Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

3 minutes ago, MeanMachine said:

Koliko ja vidim on je citirao Angelinu a onda si ti nicim izvazvan pomenuo Marxa? Kakve veze ima Marx i univerzalno zdravstvo da mi je znati?

A kako nema. Zar on nije prvi teoretski razradio ideju univerzalnog zdravstva? Ne znam zbog ceda se svi jedite, kad se Marxove ideje pripisu idejotvorcu? Zbog cega stvari ne zvati pravim imenom. Kakve veze ima sto je to bila rasprava sa Angeliom, ili @MeanMachine, da li to znaci da niko ne sme da se ukljuci u diskusiju? Samo recite 4umasi, da vidimo koja su ovde pravila. 

Sad, kad si se ti nicim izazvan ukljucio u ideolosku raspravu, ako bilo sta tu moze da se nazove rasprava, daj mi odgovori, sta je netacno u postu koji je ponukao postovanog 4umasa bacusku @Amigoda mi podmece ubistva i podrsku naoruzanja. Stvarno bi bilo interesantno to procitati!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Nemam pojma odakle si zakljucio da je to civilizacijsko dostignuce. moje iskustvo uopste ne govori da je univerzalna zdravstvena zastita bolja nego ova u US. Upravo suprotno.

 

 

 

 

To sve zavisi kakve se bolesti imala.

 

Npr moj matorom je odstranjena besika (rak) i guglujuci da bi video neke savete ono sto sam video kod vas je horor, najposeceniji americki forum u vezi raka besike, npr iz bolnice te sutnu posle dva dana. Matori je bio kod nas u bolnici sedam dana pa su mu moderni konci pukli to su oni razgradivi i onda su ga opet usivali dakle jos sedam dana. U sobi tri kreveta, od kojih dva uvek popunjena. Tako je bilo na uroloskoj klinici u BG.

 

Kasnije komplikacija sa klostridijom, bio na infektivnom odeljenju tri nedelje, dok pak na istom forumu ljudi iako imaju osiguranje ne mogu da vide odeljenje infektivne jer bi lezanje na istoj od tri nedelje sto je potrebno u odredjenim slucajevima da se klostridija pobedi kako treba a ne da je vuces mesecima pa i godinama, bilo pravo bogastvo cak i sa dobrim osiguranjem. Mogu da zamislim copay koliki bi bio za 21dan u bolnici za sta agent osiguranja proceni da nije bilo potrebe jer imas konjske lekove pa ih pij a sto onda seritis imas mesecima ko te jebe.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MeanMachine said:

To sve zavisi kakve se bolesti imala.

 

To nema nikakve veze sa bolestima koje sam ja imala, ili bih mogla da imam. 

Nego sa kvalitetom zdravstvenog sistema.

To sto ti govoris bi bilo kao da ja hvalim kvalitet hrane u nekom restoranu, a ti mi kazes ali jbga ja jednom jeo i pozlilo mi - los je taj restoran.

Znaci to koliko bi u poredjenju neka specificna zdravstvena situacija kostala, je suvise usko gledanje, jer recimo za razliku od nekih univerzalnih zdravstvenih sistema neko u US odnese vise kuci, ustedi vise u toku zivota, placa osiguranje koje smatra za potrebno, i koristi to zdravstveno sa dobrim kvalitetom u normalnoj svakodnevnoj zdravstvenoj zastiti.

Taj zdravstveni sistem koristis i kad ti ne treba 21 dan u bolnici, i nisi dobio terminalni oblik raka. A za te situacije isto postoji sistem.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Nemam pojma odakle si zakljucio da je to civilizacijsko dostignuce. moje iskustvo uopste ne govori da je univerzalna zdravstvena zastita bolja nego ova u US. Upravo suprotno.

 

Nije stvar da li ti imas bolju zdravstvenu zastitu nego sto si imala na drugim mjestima, to uopste ne sporim i vjerujem to da je tako, nego da svaki covjek moze da operise srce, jer inace nece da prezivi i da ne dobije racun od stotinu i vise hiljada dolara. Pa i za obicne stvari zaboli te stomak odes kod doktora i ne naplati ti nista.

