Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1 hour ago, MeanMachine said:

 

Trump je sveo broj trupa na znatno manji nego sto je sad u Afganistanu. Ako se dobro secam Bajden je poslao dodatnih 3000 do 5000 trupa u Kabul, a u febrauru u celom Afganistanu bilo 2500 trupa. Dakle to sto Trump i njegovi pricaju je cisto skupljanje poena za naredne izbore, napravili su ozbiljno sranje a sad ga pripisuju Bajdenu. Pogledaj gde su Talibani bili kad je Obama otisao a gde su kad je Trump otisao. Pa Trump je iz buvare pustio bitne likove talibanskog pokreta cak mislim da je sadasnji glavni vodja bio medju njima.

 

I sad odjednom kriv je Bajden a Trumpova strategija povlacenja je tebi logicna?!? Pa Andjo po Trumpu su trebali da se povuku do maja 2021! Kako to da izvedu bez ovakvog haosa? Nemoguce.

 

Na kraju krajeva Bolton lepo kaze da je i Trump itekako kriv za ovaj debakl a ako citas izmedju redova najkrivljiji je po Boltonu i brka je tu u pravu. Jednostavno rast Talibana ko i rast Kimovaca je iskljucivo zasluga Trumpa koji je hteo posto poto da ima cime da se pohvali za reizbore 2020.

 

I Tramp i Biden su napravili ovaj haos i obojijca mogu optuzivati jedan drugog sa potpunim pravom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, MeanMachine said:

 

Trump je sveo broj trupa na znatno manji nego sto je sad u Afganistanu. Ako se dobro secam Bajden je poslao dodatnih 3000 do 5000 trupa u Kabul, a u febrauru u celom Afganistanu bilo 2500 trupa. Dakle to sto Trump i njegovi pricaju je cisto skupljanje poena za naredne izbore, napravili su ozbiljno sranje a sad ga pripisuju Bajdenu. Pogledaj gde su Talibani bili kad je Obama otisao a gde su kad je Trump otisao. Pa Trump je iz buvare pustio bitne likove talibanskog pokreta cak mislim da je sadasnji glavni vodja bio medju njima.

 

I sad odjednom kriv je Bajden a Trumpova strategija povlacenja je tebi logicna?!? Pa Andjo po Trumpu su trebali da se povuku do maja 2021! Kako to da izvedu bez ovakvog haosa? Nemoguce.

 

Na kraju krajeva Bolton lepo kaze da je i Trump itekako kriv za ovaj debakl a ako citas izmedju redova najkrivljiji je po Boltonu i brka je tu u pravu. Jednostavno rast Talibana ko i rast Kimovaca je iskljucivo zasluga Trumpa koji je hteo posto poto da ima cime da se pohvali za reizbore 2020.

Ja nemam pojma odakle tebi ove informacije.

Biden je poslao hitno trupe, kad je kolaps vec bio u vestima, i nakon slika sa aerodroma, a ne u februaru.

Drugo ti Talibani koje pominjes su pusteni pod Obamom ako ne ranije.

 

The clock began to accelerate when US military and intelligence elements withdrew from Kandahar on May 13, and thereafter closed remaining forward operating bases and “lily pads,” the term used for temporary staging areas under U.S. or coalition control. By the time Bagram was closed on July 1, the United States and NATO had also departed Herat, Mazar I Sharif, Jalalabad, Khost and other locations I am not at liberty to name. The Taliban was moving in even as we were packing up. They were quite likely joined by the many al-Qa’ida members (some of whom had enjoyed Iranian sanctuary),-if not direct operational support, augmented further by recently released comrades the Taliban set free from Afghan detention at Bagram and elsewhere.

....

 

Among the reengaged former Guantanamo inmates is Abdullah Gulam Rasoul, who became the Taliban’s operations commander in southern Afghanistan after his release in 2007.

The blame for a rise in the number of roadside attacks against American troops in Afghanistan has been placed on him. 

Gholam Ruhani is another figure who has returned to terrorism since his release. 

The bearded fanatic was among a group of gun-toting fighters who staged a celebratory press conference Sunday just hours after President Ashraf Ghani fled his country amid chaotic scenes.

Experts identified him as a former Gitmo detainee who was accused by US officials of being a longtime security agent for the Taliban's feared Ministry of Intelligence with close family ties to its senior figures.

Ruhani revealed to Al Jazeera on Sunday that he was incarcerated for seven years at the Cuban-based military lockup which was established nearly two decades ago to cage the world's most dangerous terrorists.

