Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1 hour ago, ters said:

 

Ma nije ovo prvi put dase uspjesnost Azijskih naroda povlaci ovdje, ali se prelako prelazi preko dogadjaja koji su do toga doveli - poredimo grupu koja je uspjeh u USA postigla u zadnjih 20 godina, i koja je u USA donijela zavidno obrazovanje i kapital i krenula sa potpuno drugacije startne pozicije nego lokalno stanovnistvo... Hajde da ih poredimo sa slicnom kontrolnom grupom bijelaca - univezitetski obrazovanih, vlasnika internacionalnih firmipa da vidimo gdje stoje?

Prvo, zutokosci su po pozitivnim drustvenim ishodima prestigli belokosce u SAD jos 70ih godina.

 

Drugo, tokom najveceg dela istorije azijski imigranti su u SAD dolazili, kao i svi ostali, sa jednim zavezljajem preko ramena, a ne kao nekakvi "vlasnici internacionalnih firmi".

 

Ali trece, i kljucno, je da si ovim sto hoces azijate da poredis samo sa "obrazovanim belcima" priznao moju poentu (samo sto ti nije palo na pamet da za crnce i belce napravis istu takvu kontrolisanu studiju?). Isto si mogao da predlozis da azijate uporedimo samo sa inteligentim belcima, samo sa preduzimljivim belcima, samo sa vrednim belcimaa, samo sa odgovornim belcima, samo sa belcima koji su odrastali uz oba roditelja, samo sa belcima koji su nauceni da stede i da odlazu zadovoljstvo i td itd...Drugim recima ti i sam uvidjas da rasa i boja koze nisu prediktori uspeha, nego da su to ove druge osobine (ili "okolnosti", kako si ih nazvao) po kojima hoces da poredis belce i Azijate, tj. da nije tacno ono sto si tvrdio u izvornom postu, da belci imaju vece sanse nego ljudi drugih rasa, nego da obrazovani, vredni, odrogovni ljudi imaju vece sanse nego ljudi koji to nisu...

 

Trecim recima, kada se napravi zaista ozbiljna kontrolisana studija (kao sto su mnogi do sada uradili, nismo se mi prvi toga setili vec postoji obiljan rad na ovome) pa se ljude uporede po ovim parametrima/okolnostima (po inteligenciji, po osobinama licnosti, po tome u kakvoj porodici su odrasli (da li je otac bio prisutan)), uvek se ispostavi da su TI parametri a ne boja koze*** prediktora necijeg uspeha (npr. visine plate, duzine zivota, ili nekog slicnog merljivog parametra). Naravno, onda mozemo (i treba da) odemo korak dalje i diskutujemo zasto su same te okolnosti razlicite za razlicite grupacije, zasto recimo deca crnih (ili belih) starosedelaca u mnogo vecem procentu nego azijska deca (ili deca nigerijsih imigranata) rastu bez oca u socijalnim stanovima sa istom takvom decom (sto je katastrofa u najavi) itd...

 

 

*** ili pol, samo sto je za tu analizu potrebno porediti nikada zenjene/udavane muskarce i zene...

Edited by bohumilo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

Lekar Bele kuće: Tramp negativan na korona virus

Američki predsednik Donald Tramp negativan je na kovid-19 i nije zarazan za druge osobe, saopštio je lekar američkog predsednika Šon Konli, prenosi Glas Amerike (VOA).

Saopštenje lekara američkog predsednika je izdato nekoliko časova uoči skupa u Florida, kojim Tramp nastavlja kampanju za predsedničke izbore.

 

https://www.danas.rs/svet/lekar-bele-kuce-tramp-negativan-na-korona-virus/

 

Par sati pre mitinga ? Sreća pa su stigli na vreme da dođu do nalaza :) . Ja mislim da su vicevi o Čak Norisu ovim zastareli, sada je Tramp novi Noris. Čovek pobedi koronu u par dana. Ni 20-ogodišnjaci ne pobeđuju virus u tom roku.

 

Ili mu se rejtinzi kad je objavio nisu svideli pa je brže bolje napustio ovaj plan. Da sam na Bajdenovom mestu tražio bih da ga pregleda njegov lekar, ovima nije verovati ništa. Spremni su da se igraju sa životima cele države zarad par poena rejtinga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ters said:

Slazem se - niti je stvar za raspravu, niti je "naplata dugova" pozitivna stvar... Ali je neka pozitivna afirmacija i odredjivanje da ce neki projekti biti dodijeljeni manjinama radi njihove afirmacije nesto sasvim drugo. 

Čak bih se možda i složio da ima da se bira između pripadnika manjina i belih muškaraca čiji su projekti iste ili slične vrednosti ali ovde, ako sam dobro shvatio, nemaju nikoga od manjina pa se svete pojedincu za nešto što su radili drugi ljudi, uglavnom u prošlosti, samo zbog boje kože.

