Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

@Darth Bane

 

Ne vjerujem u to. U CG je podjela nešto drugačijeg karaktera. Pisao sam već da imaš veliki broj porodica u kojima se 50% izjašnjavaju kao Crnogorci a druga polovina kao Srbi. I nema istorijski gledano nekih sukoba između te dvije grupe ljudi, bilo je blizu par puta, ali u suštini problem pravi po 5% ljudi sa obje strane. BIH je druga priča, to je država uništena ratom i strašnim zločinima, tamo su koliko znam gradovi i naselja podijeljeni po etničkoj pripadnosti. U CG nije dobra situacija, ali nijesmo još toliko zaglibili. 

 

Da dodam još jednu stvar, ova izdaja i prekrajanje izborne volje nijesu samo šamar za srpski narod u CG, koji jeste bio najbrojniji opoziciono, nego pogađa direktno opozicione glasače sve tri stranke koje su zajednički pobijedile na izborima. Sve ostalo je prodavanje magle i demagogija, valjda ne mora da se crta šta znači saradnja sa partijom koja provede 30 godina na vlasti u jednoj državi.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sreta-steta said:

 

Mislim da potcenjujes ozbiljnost problema u Ukrajini. Zamisli da je ovo predvorje nekog novog sukoba tipa WW2. Ono sto bi Rusija mogla da uradi je da izazove neke Rusiji naklonjene osovine tipa SRB-CG-BiH koja je tacno soft belly Juzne Evrope. Meni se cini da je situacija vrlo nalik onoj 27/03/1941 u tom slucaju. Zvuci ovo kao SF sada, znam, ali meni nije potpuno nerealan scenario. 

Problem u Ukrajini i oko nje je izuzetno veliki i opasan i može da i bez rata ostavi ogromne posledice na Evropu. 

Međutim, povezivanje Balkana i državica na Balkanu za neka strateška pitanja oko Ukrajine je preterano. Niti te države imaju potencijal, niti imaju moć, niti su pretnja za bilo koju članicu Nato pakta.

Link to comment
Share on other sites

Pitanje je samo koliko si spreman da pravis paralelu sa 1941. Ni tada SHS nije bila strateski bila bitna ni Nemcima ni Britancima. Ali prava akcija u pravo vreme je dovela do toga da je operacija Barbarosa odlozena sto se kasnije pokazalo kao vrlo bitno. 

Mada priznajem, meni je glavni razlog zasto razmisljam u tom smeru nemogucnost da objasnim sebi Dritanovu potrebu da pravi vladu uz pomoc DPS...

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, sreta-steta said:

Pitanje je samo koliko si spreman da pravis paralelu sa 1941. Ni tada SHS nije bila strateski bila bitna ni Nemcima ni Britancima.

Naravno da SHS nije bila strateški bitna kao država (makar ne u tom trenutku) i zato nisu ništa ni preduzimali do 1941, da jesu uradili bi to ranije. Ono što je njima bilo od strateške važnosti je koridor do Grčke. To je i bila suština pakta koji potpisanog 24.marta.

Zbog toga što nije bila bitna, možeš da pretpostaviš da nije doživljavana ni kao pretnja, ali da ne ulazimo sada u istoriju, a SHS je bila mnogo značajniji faktor od te tri države koje si naveo, a koje ne mogu ni same sa sobom da sa sastave.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Don Juan said:

Problem u Ukrajini i oko nje je izuzetno veliki i opasan i može da i bez rata ostavi ogromne posledice na Evropu. 

Međutim, povezivanje Balkana i državica na Balkanu za neka strateška pitanja oko Ukrajine je preterano. Niti te države imaju potencijal, niti imaju moć, niti su pretnja za bilo koju članicu Nato pakta.

Osim Srbije. Srbija je strateski bitna!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sreta-steta said:

Pitanje je samo koliko si spreman da pravis paralelu sa 1941. Ni tada SHS nije bila strateski bila bitna ni Nemcima ni Britancima. Ali prava akcija u pravo vreme je dovela do toga da je operacija Barbarosa odlozena sto se kasnije pokazalo kao vrlo bitno. 

Mada priznajem, meni je glavni razlog zasto razmisljam u tom smeru nemogucnost da objasnim sebi Dritanovu potrebu da pravi vladu uz pomoc DPS...

