Jump to content

rodriguez

Član foruma
  • Posts

    768
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by rodriguez

  1. ne znam da li je ovo bilo, sigurno najgledaniji video na ZOI upalite ton
  2. zdravo, ovi medikamenti se prodaju kao tioksinska kiselina što je zapravo ozbiljniji stručni naziv za ALA, za slučaj da te zbuni neko u apoteci. ima ih u svim boljim apotekama, ja obično kupujem u sinđelićevoj u srbotrejdu jer živim u verovatnju da su jeftini za koji dinar, mada je to upitno. ima ih svaki ili skoro svaki benu, viđao sam i u liliju mada tamo ne ostavljam pare jer je vlasnik poslanik SNS. cena je oko 1600 rsd za 30 tableta od 600mg, ima i duplo veće pakovanje ali bez ikakve uštede na količinu. lično trošim thiogammu jer sam nju prvo počeo pa sam se navikao na oblik tablete, nisu baš najmanje i berthilion teže gutam (ili je neki placebo, šta znam). uzimam 1 tabletu dnevno. ima neko pravilo da se uzima sat vremena pre ili posle obroka i da ne sme alkohol blizu konzumiranja leka (ovo zadnje se ne bi zakleo da strogo poštujem). tek to mi je jedina ALA koja mi je zaista odradila posao tako da nemam osećaj krivice kada je kupujem. u principu ne pauziram ali sad kada si rekao, možda si dam neko vreme fore tokom leta. nisam zaista primetio da ima negativne efekte na bilo šta ali svejedno s obzirom na dijagnozu konsultuj se sa lekarom koji ti je savetovao ALA.
  3. Koju alfalipoinsku (ALA) koristiš? Kao dvodecenijski konzument iste zbog polineuropatije, mogu da ti dam preporuku za lek koji mi je bukvalno sredio stanje u nogama koje se progresivno pogoršavalo bez obzira na to koju ALA koristim a umeo sam da ih dovlačim i iz Amerike kada je bio hype oko ALA-R. Iz mog iskustva postoje samo 2 "brenda" koji besprekorno rade i vrede svih para (a nisu strašno skupi, mada nisu na spisku koji priznaje RFZO). Oba su nemačka - Thiogamma i Berthilion, doze su 600mg u tabletama a postoje opcije ampula za intravensko ili za infuziju. Ne bih da lečim preko interneta ali meni su nestali svi trnci, peckanje, trnjenja stopala, "spavanje" nogu i drugi pokazatelji polineuropatije. Ne razumem se u MS ali pitaj svog endokrinologa šta misli.
  4. jao i meni treba isto, pošto sad ističe rok za plaćanje prve tranše za 2026 a nemam stare izvode da znam koliko da uplatim.
  5. rodriguez