 

3 hours ago, bohumilo said:

 

Zapravo nista od ovog nije tacno ("u zapadnom svetu", u nekim drugim delovima sveta jeste), to se vidi CAK i u autkamima. Recimo, u SAD belokosci (mada je bizarno uopste razmisljati na taj nacin) kao nekakva grupa uopste nisu najuspesnija rasa (jos jedan bizaran konstrukt koji nema naucnog opravdanja) - zutokosci su uspesniji od njih u SAD po svim merljivim parametrima, od njih su uspesnije i mnoge imigrantske zajednice crnokozaca itd. Slicno, zene kao nekakva grupa (mada je bizarno (jos bizarnije!) razmisljati na taj nacin,jer smo ja i moja zena tim a ne rivali) nisu neuspesnije od muskaraca (naprotiv, u mnogim delatnostima su daleko uspesnije i brojnije) nego je, zahvaljujuci donekle razlicitim bioloskim, reproduktivnim i ulogama u ocuvanja potomstva u zivotu (a time i licnim izborima koje zene donose) kriva raspodele zena u raznim oblastima koncentrisanija oko centra, tj. ima tanje repove nego takva kriva za muskarce. To znaci da, npr, muskaraca ima vise medju vrhunskim naucnicima ili genijalnim osnivacima najuspesnijih svetskih firmi, ali ih isto tako ima mnogo vise u zatvorima i ludnicama...

Boldovano, u većini ostalog sveta jeste, pogotovo tamo gde postoje stare autohtone civilizacije i gde su otvoreni rasizam, ksenofobija i odbojnost prema imigraciji norma. Kina, Koreja, Japan prosto vrve od raznolikosti "na pozicijama moći" i programa podrške manjinama. "Zapad" je što se toga tiče najbolji a prikazuje se kao skoro naci Nemačka.

 

Jednakost ishoda kao isključivi kriterijum jednakosti je problem jer to jednostavno nije slučaj sa mnogim drugim grupama koje je lako identifikovati. Amerikanci ruskog porekla više zarađuju od francuskih naprimer. Wage gap između visokih i niskih muškaraca je veći od muško-ženskog. Crnci dominiraju u sportovima gde su brzina i eksplozivnost bitni. Jednakost ishoda zapravo je više retka slučajnost nego norma.

 

3 hours ago, ters said:

 

Ma nije ovo prvi put dase uspjesnost Azijskih naroda povlaci ovdje, ali se prelako prelazi preko dogadjaja koji su do toga doveli - poredimo grupu koja je uspjeh u USA postigla u zadnjih 20 godina, i koja je u USA donijela zavidno obrazovanje i kapital i krenula sa potpuno drugacije startne pozicije nego lokalno stanovnistvo... Hajde da ih poredimo sa slicnom kontrolnom grupom bijelaca - univezitetski obrazovanih, vlasnika internacionalnih firmipa da vidimo gdje stoje?

 

 

 

 

 

Ko prica o rivalstvu sa svojom zenom ? Naravno da smo tim, ali moja zena bi imala vise prilike za napredovanje da je muskarac, ja o tome nemam nikakve zablude  - pametnija je, sposobnija, komunikativnija od mene u svim oblastima... A po nekim mjerilima uspjeha, ja sam dogurao malo dalje od nje (i finansijski i pozicijom), i to vecinom njenom zaslugom - jer je pomogla da organizujem moju karijeru,na isti nacin kao ona svoju... Pa hajde da pricamo da to sto je zena nije imalo uticaja...

Azijati nisu bili robovi ali jesu bili diskriminisani na razne načine, bili su ispod po zaradama, bili su žrtve pogroma i rasnih nemira do deportacije za vreme rata. Preokrenuli su situaciju sami, bez pozitivne diskriminacije, kukanja i večitog traženja krivca isključivo u prošlosti i drugima. Kako su to uspeli ako su USA društvo zasnovano na beloj supremaciji? 

 

2 hours ago, bohumilo said:

Prvo, zutokosci su po pozitivnim drustvenim ishodima prestigli belokosce u SAD jos 70ih godina.

 

Drugo, tokom najveceg dela istorije azijski imigranti su u SAD dolazili, kao i svi ostali, sa jednim zavezljajem preko ramena, a ne kao nekakvi "vlasnici internacionalnih firmi".

 

Ne samo Azijati, Thomas Sowell navodi i druge primere. Irci nisu ni smatrani belcima, valjali su se u siromaštvu, nikakvom obrazovanju i visokom kriminalu. Italijani isto. Jevreji su su bili u još goroj situaciji, dolazili su u gomilama posle pogroma po Rusiji i sa drugih mesta. Citat sa wikipedije:

 

Quote

The Jewish community in America has gone from a lower class minority, with most studies putting upwards of 80% as manual factory laborers prior to World War I and with the majority of fields barred to them,[22] to the consistent richest or second richest ethnicity in America for the past 40 years in terms of average annual salary, with extremely high concentrations in academia and other fields, and today have the highest per capita income of any ethnic group in the United States, at around double the average income of non-Jewish Americans

 

Sowell, i ne samo on, krive upravo afirmativne programe za sadašnju katastrofalnu situaciju i navode da je nivo siromaštva među crncima bio manji pre tih programa. I ne samo siromaštva već i kriminala i kohezije zajednice. Ideja da crnci ne mogu da slede primere ostalih i da se izvuku sopstvenim snagama koji zastupaju beli liberali deluje rasistički i pokroviteljski, masovni sindrom belog spasitelja na delu.