Svedska prodje prilicno mirno WWII trgujuci sa svima i nista joj ne fali.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

malo sam gledao Dritana na TvCG i moram priznati da mi nije jasno šta je njegov plan. kaze da hoce tu manjinsku vladu gde bi bile manjine, Ura i draginja a podrsku bi davao i DPS, to kapiram i ajde legittimno je. Ali ga tip pita kako onda misli da nastavi sa zacrtanim budzetom i avim sto su isplanirali kaze on je garant i nece dati ni draginji ni DPS da promene bilo sta pogotovo ne zakon o verskim zajednicama i temeljni ugovor a pogotovo ne "evropu" Naravno sad eksperte ne pominje uopšte. Lično mislim da ga je neko debelo stisnu za jajaca i da ovo rada čisto da preživi.

Link to comment
Share on other sites

Meni se čini da ćemo na kraju imati pad vlade gde na očigled svojih glasača niko neće biti kriv za to i nove izbore pa ko šta uzme. Jedino Dritan mora da pazi oko ove koalcije sa DPS, ja mu predviđam statističku grešku ako na kraju ispadne da je srušio vladu da bi pravio novu sa Milom.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Klotzen said:

Meni se čini da ćemo na kraju imati pad vlade gde na očigled svojih glasača niko neće biti kriv za to i nove izbore pa ko šta uzme. Jedino Dritan mora da pazi oko ove koalcije sa DPS, ja mu predviđam statističku grešku ako na kraju ispadne da je srušio vladu da bi pravio novu sa Milom.

Pitao ga je voditelj baš tako nešto da je jedno glasati za pad Vlade i nove izbore a sasvim nešto drugo glasati da DPS ponovo bude u Vladi, on je probao da ubedi i voditelja i javnost da se DPS nece ništa pitati vec da samo brojčano podržavati. Siguran sam da i sam ne veruje u tu priču. Pre oko mesec dana izglasali su budzet i krenuli sa realizacijom nekih projekata, počelo je da se vidi nesto sto su radili određeni ministri i to je i URA podrzavala, i sad odjednom idemo sa draginjom i dps, pa to ni AV ne bi uspeo svojim klimoglavcima da proda.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Meni se čini da ćemo na kraju imati pad vlade gde na očigled svojih glasača niko neće biti kriv za to i nove izbore pa ko šta uzme. Jedino Dritan mora da pazi oko ove koalcije sa DPS, ja mu predviđam statističku grešku ako na kraju ispadne da je srušio vladu da bi pravio novu sa Milom.

Ova priča bi bila moguća da je Dritan rekao da ne mogu da se dogovore i da su novi izbori najpoštenije rešenje. Mislim da ga tada niko ne bi nešto krivio, jer je svakako i DF bio dosta nezadovoljan vladom. On je ipak odlučio da napravi vladu koju će da podržava DPS. Sa tim potezom je već izgubio dosta glasača, vidi se nezadovoljstvo na društvenim mrežama, na ulicama. Kad padne i ta vlada, a svi znamo da nema dug vijek, Dritan neće više moći da igra na kartu starog opozicionarstva prema DPS-u, jer ga je taj DPS držao na vlasti, a neće ni ući ni u to kvazi-patriotsko glasačko tijelo. Za veliku većinu tih ljudi je i dalje "albanski četnik", "predstavnik crkve Srbije", strani plaćenik, dodajte po želji. Šta je dobio na kraju? Partija će mu završiti ispod cenzusa, sve i da pređe 3% neće se pitati mnogo pri sastavljanju neke nove vlade. 

 

Edited by Betolingar Misdongard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zar nije nedavno negdje izasao neki clanak da je americka ideja da se ovako nesto desi tj da Dritan formira novu vladu sa SD, SDP, DPS i manjinama uz uslov da se ove stranke (DPS prije svih) isciste od korumpiranih kadrova i da Milo podnese ostavke na sve moguce funkcije i totalno se povuce iz politike? Meni iskreno ovo sto radi nema ama bas nikakvog smisla ako nema neku bas jaku podrsku Zapada. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Zar nije nedavno negdje izasao neki clanak da je americka ideja da se ovako nesto desi tj da Dritan formira novu vladu sa SD, SDP, DPS i manjinama uz uslov da se ove stranke (DPS prije svih) isciste od korumpiranih kadrova i da Milo podnese ostavke na sve moguce funkcije i totalno se povuce iz politike? Meni iskreno ovo sto radi nema ama bas nikakvog smisla ako nema neku bas jaku podrsku Zapada. 

