Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

..... uzorak ovde pomenut da su u Drzavama, u jednoj drzavi u jednom gradu/gradicu, cela jedna zgrada ili bar oni koji se trenutno voze liftom ili setaju oko zgrade, svi zaokupljeni ovogodisnjim izborima i da su svi ili skoro svi republikanci i da svi kopiraju jedni druge da retoricki lice kao blizanci, cak kopiraju i pejstuju ili je to obrnuto, nasu koleginicu sa foruma - andju. Zaista tako nesto napisati.....

 

Prvo to nije tacno, jer kao sto rekoh, uzorak je toliko mali, a svako od nas moze i na vecem da pokaze ili samo kaze - niko zivi koga sretnem ne prica o izborima niti se izjasnjava kao demokrata ili republikanac....uglavnom ljudi ne trube okolo nepoznatima ili slucajnim prolaznicima o svojim politickim preferencijama. Mozda se ulicnom politikom ili politikom po parkovima bave zaludni i vuku za rukav da objasne za koga ce da glasaju....Ljudi ako nisu u penziji, pa ni tada, imaju vise pravog posla od igranja tv igrica trump/biden/harris.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Mama_mia said:

..... uzorak ovde pomenut da su u Drzavama, u jednoj drzavi u jednom gradu/gradicu, cela jedna zgrada ili bar oni koji se trenutno voze liftom ili setaju oko zgrade, svi zaokupljeni ovogodisnjim izborima i da su svi ili skoro svi republikanci i da svi kopiraju jedni druge da retoricki lice kao blizanci, cak kopiraju i pejstuju ili je to obrnuto, nasu koleginicu sa foruma - andju. Zaista tako nesto napisati.....

 

Prvo to nije tacno, jer kao sto rekoh, uzorak je toliko mali, a svako od nas moze i na vecem da pokaze ili samo kaze - niko zivi koga sretnem ne prica o izborima niti se izjasnjava kao demokrata ili republikanac....uglavnom ljudi ne trube okolo nepoznatima ili slucajnim prolaznicima o svojim politickim preferencijama. Mozda se ulicnom politikom ili politikom po parkovima bave zaludni i vuku za rukav da objasne za koga ce da glasaju....Ljudi ako nisu u penziji, pa ni tada, imaju vise pravog posla od igranja tv igrica trump/biden/harris.

Nemam pojma, zivimo u istom gradu ja I Baby ali ko u suprotnim univerzumima. Mene niko ne vuce za rukav da mi kaze za koga ce glasati. Ponekad se prokomentarise neki aktuelni dogadjaj, tipa pokusaj atentata, ili ono onomad kad su bili protesti po univerzitetima, po fazonu ovo nema kod nas. 

Prvo kad sam se preselila, najcesce bi ja pitala ljude sta misle o nekim stvarima (ne izborima), cisto da upoznam okolinu. Tipa sta misle o Desantisu, ili o velikom useljavanju ljudi sa severoistoka, ili kad su bili protesti kako je ovde bilo za vreme BLM protesta. Takve stvari. I zakljucila da je po tim nekim pitanjima, okolina konzervativna. I da, ilegalna imigracija.

To ne govori nista o izborima, naravno, zato sto su to cesto stavovi nezavisnih. 

Ali nisam jos nikog nasumicnog srela da mi radosno objavi za koga ce glasati, niti bi ja to pitala, to je valjda privatna stvar.

Dok sam bila u Philliju, u mom kraju skoro svaka kuca je imala one znakove za Dems, ovde to ne vidim. 

Ali pa sad, mozda je to moj kraj ovde. Naravno sve su to anegdote 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Nemam pojma, zivimo u istom gradu ja I Baby ali ko u suprotnim univerzumima. Mene niko ne vuce za rukav da mi kaze za koga ce glasati. Ponekad se prokomentarise neki aktuelni dogadjaj, tipa pokusaj atentata, ili ono onomad kad su bili protesti po univerzitetima, po fazonu ovo nema kod nas. 

Prvo kad sam se preselila, najcesce bi ja pitala ljude sta misle o nekim stvarima (ne izborima), cisto da upoznam okolinu. Tipa sta misle o Desantisu, ili o velikom useljavanju ljudi sa severoistoka, ili kad su bili protesti kako je ovde bilo za vreme BLM protesta. Takve stvari. I zakljucila da je po tim nekim pitanjima, okolina konzervativna. I da, ilegalna imigracija.

To ne govori nista o izborima, naravno, zato sto su to cesto stavovi nezavisnih. 

Ali nisam jos nikog nasumicnog srela da mi radosno objavi za koga ce glasati, niti bi ja to pitala, to je valjda privatna stvar.

 

 

Hvala sto si na neki nacin potvrdila moje iskustvo:

 

Quote

najcesce bi ja pitala ljude sta misle o nekim stvarima (ne izborima), cisto da upoznam okolinu.