Mislim da sve moderne demokratije svijeta imaju univerzalnu zdravstvenu zastitu. Place se i ovako i onako. Gdje ide novac od poreza, to niko tacno ne zna.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Amigo said:

 

Nije stvar da li ti imas bolju zdravstvenu zastitu nego sto si imala na drugim mjestima, to uopste ne sporim i vjerujem to da je tako, nego da svaki covjek moze da operise srce, jer inace nece da prezivi i da ne dobije racun od stotinu i vise hiljada dolara. Pa i za obicne stvari zaboli te stomak odes kod doktora i ne naplati ti nista.

Mislim da sve moderne demokratije svijeta imaju univerzalnu zdravstvenu zastitu. Place se i ovako i onako. Gdje ide novac od poreza, to niko tacno ne zna.

 

I sve te "moderne demokratije" u koje izgleda ne ukljucujes US, imaju problem sa zdravstvenom zastitom.

I uopste nije nelogicno da imaju, kao sto generalno sistemi pod drzavnom kontrolom pate od birokratskih problema, zastoja, nedostataka...

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, mrd said:

A kako nema. Zar on nije prvi teoretski razradio ideju univerzalnog zdravstva? Ne znam zbog ceda se svi jedite, kad se Marxove ideje pripisu idejotvorcu? Zbog cega stvari ne zvati pravim imenom. Kakve veze ima sto je to bila rasprava sa Angeliom, ili @MeanMachine, da li to znaci da niko ne sme da se ukljuci u diskusiju? Samo recite 4umasi, da vidimo koja su ovde pravila. 

Sad, kad si se ti nicim izazvan ukljucio u ideolosku raspravu, ako bilo sta tu moze da se nazove rasprava, daj mi odgovori, sta je netacno u postu koji je ponukao postovanog 4umasa bacusku @Amigoda mi podmece ubistva i podrsku naoruzanja. Stvarno bi bilo interesantno to procitati!

 

Nije tacno da se on tebi kacio za post ti se njemu nakacio. Zato je njegova reakcija bila okej, napise nesto o univerzalnom zdravstvu i to Angelini eto tebe da ga prozivas za Marksa? Mozda u nekoj drugoj raspravi je on tebe davio. Ovde nije.

 

Koliko ja znam prvo univerzalno zdravstvo je uveo Bizmark tako da je moguce da si pomesao njih dvojicu, oba su Nemci ali Bizmark sigurno nije bio fan Karla Marksa. 

 

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da i ja dam mali doprinos ovoj diskusiji.

Rekao bih da zdravstvena zastita u Kanadi je uporediva sa onom u USA. Ne kazem bolja nego uporediva, sto ce reci ne zaostaje za zdravstvenom zastitom u USA.

 

e sad cinjenice: Kanada trosi oko 4.5 hiljada $/po stanovniku za zdravstvenu zastitu. USA trosi preko 9.5 hiljada$ (podaci sa WHO za 2019 godinu)

 

Svako neka izvlaci svoj zakljucak

Link to comment
Share on other sites

 

38 minutes ago, Angelia said:

Znaci to koliko bi u poredjenju neka specificna zdravstvena situacija kostala, je suvise usko gledanje, jer recimo za razliku od nekih univerzalnih zdravstvenih sistema neko u US odnese vise kuci, ustedi vise u toku zivota, placa osiguranje koje smatra za potrebno, i koristi to zdravstveno sa dobrim kvalitetom u normalnoj svakodnevnoj zdravstvenoj zastiti.

Taj zdravstveni sistem koristis i kad ti ne treba 21 dan u bolnici, i nisi dobio terminalni oblik raka. A za te situacije isto postoji sistem.

