Pošto je bio praznik i pošto zbog situacije u koju sam zapao imam višak vremena, odgledah za vikend nekolicinu filmova iz žanra biblijskog spektakla: "10 Božijih zapovesti", "Ben Hur" i "Stradanje Isusovo".
Ne bih o filmovima posebno, naročito ne detaljno..fascinirala me još jednom razlika između "10 Božijih zapovesti" i "Ben Hura" iako pripadaju istoj eri i deli ih samo tri godine razmaka..a deluje da je najmanje 13.godina..toliko "Ben Hur" deluje mlađe i svežije.
Ovaj prvi mi u svakom pogledu izgleda veoma zastarelo. Tačno se vidi da je masa scena snimana u studijima, setovi su skromni. Glumci počesto odaju utisak više pozorišnih nego filmskih..takvi su mi i dijalozi npr. Šminka, frizure..sve je to dosta iza "Ben Hura"..kažem - kao da ih deli najmanje jedna dekada. Naravno, religiozna tematika će uvek imati prođu, ali u svemu ostalom je film dosta loše ostario, po mom skromnom mišljenju.
O "Ben Huru" ne bih mnogo..jer kad bih krenuo sa hvalospevima ne znam gde bih se zaustavio. Film i sve u njemu je potpuno "filmsko"..samo ću jedan detalj da istaknem: ko god je doneo odluku da se film snimi u odnosu 2.76:1 treba da bude večno hvaljen. Kombinacija ovog formata, trake od 65mm i posebnog sočiva, rezultovala je veoma širokoj, panoramskoj slici koja je dizajnirana da se uklopi u ogromna biskopska platna tog vremena. No, svejedno, format je preživeo i dan-danas izgleda veoma moderno i pruža ugođaj potpunog spektakla.
Reako samn na drugom topiku nedavno - za mene je ovo najveći film u žanru istorijskog spektakla.
"Stradanje Isusovo" nikad nije bio moj favorit.
Mislim da je Gibson (koga je svojevremeno jedan moj drugar u Americi prozvao Patriot of the Christ ) preterao sa brutalnošću..posebno mi je brutalno šibanje Hrista onim metalnim bičem koji bukvalno otkida komade mesa..
Dopada mi se izbor glavnog glumca kao i korišćenje autantičnih jezika u filmu: aramejskog, hebrejskog i latinskog.