Jump to content

Holesterol - bauk ili žrtveno jagnje?


Tomiprunet

Recommended Posts

preporucuje ti dijetu a ne kaze ti da tvoja jetra moze da preradi holesterol ako dignes fizicku aktivnost i izazoves afterburn efekat. mozda i ne zna...

ukratko trci i trudi se da budes u submaksimalnoj HR zoni (80 ak %). za 2 do 3 meseca spustices holesterol i trigliceride u normalu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, HAMMER said:

preporucuje ti dijetu a ne kaze ti da tvoja jetra moze da preradi holesterol ako dignes fizicku aktivnost i izazoves afterburn efekat. mozda i ne zna...

ukratko trci i trudi se da budes u submaksimalnoj HR zoni (80 ak %). za 2 do 3 meseca spustices holesterol i trigliceride u normalu.

S9AxMDZ.jpg

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

@Klotzen

Prelistaj temu od početka nije prevelika , sedam starna.

 

Kada se radi standardni lipidni profil dobijene vrednosti za LDL, HDL, trigliceride su masene.

Znači ukupna masa lipoproteinskih struktura u krvnoj plazmi.

Šta ti ovi brojevi govore ? U suštini ne previše . Da bi imao kompletnu sliku mora da se zna i njihov broj .

Skoro svaka privatna laboratorija kod nas radi Apo-B. Ovaj lipoprotein govori o broju , jedna loptica LDL = jedan Apo-B.

Pa ako je vrednost Apo-B iznad referentne to znači da imaš više loptica LDL a to znači da su manjeg prečnika.Manji prečnik 

im omogućuje da produ kroz epitel krvnog suda i da dovedu do zapaljenja(artero skleroza).

Znači , ne masa nego broj.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Zar nije przeno na ulju cist holesterol ? To me jedino buni. Ovo ostalo mi je jasno ukljucujuci i jaja.

 

Imas na etiketi ulja da li ima holesterola ili ne. Inace neko ulje mora da se koristi prilikom pripreme hrane, mada ne vjerujem da ti je to od ulja, prije bih rekao od slanine, cevapa, pljeskavica, prasetine i svih drugih djakonija. :79:

Jednom mi je jedan doktor rekao da je potrebno najmanje 5-6 mjeseci da se vide rezultati promjene ishrane i zivotnog stila. Nije to lako, potrebna je ogromna discplina, tako da rijetko ko uspije da skine holesterol bez lijekova.

Najgora varijanta je odlazak kod nekih homeopata i dundjer strucnjaka, koji odmah kazu baci sve te lijekove.

Tako je i jedna moja prijateljica uradila, prestala da pije lijekove i uzela neke "prirodne" lijekove od nekog travara, pa joj holesterol skocio nenormalno, poslije lalgala doktorici da je otisla na odmor u Evropu, pa zaboravila lijekove :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Amigo said:

Jednom mi je jedan doktor rekao da je potrebno najmanje 5-6 mjeseci da se vide rezultati promjene ishrane i zivotnog stila

Netačno ,

Amigo prijatelju promene u lipidnom profilu mogu da se uoče posle tri do četiri dana.

Nisu potrebni meseci.

Holesterol iz hrane se vrlo slabo resorbuje.Najveći deo je nastao  sintezom u jetri i ostalim ćelijama.

To što se javlja višak triglicerida je zbog šećera a ne zbog masti u obroku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma jasno je meni i od čega ja to imam i šta treba da radim, ja sam školskih primer nezdravog života. Ajde da probam konkretno da pitam. Recimo ja volim ribu da jedem, ako je budem pržio na suncokretovom ulju da li će to da bude dobro ili loše po pre svega trigliceride a usput i holesterol. To me buni pošto od kad sam prvi put čitao bilo šta o ishrani uvek je bilo prženo na ulju je najgore. A sad ovaj spisak dobijem i ne mogu da se načudim.

 

Inače imam problema sa leđima pa sam krv vadio zbog toga tako da trčanje nije opcija bar u narednih mesec-dva dok ne snimim i vidim šta je sa leđima.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Klotzen said:

Ma jasno je meni i od čega ja to imam i šta treba da radim, ja sam školskih primer nezdravog života. Ajde da probam konkretno da pitam. Recimo ja volim ribu da jedem, ako je budem pržio na suncokretovom ulju da li će to da bude dobro ili loše po pre svega trigliceride a usput i holesterol. To me buni pošto od kad sam prvi put čitao bilo šta o ishrani uvek je bilo prženo na ulju je najgore. A sad ovaj spisak dobijem i ne mogu da se načudim.

