Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

On 1/3/2024 at 1:38 AM, DJORDJE said:

Nije logika, nego je u SAD medicina for profit, osim malog dela koji je pod drzavnom kontrolom. Troskovi su prilicno visoki u poredjenju sa Evropom, medicinske sestre zaradjuju lako preko 100K, troskovi osiguranja za lekare su isto jedan od problema, samostalne prakse su gotovo nestale, osim na TVu, upravo zbog MMI troskova. Zbog postojanja gomile osiguranja i pravila bolnice/klinike su primorane da agazuju brokere za procesuiranje naplata od osiguranja, oni se ugradjuju u ceo proces  kao i distributeri lekova. Sama eliminacja posrednika bi verovatno oborila cenu 30% , ali bez njih komplikovan sistem ne bi funkcionisao.

Ja sam u Kaliforniji ( ali je to bilo poodavno) morala u nekom seocetu u takvu neku praksu ( moj muz je imao visoku temperaturu,

neki pocetak zapaljenja pluca, a to nije znao kad smo poletali) gde su bile drvene stolice, linoleum na podu, pacijenti uglavnom

neki siromasi crne boje koze i nas dvoje. Lekar ga je lepo pregledao, prepisao mu antibiotike koje smo uzeli u nekom Wallmartu,

i to je sve kostalo oko 40 dolara ( sa sve ovim antibioticima koje je apotekar brojio na komad i turao u neku kutijicu).

Sam pregled je kostao oko 30 dolara. Nismo mogli da verujemo da je tako nesto uopste i moguce, ali izgleda da to vise ne postoji.

Nisu politicari zaninteresovani da se ljudima omoguci i dalje takva vrsta zdravstva, imamo situaciju ( i ne samo jednu) gde senatori

maznjavaju milione jer lobiraju recimo za Katar ili za tako neke potentne davaoce sveze krvi, a nazalost toga i i EU sve vise ima.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Selina said:

Ja sam u Kaliforniji ( ali je to bilo poodavno) morala u nekom seocetu u takvu neku praksu ( moj muz je imao visoku temperaturu,

neki pocetak zapaljenja pluca, a to nije znao kad smo poletali) gde su bile drvene stolice, linoleum na podu, pacijenti uglavnom

neki siromasi crne boje koze i nas dvoje. Lekar ga je lepo pregledao, prepisao mu antibiotike koje smo uzeli u nekom Wallmartu,

i to je sve kostalo oko 40 dolara ( sa sve ovim antibioticima koje je apotekar brojio na komad i turao u neku kutijicu).

Sam pregled je kostao oko 30 dolara. Nismo mogli da verujemo da je tako nesto uopste i moguce, ali izgleda da to vise ne postoji.

Nisu politicari zaninteresovani da se ljudima omoguci i dalje takva vrsta zdravstva, imamo situaciju ( i ne samo jednu) gde senatori

maznjavaju milione jer lobiraju recimo za Katar ili za tako neke potentne davaoce sveze krvi, a nazalost toga i i EU sve vise ima.

 

To su walk in klinike i pregled je sada obicno oko 250. Mislim da po apotekama tipa Walgreens gde ima lekara kosta manje, zavisi sta pregledaju, ali moze biti i 100. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

To su walk in klinike i pregled je sada obicno oko 250. Mislim da po apotekama tipa Walgreens gde ima lekara kosta manje, zavisi sta pregledaju, ali moze biti i 100. 

Pa sto ti nisi isla u taj neki walk in kad si syebala prst?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Selina said:

Ja sam u Kaliforniji ( ali je to bilo poodavno) morala u nekom seocetu u takvu neku praksu ( moj muz je imao visoku temperaturu,

neki pocetak zapaljenja pluca, a to nije znao kad smo poletali) gde su bile drvene stolice, linoleum na podu, pacijenti uglavnom

neki siromasi crne boje koze i nas dvoje. Lekar ga je lepo pregledao, prepisao mu antibiotike koje smo uzeli u nekom Wallmartu,

i to je sve kostalo oko 40 dolara ( sa sve ovim antibioticima koje je apotekar brojio na komad i turao u neku kutijicu).

Sam pregled je kostao oko 30 dolara. Nismo mogli da verujemo da je tako nesto uopste i moguce, ali izgleda da to vise ne postoji.

Nisu politicari zaninteresovani da se ljudima omoguci i dalje takva vrsta zdravstva, imamo situaciju ( i ne samo jednu) gde senatori

maznjavaju milione jer lobiraju recimo za Katar ili za tako neke potentne davaoce sveze krvi, a nazalost toga i i EU sve vise ima.

