Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

 
Prevideo am ovaj upis, već sam u mom predhodnom postu napisao, od prve polovine sedamdesetih, pasoš u džep i putuj ago, često mi na granici nisu ni otvarali pasoš, samo pokažem iz ruke da ga imam, policajac mahne rukom, vozi dalje.
Osamdesetih ne znam da je iko, osim vojnih lica, morao da traži nekakve dozvole.
 
Jugoslovenski pasoš je bio vrlo poželjan tih godina jer osim za par država ni za gde nije bila potrebna viza. Sećamo se, za Grčku, je bila obavezna i čini mi se da je važila za tri turistička prelaza u odredjenom vremenskom periodu.

Postojala je i "profesionalna viza" koja je važila za neograničeni broj prelazaka, a valjda je firma morala da aplicira za svog zaposlenog...npr. za vozača kamiona, autobusa...

Dozvole za izlazak iz zemlje su bile potrebne, a to regulisano " unutrašnjim" pravilima, vojsci, policiji, raznim državnim ministarstvima i službama koja su, prema "nečijoj" proceni, raspolagale odredjenim poverljivim podacima...
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angelia said:

60tih je bilo kolko hoces. Jedan u familiji tako nije mogao da se vrati do '73-4 jer je otisao za "plavokosom", bio u vojnoj skoli, cirka 14 godina cekao na pomilovanje. Pa je to bilo "prebegao". Drugi zaglavio par dana u bajboku, uhvatili ga na granici.  

'87 se secam rodjaka koji je isao u Trst, tako da se promenilo.

 

Moje pitanje se vrlo jasno odnosilo na pomenuto traženje i dobijanje dozvole za putovanja van zemlje a ne na bežanje preko drzavne granice zbog izbegavanja vojne obaveze.

 

10 hours ago, zoran59 said:

Izgleda da je vas nekoliko zivelo u nekoj drugoj SFRJ, nikako u istoj u kojoj sam ja odrastao.

 

Ne guraj mi nogu u taj opanak. Ja sam odrasla u SFRJ gde se slobodno putovalo. Zato sam i pitala kada su bile te pomenute dozvole za putovanja.

 

6 hours ago, Constantin said:

Dozvole za izlazak iz zemlje su bile potrebne, a to regulisano " unutrašnjim" pravilima, vojsci, policiji, raznim državnim ministarstvima i službama koja su, prema "nečijoj" proceni, raspolagale odredjenim poverljivim podacima...

 

To objasnjava stvar. Hvala!

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

Nije bio nikakav problem da se izvadi pasos, osim mozda za neke posebne slucajeve, ali bilo je pitanje u formularu u koju zemlju putujes, kao da vadis pasos za jedno putovanje, to mi je bilo bas bez veze i onda kada sam vadio prvi kanadski pasos,ono isto pitanje :classic_laugh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cyber said:

 

Moje pitanje se vrlo jasno odnosilo na pomenuto traženje i dobijanje dozvole za putovanja van zemlje a ne na bežanje preko drzavne granice zbog izbegavanja vojne obaveze.

 

Ko je pricao o izbegavanju vojne obaveze?

Link to comment
Share on other sites

Pocetkom  osamdeserih  je na snazi bilo tupavo pravilo po kojem se muskarcima od 16-te ne dozvoljava vadjenje novog pasosa da ne bi izbjegli vojnu obavezu, ali onima koji su pasos izvadili sa 15 i koji im je vrijedio 5 godina niko nije branio da idu preko granice…  Zbog toga je mom drustvu propao odlazak na Queen u Becu 82.  Istekli pasosi I pomanjkanje razumijevanja u vojnom odsjeku….

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ters said:

Pocetkom  osamdeserih  je na snazi bilo tupavo pravilo po kojem se muskarcima od 16-te ne dozvoljava vadjenje novog pasosa da ne bi izbjegli vojnu obavezu, ali onima koji su pasos izvadili sa 15 i koji im je vrijedio 5 godina niko nije branio da idu preko granice…  Zbog toga je mom drustvu propao odlazak na Queen u Becu 82.  Istekli pasosi I pomanjkanje razumijevanja u vojnom odsjeku….

Nisam skontala sta je Cyber htela da kaze. Moji stricevi nisu probali da izbegnu  vojnu obavezu, prvi je bio u oficirskoj skoli, znaci odsluzio vojnu obavezu, zaljubio se u lokalnu devojku, ona htela da ide za Italiju, njemu nisu dozvolili. On pretrcao granicu za nju. Ostali su u braku preko 55+ godina, dok oboje nisu umrli, 4voro dece. 

 

Drugi stric je krenuo da trazi brata, bio je maloletan u to vreme, vojna obaveza nije ni bila na vidiku. Majka ga prijavila, da ne izgubi jos jedno dete. Zaustavili ga pre granice, stalno je drvio da ga baba nije prijavila...

 

Prvi se vratio kad su ga pomilovali.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Nisam skontala sta je Cyber htela da kaze. Moji stricevi nisu probali da izbegnu  vojnu obavezu, prvi je bio u oficirskoj skoli, znaci odsluzio vojnu obavezu, zaljubio se u lokalnu devojku, ona htela da ide za Italiju, njemu nisu dozvolili. On pretrcao granicu za nju. Ostali su u braku preko 55+ godina, dok oboje nisu umrli, 4voro dece. 

 

Drugi stric je krenuo da trazi brata, bio je maloletan u to vreme, vojna obaveza nije ni bila na vidiku. Majka ga prijavila, da ne izgubi jos jedno dete. Zaustavili ga pre granice, stalno je drvio da ga baba nije prijavila...

 

Prvi se vratio kad su ga pomilovali.

