Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

4 minutes ago, Kronostime said:

Iznesi neke konkretne podatke za i protiv tog tipa gradnje: sigurnost, cost benefit, building time, energy saving.......

Mozda neko odluci ovde da mu je to ....

 

Ameri, Kanadjani i Australijanci zive u PROSECNIH vise od 200 kvadratnih metara (porodica) za razliku od recimo Engleza u prosecnih 70 kvadrata. Materijali su definitivno zdraviji u svakom pogledu, sumnjam da tu treba neko objasnjenje.  Ne znam o kakvoj sper-ploci pricas, nema toga ovde, verovatno mislis na gipsane. Dnevne sobe su velicine stanova u kojima je vecina nas odrasla :). Nezamislivo je da deca dele sobu. Building time, 5 puta kraci.

 

Sto se gradnje takvih kuca u Evropi tice ...... stvarno ne znam, ali imam utisak da bi drvo kao osnova u Evropi bilo preskupo. Ovde ga ima u Americi u izobilju, a uvoze i ogromne, prakticno bezgranicne kolicine iz Kanade. Gde su te sume? Pa samo west Virdzinija ima vise sume nego Evropa, 4 sata sam vozio kroz sumu, na kraju se uspanicio da li cu ikada iz nje izaci. :roflmao:

 

U Srbiji bi verovatno i podsmeh okoline zbog gradnje "brvnare" bio glavni faktor protiv.

 

Primerci takvih kuca stariji od 200 godina uopste nisu retki. Ukoliko takvu kupis u gradu obavezujes se i da je neces prepravljati.

 

Ja inace zivim u zgradi. Ne mogu ni ekser za sliku da zakucam, moram specijalnu busilicu da imam. I rado bih se menjao za "kucu od kartona".

 

Sve u svemu, kako ko voli, ali nema nikakve osnove da se sa ovakvim kucama sprda, osim ako nisi mladji od 12 godina.

 

Meni doduse nije jasno zasto se u Evropi ovaj nacin gradnje ne praktikuje kao pregradni zidovi. Nema obijanja zidova macolom od 50 kila, skines jednu yebenu plocu od 20 dolara i pristupis svim vodovodnim i elektro instalacijama, o prepravkama rasporeda prostorija da i ne pricam.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

...

 

Meni doduse nije jasno zasto se u Evropi ovaj nacin gradnje ne praktikuje kao pregradni zidovi. Nema obijanja zidova macolom od 50 kila, skines jednu yebenu plocu od 20 dolara i pristupis svim vodovodnim i elektro instalacijama, o prepravkama rasporeda prostorija da i ne pricam.

Zato u Evropi i imas nesto starije 50-100 godina.

Cak i 10 puta starije - izdrzalo probu vremena i prilika.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Just now, mrd said:

@Kronostime

To ti je znaci argument. Pecine su izdrzale mnogo hiljada godina, a u njima vise ne zivimo.

:default_coffee:

Moj argument su Versaj, Sikstinska kapela, Aja Sofija, Katedrala u Remsu, Studenica, Zica, Katedrala u Drezdenu, Koloseum, Akropolj.....

Tvoji?

4 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Gas 100%.

Da li ti neko moze garantovati 100% isporuku gasa u narednih 10 godina?

Sta ako ne moze?

Cemu ces se okrenuti i po kojoj ceni?

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Moj argument su Versaj, Sikstinska kapela, Aja Sofija, Katedrala u Remsu, Studenica, Zica, Katedrala u Drezdenu, Koloseum, Akropolj.....

Tvoji?

Cekaj sad, ko zivi u Sikstinskoj kapeli, ko zivi u Studenici? Koliko takvih gradjevina ima? Koliko kosta odrzavanje istih.

Nemam nameru da se nadmudrujemo i nema potrebe. Noviji materijali su dokazano bolji i kvalitetniji. Ne gradi se danas na nacin na koji se nekada gradilo, a i kada se gradi nova kuca, planira se da se menja cim se neko novi useli u nju. Nema tu mnogo mudrosti. Auto danas traje 5 godina, a nekada je mogao da se vozi bar 4 puta duze.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kronostime said:

Moj argument su Versaj, Sikstinska kapela, Aja Sofija, Katedrala u Remsu, Studenica, Zica, Katedrala u Drezdenu, Koloseum, Akropolj.....

Tvoji?

