obarajuci temperaturu samo pomogli kovidu da se razmase.

 

To znaci sabotirali organizam u odbrani od virusa.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

To je prava vest!

Nazovi me budalasem, ali ja ocekujem u narednih mesec dana proboj u smislu pronalazenja adekvatne terapije i dobar napredak u kreiranju vakcine. Prosto, ogromna sredstva su u pitanju, svi su ukljucili sve raspolozive resurse - i ljudske i msterijalne, a ko prvi stigne do cilja dominirace berzama...Ovo moze da bude nesto kao "svemirska trka 21. veka". S tim sto se ipak nadam da ce biti sprint 🙂

 

Nije problem vakcina vec njeno testiranje. Ne mozes je masovno upotrebiti dok ne znas.

 

13 minutes ago, Plavi Golub said:

 

To znaci sabotirali organizam u odbrani od virusa.

 

Zapravo radi se o ibuprofenu, a ne o snizavanju temperature per se, ibuprofen nekako potencira covid stetu, dok je kazu paracetamol sasvim okay.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Da li se još nekad, do sad, neka bolest medicinski tretirala tako da se dobije "imunitet krda" bez vakcine? Meni je to neverovatno surovo, jes' da će dumru uglavnom u najvećoj meri najstariji, al' da nije bilo tih najstarijih, ne bi bilo ni ovih koji su se odlučili da ih žrtvuju zarad "imuniteta krda". Sutra, prekosutra, da l' su svesni da će i njih vrlo lako da otpišu sa liste prioriteta, neki drugi mlađi od njih zbog neke nove korone?

Edited by stray_cat
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

To je prava vest!

Nazovi me budalasem, ali ja ocekujem u narednih mesec dana proboj u smislu pronalazenja adekvatne terapije i dobar napredak u kreiranju vakcine. Prosto, ogromna sredstva su u pitanju, svi su ukljucili sve raspolozive resurse - i ljudske i msterijalne, a ko prvi stigne do cilja dominirace berzama...Ovo moze da bude nesto kao "svemirska trka 21. veka". S tim sto se ipak nadam da ce biti sprint 🙂

 

https://www.news.com.au/lifestyle/health/health-problems/coronavirus-australia-queensland-researchers-find-cure-want-drug-trial/news-story/93e7656da0cff4fc4d2c5e51706accb5

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Zapravo radi se o ibuprofenu, a ne o snizavanju temperature per se, koji nekako potencira covid stetu, dok je kazu paracetamol sasvim okay.

 

To sam bas htela da pitam, jer sam cula da paracetamol moze. Sta je problem sa ibubrufenom u ovom kontekstu? 

12 minutes ago, stray_cat said:

Da li se još nekad, do sad, neka bolest medicinski tretirala tako da se dobije "imunitet krda" bez vakcine? Meni je to neverovatno surovo, jes' da će dumru uglavnom u najvećoj meri najstariji, al' da nije bilo tih najstarijih, ne bi bilo ni ovih koji su se odlučili da ih žrtvuju zarad "imuniteta krda". Sutra, prekosutra, da l' su svesni da će i njih vrlo lako da otpišu sa liste prioriteta, neki drugi mlađi od njih zbog neke nove korone?

 

Pa ne zrtvuju ih bas. Disciplinovaniji su, da se ne izlazu zarazi, placanje je uglavnom karticom ili online. Njima su kriticni ovi po domovima i bolnicama (vidi slucaj Italije). Vidis frku i ka nasim penzosima. Generalno mi smo kad smo jedni sa drugima agresivni i agresivni prema slabijima. Drugo penzosi su im zdraviji od nasih, ne rade oni to bas onako odokativnom metodom.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Plavi Golub said:

 

To sam bas htela da pitam, jer sam cula da paracetamol moze. Sta je problem sa ibubrufenom u ovom kontekstu? 