State Department documents seen by DailyMail.com confirm that Ruhani – detainee number 3 - was one of the very first prisoners at Guantanamo Bay but record that he spent five years there, from 2002 to 2007.

....

Another high-ranking Taliban figure who was previously released from Guantanamo is Mullah Zakir, who was released to Afghanistan back in 2007.

Since his return to the country, he has gone on to become one of the Taliban's top military chiefs.

Another high-ranking member of the Taliban who was released from Guantanamo Bay is Khairullah Khairkhwa.

However, after his release from the prison in 2014, during President Obama's tenure, Khairkhwa became the mastermind behind the Taliban's takeover of Kabul.

He was one of five Taliban commanders released from the detention camp off the coast of Cuba by Obama in exchange for American soldier Bowe Bergdahl.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Cyrus Smith said:

 

Dočim je pre njih bio red i mir.

Imam 55 godina i dokle moje sjecanje seze u Afganistanu nije bio red i mir, ali su i Rusi i Amerikanci poslije njih kontrolisali situaciju i mogli da zastite svoje trupe, drzavljane i saveznike i pored povremenih incidenata - nikada nisu bili u situcaiji kao sto je sada. I to direktnim odlukama i Trampa i Bidena, pa mozda dijelom i Obame koji je prvi najavio povlacenje. 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ters said:

Imam 55 godina i dokle moje sjecanje seze u Afganistanu nije bio red i mir, ali su i Rusi i Amerikanci poslije njih kontrolisali situaciju i mogli da zastite svoje trupe, drzavljane i saveznike i pored povremenih incidenata - nikada nisu bili u situcaiji kao sto je sada. I to direktnim odlukama i Trampa i Bidena, pa mozda dijelom i Obame koji je prvi najavio povlacenje. 

Rusi i Amerikanci nisu nikada potpuno kontrolisali situaciju, zato su se povukli i jedni i drugi.

 

Broj žrtava u američko doba je verovatno preko 100000, samo vojnika preko 65 i veliki broj civila kao posledica napada rivalskih domaćih frakcija ili kao kolateralna šteta napada NATO snaga. Ukupna cifra troškova svega toga se vrti oko 1000 milijardi dolara +/- neka sića od koje stotine (milijardi). Da ne govorim da u USA gori i na domaćem frontu i da to više nije ista država kao ona koja je tamo otišla pre 20 godina.

 

Jednom se moraju povući, Bajden je dobro rekao da nikad neće biti "pravi trenutak". Izvršenje su uprskali ali nekakvog haosa bi svakako bilo. Ko će zbog ovoga politički bolje proći na domaćem terenu ostaje da se vidi.

Link to comment
Share on other sites

Bidenov approval rate nastavlja free fall, zadnji pol je 41%. I to zato sto mu Covid jos drzi prosek vecim. 

Naravno ti pollovi generalno ne znace mnogo, ali pokazuju za one sto ne osecaju negodovanje u US, da tog negodovanja ima sve vise. 

 

I Cuomo ode, oduzese mu i Emmy koji su mu dali :classic_biggrin: samo da se distanciraju od njega. Koje je to licemerje

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

 

I Cuomo ode, oduzese mu i Emmy koji su mu dali :classic_biggrin: samo da se distanciraju od njega. Koje je to licemerje

 

Kako mislis licemerje? Pa jel bi bilo normalno da se prave da je sve cool, a nije i zataskavaju, lazu...? 

 

Meni je sasvim normalno a i pozeljno da kada otkrijes nesto o nekom iz tvojih redova se distanciras od njega i stavis na znanje da neces da ucestvujes u tim sranjima, a ne da po svaku cenu drzis stanu jer si ista stranka.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Baby said:

 

Kako mislis licemerje? Pa jel bi bilo normalno da se prave da je sve cool, a nije i zataskavaju, lazu...? 

 

Meni je sasvim normalno a i pozeljno da kada otkrijes nesto o nekom iz tvojih redova se distanciras od njega i stavis na znanje da neces da ucestvujes u tim sranjima, a ne da po svaku cenu drzis stanu jer si ista stranka.

Zato sto nije dobio Emmy za etiku, nego za svoje "vodjstvo" u pandemiji, koje je kao sto znamo katastrofalno.

Da mu oduzmu Emmy zbog optuzbi za sexual harassments, a ne za onu katastrofu sa starackim domovima, je licemerje.

 

Znaci upravo zataskavaju i lazu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da je SC izglasao da Biden mora da vrati Trampov program "remain in Mexico" za ilegalce. Nije bas jasno da li je konacna odluka.