 

Njegovi argumenti su pretpostavljam Bik koji Sedi i Vinetu. Slabo se u to vreme ovde gradilo, uglavnom satori od bizonske koze, pa su onda dosli Evropljani. Znas ...... Amerikanci zapravo ne postoje :roflmao:

 

Inace ce sve gradjevine pre ili kasnije postati Akropolj i Koloseum. Dust in the wind.

 

Takodje je nejasno kakve ti imas veze sa francuskim i italijanskim katedralama kad su te onomad izbombardovali.

4 minutes ago, mrd said:

Cekaj sad, ko zivi u Sikstinskoj kapeli, ko zivi u Studenici? Koliko takvih gradjevina ima? Koliko kosta odrzavanje istih.

 

 

Pa nema nijedna u kojoj zive ljudi u Srbiji. Ti kad vidis kucu u Srbiji staru 50 godina upisas se od smeha, em se naherila na sve strane, em je ruzna u pm. Bolje ziveti u kamp prikllici.

 

Ali valjda im lakse da malo sikcu po Americi :roflmao: kad vec ne smeju po gospodaru Vucicu 😁 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mrd said:

Cekaj sad, ko zivi u Sikstinskoj kapeli, ko zivi u Studenici? Koliko takvih gradjevina ima? Koliko kosta odrzavanje istih.

Nemam nameru da se nadmudrujemo i nema potrebe. Noviji materijali su dokazano bolji i kvalitetniji. Ne gradi se danas na nacin na koji se nekada gradilo, a i kada se gradi nova kuca, planira se da se menja cim se neko novi useli u nju. Nema tu mnogo mudrosti. Auto danas traje 5 godina, a nekada je mogao da se vozi bar 4 puta duze.

Ma pusti ih. Ne zna to sta je svetska inteligencija.! 

Link to comment
Share on other sites

@KronostimeGrijanje je na gas, zimi dodje do 100 evra mjesecno, zavisi koliko je hladno.

U podrumu je pec koja grije zrak koji se razvodi po sobama, vrlo brzo djeluje. Na isti sistem razvodnih cijevi, koje su u stvari cetvrtastog presjeka, je prikacen i klima uredjaj koji hladi kucu ljeti.

Ako poredimo ovaj sistem sa radijatorima, mislim da je ovaj sistem efikasniji, manje potrosi energije, ne zauzima nikakav prostor u sobi, otvori su na podu obicno ispod prozora,

ali radijatori su cistiji, nema prasine i tihi, prilikom rada grijanja na topli zrak, postoji odredjena buka ventilatora i gorionika.

Takav sistem je mislim u 99.9% kuca.

 

https://www.hometips.com/how-it-works/forced-air-heating-systems.html

 

ngcb3

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Njegovi argumenti su pretpostavljam Bik koji Sedi i Vinetu. Slabo se u to vreme ovde gradilo, uglavnom satori od bizonske koze, pa su onda dosli Evropljani. Znas ...... Amerikanci zapravo ne postoje :roflmao:

 

Inace ce sve gradjevine pre ili kasnije postati Akropolj i Koloseum. Dust in the wind.

 

Takodje je nejasno kakve ti imas veze sa francuskim i italijanskim katedralama kad su te onomad izbombardovali.

Moja veza sa tim katedralama je u tome sto sam ih posetio, video, izpostovao kao ljubitelj istorije, posetih i Kanadu pre nego sto si se ti doselio u istu - i istu postujem, mada, sto rekoh kumu te `92 u Torontu: Sve  je to lepo, ali nam prioriteti nisu isti.

Da zelim da se iselim negde,  to mi je najmanji problem - zaradjujem i ovde vise no  vecina gastarbajtera i boli me uvo sta ce ko misliti.

Zavisim  iskljucivo od svog rada, a to drzava, ma kakva bila, ne moze da mi oduzme.

Ne treba mi ni American, a ni Canadian dream za to.

:default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Kronostime said:

 

Da li ti neko moze garantovati 100% isporuku gasa u narednih 10 godina?

Sta ako ne moze?

Cemu ces se okrenuti i po kojoj ceni?

:default_coffee:

 

USA i Kanada su narednih 50 godina a verovatno i duze potpuno sigurne. Ne treba Putinova cevka 😁 to vidi sa Evropom.

