Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Da li postoji neka tema gde se prica o gore postavljenim postovim. Mozda otvoriti jednu o virusologiji?

Continue. Eto moj guverner je zapretio ujedinjenjem Oregona, Californie i Washingtona. Suska se suska, svasta.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, A sad said:

 

Bas u Evropi I primenjuju tu metodu. 

 

Jel imas neki izvor koji bi potvrdio tako nesto, ili je to cisto rasprave radi? 

Sem skandinavskih zemalja, nesto im se taj pristup obio o glavu - zar ne?

Koliko treba da mre i ko ce da odredi ko ide Bobu na jutrenje da bi se postigao imunitet krda?

I jedan je previse - makar imao i 100 godina!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Gde u tekstu pisu da laziraju podatke? 
 
A nisu ni zakljucili da im reakcija nije pametna. Mada nisam mislio na svedsku pre svega sam mislio na Holandiju, koja ima znatno bolje rezultate od Belgije iako se rade o dve slicne drzve po svim parametrima. 

Belgija i Holandija su slicne, jedino ako nikad nisi bio u njima. Kad iz Belgije udjes u Holandiju, kao kad bi iz Srbije direkt usao u Sloveniju.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja odbijam da poverujem da bi Trump bio spreman da podrije ustavni poredak SAD i dezavuise americke politicke institucije.
On jeste svakakav,jeste dokazani lazljivac,ali ne mislim da bi krenuo tom stranputicom. Kad bi i krenuo,uveren sam da bi ga sama inkluzivna priroda politickih institucija u SAD u tome sprecila.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

Ja odbijam da poverujem da bi Trump bio spreman da podrije ustavni poredak SAD i dezavuise americke politicke institucije.
On jeste svakakav,jeste dokazani lazljivac,ali ne mislim da bi krenuo tom stranputicom. Kad bi i krenuo,uveren sam da bi ga sama inkluzivna priroda politickih institucija u SAD u tome sprecila.

 

Necemo valjda o tome raspravljati? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:


Osim što štiti prvo i osnovno pravo - pravo na život. 

  

43 minutes ago, Eddard said:

Apsolutno, slažem se. No ne postavlja se pitanje koliko će ljudi umreti zbog mera vs. koliko sa merama od corone, već koliko će umreti zbog mera vs. koliko bi umrlo od corone bez mera. A tu mislim da je brojka na strani corone. No, sve su to moje pretpostavke, voleo bih na kraju da vidim takve realne i naučno potkovane analize.

 

Da, ali osnovno epistemolosko pravilo nalaze da je "burden of proof" - tj. obaveza da dokaze to sto tvrdi - na onome ko predlaze uvodjenje novog entiteta.  Kada inzenjeri projektuju most ONI treba da priloze dokaz da se on NECE srusiti pod teretom predvidjenog saobracaja,  ne prihvatamo da oni kazu "pocinjemo sa gradnjom, a vi dokazite da ce se srusiti ako mozete". Ne prihvatamo da neko predlaze mere ekstremnih krsenja ljudskih prava tvrdeci da one "stite pravo na zivot" a nije prilozio CAK ni dokaz da ce one uopste imati neto pozitivan skor na broj ljudskih zivota, tj. cak ostavlja otvorenu sansu da one odnesu vise zivota nego sto bi odnela sama epidemija!!!

 

A naravno, tek ne mogu da prihvatim da ove mere stite nekome pravo na zivot - prava uredjuju medjuljudske odnose, "pravo na zivot" znaci da drugi COVEK nema pravo da ti ugrozi ili oduzme zivot (bez tvoje volje i zelje), ali ne znaci da nekome mozes da uskratis njegova ljudska prava bez obzira sto bi tebi to mozda spasilo zivot. Npr, ako ti otkazu bubrezi ti nemas pravo da zarobis drugog coveka i da mu uzmes bubreg iako ce ti to spasiti zivot a i on ce moci nastaviti da zivi, nemas pravo ni da mu uzmes krv protiv njegove volje sve da ti od toga zivot zavisi (iako bi on to jos lakse podneo a tebe bi spasio), svako ima puno pravo da ostane zakljucan u kuci koliko hoce i da se tako zastiti od zaraze, ali nema pravo da druge ljude zakljucava u kuce itd...Kazem, ovo bih u najboljem slucaju bio spreman da zavedem kao "prakticno krsenje ljudskih prava, zarad spasavanja ljudskih zivota", pa mozda i da podrzim - samo kad bi neko bio stanju da pruzi dokaz da ce mere uopste imati pozitivan bilans u ljudskim zivotima...