 

Jedina razlika sto ja nikada nisam potegla prva pitanje politike ni glasanja, ali drugi kao sto si ti, jesu me uvlacili u razgovore. 

 

Ja ljude srecem svakodnevno, u hodniku, u parku zgrade, u liftu i zivimo veoma zgusnatije verovatno nego sto ti zivis. 

U Floridi ljudi (iz mog iskustva) imaju neku neverovatnu potrebu da pricaju stalno o politici, za razliku od recimo NY, Chi... gde cesce provodim vreme. 

 

Drugo, isti grad, ali jesu dva univerzuma, videces vremenom ako nisi do sada. Cak, tu ima vise univerzuma... ali polako, sve u svoje vreme. 

 

Kad malo bolje razmislim, sada kada sam ovo ovako postavila, izgleda da konzervativci imaju vecu potrebu da 'cavrljaju' o politici... i ispituju da znaju kako ljudi disu oko njih - politicki, posto je to verovatno najbitnija stvar na ovom svetu, niposto kakvi su oni sami. 

 

Razne oci, razne prizme posmatranja kvaliteta ljudi. 

 

21 minutes ago, Angelia said:

 

Dok sam bila u Philliju, u mom kraju skoro svaka kuca je imala one znakove za Dems, ovde to ne vidim. 

Ali pa sad, mozda je to moj kraj ovde. Naravno sve su to anegdote 

 

Apsolutno si u pravu. Ni jedna kuca se ovde nije kacila, pa cak ni ona koja je glasala sa tablama 'Biden' pre izbora, ali je zato svaka treca imala 'Trump.'

Cak, dok je bio na vlasti postoji cosak u FLL gde su svake subote i nedelje stajale pristalice mlatarajuci zastavama, sto americkim sto sa njegovim imenom, iz ne znam kog razloga, bio je na vlasti. 

 

I postoji jos jedan mali hint, sve je manje Tramp tabli okolo, dok u najcrvenijim delovima Floride pocinju da prave parade za Haris. Pa prst na celo. Ne moras biti konzervativac da pod obavezno zagrlis destruktivnu, hejt politiku koju ti pruza jedan krimos (sa fantasticnim planom kako da ti da prava, ali nusput unisti necija, posto drugacije ne znaju). Ali i za to ima vremena.. cek jos jedno deceniju dve, pa ce i tebi doputovati... valjda. 

Link to comment
Share on other sites

 E da moram da dodam, jednu pohvalnu stvar. Moj stric, koji se registrovao u dve drzave da bi glasao za Trampa (jedva ga sprecih da ne zavrsi u zatvoru zbog budale), kacio njegove slike, panoe po ogradi od kuce, postere, gostima davao kalendare, maltretirao sve sa Trampom me je juce nazvao i rekao. Parafraziram: 'zove me konstantno za donacije, ne da necu da im dam dolar vise, nego necu ni da glasam za njih, hohstapleri jedni.' 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Hvala sto si na neki nacin potvrdila moje iskustvo:

 

 

Jedina razlika sto ja nikada nisam potegla prva pitanje politike ni glasanja, ali drugi kao sto si ti, jesu me uvlacili u razgovore. 

Reko bi covek da sam ja rekla da presrecem strance na ulici :classic_biggrin: Ne Baby, to su ljudi koje sam upoznala i caskala sa njima.

 

4 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Kad malo bolje razmislim, sada kada sam ovo ovako postavila, izgleda da konzervativci imaju vecu potrebu da 'cavrljaju' o politici... i ispituju da znaju kako ljudi disu oko njih - politicki, posto je to verovatno najbitnija stvar na ovom svetu, niposto kakvi su oni sami. 

Neverovatno, valjda kad se preselis negde zelis da upoznas svoje okruzenje, da se orijentiras, pitas ljude koji je restoran dobar? Ili je to karakteristika konzervativaca? Vidim ja zasto ne znas u kojoj zemlji zivis.

 

4 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

 

 

Apsolutno si u pravu. Ni jedna kuca se ovde nije kacila, pa cak ni ona koja je glasala sa tablama 'Biden' pre izbora, ali je zato svaka treca imala 'Trump.'

 

 

 

Ne vidim ni Trampove table, kao sto rekoh, mozda moj kraj takav a kod tebe u zgradi svi udarili table ispred stanova. Nesto vozim okolo, upoznajem svoju okolinu, bukvalno ne vidim nicije table.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

 

 

 

Ja posle dekade ovde ne moram da pitam za restoran, ali ti znas bolje, sve i uvek... 

Pa ni ja u Filadelfiji, nakon mnogo vise od dekade 😀 ali kad dodjem u novo okruzenje, trudim se da upoznam svoje okruzenje, to je ponasanje osobe koja zeli da zna, a ne konzervativaca. Koje ti posmatras kao neko kancerogeno tkivo u americi a da zaboravljas (ili ne znas) da su dosta stvari koje danas uzivamo u US doneli upravo ti tradicionalni konzervativci. I sva prica Dems o demonizaciji republikanaca pada u vodu, kad uzivaju slobode koje su im republikanci dali.  