 

Morala bi da budes konkretnija, npr prosecno osiguranje u Americi je tipa 400dolara dok je u Nemackoj 500dolara i eto mi jeste da imamo copay ali ako smo srecni pa nemamo nikakvu bitnu bolest mi smo dobri skoro 50000dolara za 40godina u odnosu na nekog Nemca. Brojke sam lupio cisto da bi ti pokazao kako ja gledam na tvoju pricu, dakle moramo na papiru da uporedimo npr Ameriku i Nemacku, Nemacku uzimam kao drugu najjacu zapadnu privredu jer nije realno porediti Ameriku i Norvesku na primer. Drugi razlog sto sam uzeo Nemacku je sto je ona da kazemo prilicno poznata mnogima od nas, i sto ima i privatno osiguranje kao bonus ko hoce. Dakle nesto sto bi se desilo i u Americi ako bi ste presli na univerzalno osiguranje, npr za Ameriku bi bio idealan zdravstveni sistem Singapura. Osnovno pokriva sve ali je izbor ogranicen (npr nema komfora na koji su Ameri navikli, po dvoje u sobi) to sve dodatno kosta.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

Znas sinko, mlogo si balav da bi shvatio odraslu komunikaciju.

 

Imas li ti ikakve kocnice u komunikaciji ili ovo pisanje nazivas odraslom komunikacijom?

 

Ajd malo stani, stavno nije momenat da samo skrabas sta ti protrci izmedju usiju bez ikakvog procesuiranja. 

Edited by Baby
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

Morala bi da budes konkretnija, npr prosecno osiguranje u Americi je tipa 400dolara dok je u Nemackoj 500dolara i eto mi jeste da imamo copay ali ako smo srecni pa nemamo nikakvu bitnu bolest mi smo dobri skoro 50000dolara za 40godina u odnosu na nekog Nemca. 

Cisto sumnjam da bilo gde postoji jedno takvo sveukupno istrazivanje, koje uzima u obzir zivotnu stednju, Medicare/aid, cenu osiguranja, zivotni standard ...

To je ipak za nekog sa vise vremena od mene :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Nije me mrzelo da malo jos pogledam sajt WHO, i izvinjavam se podaci su bili za 2014. Izgleda ovako po zemljama

 

Ukupni izdaci za zdravstvenu zastitu po stanovniku: U Intl$ (znaci uniformno)

 

Kanada    $4,600

Nemacka  $5,200

Svedska    $5,200

USA            $9,400

 

Sve razvijene zapadne drzave sa dobrom zdravstvenom zastitom. Tako da @Angelia tvrdnja da je univerzalna zastita inferiorna bi morala imati malo vise argumenata nego njen osecaj.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, nssa said:

Nije me mrzelo da malo jos pogledam sajt WHO, i izvinjavam se podaci su bili za 2014. Izgleda ovako po zemljama

 

Ukupni izdaci za zdravstvenu zastitu po stanovniku: U Intl$ (znaci uniformno)

 

Kanada    $4,600

Nemacka  $5,200

Svedska    $5,200

USA            $9,400

 

Sve razvijene zapadne drzave sa dobrom zdravstvenom zastitom. Tako da @Angelia tvrdnja da je univerzalna zastita inferiorna bi morala imati malo vise argumenata nego njen osecaj.

Vidi malo je bezveze da poredis trosenje samo po sebi, kad je to posledica Obamacare, tj upravo pokusaja da se napravi neki universal healthcare.

Iako je US u $ uvek trosila vise.

 

Ja sam imala prilike da zivim u obe verzije sistem, i tu ne ukljucujem srbiju nego razvijene zemlje. A isto tako godinama radim u industriji koja saradjuje sa zdravstvom, tako da mi je stanje poznato u vise zemalja.

 

Posto nemam nameru da radim naucni rad na tu temu, pogledati recimo ranking bolnica u svetu, medju prvih 20 - 17 su US (ako nisam pogresila u brojanju)

 

https://hospitals.webometrics.info/en/world?sort=asc&order=ranking

 

Drugo, US se rangira i prva u inovativnoj medicini. 

 

Uz to kao sto obicno kazem, porediti drzave koje imaju par puta manje stanovnika, i manju geografsku rasporedjenost, samo na osnovu troskova, ili smrtnosti... ne govori mnogo o samom sistemu.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ili, da pojasnim pitanje.