 

 

1 hour ago, nonick said:

 

gde to? Jel sam nesto propustio?

Evo npr:

https://www.foxnews.com/media/michigan-protesters-hit-streets-over-stay-at-home-orders-were-lost-with-leaders-like-gretchen-whitmer

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ja odbijam da poverujem da bi Trump bio spreman da podrije ustavni poredak SAD i dezavuise americke politicke institucije.
On jeste svakakav,jeste dokazani lazljivac,ali ne mislim da bi krenuo tom stranputicom. Kad bi i krenuo,uveren sam da bi ga sama inkluzivna priroda politickih institucija u SAD u tome sprecila.

Nemac poreklom, na celu drzave u krizi?

HM?

 

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, A sad said:

 

Necemo valjda o tome raspravljati? 

Zavisi :classic_biggrin:

Ako bih gledao samo i iskljucivo kroz prizmu politicke (i ne samo te) licnosti Donalda Trampa,onda bih mogao da vidim scenario u kojem on nesto i pokusava da ucini. Pa,jedan Frenklin D. Ruzvelt (koji je bio jedan od najomiljenijih americkih predsednika u istoriji) je pokusao da promeni prirodu odredejnih americkih institucija,pa nije uspeo jer su ga upravo one u tome sprecile,tacnije siroka drustvena koalicija koja ih je stvorila,podupirala i iza njih stajala. 

Moze Tramp da proba;ne vidim da ce mu poci za rukom.
 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Crni Bombarder said:

Zavisi :classic_biggrin:

Ako bih gledao samo i iskljucivo kroz prizmu politicke (i ne samo te) licnosti Donalda Trampa,onda bih mogao da vidim scenario u kojem on nesto i pokusava da ucini. Pa,jedan Frenklin D. Ruzvelt (koji je bio jedan od najomiljenijih americkih predsednika u istoriji) je pokusao da promeni prirodu odredejnih americkih institucija,pa nije uspeo jer su ga upravo one u tome sprecile,tacnije siroka drustvena koalicija koja ih je stvorila,podupirala i iza njih stajala. 

Moze Tramp da proba;ne vidim da ce mu poci za rukom.
 

 

Meni je neozbiljno da uopste raspravljam o tome, mislim da nije ni tvom nivou. Ruzvelt ce ostati jedini USA "diktator" jos dugo, dugo, a nadam se i da se tako nesto nikada nece ni ponoviti. To bi bio kraj nase civilizacije. 

3 minutes ago, Kronostime said:

Ne verujem coveku kome je jedini motiv u zivotu novac, vlast i moc - takvi donose samo katastrofe za sobom.

 

Kakve to ima veze sa nemackim poreklom? 

Edited by A sad
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kronostime said:

Ne verujem coveku kome jedini motiv u zivotu novac, vlast i moc - takvi donose samo katastrofe za sobom.

Nije njemu to najbitnije, ako bi gledao profil njegove licnosti, najbitniji mu je on. Iskonska mu je zelja da veruje da je on najbolji u svemu. To je mnogo razlicito od toga da mu je novac najbitniji. Najbitnije je da on veruje da je najbolji i da to moze da kaze. 🙂

Tako ga ja vidim, ako samo o njemu pricamo. 

2 minutes ago, A sad said:

Kakve to ima veze sa nemackim poreklom? 

Thanks je bas za ovaj red. Kakve veze ima od cegovica je?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, A sad said:

 

Gde u tekstu pisu da laziraju podatke? 

 

A nisu ni zakljucili da im reakcija nije pametna. Mada nisam mislio na svedsku pre svega sam mislio na Holandiju, koja ima znatno bolje rezultate od Belgije iako se rade o dve slicne drzve po svim parametrima. 

 

Ne pise nigde, to je tekst zasto imunitet krda nije dobar i kada je dobar... kada ima vakcina.

 

Vecina drzava lazira brojke, zar nismo to zakljucili na temi? 