Nadam se I da ce da obore CDC moratorium na eviction, koji je totalno nelegalan.

Iako, ovo su totalno interne stvari, mislim da ce politicki uticati na 2022 izbore.

I 3.5 trilliona program koji je prosao u Kongresu, opet stampanje para, ali mislim da reps jos mogu da blokiraju program.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Gistro Bančo said:

 

Ono kad se ocajnicki potrudis da spinujes pricu i opravdas ono sto se desava u Kabulu.

tako da izgleda kako je Biden heroj. Svi su krivi osim njega :classic_biggrin:

Cuj, otkrili smo toplu vodu - politicari lazu. Nego gde su mediji za to vreme? 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Zato sto nije dobio Emmy za etiku, nego za svoje "vodjstvo" u pandemiji, koje je kao sto znamo katastrofalno.

Da mu oduzmu Emmy zbog optuzbi za sexual harassments, a ne za onu katastrofu sa starackim domovima, je licemerje.

 

Znaci upravo zataskavaju i lazu.

 

Mislila sam na distanciranje (stranacko), ne na Emmy.. to me ne interesuje, to nisu ni trebali da mu daju jer je glupavo. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

I 3.5 trilliona program koji je prosao u Kongresu, opet stampanje para, ali mislim da reps jos mogu da blokiraju program

 

Deo tog novca ($1.2 triliona) ce biti usmereno na revitalizaciju infrastrukture, koja se literalno raspada. Republikanci uglavnom (ne svi, razume se) podrzavaju ulaganje u infrastrukturu, ali ne i preostalih $2.3 triliona u prosirivanje Medicarea, borbu protiv klimatskih promena, brigu o deci, stanice za elektricna punjenja, isl. 

 

Osnovali su i nepartijsku grupu nolabes.org gde obe partije agituju bez obzira na afilacije za proracun i preko potrebna ulaganja u infrastrukturu kroz isti. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Baby said:

 

Mislila sam na distanciranje (stranacko), ne na Emmy.. to me ne interesuje, to nisu ni trebali da mu daju jer je glupavo. 

Trebali su da se distanciraju od njega odavno, ali su ga stitili zbog politike.

A ja koliko znam Emmy ne dodeljuje demokratska stranka, barem ne oficijalno

1 minute ago, JohnsonJ said:

 

Deo tog novca ($1.2 triliona) ce biti usmereno na revitalizaciju infrastrukture, koja se literalno raspada. Republikanci uglavnom (ne svi, razume se) podrzavaju ulaganje u infrastrukturu, ali ne i preostalih $2.3 triliona u prosirivanje Medicarea, borbu protiv klimatskih promena, brigu o deci, stanice za elektricna punjenja, isl. 

 

Osnovali su i nepartijsku grupu nolabes.org gde obe partije agituju bez obzira na afilacije za proracun i preko potrebna ulaganja u infrastrukturu kroz isti. 

1.2 triliona za infrastrukturu je povrh 3.5, ako ja ne gresim? Tih 1.2 jos nije odobreno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

$4 triliona dolara je ukupan Bidenov predlog, tkz. economic agenda, mislio sam da si samo zaokruzila brojku. 

Odvojeni su proracuni dapace, prvi za infrastrukturu je $1.2 trilion dolara, ali American Society of Civil Engineers vec 10 godina tvrdi da je za iole osetnu promenu potrebno barem $4.5 triliona. Primerice, od 2001. SAD su potrosile $6.4 triliona na ratove u Avganistanu, Iraku, Pakistanu i Siriji. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, JohnsonJ said:

$4 triliona dolara je ukupan Bidenov predlog, tkz. economic agenda, mislio sam da si samo zaokruzila brojku. 

Odvojeni su proracuni dapace, prvi za infrastrukturu je $1.2 trilion dolara, ali American Society of Civil Engineers vec 10 godina tvrdi da je za iole osetnu promenu potrebno barem $4.5 triliona. Primerice, od 2001. SAD su potrosile $6.4 triliona na ratove u Avganistanu, Iraku, Pakistanu i Siriji. 

1.2 je infrastruktura, i to je podrzano sada sa obe strane, ali su dems insistirali da to ne prodje ako ne prodje njihov 3.5 social agenda program.

Mislim da je i za infrastrukturu moglo da se odvoji vise, da nisu pokusavali da i tamo uguraju socijalne programe, ili kako su zgodno izmislili "human infrastructure".