 

To je manji problem, veći je što takav pristup ne radi i stvara uslove za večne sukobe i nemire. Teoretska podloga takvog stava sa CRT i njena praktična primena primena koja se upravo dešava znače rušenje temelja USA sa skoro izvesnim haosom i lošijim ishodom za sve, najviše za siromašne. Sve to u društvu gde je dokazano da je moguće da manjinske zajednice stignu i prestignu većinsku i koje je do toga došlo (uglavnom mirnom) evolucijom. Da nije tragično bilo bi smešno.

Edited by Cyrus Smith
slovo, izbrisana jedna reč
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Klotzen said:

 

Par sati pre mitinga ? Sreća pa su stigli na vreme da dođu do nalaza 🙂 . Ja mislim da su vicevi o Čak Norisu ovim zastareli, sada je Tramp novi Noris. Čovek pobedi koronu u par dana. Ni 20-ogodišnjaci ne pobeđuju virus u tom roku.

 

Ili mu se rejtinzi kad je objavio nisu svideli pa je brže bolje napustio ovaj plan. Da sam na Bajdenovom mestu tražio bih da ga pregleda njegov lekar, ovima nije verovati ništa. Spremni su da se igraju sa životima cele države zarad par poena rejtinga.

 

Mozda nije ni imao virus, nego pokusao na igranje zrtve, pa kada nije upalilo brze bolje ozdravio... Kako znati istinu kada svi lazu?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, bohumilo said:

Prvo, zutokosci su po pozitivnim drustvenim ishodima prestigli belokosce u SAD jos 70ih godina.

 

Drugo, tokom najveceg dela istorije azijski imigranti su u SAD dolazili, kao i svi ostali, sa jednim zavezljajem preko ramena, a ne kao nekakvi "vlasnici internacionalnih firmi".

 

 

U kapitalizmu postoji samo jedno mjerilo ishoda - a to je $ isplacen za obavljeni posao. USA census ima ove brojeve za per capita income za bijelce (non hispanic) vs. asian (including Pacific islanders). 2006 i 2017 su Asians ispred bijelaca:

 

image.png.54ca1b0a4ca018beef654e7d941aed46.png

 

Drugo, tokom istorije, azijski useljenici jesu dolazili sa zavezljajem, ali je tih sa zavezljajem, prije 1965 bilo ukupno 500,000 - dok ih je od 1965 to 1995 uselilo jos 4,400,000 strucnog, inzenjerskog i medicinskog kadra.... A onda od 1995 do 2014 jos 7,000,000 - opet strucnog kadra, ali i sa znacajnijim kapitalom koji je trebalo skloniti na sigunije mjesto. Dakle 60% azijskih imigranata je u USA doslo u zadnjih 25 godina, i to ne sa zavezljajima, nego sa Samsonite ili Louis Vuitton koferima... Stigao sam u Kanadu u 1995-1996, tako da sam imao priliku pratiti azijsku imigraciju iz prve ruke, i poceo sam raditi u istoj firmi, u istom "pay band" sa jednim od imigranata iz Hong Konga, u razmaku od 2 mjeseca... Njegove kvalifikacije i poslovno iskustvo bile daleko iznad  mojih, i po svim kriterijima je trebao poceti na menadzerskoj poziciji (ili direktorskoj) ali smo eto on Azijac, i ja bijelac zaradjivali isto... Ja sa nekim nepoznatim fakultetom, listom telefona u izbjeglickim centrima Njemacke, Svedske  i Danske i podstanarskim stanovima Beograda,Splita i Zagreba u kojima su bili moji "poslovni kontakti" kao i ogromnim poslovnim iskustvom radnickih savjeta, i on, sa MBA sa jednog on najprestiznijih azijskih programa, petnaestak godina internshipa i rada za neke od najvecih azijskih kompanija, (i rolodexom koji je bio who's who na berzama u Hong Kongu, Londonu i Frankfurtu...)...  Da li je za njega uspjeh to sto nema wage gap-a izmedju mene, njega i 4-5 kanadskih clanova tima koji su u to vrijeme zavrsavali uglavnom dvogodisni program na lokalnom institutu tehnologije BCIT?

 

 

Ali sve je to nebitno - dobra polozaj jedne  manjinske grupe ne opravdava los polozaj druge grupe ni na koji nacin - to sto su u SFRJ Slovenci imali bolji polozaj od Srba, ne znaci da smo se uvijek ponasali dobro prema Romima i da oni  nisu bili u podredjenom polozaju...