Pitanje je da li je I taj lekar bio samostalan ili samo radi sam u tom office-u, dok je deo neke vece grupe. Zena  je radila u Kaliforniji skoro dve godine i tek sa njihovom regulativom tesko je zamisliti da neko moze da opstane samostalno , osim ako nije jedan od onih sto obilaze pacijente po Beverli Hilsu ili Palm Springsu. Za lekove ima dosta opcija za one bez osiguranja ili ako osiguranje ne pokriva nesto. Meijers ima listu od nekih 600 osnovnih lekova koje prodaje za $10, mada je meni  najblizi Meijers nekih 2000KM, ali ima i drugih. Cesto proizvodjaci nude kupone za one koji nisu u mogucnosti da plate pa recimo lek cija mesecna upotreba kosta $1600 dodje na $25. Problem je sto i tu ima zloupotrebe, apoteka zadrzi kupon za sebe , a naplati pacijentu punu cenu. Jedan od primera zasto su cene visoke. Svaka drzava ima svoj licensing board, ako se preselis iz jedne drzave u drugu moras da trazis licencu , to kosta, a moze da uzme i nekoliko meseci.

2 hours ago, Selina said:

Pa sto ti nisi isla u taj neki walk in kad si syebala prst?

Verovatno nije htela da ceka 5-6 sati. Ima kod mene u okrugu nekoliko klinika gde je pregled $50 ili $0 zavisno od pacijenta, ali ima da ti prst zaraste sam dok dodjes na red.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

 

 

Verovatno nije htela da ceka 5-6 sati. Ima kod mene u okrugu nekoliko klinika gde je pregled $50 ili $0 zavisno od pacijenta, ali ima da ti prst zaraste sam dok dodjes na red.

I ovde se ceka dugo, narocitu uvece i za vikende, bude i 4-5 sati i to se zove hitna sluzba, ali je ima samo

u bolnicama. 

 

A ovaj iz Kalifornije je mozda bio neki lekar samo za socijalne slucajeve, mozda se na nas i sazalio😄

Link to comment
Share on other sites

Oh ta medEcinska pomoc po amerikama sluzi samo da iscedi gradjanina do gole koze i da ga posalje da se besplatno leci u zemljama porekla. Tamo je i frizer preskup a ne zasivanje posekotine. Nadam se da ce na izborima pobediti opcija koja ce zdravstvo pretvoriti u besplatno za sve. Jedino se plasim ako dodje/pobedi unistitelj nekih komunistickih zamisli i stremljenja. Zato se uzdaju u gospodju Haley.

 

Democrats are increasingly backing GOP presidential candidate Nikki Haley who is serving as the party’s “puppet,” former Fox News host Tucker Carlson has claimed.

Mr. Carlson made the comments in a video alongside Republican presidential candidate Vivek Ramaswamy which was published on X, formerly known as Twitter, on Jan. 3.

“You thought Democrats were going to dump [President Joe] Biden for [California Gov.] Gavin Newsom, but they’re not. They’re backing Nikki Haley instead,” Mr. Carlson wrote in a post alongside the roughly seven-minute video.

The host began the video by referring to the former South Carolina governor and U.S. ambassador to the United Nations as “a Republican candidate who’s actually a Democrat.”

Link to comment
Share on other sites

Priča oko Niki Hejli se ozbiljno zahuktala kada su počele da se objavljuju vesti da BlackRock Inc preko svojih pipaka finansira njenu kampanju, a naročito nakon njenog sastanka sa Larijem Finkom.

 

A kad nekoga finansira BlackRock Inc, to je isto kao kad nekoga finansira Gvozdena banka Bravosa u Game of thrones...

 

Meni je to superzanimljivo, jer na jednoj strani u GOP imamo lika koga podržava ogromna većina, a sa druge strane imamo Hejli koju podržava krupni kapital, a ni duboka država ne bi imala ništa protiv nje jer je duboka država nestranačka, a u njoj vidi eksponenta agendi do kojih im je izrazito stalo. 

 

Jedva čekam da vidim ishod.

 

 

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Ovo je scena iz Novogodisnje noci u Hitnoj sluzbi u Berlinu.

 

 

Osoba koja lezi na podu je Edvardov kolega, urgentni hirurg, a gospoda su trojica brace islamske veroispovesti.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Selina said:

Osoba koja lezi na podu je Edvardov kolega, urgentni hirurg, a gospoda su trojica brace islamske veroispovesti.

 

I, u čemu je problem, zdravstvu ili veroispovesti?

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Selina said:

Ovo je scena iz Novogodisnje noci u Hitnoj sluzbi u Berlinu.

 

 

Osoba koja lezi na podu je Edvardov kolega, urgentni hirurg, a gospoda su trojica brace islamske veroispovesti.