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Angelia said:

Pa ni ja u Filadelfiji, nakon mnogo vise od dekade 😀 ali kad dodjem u novo okruzenje, trudim se da upoznam svoje okruzenje, to je ponasanje osobe koja zeli da zna, a ne konzervativaca. Koje ti posmatras kao neko kancerogeno tkivo u americi a da zaboravljas (ili ne znas) da su dosta stvari koje danas uzivamo u US doneli upravo ti tradicionalni konzervativci. I sva prica Dems o demonizaciji republikanaca pada u vodu, kad uzivaju slobode koje su im republikanci dali.  

 

Andjelija, stvarno nije bitno za ovu temu. Ja sam samo iznela podatak da ostali znaju zasto me trigeruje nesto i zasto reagujem kako reagujem. 

Tvoje iskustvo je tvoje iskustvo, uopste ne mora u nicemu da se podudara sa mojim. Molila bih te da mi ga ne nameces i to jos pripisujes nekom neznanju i nesto vec svojstveno tebi. Nema kome nisi nabila na nos da ne poznaje ovo ili ono cim se ne slaze sa tobom. 

 

Kao prvo, iz moje perspektive konzervatizam kakav se ovde propagira, od Trampista i to, je kamen oko vrata civilizaciji i napretku. Ako te bas interesuju eksperimenti takvih konzervativaca koje u zvezde kunes idi pa citaj malo "Kansas Expreriment," pa da vidis kakav je krajnji rezultat. I ako tebe ne interesuju licno tudje slobode koji oni ukidaju ili pretenduju da ukinu, to govori vise o tebi nego sto mozes da zamislis. Nula empatije, nula razumevanja, sebicnost... 

 

Oterasmo sve sa teme, ne cita mi se nesto posebno sta ti imas da kazes, znam unapred sve, volela bih da citam sta i drugi misle. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Andjelija, stvarno nije bitno za ovu temu. Ja sam samo iznela podatak da ostali znaju zasto me trigeruje nesto i zasto reagujem kako reagujem. 

Tvoje iskustvo je tvoje iskustvo, uopste ne mora u nicemu da se podudara sa mojim. Molila bih te da mi ga ne nameces i to jos pripisujes nekom neznanju i nesto vec svojstveno tebi. Nema kome nisi nabila na nos da ne poznaje ovo ili ono cim se ne slaze sa tobom. 

 

Kao prvo, iz moje perspektive konzervatizam kakav se ovde propagira, od Trampista i to, je kamen oko vrata civilizaciji i napretku. Ako te bas interesuju eksperimenti takvih konzervativaca koje u zvezde kunes idi pa citaj malo "Kansas Expreriment," pa da vidis kakav je krajnji rezultat. I ako tebe ne interesuju licno tudje slobode koji oni ukidaju ili pretenduju da ukinu, to govori vise o tebi nego sto mozes da zamislis. Nula empatije, nula razumevanja, sebicnost... 

 

Oterasmo sve sa teme, ne cita mi se nesto posebno sta ti imas da kazes, znam unapred sve, volela bih da citam sta i drugi misle. 

 

 

Ja ti ne namecem misljenje, nego ti govorim da sagledas drugu stranu sa kojom se ne slazes, umesto sto im prilepis etiketu da su "jezivo rigidni". Naravno da tebi ne treba da branim Dems. Demokrate imaju svoja dostignuca.

Nemam pojma koji "konzervatizam se ovde propagira" I koga ja to "u zvezde kunem". Samo pokusavam da ti objasnim da pogledas malo US, realisticno. A ne kroz propagandu mrznje kako je neko ko se ne slaze sa tvojim misljenjem, cisto zlo. 

I ne mislim da smo bilo koga oterale, niko nikom ne brani da ubaci misljenje. Moja misljenja po specificnim pitanjima se nisu promenila 20 godina. Samo sam tada bila tretirana kao Demokrata, a sad me extremni levicari tretiraju kao fasistu, nista u mojim stavovima se nije promenilo. Oduvek sam bila fiskalno konzervativna, I socijalno liberalna (BTW veoma normalno ako uzmem u obzir ceo moj background).  Ili ono sto smo znali kao "centrista". 

Sad Dems ne dozvoljavaju da budes centrista, moras da izaberes pleme ili ce te oni svrstati. Sorry da ne prihvatam takav tribalism.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Nemam pojma, zivimo u istom gradu ja I Baby ali ko u suprotnim univerzumima. Mene niko ne vuce za rukav da mi kaze za koga ce glasati.

 

Pa to je sasvim moguce, mislim moguce je ziveti cak i u istom stanu sa osobom a zivis kao u dva razlicita univerzuma. :lol_2:A kamoli Novi Sad i neki drugi grad....