 

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

8 hours ago, Cyrus Smith said:

Ne samo Azijati, Thomas Sowell navodi i druge primere. Irci nisu ni smatrani belcima, valjali su se u siromaštvu, nikakvom obrazovanju i visokom kriminalu. Italijani isto. Jevreji su su bili u još goroj situaciji, dolazili su u gomilama posle pogroma po Rusiji i sa drugih mesta. Citat sa wikipedije:

 

Ali su i Irci, i Jevreji i Italijani i Poljaci ipak bili bijeli i kao takvi ne bas prvi na udaru diskriminacije...  Plus te grupe danas cine ukupno 70 miliona amerikanca (35 miliona irskog porijekla, 18 miliona talijanskog, 7 miliona jevrejskog, 10 miliona poljskog) - tako da se prioritet diskriminatora morao promijeniti... Rasisti jednotavno nisu mogli diskriminisati i  Azijce (sto su radili do 60-tih, i Talijane, i Irce i Jevreje sto su radili do 40-tih i crnce sto i danas rade.

 

Opet jedna paralela sa nasim prostorom i davno proslim vremenima -  od toga da je u Jugoslaviji postajala otvorena netrpeljivost prema Bugarima (veca nego prema bilo kom drugom susjednom narodu), pa do toga da su Bugari devedesetih smatrani  pravoslavnom bracom  jer su jednostavno pali na listi prioriteta koga treba mrziti.... Prestigli ih Slovenci, Hrvati, Albanci, Amerikanci, Nijemci, Iranci...  Nije da Bugare (kao grupu) sada nesto vise volimo (opet kao grupa), nego vise nisu vazni kao objekt mrznje...

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cuo sam jedno interesantno misljenje. Amerikanci polako prestaju da vuku cijeli svijet u progres, nego povlace za sobom one koji ih prestizu.

 

Npr slucaj Huawei kome namecu zabrane, sasvim suprotno duhu free enterprise, koji je Ameriku podigao da bude vodeca ekonomija svijeta, sa obrazlozenjem da Huawei ugrozava nacionalnu bezbjednost, sto nikada nije dokazano, i k tome jos primoravaju i druge drzave da ne uzimaju njihovu tehnologiju.

Isto tako namecu zabranu dopremanja ruskog gasa putem sjevernog toka 2, najprirodnijem snabdijevanju Evrope prirodrnim gasom.

Slicna situacija je i u trgovini oruzjem. Drugi narodi i drzave se primoravaju da kupuju americke proizvode.

Sve skupa izgleda da je ideja novog svjetskog poretka kroz globalizaciju otisla nekim nezeljenim putem i taj projekat polako propada.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

Cuo sam jedno interesantno misljenje. Amerikanci polako prestaju da vuku cijeli svijet u progres, nego povlace za sobom one koji ih prestizu.

 

Npr slucaj Huawei kome namecu zabrane, sasvim suprotno duhu free enterprise, koji je Ameriku podigao da bude vodeca ekonomija svijeta, sa obrazlozenjem da Huawei ugrozava nacionalnu bezbjednost, sto nikada nije dokazano, i k tome jos primoravaju i druge drzave da ne uzimaju njihovu tehnologiju.

Isto tako namecu zabranu dopremanja ruskog gasa putem sjevernog toka 2, najprirodnijem snabdijevanju Evrope prirodrnim gasom.

Slicna situacija je i u trgovini oruzjem. Drugi narodi i drzave se primoravaju da kupuju americke proizvode.

Sve skupa izgleda da je ideja novog svjetskog poretka kroz globalizaciju otisla nekim nezeljenim putem i taj projekat polako propada.

 

I kada je to tacno pocelo?

Iako smatram da je sve sto si napisao tacno. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Baby said:

 

I kada je to tacno pocelo?

Iako smatram da je sve sto si napisao tacno. 

 

Pa valjda kada su ekonomske sankcije postale uobicajena praksa americke administracije.

Ova dva primjera su dosla od Trampa, eto da ti bude srce na mjestu :classic_biggrin: cini mi se da su se slicne stvari desavala jos prije sa npr japanskom auto industrijom, koja otisla ispred americkog Big 3, no bez obzira, sankcije ne mogu biti neko trajno rjesenje.

 

Npr ovo je za mene bila Amerika iz snova, sta se tada vozilo u ostatku svijeta.

 

maxresdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Pa valjda kada su ekonomske sankcije postale uobicajena praksa americke administracije.

Ova dva primjera su dosla od Trampa, eto da ti bude srce na mjestu :classic_biggrin: cini mi se da su se slicne stvari desavala jos prije sa npr japanskom auto industrijom, koja otisla ispred americkog Big 3, no bez obzira, sankcije ne mogu biti neko trajno rjesenje.

 

Npr ovo je za mene bila Amerika iz snova, sta se tada vozilo u ostatku svijeta.

 

 

 

Nema sta meni da bude srce na mestu, tako je kako je. Moze neko da se pravi blesav i kaze da je sve uredu, a neko drugi da primeti sve ovo sto si napisao i da takodje primeti uzroke toga. 