Link to comment
Share on other sites

Racionalnije i ucinkovitije bi bilo da su svih $4t ulozili u infrastrukturu dakako. D partija medjutim ima svoju ekstremnu struju, koja je odsecena od stvarnosti i logike i gde se sve svodi na kafanski intelektualizam. 

 

Ako ne dodje do ozbilinog pomaka u infrastrukturi, do 2039. bi GDP mogao da bude manji za $10t nego alternativno gde bi postojala pristojna ulaganja u infrastrukturu. Izvoz ce biti manji za $2.4 triliona, a to znaci i gubitak u raspolozivom dohotku od $3.300 per annum, tj. cist gubitak od $9 po danu. 

 

Edited by JohnsonJ
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, JohnsonJ said:

Racionalnije i ucinkovitije bi bilo da su svih $4t ulozili u infrastrukturu dakako. D partija medjutim ima svoju ekstremnu struju, koja je odsecena od stvarnosti i logike i gde se sve svodi na kafanski intelektualizam. 

 

Ako ne dodje do ozbilinog pomaka u infrastrukturi, do 2039. bi GDP mogao da bude manji za $10t nego alternativno gde bi postojala pristojna ulaganja u infrastrukturu. Izvoz ce biti manji za $2.4 triliona, a to znaci i gubitak u raspolozivom dohotku od $3.300 per annum, tj. cist gubitak od $9 po danu. 

 

Vidi ovo je cisto kupovanje glasova, zvuci lepo - besplatno obdaniste, besplatni community college .....

Ono sto vecina ljudi ne razume je da nema nista za dzabe. I da je ovo prosto kuvanje zabe sto se tice middle class. 

Umesto da su ulozili u infrastrukturu koja bi podigla produktivnost i realno podigla kvalitet zivota. Ali extremna struja drzi Dems, da ne kazem za sta. 

Dosta ljudi ne vidi kako ce ih to kostati.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Angelia said:

Vidi ovo je cisto kupovanje glasova, zvuci lepo - besplatno obdaniste, besplatni community college .....

Ono sto vecina ljudi ne razume je da nema nista za dzabe. I da je ovo prosto kuvanje zabe sto se tice middle class. 

Umesto da su ulozili u infrastrukturu koja bi podigla produktivnost i realno podigla kvalitet zivota. Ali extremna struja drzi Dems, da ne kazem za sta. 

Dosta ljudi ne vidi kako ce ih to kostati.

 

Znamo mi da nije nista dzabe, pogotovu ovi silni ratovi od kojih nije bilo ama bas nikakve koristi. Hoce li se iko razuman naci da skrese vojni budzet koji prijeti da unisti USA kao sto je unistio Sovjetski Savez.

Dok se Amerika zamajava sa vojnim troskovima, ode ostatak svijeta naprijed, prije svega Azija. Kina i Koreja su vec lideri u mnogo cemu, a tu je i naravno Japan. Pa sama cinjenica da je americka perjanica, automobilska industrija, toliko pala, da vecina automobila u Americi, nisu americki, nego japanski i korejski.

Kakva je npr korist za jednog Amerikanca da placa vojnu bazu na Kosovu?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Amigo said:

 

Znamo mi da nije nista dzabe, pogotovu ovi silni ratovi od kojih nije bilo ama bas nikakve koristi. Hoce li se iko razuman naci da skrese vojni budzet koji prijeti da unisti USA kao sto je unistio Sovjetski Savez.

Dok se Amerika zamajava sa vojnim troskovima, ode ostatak svijeta naprijed, prije svega Azija. Kina i Koreja su vec lideri u mnogo cemu, a tu je i naravno Japan. Pa sama cinjenica da je americka perjanica, automobilska industrija, toliko pala, da vecina automobila u Americi, nisu americki, nego japanski i korejski.

Kakva je npr korist za jednog Amerikanca da placa vojnu bazu na Kosovu?

Nikakva da ja vidim, ali nisam vojni strateg. Ima valjda nesto I u zastiti zemlje, I interesa.

Ovde se medjutim ne radi o vojnom budzetu.

 

Edit: nemam pojma gde mi je mozak kad kucam pogresne reci

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Amigo said:

Dok se Amerika zamajava sa vojnim troskovima, ode ostatak svijeta naprijed, prije svega Azija. Kina i Koreja su vec lideri u mnogo cemu, a tu je i naravno Japan. Pa sama cinjenica da je americka perjanica, automobilska industrija, toliko pala, da vecina automobila u Americi, nisu americki, nego japanski i korejski.