 

Svakako nema govora o tome da ljudi pate od politike i da imaju potrebu da od lifta do stepenista i parkova imaju politicka interesovanja koja dele prolaznicima kao bombone deci za praznik...Politika ne zanima obican svet. A politicke rasprave obicnog sveta se ne vode po ulici i liftovima. Zapravo se uopste ne vode...i svaki nastavak ili insistiranje na tome je besmislen. Normalno da tu ne ubrajam ako se dogodi nesto neubicajano nekom politicaru, kao sto je pokusaj atentata ili slicno. Ali to nije pitanje ulicnog ili liftovskog `politickog razmataranja` vec najprirodnija zainteresovanost obicnih gradjana oko nekog takvog dogadjaja.

 

...ima raznih sma(t)ranja, pa tako ako je neko u liftu rekao neku rec koji si razumeo a zvuci kao recimo rec `Trump`, a ti odmah pomislis da su svi oko tebe republikanci i rado vrbuju svakog pritajenog slusaoca u svoje redove (ovo bi trebalo da je saljiv i plastican odgovor na ranije opisani dozivljaj o navodnim  zaludjenicama za politiku a oko cega se nastavilo besmisleno ubedjivanje)

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Ja ti ne namecem misljenje, nego ti govorim da sagledas drugu stranu sa kojom se ne slazes, umesto sto im prilepis etiketu da su "jezivo rigidni". Naravno da tebi ne treba da branim Dems. Demokrate imaju svoja dostignuca.

Nemam pojma koji "konzervatizam se ovde propagira" I koga ja to "u zvezde kunem". Samo pokusavam da ti objasnim da pogledas malo US, realisticno. A ne kroz propagandu mrznje kako je neko ko se ne slaze sa tvojim misljenjem, cisto zlo. 

I ne mislim da smo bilo koga oterale, niko nikom ne brani da ubaci misljenje. Moja misljenja po specificnim pitanjima se nisu promenila 20 godina. Samo sam tada bila tretirana kao Demokrata, a sad me extremni levicari tretiraju kao fasistu, nista u mojim stavovima se nije promenilo. Oduvek sam bila fiskalno konzervativna, I socijalno liberalna (BTW veoma normalno ako uzmem u obzir ceo moj background).  Ili ono sto smo znali kao "centrista". 

Sad Dems ne dozvoljavaju da budes centrista, moras da izaberes pleme ili ce te oni svrstati. Sorry da ne prihvatam takav tribalism.

 

Mozda da primenis savete i na sebe. Nisam ja koja je pisala da su pokrali izbore, nisam ja ni ona koja je pisala kako je sve po zakonu, pa kad je zakon rekao drugacije okrenula na to da je sud uzurpiran... To je realnost. I da rigidno je ono oko cega su okupljeni: mrznjom prema imigrantima, zenama, lgtbtq, knjigama istorije, bojama koze, laznim patriotizmom i jos laznijim hriscanstvom, opsednutoscu da se zaviruje u tudje krevete i strasno velikom brigom oko nerodjene dece - dok se ne rode, a onda sa 12 treba da radjaju decu jer im tako vlast kaze... da ne nabrajam dalje sve fasisticke istupe (pogledati recnik). 

 

Prihvatila si odavno takav tribalizam. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Mama_mia said:

 

Pa to je sasvim moguce, mislim moguce je ziveti cak i u istom stanu sa osobom a zivis kao u dva razlicita univerzuma. :lol_2:A kamoli Novi Sad i neki drugi grad....

 

Svakako nema govora o tome da ljudi pate od politike i da imaju potrebu da od lifta do stepenista i parkova imaju politicka interesovanja koja dele prolaznicima kao bombone deci za praznik...Politika ne zanima obican svet. A politicke rasprave obicnog sveta se ne vode po ulici i liftovima. Zapravo se uopste ne vode...i svaki nastavak ili insistiranje na tome je besmislen. Normalno da tu ne ubrajam ako se dogodi nesto neubicajano nekom politicaru, kao sto je pokusaj atentata ili slicno. Ali to nije pitanje ulicnog ili liftovskog `politickog razmataranja` vec najprirodnija zainteresovanost obicnih gradjana oko nekog takvog dogadjaja.

 

...ima raznih sma(t)ranja, pa tako ako je neko u liftu rekao neku rec koji si razumeo a zvuci kao recimo rec `Trump`, a ti odmah pomislis da su svi oko tebe republikanci i rado vrbuju svakog pritajenog slusaoca u svoje redove (ovo bi trebalo da je saljiv i plastican odgovor na ranije opisani dozivljaj o navodnim  zaludjenicama za politiku a oko cega se nastavilo besmisleno ubedjivanje)

 

 

Ja koristim lift cesto, poslovno I privatno, niko nije zapoceo pricu o politici u tim liftovima, obicno ide "lepo vreme napolju" ili "simpaticno kucence". Zivim u kuci, pa mozda nemam isto svakodnevno putovanje liftom, ali evo sad idem da koristim lift da zalijem biljcice prijatelju, ima 1700 stanova u komplexu, redovni sam posetilac. Ako mi neko ponudi misljenje o izborima expresno cu prijaviti.