 

I dalje se u istom stilu nastavlja. Uvaljuju crkvu i boga na velika vrata mlateci ljude da prodju do crkve sa biblijom, dok zatvaraju verski zatrovanim muslimanima ulaz. U 21 veku dovode sudiju da donosi zeljene odluke, da nema abortusa a nema ni zdravstvenog. Pa ti radjaj sirocad neka ih ulica odgaja i leci, a moze i da ih pobije s obzirom na teznju za sto manjom kontrolom oruzja. Ne vidim ja pod svim ovim uslovima nikakav napredak. Svi ima da budu stanovnici Stepforda. Sta tu da neko izmislja da mu se dopadaju ljudi istog pola ili da se ne oseca u svojoj kozi dobro i tu neke zene da glasaju, svasta... Sve pod konac, samo ocuvati "vrednosti," dok na drugu stranu varaju zene i placaju prostitutke, a i marnjavaju lovu. 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

 
Pa valjda kada su ekonomske sankcije postale uobicajena praksa americke administracije.
Ova dva primjera su dosla od Trampa, eto da ti bude srce na mjestu :classic_biggrin: cini mi se da su se slicne stvari desavala jos prije sa npr japanskom auto industrijom, koja otisla ispred americkog Big 3, no bez obzira, sankcije ne mogu biti neko trajno rjesenje.
 
Npr ovo je za mene bila Amerika iz snova, sta se tada vozilo u ostatku svijeta.
 
maxresdefault.jpg
To ato pišeš je tačno, samo je pitanje na šta gledaš. Kad pominješ Japan, mislim koliko davno se osvrćeš? Da li gledaš 5, 10, 50, ili 80 godina u nazad. Tamo si postavio sliku kočija iz 60-ih, osvrćeš se na neke copycat firme iz Kine, koje su se juče pojavile.
Ne moraš da umotavaš u oblandu, reci da ih ne voliš i to je stav, a ovako ispada tanko, a debelo. Baš nisi jasan.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Ne znam - da li ti se ucinilo? Generalno mi ne smeta kad se ne koristi da iskljucuje druge.

Zasto bi iskljucivalo druge? U ovom trenutku, u USA je potrebno saslusati ljude koje vape za pomoc, i pokazati im da je nasilje protiv njih neprihvatljivo I da njihovi zivoti jesu bitni i vazni. Na zalost, istorija je takva da svaka grupa prodje kroz tesko vrijeme kada joj je podrska bitna I kada je vazno poslati poruku podrske toj grupi. Jezidi, Rohinje, Jevreji, Palestinci, Srbi, Albanci, Amerikanci, Meksikanci- svako na zalost ima priliku osjetiti diskriminaciju i biti zrtva progona nekada I negdje... I svako ima priliku biti covjek nekada i negdje i pokazati saosjecanje.

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne može snadbevanje iz Rusije nikako biti najprirodnija opcija za EU kada ta ista Rusija radi sve da destabilizuje EU. Prirodno bi bilo da kupuje gas od prijateljskih država. Od Rusije je najjeftinije jer većinu instalacija već ima a i svaka naredna je jeftinija jer su najbliži EU. No ako EU hoće ikad da postane ozbiljna sila koja može da se bori za svoje interese ona će jednom morati da počne da se ponaša isto kao i SAD i da prestane da finansira zemlje koje joj rade o glavi. To je jedna od retkih stvari gde je Tramp u pravu, mada on to zastupa zbog svojih finansijera a ne zbog dobrobiti EU.

 

U ovom trenutku Rusija ne može da koristi gas i naftu da vodi ucenjivačku politiku jer bi pocrkali od gladi da prestanu da ih prodaju. Ali ako bi ekonomski uznapredovali i recimo izvoz nafre i gasa padne na 10-20% (pre koju godinu je bio više od 2/3 izvoza) onda je taj scenario vrlo moguć i EU postaje ekstremno podložna Ruskim ucenama. Kina je recimo, koja ozbiljno pristupa tom pitanju, iznela podatak da smeraju u ovoj deceniji da diverzifikuju uvoz nafte tako da od nikog ne uvoze više od 15%. Na taj način niko neće imati tu moć da ih ucenjuje na taj tačin. Isto to treba i EU da uradi.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Klotzen said:

Ne može snadbevanje iz Rusije nikako biti najprirodnija opcija za EU kada ta ista Rusija radi sve da destabilizuje EU. Prirodno bi bilo da kupuje gas od prijateljskih država. Od Rusije je najjeftinije jer većinu instalacija već ima a i svaka naredna je jeftinija jer su najbliži EU. No ako EU hoće ikad da postane ozbiljna sila koja može da se bori za svoje interese ona će jednom morati da počne da se ponaša isto kao i SAD i da prestane da finansira zemlje koje joj rade o glavi. To je jedna od retkih stvari gde je Tramp u pravu, mada on to zastupa zbog svojih finansijera a ne zbog dobrobiti EU.

 

U ovom trenutku Rusija ne može da koristi gas i naftu da vodi ucenjivačku politiku jer bi pocrkali od gladi da prestanu da ih prodaju. Ali ako bi ekonomski uznapredovali i recimo izvoz nafre i gasa padne na 10-20% (pre koju godinu je bio više od 2/3 izvoza) onda je taj scenario vrlo moguć i EU postaje ekstremno podložna Ruskim ucenama. Kina je recimo, koja ozbiljno pristupa tom pitanju, iznela podatak da smeraju u ovoj deceniji da diverzifikuju uvoz nafte tako da od nikog ne uvoze više od 15%. Na taj način niko neće imati tu moć da ih ucenjuje na taj tačin. Isto to treba i EU da uradi.