    Novak Djokovic

    žena ti nije čula za rasprodaje u milanu? razvod, odmah.
  6. kakva je uloga šargarepe u tom tvom receptu? pitam jer nisam čuo da se ona stavlja i da ima značaj, sem ako ne pričamo o "posteljici" ispod ribe na bazi krompira i sličnog korenastog povrća gde može pored njega i batat, karfiol, brokoli, celer itd.
  7. ko voli kačamak ima super dobar u nevesinjskoj u onom bivšem italijanskom pored "nevaljalog vuka". smočani kačamak i kolašinski bocani sir, smrt dobro.
  8. da li nastupa joca ajkula tj gift?
  9. kako kome
  10. Radi, svaka čast! Hvala za trud.
  11. Pod hitno bi morao da se popičkara s nekim iz publike ili boksa, nije ovo moj Novaks koji gubi mirom budističkog sveštenika sa Tibeta
  12. Hvala za edit, ipak se može kad se hoće✌️ @dobarlosmilos je registrovan u aprilu 2019.
  13. da, ali ne mora. naprimer tviter je ugasio mnoge forume zato što je ljudima ostavio mogućnost da izaberu osobe čije postove mogu da vide i da intereaguju u diskusiji. značajno naprednija forma komunikacije u današnje vreme, pogotovo što botove sam eliminišeš iz svog života a ne čekaš da to uradi neko ko možda deli njihovo mišljenje ili političku platformu, gde opcija IL nije dovoljna zato što toksičan uticaj utekako može da se širi u tvom okruženju iako ga ti više ne vidiš. nego jedan problem u funkcionisanju foruma kada na linku https://vox92.net/forum/discover/unread/ za najnovije nepročitane forume kliknem na post koji želim da vidim, to me ne vodi na post koji bi po defaultu trebalo da bude poslednji na toj temi, nego me baca na prvu stranicu te teme. koja često može da bude od pre 5 godina, što posebno iritira. tako da imamo 1 ili 2 koraka više u ovoj operaciji da onda sa te strane odemo na poslednju temu i onda skrolujemo na dno strane da bi videli post. da li ovo može da se izmeni, ako je do foruma i enginea na kome je postavljen ili je problem do browsera na kojima radim (safari i chrome)? ne znam koga iz administracije da pingujem da vidi ovo, možda @MetalHead
  14. Btw kako moderacija određuje kom banu će posvetiti čast udostojenja obrazloženja, kao što to ako sam dobro video uglavnom radi @fancy, zašto ovaj ban koji je objavio @A sad nema nikakvu informaciju pogotovo što je 30 dana? Posted January 23 @Dobar Los Milos 30 dana
  15. ako volite cheesecake gledajte kako znate i umete da ovladate nečim što se u ruskim objektima zove baskijski cheesecake, nešto najbolje u cijeli svijet
  16. kako sam osposobio novi streamer u kući - WiiM Mini - tako mi se otvorio čitav univerzum dobrih izvora dobrog zvuka i još boljeg sadržaja u potrazi za klasikom sam otišao na BBC Radio 3 ali mi je player ponudio BBC Radio 3 Unwind, za koji se ispostavilo da je apsolutno genijalan internet program, kvalitetan muzički izbor namenjen relaksaciji i unapređenju mentalnog zdravlja deluje pretenciozno ali standardno fenomenalno programiranje, dnevni program sa više klasike poznatih nota ali kako odmiče dan, tačnije noć čuje se više nove klasike kompozitora za koje još nismo čuli plus pomalo filmskih zvučnih pejzaža, ambijenta i slično. ne znam da li se BBC Radio 3 Unwind pristupa normalno sa svih izvora ali ako volite relaks klasiku, ovo je baš dobar kanal. moja žena koja je u hard core fazonu Wagner ili smrt se žalila da je malo schmoozy ali ne slušajte je
  17. vi što se žalite na našu sarmu, nadajte se dobrom bogu da se ne nađete u prilici da probate grčku sarmu - lahanodolmades, u prevodu sarme od kupusa za početak grci nemaju kiseli kupus, lahanoturši, nego blanširaju izdubljenu glavicu kupusa u slanoj vodi (sa sirćetom ili bez). onda dalje od listova prave sarmu slično nama ali bez zaprške i bez crvene tucane paprike a ni meso sa pirinčem im ne bude ništa za pisati kući. na kraju dodaju avgolemono, što je beli sos od jaja sa malo brašna i sa limunom. kad se predugo nađem van srbijice, pojedem, čak se pomalo i obradujem ali ni u jednom ludilu bi mi lahanosarmades bile prvi izbor. grci mnogo bolje prave gemistu, to je ono kad u pleh stave po par punjenih paprika, paradajza i ako se zalomi neka tikvica. tu izdominira jedna podvrsta grčke mente, diozmos koja se valjda na stranom jeziku zove spearmint i ona je malo nežnija od ove naše u jelima. kako god, uvek završim jedući gemistu, čak i pre mesa, zapravo ti levantski recepti kod grka su bolji bez mesa.
  18. to je opšte mesto svih ovdašnjih "građanističkih" foruma, sem burundija koji je dosledno levičarski, antinacionalistički, jugoslovenski i antinedamokosovski.