 

Da recimo UK, ili Nemacka ili Canada - sve zemlje sa universal healthcare, trose iste $ ili % GDP na zdravstvo kao US, sa istim sistemom koji nije univerzalni healthcare - da li bi situacija u zdravstvu u tim zemljama bila bolja?

 

meni logika kaze - naravno.

 

Ako je to logicno, onda je logicno koji sistem je bolji. 

Link to comment
Share on other sites

Znaci, ovo je totalno izmaklo kontroli. Trampu bi Goebbels pozavideo za laganje i propagandu,  ovom bi Mengele odao pocast.

Oni ovo predstavljaju kao dobrocinstvo. 

 

🤑 Kojem monstrumu uopste pada na pamet da postavlja stotinama njih ovakvo pitanje? 

 

Ovo nije stranka, ovo je kult! Opasni kult. 

 

Edited by Baby
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nssa said:

Nije me mrzelo da malo jos pogledam sajt WHO, i izvinjavam se podaci su bili za 2014. Izgleda ovako po zemljama

 

Ukupni izdaci za zdravstvenu zastitu po stanovniku: U Intl$ (znaci uniformno)

 

Kanada    $4,600

Nemacka  $5,200

Svedska    $5,200

USA            $9,400

 

Sve razvijene zapadne drzave sa dobrom zdravstvenom zastitom. Tako da @Angelia tvrdnja da je univerzalna zastita inferiorna bi morala imati malo vise argumenata nego njen osecaj.

 

Razlika je u tome što se u Kanadi te pare troše a u USA se drpaju, farmaceutske kompanije i klinike. 1.5 triliona dolara godišnje se nepotrebno straći a da za milimetar nisu unapredili zdravstvo.

Četvrtina kanadskog turizma su Ameri koji u malograničnom prometu idu da kupe jeftinije lekove i natoče benzin.

 

Kada se oduzme ta nepotrebna trećina za moj-te-mota-oko-plota nepotrebne testove i preglede, ono što USA "potroši" na zdravstvo je isto kao i Kanada ili Australija. I tek sada najvažnije - pri tome nemaju nacionalno zdravstveno osiguranje.

 

Zbog čega toliki nepotrebni testovi? Da bi se pokrili u slučaju tužbe a tu su kazne ogromne. Lekaru niko ne sme da kaže da radi nepotrebne stvari a kada dođe do suda bolje da je obezbeđen (o trošku pacijenta i njegovog osiguranja koje plaća te nepotrebne preglede).

 

Eto kako je ta razlika u izdacima za zdravstvo iluzorna. Pre će biti da se graniči sa kriminalom.

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Baby said:

Znaci, ovo je totalno izmaklo kontroli. Trampu bi Goebbels pozavideo za laganje i propagandu,  ovom bi Mengele odao pocast.

Oni ovo predstavljaju kao dobrocinstvo. 

 

🤑 Kojem monstrumu uopste pada na pamet da postavlja stotinama njih ovakvo pitanje? 

 

Ovo nije stranka, ovo je kult! Opasni kult. 

 

 

iz njegove perspektive on bi bio spreman da rizikuje svoj zivot za buducnost njegovih unucadi. a i ne mozes da mu zameris znajuci da danas svetom vlada divlji kapitalizam gde novac=zivot

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, comandante said:

 

iz njegove perspektive on bi bio spreman da rizikuje svoj zivot za buducnost njegovih unucadi. a i ne mozes da mu zameris znajuci da danas svetom vlada divlji kapitalizam gde novac=zivot

 

Iz moje perspektive, neka ucini svojim unucima (mislim sestoro) ekonomsku uslugu i samoubije se. Idiot jedan. Sta ceka? Da ga neko malo pogura u to kao sto je on gurao te ljude koje je ispitivao?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Yoyogi said:

 

Zbog čega toliki nepotrebni testovi? Da bi se pokrili u slučaju tužbe a tu su kazne ogromne. Lekaru niko ne sme da kaže da radi nepotrebne stvari a kada dođe do suda bolje da je obezbeđen (o trošku pacijenta i njegovog osiguranja koje plaća te nepotrebne preglede).

 

Ali to jesu specificnosti koje uticu upravo na izbor zdravstvenog sistema.