 

Nemam pojma ..... pocelo je od twita francuskog ministra zdravlja ...... French authorities warned that people shouldn’t be taking anti-inflammatory drugs such as ibuprofen and instead should be relying solely on paracetamol, which is not anti-inflammatory.

 

8 minutes ago, Plavi Golub said:

 

To sam bas htela da pitam, jer sam cula da paracetamol moze. Sta je problem sa ibubrufenom u ovom kontekstu? 

 

Mislim znam razliku naravno ..... ali ne znam da li je vest proverena.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U odnosu na potpuno nepoznatu bolest, "staru" manje od pola godine, sa nikakvim saznanjima osim onih iz statistički vrlo nekvalitetnog uzorka, ne može disciplina u ponašanju, vrsta plaćanja i opšte zdravlje generalno najranjivije grupe stanovništva da budu motiv za stvaranje "imuniteta krda". Ja bih mogao da budem samoživ i sebičan u odnosu na druge i da izaberem rešenje "imuniteta krda" za svoju porodicu, mala deca, žena i ja i nismo toliko stari, ali mi je malo previše da se rešim na takav korak u odnosu na celu populaciju jedne zemlje (ok, zato i nisam političar).

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Plavi Golub said:


Nemci rade nesto dobro jer na relativno visok broj zarazenih imaju mali broj smrtnih slucajeva. 
 

Ako ko nadje nemacku statistiku po regionima bilo bi lepo da je podeli sa nama.

https://interaktiv.morgenpost.de/corona-virus-karte-infektionen-deutschland-weltweit/

Najvise zarazenih i umrlih u Severnoj Rajni Vestfaliji, pa onda dolaze Baden-Vutenberg i Bavarska.

U NRW je epicentar u nekom mestu ka holandskoj granici, blizu Ahena, gde su se u predkarnevalsko vreme okupili da slave u nekom mestu (nekih 300-njak ljudi) i svi se pozarazavali. Izolovali su mesto prilicno brzo (ali ne kao u Italiji sada), ali tek posle zavrsetka karnevala (20.-25.2. je bio vrhunac, s opstom zurkom po ulicama i kaficima/halama). Problem je sto niko zivi nije brinuo o virusi tokom karnevala ("ma pivo ce to da ubije" i slicna filozofija). Sad ovakvo ponasanje dolazi na naplatu. Prakticno do proslog petka/ovog vikenda mnogi nisu shvatali ozbiljno situaciju (omladina organizuje Korona zurke sada kad su pozatvarali kafice i diskoteke (vlasti apeluju da to ne rade); navijaci se okupljali u masama ispred stadiona gde su se igrale fudbalske utakmice bez publike ili i dalje odlazili u kafane/sportske kafice da prate prenos; mnogi stariji ljudi takodje nisu shvatali ozbiljno). Sve ovo je uzrokovalo da se mere eksponencijalnom brzinom poostravaju od cetvrtka uvece, odnosno petka.

Do sada su umirali ljudi od preko 80 godina koji su imali i druge bolesti (secernu...).

 

Inace, Severna Rajna Vestfalija je najmnogoljudnija pokrajina u Nemackoj (18 miliona). Sledi Bavarska (13 miliona) pa Baden-Vutemberg (11 miliona). Ako se izuzmu gradovi-pokrajine (Berlin, Hamburg, Bremen), NRW je i najgusce naseljena pokrajina.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

juzna koreje testira po 20k dnevno, do sada su testirali 1-og na svakih 200 stanovnika:ziga: smrtnost svega 0,6%

naravno nemaju svi te kapacitete, al je pokazatelj da je najbolje prevecnija, sto vise testova, a ne limitirati testove, i ici po nekom kljucu da bi se stekli uslovi za testiranje..

pri tom ne verujem da iko moze da me ubedi, da je ranija priprema(a nije da evropa nije imala prostora za to) u smislu sto vece nabavke tih testova i masina cega vec, finansijski ne bi kostala ni 5%(ako i toliko), od ekomonskog kolapsa koji ce usledeti kad prvi talas prodje..

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...