 

 

A kako to Rusija ucenjuje EU energentima? USA je pre ~mesec dana otvoreno pretila Nemackoj sankcijama zbog nabavke iz Rusije.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

To ato pišeš je tačno, samo je pitanje na šta gledaš. Kad pominješ Japan, mislim koliko davno se osvrćeš? Da li gledaš 5, 10, 50, ili 80 godina u nazad. Tamo si postavio sliku kočija iz 60-ih, osvrćeš se na neke copycat firme iz Kine, koje su se juče pojavile.
Ne moraš da umotavaš u oblandu, reci da ih ne voliš i to je stav, a ovako ispada tanko, a debelo. Baš nisi jasan.

 

Ja nisam nikada krio da ne volim americku spoljnu politiku, i sto bih morao da je volim, ne voli je koliko hoces rodjenih Amerikanaca.

Sa druge strane ja volim americku kulturu, odrastao sam na njoj, vjerovatno vise nego ti. Tako da o tome vise ne treba da razmisljas.

 

Medjutim ovdje je poenta da su Ameri bili ispred svijeta, a sada silom pokusavaju da uspore svijet i da tako hvataju korak.

Mozes da se slozis ili ne, ali bio bi red da prestanes da u svemu tome da bacas neke otrovne strijele prema meni, dakle komentar bez spominjanja koga je volim, ne volim itd.

31 minutes ago, Klotzen said:

Ne može snadbevanje iz Rusije nikako biti najprirodnija opcija za EU kada ta ista Rusija radi sve da destabilizuje EU. Prirodno bi bilo da kupuje gas od prijateljskih država. Od Rusije je najjeftinije jer većinu instalacija već ima a i svaka naredna je jeftinija jer su najbliži EU. No ako EU hoće ikad da postane ozbiljna sila koja može da se bori za svoje interese ona će jednom morati da počne da se ponaša isto kao i SAD i da prestane da finansira zemlje koje joj rade o glavi. To je jedna od retkih stvari gde je Tramp u pravu, mada on to zastupa zbog svojih finansijera a ne zbog dobrobiti EU.

 

U ovom trenutku Rusija ne može da koristi gas i naftu da vodi ucenjivačku politiku jer bi pocrkali od gladi da prestanu da ih prodaju. Ali ako bi ekonomski uznapredovali i recimo izvoz nafre i gasa padne na 10-20% (pre koju godinu je bio više od 2/3 izvoza) onda je taj scenario vrlo moguć i EU postaje ekstremno podložna Ruskim ucenama. Kina je recimo, koja ozbiljno pristupa tom pitanju, iznela podatak da smeraju u ovoj deceniji da diverzifikuju uvoz nafte tako da od nikog ne uvoze više od 15%. Na taj način niko neće imati tu moć da ih ucenjuje na taj tačin. Isto to treba i EU da uradi.

 

 

Ovo sve sto si napisao je totalna besmislica. Niko ne brani Evropi da uradi isto kao i Kina i da diverzifikuje uvoz gasa. Eto Njemacka hoce gas iz Rusije, potreban joj je, i nece da ceka da neko napravi gasovod iz Katara do Evrope, i nece da kupuje tecni gas iz Amerike, jer mora da bude skuplji i valjda kao suverena drzava ima pravo da kupuje proizvode i sirovine od koga god hoce.

Dosli smo do toga da Poljska ne dozvoljava izgradnju gasovoda izmeju Rusije i Njemacke, koji prolazi nekud tamo sto nema nikakve veze sa njima i jos trazi da im Gazprom plati neke silne milijarde.

Pa to je cisto ludilo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

Zasto bi iskljucivalo druge? U ovom trenutku, u USA je potrebno saslusati ljude koje vape za pomoc, i pokazati im da je nasilje protiv njih neprihvatljivo I da njihovi zivoti jesu bitni i vazni. 

Zato sto to nije tacno, zato iskljucuje druge. Zato sto je prica da ljudi vape za pomoc i da se protiv njih vrsi nasilje, teska podmetacina i manipulacija. U politicke svrhe, naravno i ta manipulacija steti a ne koristi

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Baby said:

I dalje se u istom stilu nastavlja. Uvaljuju crkvu i boga na velika vrata mlateci ljude da prodju do crkve sa biblijom, dok zatvaraju verski zatrovanim muslimanima ulaz.

 

Zena je jasno rekla da ce da radi po napisanim zakonima, onakvim kakvi jesu. Zavrsila je sve moguce skole, valjda zna sta je zakon. To sto je religiozna je njena privatna stvar i nema smisla da se napada zbog toga.

 

2 hours ago, Baby said:

 

U 21 veku dovode sudiju da donosi zeljene odluke, da nema abortusa a nema ni zdravstvenog. Pa ti radjaj sirocad neka ih ulica odgaja i leci, 

 

Interesantno je da se smatra savim normalnim da se djeca prave i onda napustaju, kao da su kamencici sa plaze i da je abortus najnormalniji vid kontracepcije. Nije samo u SAD, nego i u Srbiji.