 

A onda ce verovatno kanadske rezerve uranijuma koje se procenjuju na 500 godina da zamene ova primitivna grejanja. Ja zivim pored 4 nuklearne centrale. Ne znam ni gde su pravo da ti kazem, a sve su u rukama privatnika.

 

Nema sekiracije.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Amigo said:

@KronostimeGrijanje je na gas, zimi dodje do 100 evra mjesecno, zavisi koliko je hladno.

U podrumu je pec koja grije zrak koji se razvodi po sobama, vrlo brzo djeluje. Na isti sistem razvodnih cijevi, koje su u stvari cetvrtastog presjeka, je prikacen i klima uredjaj koji hladi kucu ljeti.

Ako poredimo ovaj sistem sa radijatorima, mislim da je ovaj sistem efikasniji, manje potrosi energije, ne zauzima nikakav prostor u sobi, otvori su na podu obicno ispod prozora,

ali radijatori su cistiji, nema prasine i tihi, prilikom rada grijanja na topli zrak, postoji odredjena buka ventilatora i gorionika.

Takav sistem je mislim u 99.9% kuca.

 

https://www.hometips.com/how-it-works/forced-air-heating-systems.html

 

ngcb3

Kod mene je Kreka-Wesso 4.5 KW: max potrosnja 1 dzak briketa dnevno (dzak je 600 RSD), posto ja i supruga radimo, a sinko studira - ne lozi se celi dan, ali u stanu nije  nikad is[pod 20 stepeni Celzijusa.

Dovoljno?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kronostime said:

 

Da zelim da se iselim negde,  to mi je najmanji problem - zaradjujem i ovde vise no  vecina gastarbajtera i boli me uvo sta ce ko misliti.

Zavisim  iskljucivo od svog rada, a to drzava, ma kakva bila, ne moze da mi oduzme.

Ne treba mi ni American, a ni Canadian dream za to.

:default_coffee:

 

Nemam ja nista protiv. Uzivas i ti tamo, a i ja ovde, to je bogougodno.

 

Ne zaboravi da smo poceli oko americkih kuca za koje ja nikako ne razumem zasto su predmet sprdnje kada su zapravo veoma funkcionalne i dobre za zivot ( i pored toga sto je nemam, niti cu imati, nije me to interesovalo u zivotu). Rekoh, ajde da pojedincima razbijem zabludu. Uostalom u takvim kucama zive Divac, Pedja i ostali nasi asovi koji se nece vracati nazad 😋. Iako bi mogli kupiti pola Srbije.

 

A posto to nema nikakve veze sa americkom politikom ovde bi mogli i stati sa gradjevinom.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice americkih gradova, oni su uglavnom ugodni za zivot, ako nisu bas oni najveci, jer tu je kolaps saobracaja, skup zivot, jako malo slobodnog vremena, sve u svemu ako si bogat onda je ok, ako si neka srednja klada, uglavnom dan provodis na poslu i putujuci na posao, poso-kuca kuca-poso.

Gradovi srednje velicine, odprilike do milion stanovnika, su gradjeni po mjeri covjeka, dosta prostora, zelenilo, dobre saobracajnice, mozda malo monotono i dosadno, ali to je vec pitanje ukusa.

Sa turisticke strane, tu nema sta posebno da se vidi, klasicno centar sa staklenim neboderima, okolo kuce i zgrade za stanovanje, shopping molovi, parkovi za rekreaciju, na periferiji industrija.

Da nesto vidis posebno tu kao turista nema. New York je neki izuzetak, jako interesantan grad, vrijedi vidjeti, Las Vegas takodje, mada sam ja bio skeptican, ali kada sam ga posjetio, promijenio misljenje. Sto se tice ostalih gradova, dovoljno je vidjeti npr Cikago i to je to, mada ko je bio u New York-u nema nikakve potrebe da kao turista ide bilo gdje drugo.

Jedan moj poznanik je otisao turisticki u Los Andjeles, da vidi Hollywood i ti fazoni i kada se vratio kaze mi hajde i ti da se zajebes :lol_2:

Vjerovatno vrijedi vidjeti Bijelu kucu, nisam bio, planiram jednog dana, ali to je sve neuporedivo sa evropskim gradovima, a i azijskim 🤪

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

 

Ameri, Kanadjani i Australijanci zive u PROSECNIH vise od 200 kvadratnih metara (porodica) za razliku od recimo Engleza u prosecnih 70 kvadrata. Materijali su definitivno zdraviji u svakom pogledu, sumnjam da tu treba neko objasnjenje.  Ne znam o kakvoj sper-ploci pricas, nema toga ovde, verovatno mislis na gipsane. Dnevne sobe su velicine stanova u kojima je vecina nas odrasla :). Nezamislivo je da deca dele sobu. Building time, 5 puta kraci.

