Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

8 hours ago, Angelia said:

U najboljih 20 bolnica na svetu hiljade njih su iz Japana?

 

:thumbsup:

 

Koliko hiljada bolnica iz Japana su u najboljih 100? Mora da je barem milion...

Nema veze sto to nema logike niti povezanosti sa matematikom, glavno je da si ti rekao da u US ljudi koriste lekove kucnih ljubimaca.

 

Jel ti ozbiljno mislis sta ovde pises?

 

Opšta stvar u Japanu, sve su sve bolnice odlične. Na nacionalnom nivou, svi pokriveni, svi osigurani.

 

To gde se leče kraljevi po Americi nije bolnica u koju Milorad može da se ušeta bez ikakvog uputa kada mu se sloši i dobije smesta negu i bolničku sobu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Baby said:

Znaci, ovo je totalno izmaklo kontroli. Trampu bi Goebbels pozavideo za laganje i propagandu,  ovom bi Mengele odao pocast.

Oni ovo predstavljaju kao dobrocinstvo. 

 

🤑 Kojem monstrumu uopste pada na pamet da postavlja stotinama njih ovakvo pitanje? 

 

Ovo nije stranka, ovo je kult! Opasni kult. 

 

 

 

Baby, ja bih tebe 

 

2019kisspanda01.jpg

 

(Japan, Wakayama Prefecture, dve pande rođene istog dana)

 

Mislim, od početka to tvrdim, da su liberali toliko iznervirali glasače da su u revoltu izglasali Trampa.

Koliko si ti kriva, toliko sam i ja.

Link to comment
Share on other sites

@Angelia

Kako tumačiš činjenicu da operacija ugradnje proteze kolena košta u US $50k, a u Nemačkoj €7k?

Pri čemu košta isto i u Charité-u i u mojoj bolnici (DRG sistem), znači i kod vrhunskih stručnjaka i kod onih "običnih" hirurga, a kvalitet operacije je podjednak, kad se uzme neki prosek. Ajde da razumem da operacija košta toliko u npr. Brigham & Women's (tržište, jebiga, hoćeš najbolju uslugu, plati), ali zašto košta toliko više u nekoj community bolnici u nekom gradiću u Alabami, to ne razumem. Pri tome, ta cena u DE je za boravak u bolnici do 11 dana (zaista i ostaju pacijenti 7-10 dana ako je sve ok), u US je prosečan boravak 4 dana. Da, ortopedski hirurg zarađuje u USA u proseku 3-4x više od kolege mu u Nemačkoj, ali nije cela razlika u tome.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Uzaludna je ova prica o zdravstvu sa ljudima koji ne shvataju sustinu toga i koji vjerovatno imaju dobro osiguranje i bas ih briga za ostale, medjutim Amerika ide ka tome nezaustavljivo.

Kobajagi argumenti da je to velika zemlja pa ne moze da se implementira su besmisleni. SAD je sastavljena od 50 drzava i zdravstveno osiguranje bi vjerovatno trebalo da je na tom nivou, a ne na federalnom, kao sto je u Kanadi na provincijskom, ali da vrijedi na cijeloj teritoriji.

Amerikanci vise trose od ostatka svijeta na zdravstvenu zastitu ne zbog ekstra kvaliteta, nego sto je to jedan uhodan biznis osiguravajucih kompanija i zdravstvenih ustanova, sistema ti meni, ja tebi.

Samim tim sto postoji neka zdravstvena zastita za ljude preko 65 godina, SAD je vec u nekoj tranziciji ka tome. Korona virus u svoj ovoj nesreci moze da ubrza cijeli proces.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sprivel said:

Angelia, mozes li da usetas u top20 bolnicu i dobijes (ne daj boze) uslugu? Nisam siguran da su dostupne svima...

Naravno, dostupne su svima, samo si ogranicen geografijom.

Recimo ja znam dosta ljudi cija su deca lecena u CHOPu (29 na listi) - prosto zato sto je ovde.

Neces sigurno ici u Mayo ako ti stvarno nije potrebno.

1 hour ago, Eddard said:

@Angelia

Kako tumačiš činjenicu da operacija ugradnje proteze kolena košta u US $50k, a u Nemačkoj €7k?
 