Kako misli da pročisti DPS ako su oni deo vlasti? Mogao je i dan nakon izbora da im to predloži verujem da bi prihvatili sigurno😁😁😁

Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2022 at 4:35 PM, Azazelkg said:

Nikad kraći put od: najdemokratskije vlade u Evropi koja će u najkraćem mogućem roku sprovesti reforme po meri građana..... Do: već mnogo puta viđenpćog scenarija gde je sve, u stvari, samo borba za lični interest i što veći boljitak na individualnom planu... 

 

Vlast i jeste bila mnogo vise demokratska u odnosu na DPS borg kolektiv od 42 poslanika koji su svi do jednog imali isto (Djukanovicevo) misljenje.

 

Ovde je jedino resenje izbori, gde ce na jednu stranu da idu SRB - populisti (DF), na drugu montenegro - populisti (DPS), a na trecu oni izmedju (URA, SDP, Demokrate, mozda i Demos i SNP) pa da se pravi nekakva labava vecina zasnovana na kompromisu. Ako nema vecine, neka idu opet na izbore, tako je bilo u Bugarskoj, tako moze i u CG.

 

8 hours ago, sreta-steta said:

 

Mislim da potcenjujes ozbiljnost problema u Ukrajini. Zamisli da je ovo predvorje nekog novog sukoba tipa WW2. Ono sto bi Rusija mogla da uradi je da izazove neke Rusiji naklonjene osovine tipa SRB-CG-BiH koja je tacno soft belly Juzne Evrope. Meni se cini da je situacija vrlo nalik onoj 27/03/1941 u tom slucaju. Zvuci ovo kao SF sada, znam, ali meni nije potpuno nerealan scenario. 

 

Da, bas su iste situacije u pitanju.

 

Pre 70 godina imali smo fakticki sukob dve evropske sile, jedna koja je carevala na moru, druga koja je vladala kontinentom. Dve najvece svetske sile su se tada drzale po strani i zato je Nemacka mogla da radi sta hoce i pokori citavu Evropu osim britanske imperije i SSSR.

 

Ako hoces da kazes da SAD bas briga za sukob u Evropi, da svet nije povezan medjusobno (tada i nije bas bio), da je Rusija Nemacka 21. veka, a UK, Francuska i Nemacka nekakvi saveznici (cak i to je jace od tadasnjih saveznika, a gde su sve EU drzave), onda mozda moze da se nategne, mada i tada puca koliko je nategnuto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Betolingar Misdongard said:

To je tačno, Dritanga sa 4 poslanika ima većinu.

Ali sa DPS ima većinu.Kome će većina povjeriti mandat stvar je volje te većine.Kao što će možda poslije nekih narednih izbora neka druga većina mandat povjeriti  Mandiću,Kneževiću,Bečiću... što bih ja volio da se dogodi.

Edited by Daniel Den
Link to comment
Share on other sites

Сада се Демократе позивају на народну вољу, а неке одлуке које су донешене, у којима су и Демократе учествовале, нису баш биле у складу са народном вољом. Али чим се фотеље почну доводити у питање одмах се позива на народ и народну вољу.

Чудна сорта људи су ови политичари, чудна.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Betolingar Misdongard said:

Ova priča bi bila moguća da je Dritan rekao da ne mogu da se dogovore i da su novi izbori najpoštenije rešenje. Mislim da ga tada niko ne bi nešto krivio, jer je svakako i DF bio dosta nezadovoljan vladom. On je ipak odlučio da napravi vladu koju će da podržava DPS. Sa tim potezom je već izgubio dosta glasača, vidi se nezadovoljstvo na društvenim mrežama, na ulicama. Kad padne i ta vlada, a svi znamo da nema dug vijek, Dritan neće više moći da igra na kartu starog opozicionarstva prema DPS-u, jer ga je taj DPS držao na vlasti, a neće ni ući ni u to kvazi-patriotsko glasačko tijelo. Za veliku većinu tih ljudi je i dalje "albanski četnik", "predstavnik crkve Srbije", strani plaćenik, dodajte po želji. Šta je dobio na kraju? Partija će mu završiti ispod cenzusa, sve i da pređe 3% neće se pitati mnogo pri sastavljanju neke nove vlade. 