 

Berlin, USA.

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Helena said:

Dakle, poenta na temi o Americi je scena iz nemačke bolnice sa muslimanskom braćom?

Bilo je razgovora o Zdravstvu i Hitnoj sluzbi.

A sto tebi ovo smeta?

Just now, nonick said:

 

Berlin, USA.

 

 

Nisam znala da i Berlin postoji, znam da Je Frankfurt cak i glavni grad neke od drzava.

Juce citam da Niki uplela kao pile u kucine na nekoj dogodovstini bas u tom Berlinu jer nije

umela ( znala, htela) da prica o oslobadjanju robova u Gradjanskom ratu.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Selina said:

 

Nisam znala da i Berlin postoji, znam da Je Frankfurt cak i glavni grad neke od drzava.

Juce citam da Niki uplela kao pile u kucine na nekoj dogodovstini bas u tom Berlinu jer nije

umela ( znala, htela) da prica o oslobadjanju robova u Gradjanskom ratu.

 

???

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nonick said:

 

???

Nikki Haley backpedals amid criticism after omitting 'slavery' from Civil War causes

After a voter said he found it “astonishing” that Haley hadn’t used the word “slavery” at any point in her answer, she asked, “What do you want me to say about slavery?”

 

https://www.nbcnews.com/politics/2024-election/nikki-haley-makes-no-mention-slavery-asked-name-cause-civil-war-rcna131407

2 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Berlin, MD 😄

Pa kolko Berlina ima?
Ja nasla neki u New Hampshire, skoro pa stariji grad od ovog nemackog.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Selina said:

Nikki Haley backpedals amid criticism after omitting 'slavery' from Civil War causes

After a voter said he found it “astonishing” that Haley hadn’t used the word “slavery” at any point in her answer, she asked, “What do you want me to say about slavery?”

 

https://www.nbcnews.com/politics/2024-election/nikki-haley-makes-no-mention-slavery-asked-name-cause-civil-war-rcna131407

 

sorry, nisam stavio 🙂na prvi reply. Ovako:

 

Berlin, USA 🙂 

 

 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Selina said:

Ovo je scena iz Novogodisnje noci u Hitnoj sluzbi u Berlinu.

.......................................

Osoba koja lezi na podu je Edvardov kolega, urgentni hirurg, a gospoda su trojica brace islamske veroispovesti.

(bold moj)

 

Lako je optuziti islam za sve. Medjutim, Berliner Zeitung pise da trojica pijanih nasilnika - Srbi.

 

Link za clanak: https://www.berliner-zeitung.de/mensch-metropole/uebergriff-im-sana-klinikum-berlin-lichtenberg-das-sagt-die-krankenhaus-leitung-zur-attacke-auf-personal-li.2173807

 

Deo clanka: Das Klinikpersonal rief die Polizei, die eintraf, als sich der Tumult nach draußen verlagert hatte. Die Polizisten nahmen die angetrunkenen Schläger, bei denen es sich um Serben handeln soll, fest.

 

Google prevod na srpski: Osoblje bolnice pozvalo je policiju, koja je stigla kada se metež proširio napolje. Policija je uhapsila pijane nasilnike, za koje se navodi da su Srbi.

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, zoran59 said:

(bold moj)

 

Lako je optuziti islam za sve. Medjutim, Berliner Zeitung pise da trojica pijanih nasilnika - Srbi.

 

Link za clanak: https://www.berliner-zeitung.de/mensch-metropole/uebergriff-im-sana-klinikum-berlin-lichtenberg-das-sagt-die-krankenhaus-leitung-zur-attacke-auf-personal-li.2173807

 

Deo clanka: Das Klinikpersonal rief die Polizei, die eintraf, als sich der Tumult nach draußen verlagert hatte. Die Polizisten nahmen die angetrunkenen Schläger, bei denen es sich um Serben handeln soll, fest.

 

Google prevod na srpski: Osoblje bolnice pozvalo je policiju, koja je stigla kada se metež proširio napolje. Policija je uhapsila pijane nasilnike, za koje se navodi da su Srbi.

 

Srbi muslimani? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nacionalna pripadnost ne uključuje obavezno i versku, tako da je moguće 

U umrlicama ( deo koji sam ja ispunjavala) ima posebno rubrika za nacionalnost a posebno za versku pripadnost i to su identični formulari još od Broza.

Link to comment
Share on other sites

Nacionalna pripadnost ne uključuje obavezno i versku, tako da je moguće 
U umrlicama ( deo koji sam ja ispunjavala) ima posebno rubrika za nacionalnost a posebno za versku pripadnost i to su identični formulari još od Broza.


U Srbiji praktično isključuje.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...