Veoma prosto, pocni od toga da US bolnice kupuju skuplju i moderniju opremu, ima cak i pravilo standarda nege, da ako nesto postoji najnovije a oni pruzaju tu negu, treba da urade najbolje moguce.

Onda predji na regulativu, HIPPA i slicno, koja pravi ogromnu birokratiju koje bolnice placaju.

Sledeces dodjes do problema osiguranja, i ovde ne pricamo o zdravstvenom osiguranju nego o liability insurance. Ako cemo o tome da pricamo - moramo da zavirimo u legalni sistem US, koji veoma humano hoce da zastiti malog coveka (to se inace daje kao motivacija ali nemoj da rastavljamo to) koji je zbog toga napravio sistem konstatnog tuzakanja za odstete. I tu medicinske ustanove i lekari se najvise nadju na udaru.

Onda dodjemo do toga da lekari zaradjuju vise u US.

I na kraju, posto znaju da vecinu naplacuju od osiguranja, a ne bas pacijenta, onda mogu i da naprave malo profita.....

 

ovo ti je onako na brzinu. 

Link to comment
Share on other sites

Meni uopste nije jasan argument najboljih bolnica na svetu. Pa VMA je npr bila u 1990tih sigurno bila fenomenalna bolnica ali to nije znacilo da je zdravstvo u Srbiji bilo super tada.

 

Ili arugment eto dolaze kod nas neki Kanadjani da se lece? Mislim i Jordan Peterson je otisao u Rusiju da se leci pa niko ne hvali rusko zdravstvo. Sa druge strane imamo obicne Amerikance koji idu u Kanadu da kupe INSULIN, verovatno ima i onih koji idu u Meksiko po taj lek.

 

 

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, MeanMachine said:

Sa druge strane imamo obicne Amerikance koji idu u Kanadu da kupe INSULIN, verovatno ima i onih koji idu u Meksiko po taj lek.

 

Ili se lece tabletama za svoje kucne ljubimce. U pravu si US sucks! Btw vise ne idu mexico, sad je mara legalna i u US.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, MeanMachine said:

Meni uopste nije jasan argument najboljih bolnica na svetu. Pa VMA je npr bila u 1990tih sigurno bila fenomenalna bolnica ali to nije znacilo da je zdravstvo u Srbiji bilo super tada.

 

Ili arugment eto dolaze kod nas neki Kanadjani da se lece? Mislim i Jordan Peterson je otisao u Rusiju da se leci pa niko ne hvali rusko zdravstvo. Sa druge strane imamo obicne Amerikance koji idu u Kanadu da kupe INSULIN, verovatno ima i onih koji idu u Meksiko po taj lek.

 

 

 

 

Mi ne pricamo o jednoj dobroj bolnici.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Mi ne pricamo o jednoj dobroj bolnici.

 

 

 

 

Ni Srbija nema +300 miliona stanovnika niti BDP Amerike zar ne? Poenta je da si 1990tih u Srbiji imao bolnicu koja za stanje u samoj zemlji ne bi trebala da postoji i neko sa strane ko bi se operisao na VMA bi rekao sta vi kukate da vam je zdravstvo lose.

 

E isto tako zvuci tvoj stav e vidite im imamo 20 najboljih bolnica pa je nase zdravstvo najbolje na svetu.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

 

 

Ni Srbija nema +300 miliona stanovnika niti BDP Amerike zar ne? Poenta je da si 1990tih u Srbiji imao bolnicu koja za stanje u samoj zemlji ne bi trebala da postoji i neko sa strane ko bi se operisao na VMA bi rekao sta vi kukate da vam je zdravstvo lose.

 

E isto tako zvuci tvoj stav e vidite im imamo 20 najboljih bolnica pa je nase zdravstvo najbolje na svetu.

 

 

Ako ces sad da krenes da poredis Sr sa US :lol_2:

ne pricamo ni o 20 najboljih bolnica, pricamo o procentu tih najboljih bolnica u odnosu na druge zemlje. Ako hoces saberi EU pa uporedi po broju stanovnika koliko bolnica su u top 100, u odnosu na US. 

Znaci mora da je nesto dobro u tom sistemu.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Ako ces sad da krenes da poredis Sr sa US :lol_2:

ne pricamo ni o 20 najboljih bolnica, pricamo o procentu tih najboljih bolnica u odnosu na druge zemlje. Ako hoces saberi EU pa uporedi po broju stanovnika koliko bolnica su u top 100, u odnosu na US. 