Kakva je npr korist za jednog Amerikanca da placa vojnu bazu na Kosovu?

 

SSSR je pokopalo što je trošio između 15-20% BDP-a na armiju. SAD troši 3,4% BDP-a. Poređenja radi Rusija troši oko 4,5% a Kina zvanično 2% verovatnije oko 3% kad se ubroje one njihove paravojne jedinice.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angelia said:

Ono kad se ocajnicki potrudis da spinujes pricu i opravdas ono sto se desava u Kabulu.

tako da izgleda kako je Biden heroj. Svi su krivi osim njega :classic_biggrin:

Cuj, otkrili smo toplu vodu - politicari lazu. Nego gde su mediji za to vreme? 

Ono kad ne pogledas da je ovo iz 2019. U tome je poenta.
Iskreno zaboli me i za demse i republikance. A o Bidonu sam davno izrekao misljenje.

Jedini je Bus imao cime da se hvali za Avg. Sunovrat misije je poceo sa Obamom, nastavio sa Trampom a Biden zavrsio. I jeste najmanje kriv. Sto ne mijenja moje misljenje da je nikakav. 

Edited by Gistro Bančo
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

SSSR je pokopalo što je trošio između 15-20% BDP-a na armiju. SAD troši 3,4% BDP-a. Poređenja radi Rusija troši oko 4,5% a Kina zvanično 2% verovatnije oko 3% kad se ubroje one njihove paravojne jedinice.

 

Interesantno je porediti Kinu i SAD, ako oni izdvajaju 2% i ne rade intervencije po svijetu koje traju po 20 godina, na sta oni onda trose taj novac, koji je isto veliki.

Nisam cuo za te paravojne kineske formacije koje trose 1% od GDP.

Ne spominjem ja to sto zelim nesto lose Americi, nego naprotiv, da se dio tog novca trosi na medicinska istrazivanja ili nesto drugo humano ili na infrastrukturu te iste drzave, ovaj svijet bi bio bolje mjesto za zivot, a SAD pogotovu.

 

 

The United States spends more on national defense than China, India, Russia, United Kingdom, Saudi Arabia, Germany, France, Japan, South Korea, Italy, and Australia — combined. While the chart above illustrates last year’s defense spending in dollar terms, the United States has also historically devoted a larger share of its economy to defense than many of its key allies.

Defense spending accounts for more than 10 percent of all federal spending and nearly half of discretionary spending. Total discretionary spending — for both defense and nondefense purposes — is typically only about one-third of the annual federal budget. It is currently below its historical average as a share of GDP and is projected to decline further.

 

Sjedinjene Države troše više na nacionalnu odbranu nego Kina, Indija, Rusija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Saudijska Arabija, Nemačka, Francuska, Japan, Južna Koreja, Italija i Australija - zajedno. Dok gornji grafikon ilustruje prošlogodišnje izdatke za odbranu u dolarima, Sjedinjene Države su takođe istorijski posvetile veći deo svoje ekonomije odbrani od mnogih svojih ključnih saveznika.

Na odbrambenu potrošnju otpada više od 10 procenata sve savezne potrošnje i skoro polovinu diskrecione potrošnje. Ukupna diskreciona potrošnja-i za odbranu i za odbranu-tipično je samo oko jedne trećine godišnjeg saveznog budžeta. Trenutno je ispod istorijskog proseka kao udeo u BDP -u i predviđa se dalji pad.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Amigo said:

 

Interesantno je porediti Kinu i SAD, ako oni izdvajaju 2% i ne rade intervencije po svijetu koje traju po 20 godina, na sta oni onda trose taj novac, koji je isto veliki.

Nisam cuo za te paravojne kineske formacije koje trose 1% od GDP.

Ne spominjem ja to sto zelim nesto lose Americi, nego naprotiv, da se dio tog novca trosi na medicinska istrazivanja ili nesto drugo humano ili na infrastrukturu te iste drzave, ovaj svijet bi bio bolje mjesto za zivot, a SAD pogotovu.

 

Kod Kineza je jako tesko utvrditi sta je vojni a sta civilni trosak: Znas kako je isla ona anegdota - Kako javlja Sinhua, juce ujutro oko 9:15, indijski tenkovi su napali kineski traktor koji je mirno obavljao svoj redovni posao. Nakon što je uspio izbjeći prvi napad naš traktor je uzletio, uzvratio vatru i uspio unistiti tri indijska tenka sa posadom...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...