 

.....

 

Meni doduse nije jasno zasto se u Evropi ovaj nacin gradnje ne praktikuje kao pregradni zidovi. Nema obijanja zidova macolom od 50 kila, skines jednu yebenu plocu od 20 dolara i pristupis svim vodovodnim i elektro instalacijama, o prepravkama rasporeda prostorija da i ne pricam.

Ova dva paragrafa su veoma povezana. Kuce su funkcionalne, i jeftinije, i uopste nema problema da traju 200 godina, iako ako pogledas gradove iz tog vremena, gradjeno je od cigle i malterom. To se prevazislo jer je ovako jeftinije i prakticnije, i zato Ameri mogu da zive u prosecnih 200 kvadrata.

 

1 hour ago, Kronostime said:

Kod mene je Kreka-Wesso 4.5 KW: max potrosnja 1 dzak briketa dnevno (dzak je 600 RSD), posto ja i supruga radimo, a sinko studira - ne lozi se celi dan, ali u stanu nije  nikad is[pod 20 stepeni Celzijusa.

Dovoljno?

Sorry, meni vise odgovara da ne lozim. Podesim termometar na zidu, i grejem ili hladim - sve sto treba je da promenim filter jednom godisnje.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Darth Bane said:

Pa i red bi bilo. Smejati se gradjevinarstvu Amerike, koja je izgadila svoje megapolise u vremenima kada je Beograd bio kasaba sa 100- ak hiljada stanovnika - je van pameti! 

Cenim da iza ovog posta sledi  ozbiljna analiza prosecnih americkih stanova na tom  potezu: velicina, kuhinja, kupatilo, toalet.... :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Amigo said:

 

Sa turisticke strane, tu nema sta posebno da se vidi, klasicno centar sa staklenim neboderima, okolo kuce i zgrade za stanovanje, shopping molovi, parkovi za rekreaciju, na periferiji industrija.

Da nesto vidis posebno tu kao turista nema. New York je neki izuzetak, jako interesantan grad, vrijedi vidjeti, Las Vegas takodje, mada sam ja bio skeptican, ali kada sam ga posjetio, promijenio misljenje. Sto se tice ostalih gradova, dovoljno je vidjeti npr Cikago i to je to, mada ko je bio u New York-u nema nikakve potrebe da kao turista ide bilo gdje drugo.

 

:lol_2: Sva sreca da te milioni turista godisnje ne slusa. Covece nista ti od US nisi video ako ti je dovoljno videti NY ili Chicago.

In 2018, there were 79.62 million international visitors to the U.S., this figure includes visitors from overseas, Mexico and Canada.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kronostime said:

Cenim da iza ovog posta sledi  ozbiljna analiza prosecnih americkih stanova na tom  potezu: velicina, kuhinja, kupatilo, toalet.... :default_coffee:

Moj jarane, uporedi Srbiju sa Kambodzom, ne sa USA!

 Skyscrepers in Cambodia- evo linka:

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_tallest_buildings_in_Cambodia&ved=2ahUKEwihve

7SysLmAhXUX3wKHUKSC90QFjAKegQIARAB&usg=AOvVaw366F2c_zp8GztNOCxvqbel

A u Srbiji jos nijedan! Kula Beograd, kada bude izgradjena, bice prvi skyscreper u Srbiji! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Darth Bane said:

Moj jarane, uporedi Srbiju sa Kambodzom, ne sa USA!

 Skyscrepers in Cambodia- evo linka:

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_tallest_buildings_in_Cambodia&ved=2ahUKEwihve

7SysLmAhXUX3wKHUKSC90QFjAKegQIARAB&usg=AOvVaw366F2c_zp8GztNOCxvqbel

A u Srbiji jos nijedan! Kula Beogradanka , kada bude izgradjena, bice prvi skyscreper u Srbiji! 

I cemu ce sluziti, jarane?

Ja sam za ono sto ima neku asnu - a ne za ono sto se radi samo da bi se dokona zabavila o svom jadu.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...