Ako krenemo tako, trebali bi da ukinemo ceo liability sistem, pa osiguranje (i tu ne pricam o medicinskom), pa onda da izbrisemo celu armiju ambulance chasers - i onda nam samo ostane da promenimo Ustav USA, i super uvedemo single payer insurance....

Po koju cenu? Da bi dobili potpuno iste rezultate.

Samo cemo od US da napravimo Evropu. Pa nece to proci.

 

Da ne bude greske, imam ja prigovora na neke delove tog sistema, ali jednostavno nema smisla da se koncentrisemo na pogresan deo mehanizma, i necemo valjda rasturati ceo mehanizam koji radi - dobro, pa da ga pravimo ispocetka, bez bilo kakve garancije da, nakon sto sastavis 1000 delove, neces imati visak srafova.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Iz moje perspektive, neka ucini svojim unucima (mislim sestoro) ekonomsku uslugu i samoubije se. Idiot jedan. Sta ceka? Da ga neko malo pogura u to kao sto je on gurao te ljude koje je ispitivao?

On ne govori nista sto verovatno nisi cula od mnogih, prosetaj po forumu pa ces da vidis da cak i u SR ljudi govore slicno. Kako bi se zrtvovali za buducnost dece i unucadi.

Kakve veze Gebels i Mengele sad imaju sa Trampom? Tramp ovde nista nije rekao.

 

U jbte, Gebels i Mengele, da ne preterujemo malo?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

...

 

Da ne bude greske, imam ja prigovora na neke delove tog sistema, ali jednostavno nema smisla da se koncentrisemo na pogresan deo mehanizma, i necemo valjda rasturati ceo mehanizam koji radi - dobro, pa da ga pravimo ispocetka, bez bilo kakve garancije da, nakon sto sastavis 1000 delove, neces imati visak srafova.

 

Taj "pogrešan deo mehanizma" je kao nacionalni dohodak Kanade ili Australije. Straćen što se zdravstva tiče a fino došao frarmaceutima i klinikama da napune džepove i veštački drže ceo sistem skupim i još gore, nepristupačnim širokoj javnosti.

 

Japan troši isto kao Kanada ili Australija, stanovništvo najzdravije i najdugovečnije na planeti. Svaka bolnica je 80% ista a 20% specijalizovana za nešto i u tome je svaka Mayo Clinic za državno osiguranje. Čak, državne u Nagoji imaju 8 Nobelovaca.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Yoyogi said:

Japan troši isto kao Kanada ili Australija, stanovništvo najzdravije i najdugovečnije na planeti. Svaka bolnica je 80% ista a 20% specijalizovana za nešto i u tome je svaka Mayo Clinic za državno osiguranje. Čak, državne u Nagoji imaju 8 Nobelovaca.

Japan rules!

 

A sad da se vratimo na temu. Koliko ono top 20 hospitals su u Japanu?

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Baby said:

 

Iz moje perspektive, neka ucini svojim unucima (mislim sestoro) ekonomsku uslugu i samoubije se. Idiot jedan. Sta ceka? Da ga neko malo pogura u to kao sto je on gurao te ljude koje je ispitivao?

 

u ovom ludom svetu usluga bi bila da prvo debelo osigura svoj zivot pa onda da se samoubije, i naravno da treba da namesti da to izgleda kao nesrecan slucaj

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, comandante said:

 

u ovom ludom svetu usluga bi bila da prvo debelo osigura svoj zivot pa onda da se samoubije, i naravno da treba da namesti da to izgleda kao nesrecan slucaj

 

Ne mora, ima taj podeblji racun u banci, bice im dosta za start po par miliona... Nema tog osiguranja koja bi njemu u 70toj izdala zivotnu polisu. 

Link to comment
Share on other sites

Svaka je top, na hiljade njih.

 

U jednoj analizi traćenja u američkom zdravstvu sam prvi put čuo da ljudi u Americi, da bi dobili praktično isti lek za 5% cene - uzimaju lekove za pse. Pomnože dozu sa kilažom i uzmu 2-3 umesto jdenog.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...