I to sto sam pomenula o atentatu, bila u kancelariji I vidim da neko u pozadini ima video o atentatu, prvi ponedeljak nakon sto se desilo. I prokomentarisem tipa "that could've ended bad", reakcija je bila "yeah, did you see". Bukvalno sam rekla da, losa situacija, I tu se svaki razgovor zavrsio.

 

Ali ako imam dozivljaj iz lifta gde mi neko ponudi misljenje o Trampu, odmah javljam. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Angelia said:

Ja koristim lift cesto, poslovno I privatno, niko nije zapoceo pricu o politici u tim liftovima, obicno ide "lepo vreme napolju" ili "simpaticno kucence". Zivim u kuci, pa mozda nemam isto svakodnevno putovanje liftom, ali evo sad idem da koristim lift da zalijem biljcice prijatelju, ima 1700 stanova u komplexu, redovni sam posetilac. Ako mi neko ponudi misljenje o izborima expresno cu prijaviti.

I to sto sam pomenula o atentatu, bila u kancelariji I vidim da neko u pozadini ima video o atentatu, prvi ponedeljak nakon sto se desilo. I prokomentarisem tipa "that could've ended bad", reakcija je bila "yeah, did you see". Bukvalno sam rekla da, losa situacija, I tu se svaki razgovor zavrsio.

 

Ali ako imam dozivljaj iz lifta gde mi neko ponudi misljenje o Trampu, odmah javljam. 

 

I prebroj koliko ih je. Ako ne govore dobro jezik, pitaj na spanskom - crveno ili plavo....I javljaj situaciju za tvoj kvart. Tamo gde sam se ja kretala, svi se prave blesavi kao da ne idu izbori 24. Izbori su im kao lanjski sneg. Ali zato koliko i gde zaraditi vise, imati sedamdeset osam poslova - to je tema broj jedan. :lol_2:

 

A u liftu tajac kad udjem. Jedino jedan covek, indijanac, bar je tako narodno obucen i ocesljan, na ulici je na sav glas sam sa sobom raspravljao o najbitnijim politickim likovima, bukvalno niko se nije ni osvrnuo...a onda, sumnjive su mi bile dve devojke mislim da su bile demsi, onako bez razloga to mislim tako da, to je samo nagadjanje jer kriju da li su demsi/repsi, obicne male apoliticne provokatorke  ... I nazalost to je sve sto imam za ovu arhivu, ali ne gubim nadu da ce mi se sledeci put kad dodjem neko obratiti sa konkretnim politickim stavom.

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da govorim o situaciji u SAD, ali kada je reć o Evropskoj uniji, tu već imamo egzaktan prikaz o političkoj ostrašćenosti i neprimerenom ponašanju u komunikaciji.

 

U 2023. godini, skoro polovina (49%) populacije Evropske unije starosti od 16 do 29 godina, koja je koristila internet u poslednja 3 meseca, izjavila je da je naišla na poruke na mreži za koje smatraju da su neprijateljske, ponižavajuće ili uvredljive prema grupama ili pojedincima.

 

Među zemljama EU, njih 12 ima udeo iznad 50% kada je reč o onlajn uvredama i ponižavanjima. Estonija je prijavila najveći udeo sa 69%, a zatim slede Danska i Finska (obe 68%). Najmanje udela zabeleženo je u Hrvatskoj (24%, bravo za Hrvate), Rumuniji (27%) i Bugarskoj (31%).

 

Da ono čemu svedočimo na ovom forumu ipak nije grebanje dna kašikom pokazuje i činjenica da je kategorija "politički ili društveni stavovi" zabeležila najveći udeo u EU među korisnicima interneta od 16 do 29 godina, sa 35 odsto onih koji su iskazali da su grupe ljudi ili pojedinci na meti neprijateljskih ili ponižavajućih poruka na mreži. Ova kategorija je bila najveća u Estoniji (60%), zatim u Finskoj (56%) i Danskoj (49%). 

 

Znači - nismo ni mi ovde najgori kada je reč o vređanju neistomišljenika.

 

Druga najveća stopa u EU registrovana je za grupu "seksualna orijentacija" sa 32%. Ova grupa je imala najveći udeo u Estoniji (46%), Slovačkoj i Portugalu (obe po 44%). Kategorija "rasno ili etničko poreklo" imala je treću najvišu stopu sa 30%. Najviše stope za ovu kategoriju registrovane su u Holandiji i Portugalu (po 45%) i Estoniji (44%).

 

Zato kad god vidim uvredu na ličnom nivou zarad političkog stava, iako me onaj koji me vređa i ne poznaje niti sam mu lično nešto nažao učinio, to posmatram kroz prizmu fenomena objašnjenog u gornjim brojevima...