 

Ne rade testove, neko umre, nije umro od korone. 

 

Zakljucili su da se nonsalancija ne isplati pa uveli neke mere u medjuvremenu. 

 

A sade, ti mislis da ovde ljudima ne daju da idu napolje ili nesto slicno? Ono, hapse ih ako izadju? Nista od toga nije tacno. Ima ljudi koji jos uvek idu na posao, uglavnom esencijalni radnici, a ima i onih koji to bas i nisu pa idu na posao. Vecina vlasnika preduzeca je na predlog uvele mere u cilju sprecavanja sirenja virusa i sto manje smrtnosti. Vecina guvernera je uvela neke mere da sprece da se ljudi okupljaju na mestima koja su privlacila veliki broj ljudi, jer su to mesta gde se sire zaraze. 

 

Putovanje o kom pricaju da je kao zabranjeno, da ides u karantin ako putujes, pogotovo i NY, netacno. Stignes na Floridu i niko ti nista ne kaze, niti te kontrolisu. 

 

Ovi sto drame oko slobode, drame organizovano i to uopste nema veze sa njihovim poslom, nego sa drzavama koje su demokratske i gde treba osvojiti glasove i pobediti u tim drzavama. Na Trampovu zalost, mislim da je kontraproduktivno. Ljudi mahom zele da se distanciraju i gledaju da ne obole jer ishod ne znaju. 

 

 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, bohumilo said:

 

ovi neka daca-ljudi, tri nedelje ne mogu da pecaju i odma u neki uncontrollable plac, cmizdrenje. To su svi kao ona zena kad urlice kad je Trump pobedio.

A tek video snimak, dvojica pricaju (jedan od njih starac) sa udaljenosti od 25cm - face to face, bez ikakve zastite. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, A sad said:

Ruzvelt ce ostati jedini USA "diktator" jos dugo, dugo, a nadam se i da se tako nesto nikada nece ni ponoviti. To bi bio kraj nase civilizacije. 

Za mene je ovo ipak preteska kvalifikacija i njega licno i njegovih predsednickih mandata,ali smisao moja dva kratka posta nije bila zelja da se bavim ni Trampom i Ruzveltom,vec da akcenat stavim na americke institucije i njihov pluralisticki karakter. 

To je ono zbog cega mislim da mu eventualni pokusaj ne bi prosao.

Edit:da,slazem se..nema potrebe za daljom diskusijom sto se mene tice.

Edited by Crni Bombarder
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

Pa praksa vas demantuje. Zemlje koje su se odlucile za imunitet krda nemaju losije rezultate od slicnih zemalja koje su primenile restriktivne mere. 

 

Cekaj malo, igra je tek pocela, nije se ni prvo poluvrijeme zavrsilo.

 

3 hours ago, Baby said:

Tebi je pretpostavljam noramlno da predsednik zove na "oslobadjanje" od opresije u delovima drzave kojom vlada.

 

Ovako nesto se nije nikada desilo u SAD :reading:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:

Apsolutno, slažem se. No ne postavlja se pitanje koliko će ljudi umreti zbog mera vs. koliko sa merama od corone, već koliko će umreti zbog mera vs. koliko bi umrlo od corone bez mera. A tu mislim da je brojka na strani corone. No, sve su to moje pretpostavke, voleo bih na kraju da vidim takve realne i naučno potkovane analize.

To je billion dolara pitanje, medjutim tvoje misljenje se ne poklapa sa mnogima. Cisto sumnjam i da ces imati takve analize, zato sto je to prosto lose-lose situacija. Mozda ces moci da zakljucis relativno na kraju, kad se konacno priblizno zna smrtnost od corone. Ali nemam pojma kako ces da zakljucis koliko su ove mere napravile stete.

 

2 hours ago, Kronostime said:

Sem skandinavskih zemalja, nesto im se taj pristup obio o glavu - zar ne?

Koliko treba da mre i ko ce da odredi ko ide Bobu na jutrenje da bi se postigao imunitet krda?

I jedan je previse - makar imao i 100 godina!

Ovo jednostavno nije tacno. 

I nikad nije bilo tacno kroz istoriju covecanstva. To je generalno prazna izjava.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

@Angelia da li to znaci da se slazes da treba da se oslobodi od mjera izolacije?