  19. kad sledeći put završiš diskusiju na temu drugih foruma, potrudi se da izneseš prethodno činjenice. "tamo" postoje moderatori koji su bez prekida to više od 20 godina ili koliko postoji forum, poimenice - Hamlet, aram, radiša itd itd praktično diktiraju i kontrolišu kurs. sklanjaju se (kao neki trenutno) samo kad im lično dopizdi i krene da im oduzima privatni život, pa se posle vrate. i vrlo je konzistentno usmerenje foruma, ova buranija koja radi prljave poslove nema nikakav značaj na to gde ide forum. što se tiče ovog foruma kao novajlija sa stažom od (nezasluženih) 30 dana banovine, mogu da kažem da vox ima izvanrednu sportsku moderaciju, ne znam da li je don duško sam u tome ili ima još zaslužnih ali bukvalno vazdušna banja u odnosu na druge. što se tiče ostatka foruma i pre svega društveno političke moderacije, teška priča koja se non stop ponavlja, evo sad imamo opravdavanje (barem ja nisam video reakciju) ubistava u mineapolosu. da budem iskren, OK mi je da nema reakcije jer bi se iskreno iznenadio da se u ovom slučaju reaguje drugačije od toga kako se tretirala gaza.
  20. Pitanje za upućene, da li postoji neki pravilnik vezan za broj wp u smislu toliko wp takva kazna takve sankcije ili je sve sasvim paušalno tipa 798wp piši kad odležiš nema problema. Hvala pozz
  21. i onda baciš pljeskavicu uštediš 100e za ozempic
  22. od priloga vegeta
  23. moramo da nastavimo tamo gde je @ironside stao koliko god da je to nemoguće, takvo pisanje i razumevanje za dobro pisanje o blagoutrobijama je danas zaista prava retkost. mene je ovde dovela pretraga sa rečima "veljko barbieri" jer igrom slučaja imam neke slobodne dane praznika i onda prebiram po temama koje me zanimaju a pomenuta tema gastronomije je na samom vrhu. zanimljivo je da mi je strogost u ukusu definisao upravo barbieri (zamalo da napišem junior premda ima 75 jer su mu otac i stric itekako znani) sa kojim delim duboko razočarenje kvalitetom aktuelnog pisanja o hrani - on u jugoslaviji i hrvatskoj a ja u srbiji danas, koju su pregazile horde neobrazovanih seljačina koje se izdaju za "influensere" iako su prosti reklameri koji rade za honorar, od paquita pa nadalje. kod barbierija mi je vremenom zasmetao njegov nacionalni naboj koji je procvetao nakon učešća u domovinskom ratu, nekako mi to ne ide sa tom širinom duha koja buja iz njegovih tekstova o hrani. no dobro, to smo shvatili i prihvatili pa ćemo se čitati i dalje. gledaću da nađem jedan njegov jako važan tekst o škarpini, ribi koja tek nedavno dobija odavno zaslužena priznanja a veljko je o njoj pisao kao mogućoj zameni za jastoga. to je po mnogo čemu preterivanje ali s obzirom na poetski duh, to preterivanje je više nego dobrodošlo.
  24. mislim da nije, švargla je najsličnija onome što nemci zovu presskopf koja pak dolazi u više regionalnih varijeteta, ima presskopf weiss, bela, ima presskopf rot crvena koja boju dobija u procesu proizvodnje koji sliči krvavici. sulze je baš kao pihtije 100% jedino što za razliku od naših pihtija u srbiji nemci dodaju kiseli krastavac, šargarepu i druge slične sastojke koji dodaju malo drugačijih ukusa, dok mi samo beli luk i tačka. zapravo taj kiseli krastavac baš legne kad naiđeš na njega. mada opet za mene nemački sulze imaju previše želatina, moguće je da dodaju i onaj iz kesice. lično iskustvo mi govori da su nemačke presskopf bolje od naše švargle dok je za pihtije obrnuto. ko voli a živi u severnom delu srbiji, provereno najbolje švargle prave slovaci u bačkom petrovcu i drugim selima gde su koncentrisani. oni zimi putuju po ovim festivalima kobasica, kulena itd pa ako dođete malo ranije uvek ćete ih naći. sa druge strane, mesara bata u beškoj radi po nemačkim receptima koje je (zajedno sa ženom nemicom) pokojni bata doneo iz arbajta pa tamo možete naći vrhunsku krakovsku kobasicu ali i presskopf i najbolju krvavicu na ovim prostorima, onu gde se pored smese koja se sprema od krvi nalaze i kockice svinjskog filea, to je baš opako dobro nego me mrzi da svako malo vozim tamo i nazad
  25. ja sam večeras uz vrhunski sirloin steak napravio jednu bizarnu bliskoistočnu salatu koja ide jako dobro sa mesom uzme se karfiol jedna polovina nasecka pa u rernu a druga polovina isto nasecka pa pomeša sa zelenom na froncle ovaj karfiol koji se peče sam začinio maslinovim uljem, morskom solju, garam masalom, sirćetom i ljutkastim sosom nepečen karfiol začinjen uljem od susama, sirupom od nara, soja sosom i ribljim sosom na kraju sve tri namirnice pomešane u velikoj posudi za salatu sa rare pečenim sirloin steakom na gvozdenom tiganju, beše to mišelin obrok
×
×
  • Create New...