 

Tada one koji vređaju prestajem da posmatram kao misaona bića. Gledam ih kao - pojavu.

 

Statistika je tu pojavu detaljno objasnila i pokazala nam, zapravo, da mi, koji je primećujemo, nismo sami. Primećuje je skoro polovina ispitanih u jednoj starosnoj kategoriji unutar Evropske unije...

 

A neprimerene pojave suzbijaš i odstranjuješ iz vlastitog života tako što ih jednostavno ignorišeš. Ne čitaš ih, ne slušaš ih... Ne vidiš ih...

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Angelia said:

Ja koristim lift cesto, poslovno I privatno, niko nije zapoceo pricu o politici u tim liftovima, obicno ide "lepo vreme napolju" ili "simpaticno kucence". Zivim u kuci, pa mozda nemam isto svakodnevno putovanje liftom, ali evo sad idem da koristim lift da zalijem biljcice prijatelju, ima 1700 stanova u komplexu, redovni sam posetilac. Ako mi neko ponudi misljenje o izborima expresno cu prijaviti.

I to sto sam pomenula o atentatu, bila u kancelariji I vidim da neko u pozadini ima video o atentatu, prvi ponedeljak nakon sto se desilo. I prokomentarisem tipa "that could've ended bad", reakcija je bila "yeah, did you see". Bukvalno sam rekla da, losa situacija, I tu se svaki razgovor zavrsio.

 

Ali ako imam dozivljaj iz lifta gde mi neko ponudi misljenje o Trampu, odmah javljam. 

 

Evo dva licna dozivljaja o prici o politici u liftu - i kako je pocelo:

 

1. Komsinica slaze pred lift u garazi gomilu kutija po povratku iz Costco-a i ja u prolazu upitam da li joj je potrebna pomoc - ona pomoc prihvati i nastavi kako je uzasno sta je Trudo napravio jer bi za iste pare ranije kupila dvostruko vise stvari. Ja opet pristojno - acknowledgement da je u pravu za rast cijena, presucujuci bilo kakav komentar na racun vlade i njene uloge u kontroli ili formiranju cijena - sto je ona protumacila kao moje potpuno slaganje sa svim sto je rekla i zacinila sa tiradom koliko bi bilo drugacije da imamo vodju kao sto je Trump... Sve zajedno manje od minute razgovora, bezazleno zapocetog komsijskim gestom, medju gradjanima zemlje koji  ne mogu glasati za Trump-a....

 

2. Djevojcica pri kraju srednje skole koja sa roditeljima zivi u zgradi ima malo grublje crte lica i nesto snaznije, "kavkaske", obrve - znam  i nju i roditelje je od kada je bila djevojcica od 5-6 godina... U liftu ona, ja i tip kojeg nikada ranije nisam vidio, i ja je pitam da ii joj je otac izasao iz bolnice i sta je odlucila za studije. Tip cijelo veijeme koluta ocima i nakon sto je ona izasla na svom spratu promrmlja da nije cudo da je otac u bolnici kada mu je dijete promijenilo pol...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Američki san je u srži građana SAD koji se, generalno gledano, generacijama unazad ponose idejom da, za razliku od drugih mesta, uz dovoljno napornog rada i odlučnosti, svako u Americi može da ima uspešan život barem unutar srednje klase. 

 

Međutim, pitanje je da li je to danas istina?  Danas postoje milioni Amerikanaca koji su izgubili veru u američki san ako se uzmu u obzir jasni brojevi.

 

Nejednakost u dohotku je na istorijskom maksimumu: 1 procenat Amerikanaca danas ima više bogatstva od ukupne neto vrednosti američke srednje klase, a taj se trend i dalje povećava. (https://www.usatoday.com/story/money/2023/12/06/top-1-american-earners-more-wealth-middle-class/71769832007/). 

 

Plate stagniraju, pa su uprkos ekonomskom rastu zarade radnika sa srednjim i nižim primanjima jedva realno porasle. Skoro trećina Amerikanaca koji imaju posao danas jedva uspevaju da sebi priušte osnovne namirnice, što je nekada bio odnos koji je važio za zemlje u razvoju, ili čak neke zemlje trećeg sveta (https://www.cnbc.com/2024/04/29/29percent-of-us-households-have-jobs-but-struggle-to-cover-basic-needs.html).

 

Troškovi stanovanja su porasli, sa srednjim cenama kuća koje su sada nedostižne za mnoge prosečne porodice u velikim gradovima (https://www.npr.org/2024/06/20/nx-s1-5005972/home-prices-wages-paychecks-rent-housing-harvard-report).

 

Ove brojke daju jasnu sliku ekonomije u kojoj tradicionalni putevi za uzlaznu mobilnost nestaju. Ali iza ekonomskih podataka leži i dublja bolest. 