Znaci mora da je nesto dobro u tom sistemu.

 

 

 

Ne kazem da nema nesto dobro u tom sistemu i VMA je bio odlican 1990tih. To je bila moja poenta, ali ako cemo jednostavnije po meni ne moze biti odlican zdravstveni sistem gde se ide kod komsija po najobicniji insulin i to cak kad imas osiguranje. Meni to jednostavno je neshvatljivo i to moje prespektive gradjanina Srbije.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MeanMachine said:

gde se ide kod komsija po najobicniji insulin i to cak kad imas osiguranje.

Daj neke brojke, ko to ide, kako. Canadians kupuju cigarete u rezervatima, da li to znaci da nihove cigarete ne valjaju?

 

edit:

Nemoj evo nasao sam:



The caravan numbers approximately 20 people, according to Nicole Smith-Holt, a member of the group. Smith-Holt said her 26-year-old son died in June 2017 because he was forced to ration insulin due to the high cost. Type 1 diabetes often develops in childhood or early adulthood.

Brojka je zabrinjavajuca. Tako je drustvo is San Diega islo u Tijuanu na weed parties. Stravicno! Kazu cak i da je cena insulina u Canadi 10x niza od cene u US. Mozda i ja krenem, probudila mi se glad za crnom berzom. Bolja zarada sa insulinom nego travom.

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Daj neke brojke, ko to ide, kako. Canadians kupuju cigarete u rezervatima, da li to znaci da nihove cigarete ne valjaju?

 

edit:

Nemoj evo nasao sam:

 

 

Brojka je zabrinjavajuca. Tako je drustvo is San Diega islo u Tijuanu na weed parties. Stravicno! Kazu cak i da je cena insulina u Canadi 10x niza od cene u US. Mozda i ja krenem, probudila mi se glad za crnom berzom. Bolja zarada sa insulinom nego travom.

 

Brojke nema ali evo fin tekst:

https://www.cbc.ca/news/canada/calgary/canada-insulin-supply-protection-1.5244359

 

A imas i forumasa koji tamo zivi uz samu granicu i vec je o tome pisao.

 

Inace taj karavan je bio da se skrene medijska paznja na skup insulin u Americi cak i za one koji imaju OSIGURANJE. To je za mene problem i nelogicnost, placas osiguranje a insulin moras da doplatis i pri tome brojka nije uopste naivna. Ajde da je neki nov lek ili da je bas skup za proizvodnju pa da covek i nadje neki rezon u tome.

 

Imas i republikance koji smatraju da je to ozbiljan problem https://twitter.com/SenRickScott/status/1148307921413005312

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

 

 

 

Ne kazem da nema nesto dobro u tom sistemu i VMA je bio odlican 1990tih. To je bila moja poenta, ali ako cemo jednostavnije po meni ne moze biti odlican zdravstveni sistem gde se ide kod komsija po najobicniji insulin i to cak kad imas osiguranje. Meni to jednostavno je neshvatljivo i to moje prespektive gradjanina Srbije.

 

 

Ja kad odem u UK, uvek svratim da kupim jeftine farmerke.

Sto nista ne govori o stanju u modnoj industriji u US, nego da hocu nesto sto je na drugom trzistu jeftinije.

Znaci nema nedostatka insulina u US, niti to ima veze sa stanjem u zdravstvu, nego je skuplji nego u Kanadi.

6 minutes ago, Amigo said:

 

:lol_2: pa ga onda odere

Pojasni kako legalni sistem u US odere obicnog coveka?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

Ja kad odem u UK, uvek svratim da kupim jeftine farmerke.

Sto nista ne govori o stanju u modnoj industriji u US, nego da hocu nesto sto je na drugom trzistu jeftinije.

Znaci nema nedostatka insulina u US, niti to ima veze sa stanjem u zdravstvu, nego je skuplji nego u Kanadi.

Pojasni kako legalni sistem u US odere obicnog coveka?