Smatram da u mnogim delovima (tipa Minesota, J i S dakota, i moze tako lista) te mere nemaju nikakve svrhe i potpuno su nepotrebne. A imam i razloge da tako mislim.

A onda da imas one u kojima bi mogle da budu blaze do, a mozda i pre prvog maja. Da su malo preterali.

Mozda dva tri zarista ne treba ublazavati do 15og (sto je malo smesno jer je medju njima Florida koja je danas otvorila plaze).

 

Odluku je trebalo donositi na osnovu broja obolelih, gustine populacije i kapaciteta zdravstvenog sistema u odredjenoj oblasti. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nonick said:

 

ovi neka daca-ljudi, tri nedelje ne mogu da pecaju i odma u neki uncontrollable plac, cmizdrenje. To su svi kao ona zena kad urlice kad je Trump pobedio.

A tek video snimak, dvojica pricaju (jedan od njih starac) sa udaljenosti od 25cm - face to face, bez ikakve zastite. 

Michigan ima drakonski lockdown (ukljucujuci glupost sa pecanjem ako se uzme u obzir da je drzava na jezerima. Mislim kako ce se virusi prenositi iz camca na jezeru dok pecas (sto je generalno usamljena zanimacija).

Sa druge strane - imaju dosta obolelih, znaci trebalo je lockdownu pristupiti nekako drugacije.

 

7 drzava koje nisu implementirale mere, imaju niske brojeve.

Ima tu jos kandidata koji bi mogli da se otvore, da se malo olaksa za ekonomiju.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kronostime said:

Sem skandinavskih zemalja, nesto im se taj pristup obio o glavu - zar ne?

Koliko treba da mre i ko ce da odredi ko ide Bobu na jutrenje da bi se postigao imunitet krda?

I jedan je previse - makar imao i 100 godina!

 

Da je jedan previse, ovakve mere bi se uvodile i za pandemiju influence.

 

Vec je receno da se mere najvise uvode zbog opterecivanja zdrastvenih sistema sirom sveta. Ne zbog spasavanja jednog, deset, sto, hiljadu ili cak deset hiljada ljudi.

 

Sto duze bude ovakva situacija sve vise ce svi vagati izmedju otvaranja i nastavka ovog rezima. Jer, ne moze biti cilj ni pustiti da zdravstveni sistem ostane bez kapaciteta, ali ni da ljudi masovno ostaju bez radnih mesta.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Angelia said:

Michigan ima drakonski lockdown (ukljucujuci glupost sa pecanjem ako se uzme u obzir da je drzava na jezerima. Mislim kako ce se virusi prenositi iz camca na jezeru dok pecas (sto je generalno usamljena zanimacija).

Sa druge strane - imaju dosta obolelih, znaci trebalo je lockdownu pristupiti nekako drugacije.

 

7 drzava koje nisu implementirale mere, imaju niske brojeve.

Ima tu jos kandidata koji bi mogli da se otvore, da se malo olaksa za ekonomiju.

 

Ja se slazem da neke drzave mogu da olabave mere, ali ceo Wyoming ima petinu stanovnika jednog Brooklyna. U sustini u retko naseljenim drzavama moze da se radi uz opremu i distanciranje. U gusto naseljenim delovima je problem zato sto su i kontakti veci. 

Micigen je treci po zarazi u drzavi posle NY i NJ, nije cudo da se trude da spuste brojeve zaraze. 

 

Drugi problem je sto mnoge usluge nemaju klijentelu, pa radili ne radili oni ce firmu kostati, a ucinak ce im biti minimalizovan. Trece mozda i najbitnije, sto vecina poslova je servisnog tipa, manufakture je malo, tako da uglavnom mogu samo zalihe da se prodaju. Da bi se proizvodilo, mnoge manufakture zavisi od delova iz inostranstva, a uglavnom je ceo svet zatvoren. Sve i da se sve otvori, ako Kina (i jos poneke drzave) ne radi, pola ce toga da stoji. 

 

Inace, nisu sve plaze u Fl otvorene, jako mali broj, a i to su samo plaze, nisu poslovi. Ako nije guzva na plazi i mozes da se distanciras od ostalih kupaca, to je jos i najbezbednije mesto. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...