21 je vijek, pricamo sa kontinenta na kontinet i gledamo se, kao u naucno fastacnim filmovima od prije 40-50 godina, a sa kontracepcijom se nije mrdnulo sa mjesta. Cak sta vise jos je gore, jer je puni sex dosao na nivo poljupca nekih predjasnjih generacija.

Moralno je drustvo otislo najnize moguce, nove generacije su toliko izbombardovane seksualnim "slobodama" da je izgleda to najvaznija stvar na svijetu. Otuda toliko tih sirocadi i napustene djece. Za i pro abortusa, uopste ne rjesava taj problem.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Amigo said:

Ja nisam nikada krio da ne volim americku spoljnu politiku, i sto bih morao da je volim, ne voli je koliko hoces rodjenih Amerikanaca.

Sa druge strane ja volim americku kulturu, odrastao sam na njoj, vjerovatno vise nego ti. Tako da o tome vise ne treba da razmisljas.

 

Medjutim ovdje je poenta da su Ameri bili ispred svijeta, a sada silom pokusavaju da uspore svijet i da tako hvataju korak.

Mozes da se slozis ili ne, ali bio bi red da prestanes da u svemu tome da bacas neke otrovne strijele prema meni, dakle komentar bez spominjanja koga je volim, ne volim itd.

Moj komentar je jasan. Pitao sam te na koji period mislis? Kada su to US predvodili svet, ako su Japance kocili tamo nekad, nisi rekao na koje godine si mislio. Postavio si automobil sa masinom od 15l i 150 HS, navodeci kao nesto posebno, a u tom periodu je Evropa pravila mnogo bolje i produktivnije masine. 

Sta je mene zbunilo u tvojoj izjavi je to da US sputavaju Kinu sada, ali su dok su predvodili svet, po tvojim recima, sputavali Japan. Eto, to tu mi bas nije jasno, zar nisu i 60-ti sputavali razvoj kad su blokirali Japan. Dobro jasno je da su japanski proizvodi 5 milenijuma ispred kineskih bili i tih 60-ih. Kinezi i dan danas pokusavaju da naprave proizvod koji radi. 

I ne nisam bacao nikakve strelice k'tebi, posto mi je jasno da si ti odrastao na US kulturi, tu ti ne mogu nista sporeci.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Amigo said:

Ovo sve sto si napisao je totalna besmislica. Niko ne brani Evropi da uradi isto kao i Kina i da diverzifikuje uvoz gasa. Eto Njemacka hoce gas iz Rusije, potreban joj je, i nece da ceka da neko napravi gasovod iz Katara do Evrope, i nece da kupuje tecni gas iz Amerike, jer mora da bude skuplji i valjda kao suverena drzava ima pravo da kupuje proizvode i sirovine od koga god hoce.

Dosli smo do toga da Poljska ne dozvoljava izgradnju gasovoda izmeju Rusije i Njemacke, koji prolazi nekud tamo sto nema nikakve veze sa njima i jos trazi da im Gazprom plati neke silne milijarde.

Pa to je cisto ludilo.

 

Pa ja i nisam napisao da im neko brani nego da sami moraju to da promene i da počnu da se ponašaju kao ozbiljna sila. Dok to ne urade igraće se sa njima i Rusija i SAD kako žele jer znaju da EU nema snage ni jednoj ni drugoj da nenaese neku veću štetu. Nemačka ne može da kupuje šta god hoće od koga god hoće jer je deo EU tako da se svi pitaju o ekonomskih pitanjima. Samo neka onda ne očekuje da će druge države da podržavaju nju dok ona podržava protivnike tih država. Zar nije vrhunski cinizam Nemačke da je SAD brani 80 godina i da i dan danas traže da SAD trupe ostanu kod njih dok oni sve u 16 šuruju sa najvećim protivnikom SAD ? Meni je to čista sebičnost od strane Nemačke. Jel jeftinije imati SAD trupe nego razvijati sopstvenu vojsku ? Pa onda bar pokaži zahvalnost i oduži se. Da je to uradila UK ili FRA pa i da polemišemo.

 

Poljska je, posle baltičkih republika, najugorženija zemlja od te iste Rusije. Naravno da će se boriti da suzbije uticaj Rusije na svakom polju kako bi na taj način indirektno smanjila potencijalnu opasnost po samu sebe. Nemačka je deo EU i nema samostalnost odlučivanja po pitanju ekonomije. Zato je Poljska odlučila da kazni sve investitore u tom projektu što nastavljaju da rade na projektu koji nema dozvolu Poljske koja je takođe deo EU i taj posao će pogoditi i njihovo tržište. Pored toga NS 2 ima za cilj da omogući Rusiji da ucenjuje sve istočno evropske države jer Nemačka više neće biti vezana za taj gasovod. Ako je to u interesu Nemačke onda se bojim da Nemačka nije u EU a bojim se da to tako nije tako nego se par kompanija " zaigralo" namirisavši ogoroman profit na račun pola evrope i budućnosti EU. Nadam se da će to kamikaze ludilo u EU da se zaustavi.