 

Ankete pokazuju da Amerikanci imaju manje poverenja nego ikada u budućnost. Konkretno, oni su izgubili veru u još jedan princip američkog sna: da će životi njihove dece biti materijalno bolji od njihovih.

 

Da li o tome pričaju u liftovima, u kafićima, na poslu, dok šetaju pse ili samo kada ih anketari priupitaju, zaista ne znam, ali brojevi su veoma jasni i upućuju da situacija nikako ne valja.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Mozda da primenis savete i na sebe. Nisam ja koja je pisala da su pokrali izbore, nisam ja ni ona koja je pisala kako je sve po zakonu, pa kad je zakon rekao drugacije okrenula na to da je sud uzurpiran... To je realnost. I da rigidno je ono oko cega su okupljeni: mrznjom prema imigrantima, zenama, lgtbtq, knjigama istorije, bojama koze, laznim patriotizmom i jos laznijim hriscanstvom, opsednutoscu da se zaviruje u tudje krevete i strasno velikom brigom oko nerodjene dece - dok se ne rode, a onda sa 12 treba da radjaju decu jer im tako vlast kaze... da ne nabrajam dalje sve fasisticke istupe (pogledati recnik). 

 

Prihvatila si odavno takav tribalizam. 

Opet salata, nemam pojma sta pricas jer ja Dems ne smatram jezivim. Ima ih raznih. Ustvari lepo se druzim sa mnogima. Izbegavam aktiviste, zato sto je to kult. Isto tako I sa konzervativcima, nemam kontakt sa rasistima I fashistima, da imam izbegavala bi ih.

4 hours ago, Mama_mia said:

 

I prebroj koliko ih je. Ako ne govore dobro jezik, pitaj na spanskom - crveno ili plavo....I javljaj situaciju za tvoj kvart. Tamo gde sam se ja kretala, svi se prave blesavi kao da ne idu izbori 24. Izbori su im kao lanjski sneg. Ali zato koliko i gde zaraditi vise, imati sedamdeset osam poslova - to je tema broj jedan. :lol_2:

 

A u liftu tajac kad udjem. Jedino jedan covek, indijanac, bar je tako narodno obucen i ocesljan, na ulici je na sav glas sam sa sobom raspravljao o najbitnijim politickim likovima, bukvalno niko se nije ni osvrnuo...a onda, sumnjive su mi bile dve devojke mislim da su bile demsi, onako bez razloga to mislim tako da, to je samo nagadjanje jer kriju da li su demsi/repsi, obicne male apoliticne provokatorke  ... I nazalost to je sve sto imam za ovu arhivu, ali ne gubim nadu da ce mi se sledeci put kad dodjem neko obratiti sa konkretnim politickim stavom.

Nista, jedna mi zena rekla "have a good one".

Izgleda da ja, a I mnogi koji ulaze u te liftove ne privlacimo takav razgovor 

3 hours ago, ters said:

 

Evo dva licna dozivljaja o prici o politici u liftu - i kako je pocelo:

 

1. Komsinica slaze pred lift u garazi gomilu kutija po povratku iz Costco-a i ja u prolazu upitam da li joj je potrebna pomoc - ona pomoc prihvati i nastavi kako je uzasno sta je Trudo napravio jer bi za iste pare ranije kupila dvostruko vise stvari. Ja opet pristojno - acknowledgement da je u pravu za rast cijena, presucujuci bilo kakav komentar na racun vlade i njene uloge u kontroli ili formiranju cijena - sto je ona protumacila kao moje potpuno slaganje sa svim sto je rekla i zacinila sa tiradom koliko bi bilo drugacije da imamo vodju kao sto je Trump... Sve zajedno manje od minute razgovora, bezazleno zapocetog komsijskim gestom, medju gradjanima zemlje koji  ne mogu glasati za Trump-a....

 

2. Djevojcica pri kraju srednje skole koja sa roditeljima zivi u zgradi ima malo grublje crte lica i nesto snaznije, "kavkaske", obrve - znam  i nju i roditelje je od kada je bila djevojcica od 5-6 godina... U liftu ona, ja i tip kojeg nikada ranije nisam vidio, i ja je pitam da ii joj je otac izasao iz bolnice i sta je odlucila za studije. Tip cijelo veijeme koluta ocima i nakon sto je ona izasla na svom spratu promrmlja da nije cudo da je otac u bolnici kada mu je dijete promijenilo pol...

U bre, pa Kanadjani tako nepristojni da komentarisu na izgled devojcice? Nemam pojma, iskreno, 9 godina zivela sa komsijama u Philiju, nikad o politici nismo pricali, jedino kad sam rekla da se selim na Floridu covek napravio neprimeren komentar I ja ga pogledala iznenadjeno I on odma rekao "ali nista, necemo o politici". Ocigledno, ko sto rekoh Dems glasac (table ispred kuce). Pricali smo cesto, o basti, zdravlju, deci, poslu ...