 

 

Poredis jeftine farmerke i jeftin lek (u celom svetu sem SADa) od koga nekom zavisi zivot :krstipd4:

 

Pri tome kazes eto skuplji nego u Kanadi? Nije samo skuplji, vec je skuplji 10-12puta ako nemas osiguranje a ako imas opet je skuplji nekoliko puta pri cemu cena insulina u Americi raste iako nema nestasice, problema u proizvodnji niti je to nov lek pa da moraju da povrate ulozeno u razvoj, iako ako sam dobro informisan i kod novih lekova se radi o skidanju kajmaka posto gradjani porezom finasiraju istrazivanja a kompanije onda lepo naplate nove lekice ali da ne sirimo pricu dalje, insulin nije nista novo pa nema troskova razvoja istog. 

 

Dakle proizvodjacima se moze da traze cenu koliko hoce i zanimljivo ovo bas deluje ko na dzentlmenski sporazum:

https://i.insider.com/5919e239e559f1bc588b4dfe?width=800&format=jpeg&auto=webp

 

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

Poredis jeftine farmerke i jeftin lek (u celom svetu sem SADa) od koga nekom zavisi zivot :krstipd4:

 

 

 

Za cene lekova, mogu da se zale farmaceutskoj industriji, a ne "stanju u zdravstvu".

Ustvari nisu se zalili nego su tuzili. Tuzba je koliko znam jos uvek u procesu.

 

Znaci ne radi se o bilo kakvom problemu u zdravstvu, nego konkretnoj situaciji sa monopolom 3 kompanije.

39 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Menio samo nije jasno na koji nacin se odredjuju te najbolje bolnice? Koja glupost.

Odes pa procitas metodologiju, kao recimo sto se rangiraju Univerziteti

Link to comment
Share on other sites

Tramp izgleda odustaje od mera socijalnog distanciranja, posto je na konferenciji rekao da se pitaju doktori bili bi vecno u karantinu.

 

Lud je definitivno ali u proslosti ga je pratila sreca pa verovatno na to igra, dakle ili ce da pogura Ameriku ozbiljno napred ili ce da je potpuno potopi, sto bi pokerasi rekli "all in"

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Eddard said:

@Angelia

Kako tumačiš činjenicu da operacija ugradnje proteze kolena košta u US $50k, a u Nemačkoj €7k?

Pri čemu košta isto i u Charité-u i u mojoj bolnici (DRG sistem), znači i kod vrhunskih stručnjaka i kod onih "običnih" hirurga, a kvalitet operacije je podjednak, kad se uzme neki prosek. Ajde da razumem da operacija košta toliko u npr. Brigham & Women's (tržište, jebiga, hoćeš najbolju uslugu, plati), ali zašto košta toliko više u nekoj community bolnici u nekom gradiću u Alabami, to ne razumem. Pri tome, ta cena u DE je za boravak u bolnici do 11 dana (zaista i ostaju pacijenti 7-10 dana ako je sve ok), u US je prosečan boravak 4 dana. Da, ortopedski hirurg zarađuje u USA u proseku 3-4x više od kolege mu u Nemačkoj, ali nije cela razlika u tome.

 

Nisam siguran kako funkcionise zdrastvo u USA u potpunosti (ima upucenijih ovde mnogo vise od mene), ali ovo pitanje i mene interesuje?

 

Film John Q. iz 2002. se bavi ovim problemom, citao sam razne rasprave o tome i ocigledno je da postoji problem. Kako se lece stanovnici koji imaju minimalna primanja i kako se lece stanovnici na rubu siromastva.

Edited by goldberg
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, goldberg said:

 

Nisam siguran kako funkcionise zdrastvo u USA u potpunosti (ima upucenijih ovde mnogo vise od mene), ali ovo pitanje i mene interesuje?

 

 

Iako povrsno, mislim da sam to objasnila. Znaci te cene kostanja se vuku iz nekih drugih delova sistema, pravnog, regulative, a na kraju i samog trzista i sta moze da priusti. Kao sto lek ovde moze da kosta 10X vise nego u evropi, mnoge stvari imaju razliku u trzisnoj vrednosti, ukljucujuci rad.

 

Recimo mene radnik na istoj poziciji u UK kosta barem 2X manje nego u US, a ustvari i 3X.

 

Oni sa nizim primanjima i na rubu siromastva imaju Medicaid/Medicare, ima i drugih programa koji pomazu.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...