 

@RatzenStadt

 

Tretnuno ne može, piše u tom postu koji si citirao kad će moći. Ali će moći da ucenjuje ove manje države u istočnoj evropi o čemu imaš u prethodnom pasusu. Ako misliš na tehniku imaš primer Ukrajine "Ako ne radite kako vam kažemo nema gasa". Slično su pokušali i u Belorusiji dok Lukašenko nije legao na rudu zbog ovih nemira.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Angelia said:

Zato sto to nije tacno, zato iskljucuje druge. Zato sto je prica da ljudi vape za pomoc i da se protiv njih vrsi nasilje, teska podmetacina i manipulacija. U politicke svrhe, naravno i ta manipulacija steti a ne koristi

https://sayevery.name/

 

  1. Koje od ovih ubistava se nije dogodilo nego je podmetnuto? 
  2. U kojem od ovioh slucajeva nije izvrseno nasilje nad zrtvom?
  3. Ko od ubijenih je izazivao smrt da bi napakostio bijelom policajcu i poslao ga na tri mjeseca placenog odsustva ili da bi nekoj politickoj opciji dao priliku da proziva bezgresnu policiju?
  4. Koji od ovih slucajeva nije mogao biti rijesen drugacije, a ne ubistvom pod sumnjivim okolnostima? 

 

Medju ubijenima su i djeca od 12 i 14 godina... 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ters said:

https://sayevery.name/

Koje od ovih ubistava se nije dogodilo nego je podmetnuto?

Ko od ubijenih je izazivao smrt da bi napakostio bijelom policajcu i poslao ga na tri mjeseca placenog odsustva ili da bi nekoj politickoj opciji dao priliku da proziva bezgresnu policiju?

Koji od ovih slucajeva nije mogao biti rijesen drugacije, a ne ubistvom pod sumnjivim okolnostima? 

Medju ubijenima su i djeca od 12 i 14 godina... 

Kakve to veze ima sa pricom da niko ne ide i ubija ljude okolo zato sto su crni?

Koliko se od tih imena opiralo hapsenju i zasto su to radili? Mozes da zamislis da ako udaras policajca to moze lose da se zavrsi, ili ako pripucas na njega, ili uzmes noz, pa zasto onda to radit.

Evo recimo ovde je recimo upucan covek, zamisli samo covek, nisu nam rekli ko su mu mama i tata:

https://wsvn.com/news/local/man-hospitalized-after-police-involved-shooting-in-hollywood/

oce on zavrsiti na tom zidu?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Klotzen said:

Pa ja i nisam napisao da im neko brani nego da sami moraju to da promene i da počnu da se ponašaju kao ozbiljna sila. Dok to ne urade igraće se sa njima i Rusija i SAD kako žele jer znaju da EU nema snage ni jednoj ni drugoj da nenaese neku veću štetu.

 

Hajde prosvijetli me pa mi objasni kako se to Rusija igra sa Njemackom? Jel tako sto im prodaje gas, a Svabe njima automobile i ko zna sta jos?

 

40 minutes ago, Klotzen said:

Poljska je, posle baltičkih republika, najugorženija zemlja od te iste Rusije. Naravno da će se boriti da suzbije uticaj Rusije na svakom polju kako bi na taj način indirektno smanjila potencijalnu opasnost po samu sebe. Nemačka je deo EU i nema samostalnost odlučivanja po pitanju ekonomije. Zato je Poljska odlučila da kazni sve investitore u tom projektu što nastavljaju da rade na projektu koji nema dozvolu Poljske koja je takođe deo EU i taj posao će pogoditi i njihovo tržište.

 

Poljska moze da kazni po tvome samo Njemacku jer su u istom savezu, ali ne znam po kom to medjunarodnom pravu moze da kazni Rusiju? 

Nego kako je to konkretno ugrozena Poljska od Rusije? Cijeli NATO pakt se naklatio na ruske granice vec decenijama. Pa ugrozenija je Rusija od Poljske, nego Poljska od Rusije, jos sada bi i milijarde onako da dobiju za dzaba.

 

40 minutes ago, Klotzen said:

Pored toga NS 2 ima za cilj da omogući Rusiji da ucenjuje sve istočno evropske države jer Nemačka više neće biti vezana za taj gasovod.

 

Kako ce da ih ucjenjuje, kada Poljaci prave terminale za tecni gas iz Amerike. Mogu te zemlje da kazu Rusima, necemo da kupujemo vise gas od vas, kupovacemo americki  i cao. Ili da se udruze, ako im treba gas, pa nek prave gasovod do Katara.

 

40 minutes ago, Klotzen said:

Ako je to u interesu Nemačke onda se bojim da Nemačka nije u EU a bojim se da to tako nije tako nego se par kompanija " zaigralo" namirisavši ogoroman profit na račun pola evrope i budućnosti EU. Nadam se da će to kamikaze ludilo u EU da se zaustavi.

 

Po tvome ukratko ne treba da se trguje sa Rusijom, cak sta vise treba da se zabrani.

 

To sve ko neki novi komunizam, petoletka, nema niko pravo da radi biznis kako hoce, nego neka dogovorna ekonomija, Boze sacuvaj.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...