 

Inače imam problema sa leđima pa sam krv vadio zbog toga tako da trčanje nije opcija bar u narednih mesec-dva dok ne snimim i vidim šta je sa leđima.

 

Ako neces da przis, moze da ribu umotas u staniol i peces u rerni 😉 

Ulje je problem u Meku i slicno, ako koriste isto ulje do iznemoglosti. Kolega ne brini ti mnogo o ulju, mislim da je to najmanje bitno sada.

 

@sasa965 to mi je rekao pravi doktor, a ne znam koje su tvoje kvalifikacije.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Amigo said:

 to mi je rekao pravi doktor

A jesi li siguran da zna o čemu priča?

To što ti iznosiš je bilo važeće za 1985 godinu.

Mnogo šta se promenilo od tog vremena , samo što se te promene uvode sporo.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Klotzen said:

Ma jasno je meni i od čega ja to imam i šta treba da radim, ja sam školskih primer nezdravog života. Ajde da probam konkretno da pitam. Recimo ja volim ribu da jedem, ako je budem pržio na suncokretovom ulju da li će to da bude dobro ili loše po pre svega trigliceride a usput i holesterol. To me buni pošto od kad sam prvi put čitao bilo šta o ishrani uvek je bilo prženo na ulju je najgore. A sad ovaj spisak dobijem i ne mogu da se načudim.

 

Inače imam problema sa leđima pa sam krv vadio zbog toga tako da trčanje nije opcija bar u narednih mesec-dva dok ne snimim i vidim šta je sa leđima.

Gde ces ribu u suncokretovo ulje?:krstipd4:

Mislim, moze i to da  se uradi ali, ako je vec przis uzmi maslinovo ulje -  mnogo je zdravije.

Link to comment
Share on other sites

Trigliceridi = šećeri iz hrane. Tačka.

 

Btw, i ja sam prošle nedelje radio analize, nakon 2,5 meseca keto dijete. U principu je sve manje više u normali, kad je lipidni profil u pitanju su ovo rezultati, jedino HDL je malo niži nego što treba:

Holesterol 186 mg/dl (normalno manje od 200)

Trigliceridi 125 mg/dl (ispod 150)

HDL 36 mg/dl (>45)

LDL 135 mg/dl (<160)

LDL/HDL Koeficijent 3,8 (<3)

Lipoprotein (a) 7,0 mg/dl (<29,9)

Glukoza 96 mg/dl (70-100)

HbA1c 4,9% (<6)

 

Nažalost ApoB je praktično nemoguće uraditi, nema.

 

Ono što me je začudilo je glukoza, na prazan želudac, bez UH 2,5 meseca, a na gornjoj granici, pretpostavljam da mi organizam sam pravi glukozu (glukoneogeneza) od proteina. 

 

Dakle, Amigo, kao što vidiš, 60% mojih unesenih hranljivih materija su masti, svakakve, pa su mi i LDL i trigliceridi normalni. Dakle, masti iz ishrane nisu suštinski značajne za njihov nivo u organizmu, već ugljeni hidrati. Btw, poslednje analize kojih se sećam su bile takve da mi je LDL bio iznad gornje granice, ali ne preterano povećan, trigliceridi takođe, a HDL kao i sad, HbA1c je bio nešto veći nego sad, ali normalan, dakle, sve u svemu, poboljšanje. 

 

@Kronostime Riba ide najbolje na gradele 😉

Edited by Eddard
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Kronostime said:

Gde ces ribu u suncokretovo ulje?:krstipd4:

Mislim, moze i to da  se uradi ali, ako je vec przis uzmi maslinovo ulje -  mnogo je zdravije.

 

Mislim da maslinovo ulje nije za przenje, jer gori, kod nas ovde je preporuka ulje od uljane repice, tzv kanola.

 

@Eddard njemacka disciplina daje rezultate :classic_biggrin: zezam se, ja sam u stanju da mijenjam ishranu sve dok se ne dodje do hljeba :classic_blush:

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Mislim da maslinovo ulje nije za przenje, jer gori, kod nas ovde je preporuka ulje od uljane repice, tzv kanola.