 

 

U tom scenariju bi pred sledeće izbore priznali da je vlada bila neuspešna i da kao takva ulazi u nove izbore. Ovako će svako moći da priča da je on radio "odlično" ali oni drugi su krivi što se vlast raspala. Videćemo, sve zavisi od toga hoće li na kraju biti te vlade dritan-milo.

Link to comment
Share on other sites

Zar stvarno neko veruje da ce Milo prepustiti da Dritan vodi Vladu a da se on tu ništa ne pita vec samo daje podršku? Pre ce biti da ce Milo voditi Vladu a Dritan biti ikebana. Najgore od svega je što se zanemaruje sirotinja raja koja kao oma mogućnost da bira. I nije prvi slučaj, bilo je tog zavrtanja ušiju vec i u Makedoniji i na Kosovu. Ne znam samo što se onda uopšte organizuju izbori. 

Link to comment
Share on other sites

Mene ni ne zanima previše kako će da funkcioniše ta vlada. Samo njeno pravljenje i formiranje je nelegitimno, nezakonsko i anti-demokratsko. Radi se o čistoj prevari glasača i prekrajanju onoga što je izglasano prije nešto više od godinu dana. Svi dobro znamo kakav je bio stav sve tri partije o potencijalnoj saradnji sa DPS-om, nadam se da to nije potrebno previše elaborirati.

Edited by Betolingar Misdongard
Link to comment
Share on other sites

Dritan je sinoc u jednom trenutku izjavio da nece Crnu Goru pod sankcijama, kad ga je voditelj upitao o kakvim sankcijama se radi on je nesto nemusto odgovorio pa "crna lista" i pobegao na drugu temu. Baš bi trebalo insistirati da se vidi ko to preti sankcijama Crnoj Gori ako se ne vrati DPS na vlast? 

Link to comment
Share on other sites

On 1/22/2022 at 11:54 AM, Perkos2 said:

Dritan je sinoc u jednom trenutku izjavio da nece Crnu Goru pod sankcijama, kad ga je voditelj upitao o kakvim sankcijama se radi on je nesto nemusto odgovorio pa "crna lista" i pobegao na drugu temu. Baš bi trebalo insistirati da se vidi ko to preti sankcijama Crnoj Gori ako se ne vrati DPS na vlast? 

Sankcije od koga drugog nego od SAD i njihovih saveznika.Ono što je Moskva bila za zemlje "udružene" u Varšavski pakt to  je Vasington danas za dobar dio svijeta pa i za Crnu Goru.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Daniel Den said:

Sankcije od koga drugog nego od SAD i njihovih saveznika.Ono što je Moskva bila za zemlje "udružene" u Varšavski pakt to  je Vasington danas za dobar dio svijeta pa i za Crnu Goru.

ja ne vidim šta je ova Vlada trenutna u CG uradila loše da bi iko pomislio da ih kazni sankcijama. ako neko ima takvih saznanja daj da vidimo gde greše

Link to comment
Share on other sites

Sem Mila Djukanovića i njegove ekipe, ne vidim ko bi još mogao biti na američkoj crnoj listi. 

Na toj listi se obično nadju neki predstavnici režima ili režimu bliski tajkuni  koje se povezuje sa korupcijom i kriminalnom. 

Bas nikog ne vidim iz aktuelne vlasti da bi mu se to pripisalo. 

Čak ni iz DF-a. 

Možda Carevic iz Budve, ali sitno je to. 

Nerealna su očekivanja URE i njima bliskog javnog mnenja da im Ameri na taj način raščiste teren. 

To može biti samo kontraproduktivno. 

 

Generalno, društvo u Crnoj Gori je mnogo opterećeno američkom spoljnom politikom. Ni manje i ne bitnije zemlje, ni većeg uverenja da su mnogo bitni i da se na njihovoj političkoj sceni prelamaju svetska geostrateska pitanja. 

Tamo bas nikakva opasnost ne postoji od "ruskog malignog uticaja". Većina ljudi u CG ne zna ni kako se zove ruski ambasador. 

 

Što kaže Don Juan, postoje u Evropi veće i značajnije zemlje koje mnogo bliže sarađuju sa Rusima. 

I to po najosetljivijim pitanjima poput energetike. 

Šta bi tek rekli za Orbana? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...