Jump to content

Genetika i haplogrupe

Recommended Posts

2 hours ago, Kido from Junkovac said:

Uradio sam slican test na sajtu Ancestry, koji je malo drugaciji (Verovatno je me23 dobar ili bolji test, ali ima manju bazu podataka)

To sam uradio (pljunuo u epruvetu) po nalogu zene, koja je htela napismeno da sam mali ili malo veci Turcin. 

Ali avaj, ostala je u neznanju I neverici, jer je sve pusti Balkan. Grupe se razlicito kategorisu nego na me23, tako da imam posebno 'Greece and Balkans' kao grupu,

a posebno 'Eastern Europe' koji ukljucuje dosta Balkana. Otprilike 50:50. 

Izgleda kao direktna podela na linije oca I majke. Sa majcine strane bezanija u BG je nastupila iz Struge kod Ohrida, dok je oceva linija

regularan Balkanski  'Han Shoshon Dinarac' iz istocne Bosne.

+

Tesko ces prepoznati rodjake, ali mozes da analiziras podatke na vise nacina.

Na Ancestry, za svakog iz grupe potencijalnih rodjaka (npr 3-5 koleno, gde su vasi cukun preci bliski rodjaci) imas grube podatke o

njegovim grupama, a takodje I podatak da li je on u vezi sa nekim drugim ko je na tvojoj listi rodjaka. Data je tacna duzina preklapanje

u centimorganima, kao I broj sekvenci.

Samo mali primer. Ja npr na listi imam oko 35 'blizih' rodjaka, sa mnogobrojnim preklapanjima izmedju njih, mogu da kreiram neke vrste klastera.

Ali s obzirom na to da malo ko u Srbiji ima podatke o svih 8 pra predaka (kada neko ima okaceno drvo) tesko je doci do potrebnih preklapanja.

Kada bi uradila test za oca to bi svakako upotpunilo sliku, mogla bi mnogo jasnije da vidis koji deo tvojih rodjaka se preklapa sa njim, tj dolazi iz njegove linije.

Vie, bre, nasinci li ste?

Odakle iz Struge?

Jas sum Cheyen from Vevchani & I`m proud for it.

Edited by Kronostime
3 minutes ago, Kronostime said:

Vie, bre, nasinci li ste?

Odakle iz Struge?

Nemam pojma tacno, ali imam rodjake u Ohridu. 

Deda I baba su zapalili za BG 1928 otprilike,

u Makedoniji kolko ja ovlas znam se nije znalo ko pije ko placa.

Just now, Kido from Junkovac said:

Nemam pojma tacno, ali imam rodjake u Ohridu. 

Deda I baba su zapalili za BG 1928 otprilike,

u Makedoniji kolko ja ovlas znam se nije znalo ko pije ko placa.

Meni je jos askurdjel dosao u BG, ali su ostali vezani generacijama za zavicaj, tako da imam dole rodbine i za poklanjanje.