 

@Eddard njemacka disciplina daje rezultate :classic_biggrin: zezam se, ja sam u stanju da mijenjam ishranu sve dok se ne dodje do hljeba :classic_blush:

 

Ne przis nista sat vremena.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Ovo ja trosim za przene, kuhanje itd, a cisto maslinovo za salatu.

To je mjesavina uljane repice i maslinovog ulja.

 

00055823051104_a1c1.jpg

 

Nego od pomisli na ribe na gradelama, mi curi voda na usta :s_w:

 

541A8981-maja-danica-pecenic-1600x900.jp

Edited by Amigo
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ako pričamo o prženju maslinovo ulje je gora varijanta od suncokretovog. Ono već na 160 stepeni dobija štetna svojstva dok suncokretovo to dobija na 210 stepeni. Ako pričamo o sirovom tu suncokretovo ulje ne može ni da prismrdi maslinovom. Naravno ovo su podaci za najgora maslinova ulja. Devičanska imaju višu toleranciju na toplotu.

 

Što se tiče holesterola ne valja ni jedno ni drugo. Ono što sam našao da dosta ljudi hvali je zavijanje piletine ili ribe u foliju i pečenje u rerni. Na taj način ne bude suva kao kod pečenja bez ulja a izbegli ste korišćenje ulja. Druga varijanta su ove friteze što peku toplim vazduhom :

 

https://www.gigatron.rs/friteze/tristar_friteza_fr6989-250934?recommender_box_placement=mobilecategorypage_recommended&recommender_box=quarticon?recommender_box_placement=productpage_crossselling&recommender_box=quarticon?recommender_box_placement=categorypage_recommended&recommender_box=quarticon

 

Jel neko ima iskustva sa tim ?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Amigo said:

@Klotzen mislim da se i dalje previse opterecujes uljem. Malo ulja da ne zulja :classic_biggrin: ne moze se bez ulja.

 

Meni je glavni problem za promenu ishrane motivacija. Sad je imam zbog ovih loših rezultata i hoću to da iskoristim da probam da počnem da se hranim što zdravije. Hvala Saši na interesovanju ali nisam imao nameru da se lečim na forumu nego prosto mi trebaju informacije o ishrani kako bi stvari postavio na što bolji nivo. Naravno ne mislim da sad sve menjam što ne valja ali zašto ne izbaciti prženo na ulju ako ima dobih alternativa.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Hvala Saši na interesovanju ali nisam imao nameru da se lečim na forumu

Nema na čemu , pokušavam da svakom dam na uvid ono što znam i ono što su noviteti u oblastima koje pratim.

Ja nisam tvoj lekar niti to ikako želim.

2 hours ago, Klotzen said:

prosto mi trebaju informacije o ishrani kako bi stvari postavio na što bolji nivo. Naravno ne mislim da sad sve menjam što ne valja

Imaš mogućnost da pitaš Eddarda kako me je preskakao po pitanju metabolizma.:smiley2:

A imaš i njegova iskustva , pošto je sam rekao čime se bavi u životu , gde ćeš bolju informaciju  i profesionalni kredibilitet uz to.

Ruku na srce na ovom forumu možeš da dobiješ naj savremeniji pristup ishrani tu ti dobar stojim.

O stanju u zdravstvu i stepenu znanja kod većine lekara ipak ne bih, nije moje .

 

Edited by sasa965
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Za przenje biram ulje od semenki grozdja, navodno, ima najvisu tacku paljenja. 

Desava se da imam potrebu za masnocom, cak mi se prividjaju  i praseca rebarca, retko ali se desava. U takvom slucaju, povrce prelivam dekantovanim puterom. To je indijski GHI. Pravim ga sama od nesoljenog putera, ima ga u prodavnicama zdrave hrane ali je to skuplja varijanta. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 8 months later...

Koji parametar za procenu CVD je bolji?

 

November 13, 2021

Apolipoprotein B vs Low-Density Lipoprotein Cholesterol and Non–High-Density Lipoprotein Cholesterol as the Primary Measure of Apolipoprotein B Lipoprotein-Related RiskThe Debate Is Over

 

 

https://jamanetwork.com/journals/jamacardiology/fullarticle/2786334?utm_source=twitter&utm_campaign=content-shareicons&utm_content=article_engagement&utm_medium=social&utm_term=111321#.YZA6i7lY4ns.twitter

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...