Ima toliko tema koje su bitnije. A pogotovo da mi neko nicim izazvano daje njihovo politicko misljenje, ja bi ljubazno klimala glavom I polako se odmakla od njih, jer bi zakljucila da verovatno ima mentalnih problema.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

 

U bre, pa Kanadjani tako nepristojni da komentarisu na izgled devojcice? Nemam pojma, iskreno, 9 godina zivela sa komsijama u Philiju, nikad o politici nismo pricali, jedino kad sam rekla da se selim na Floridu covek napravio neprimeren komentar I ja ga pogledala iznenadjeno I on odma rekao "ali nista, necemo o politici". Ocigledno, ko sto rekoh Dems glasac (table ispred kuce). Pricali smo cesto, o basti, zdravlju, deci, poslu ...

Ima toliko tema koje su bitnije. A pogotovo da mi neko nicim izazvano daje njihovo politicko misljenje, ja bi ljubazno klimala glavom I polako se odmakla od njih, jer bi zakljucila da verovatno ima mentalnih problema.

 

Ovaj lik jeste bio nepristojan pogotovo sto je taj komentar rekao u mom prisustvu a vidio je da poznajem i dijete i porodicu. Ali istina - nemam pojma da li je Kanadjanin - ne sjecam se da li je bilo akcenta. 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, ters said:

 

Ovaj lik jeste bio nepristojan pogotovo sto je taj komentar rekao u mom prisustvu a vidio je da poznajem i dijete i porodicu. Ali istina - nemam pojma da li je Kanadjanin - ne sjecam se da li je bilo akcenta. 

Ma to Kanadjani je bilo retoricki, nisam mislila da vredjam. Ali stvarno nepristojno (cak I da nije zlobno). 

Samo kazem da mi se ne desava da mi random ljudi daju svoje politicko misljenne, bilo gde sa bilo koje strane, osim ako nisu politicki aktivisti, a takve izbegavam. A putujem dosta, I cesto provodim dosta vremena sa lokalcima. Ni u Oklahomi, ni u ruralnoj pensilvaniji, ni u Filadelfiji. 

Link to comment
Share on other sites

Udeo odobrenih kredita na karticama koje su poslovne banke u SAD izdale građanima, a čija naplata kasni, dosegao je rekordni nivo u poslednjih 12 godina, prema izveštaju američkih Federalnih rezervi.

 

Reč je o udelu od 3,16 odsto u ukupno plasiranim kreditima koje su američke banke izdale na karticama.

 

Koliko građani mogu da se nose sa dugom na kreditnoj kartici i da ga servisiraju, najbolje pokazuje podatak da su Amerikanci na kraju prvog kvartala ove godine ukupno dugovali 1,12 biliona, ili hiljadu i 112 milijardi dolara na svojim kreditnim karticama.

 

Da situacija ne ide nabolje, pa čak i ne stagnira već juri nezadrživo nadolei, govori nam prosečni saldo duga na kartici po potrošaču, koji je iznosio 6.218 dolara, što je 8,5 odsto više u odnosu na prethodnu godinu.  

 

Kao najveće uzroke povećanom kašnjenju u plaćanju rata sa kartica izdvaja se inflacija i rast kamatnih stopa. Amerikanci su se suočili sa povećanim troškovima života, rastom cena stanarina i rata za kredite pri kupovini vozila i nekretnina, dok realan rast plata ne može da izdrži trku sa potrošačkom korpom.

 

I kao logičan zaključak, na bazi prosečne godišnje kamatne stope od 20 odsto na dug po kartici, nameće se sledeće: pod uslovom da vlasnik kartice redovno podmiruje minimalna plaćanja prema prosečnom saldu kreditne kartice od pomenutih 6.218 dolara, razdoblje otplate duga proteže se na 18 godina, uz ukupni trošak kamate od 9.200 dolara (https://www.cnbc.com/2024/05/16/credit-card-balances-jump-8point5percent-year-over-year-delinquencies-rise.html).

 

To je, dakle, i sadašnjost i budućnost: za samo jednu godinu skoro 10 odsto više prosečnog duga po kreditnoj karici... Pa ako im je to u redu - onda ništa.

 

Dok ima šišanja, biće i vune.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, 40Wins said:

 

 

Da se podsetimo najjaceg snimka ikada, ovo savrsenstvo samo Amerika moze da napravi. 😄

 

 

Zna covjek kako da se obrati svojim biracima, 

 

Link to comment
Share on other sites

Odlicno nam ide ovo sa ekonomijom, Nasdaq pao danas 10%. Wall St se sprema za recesiju. Oce u Septembru da spuste kamate da izgleda kao da se trziste oporavlja privremeno, mozda im to bude dobra reklama. 

Link to comment
Share on other sites

Inace, spremam kokice ako je Kamala stvarno izabrala Shapira za VPja. Da ne bude zablude, po meni on je najbolji izbor, ali videcemo kako ce njena radikalno leva baza da reaguje.  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...