I posle kazu :Dosadno je na Kosmaju. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ters said:

Pocetkom  osamdeserih  je na snazi bilo tupavo pravilo po kojem se muskarcima od 16-te ne dozvoljava vadjenje novog pasosa da ne bi izbjegli vojnu obavezu, ali onima koji su pasos izvadili sa 15 i koji im je vrijedio 5 godina niko nije branio da idu preko granice…  Zbog toga je mom drustvu propao odlazak na Queen u Becu 82.  Istekli pasosi I pomanjkanje razumijevanja u vojnom odsjeku….

 

Nikad cuo za to. Pa kad se onda mogao izvaditi pasos, sa koliko godina?

Ja se sjecam da sam vadio maloljetan pasos, tamo kod Fis-a, 82-ge sam bio u JNA, tako da mi to nije poznato.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Amigo said:

Nije bio nikakav problem da se izvadi pasos, osim mozda za neke posebne slucajeve, ali bilo je pitanje u formularu u koju zemlju putujes, kao da vadis pasos za jedno putovanje, to mi je bilo bas bez veze i onda kada sam vadio prvi kanadski pasos,ono isto pitanje :classic_laugh:

 

Mislim da to pitanje i sada stoji u formularu. Bar je stajalo kad sam ja poslednji put vadila pasos, ima jedno 15tak godina. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Baby said:

 

Mislim da to pitanje i sada stoji u formularu. Bar je stajalo kad sam ja poslednji put vadila pasos, ima jedno 15tak godina. 

 

Ukinuli su to kod nas u medjuvremenu, a bilo je potrebno takodje da neko potvrdi da si to ti na slici i to je mogao da bude, doktor, apotekar, advokat, ucitelj, postar :classic_biggrin: valjda neki bio ostatak starih vremena kada su ti ljudi bili relevantni da nekoga prepoznaju.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Amigo said:

 

Nikad cuo za to. Pa kad se onda mogao izvaditi pasos, sa koliko godina?

Ja se sjecam da sam vadio maloljetan pasos, tamo kod Fis-a, 82-ge sam bio u JNA, tako da mi to nije poznato.

Mogao se izvaditi kada hoces, osim u posljednje dvije godine prije  vojske, ukoliko ne dobijes odobrenje od vojnog odsjeka - u ovom slucaju dvojica iz raje nisu mogli dobiti tu saglasnost od opstine Centar i opstine Novo Sarajevo... Ja izvadio pasos godinu dana ranije, i niko me ne bi zaustavio na granici.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Amigo said:

 

Ukinuli su to kod nas u medjuvremenu, a bilo je potrebno takodje da neko potvrdi da si to ti na slici i to je mogao da bude, doktor, apotekar, advokat, ucitelj, postar :classic_biggrin: valjda neki bio ostatak starih vremena kada su ti ljudi bili relevantni da nekoga prepoznaju.

 

Ne secam se toga, ali je potpuno bezvezno pravilo. Mslm, ako te ne prepoznaje onaj sto ti daje pasos na slici, nece ni granicar... svasta😄 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Baby said:

 

Ne secam se toga, ali je potpuno bezvezno pravilo. Mslm, ako te ne prepoznaje onaj sto ti daje pasos na slici, nece ni granicar... svasta😄 

Dijelom je stvar u tome sto ti niko ne daje pasos licno - sve posaljes postom, i pasos ti stigne postom, nema sluzbenika da ti izda pasos.... I dalje traze garanciju nekoga ko je drzavljanin Kanade i ko te poznaje nekoliko godina i povremeno to i provjeravaju. ali to vise ne mora biti ljekar, advokat, notar, bankar, broker ili neko drugi iz profesije koja ima eticki kod i neko tijelo slicno etickom sudu... Osim ako ti pasos ne istekne dok si van Kanade - onda opet moras zvati doktora da na slikama potpise da si to ti...

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, ters said:

Dijelom je stvar u tome sto ti niko ne daje pasos licno - sve posaljes postom, i pasos ti stigne postom, nema sluzbenika da ti izda pasos.... I dalje traze garanciju nekoga ko je drzavljanin Kanade i ko te poznaje nekoliko godina i povremeno to i provjeravaju. ali to vise ne mora biti ljekar, advokat, notar, bankar, broker ili neko drugi iz profesije koja ima eticki kod i neko tijelo slicno etickom sudu... Osim ako ti pasos ne istekne dok si van Kanade - onda opet moras zvati doktora da na slikama potpise da si to ti...

 

Ja sam mislila da se ovde radi o Jugi, pa mi nije logicno da odneses fotografije na produzenje (koliko znam nikada nije moglo postom da se obnovi pasos, a trazili su nekada da doneses dve fotografije, sada slikaju na licu mesta) i da traze neko trece lice da potvrdi identitet na fotografiji. 

Za Kanadu ne znam. Za US mora da se ide u ambasadu ako si negde van drzave, jedino valjda ako si u Kanadi moze postom, ali onda prilozis jos neki dokument sa slikom kao potvrdu identiteta. 

Link to comment
Share on other sites

Da li ste imali "dvojnika" na fiksnom telefonu ? Da, mobilni još nisu bili ni u najavi.

Elem...po Marfijevom zakonu, kad god ste trebali nešto važno da obavite, telefonom, suočavali ste se sa besomučno dugim zauzećem linije od strane vašeg dvojnika. Pravi problem je bio kad je vaš dvojnik na liniji bio u nekoj drugoj zgradi, kući, pa niste mogli ni da zamolite istog da malo "skrati priču"...

Ja sam imao tu sreću da mi je dvojnik bio u zgradi, ali nesreću da je to bila devojka, godinu dana mlada od mene, a poprilično pričljiva...ipak, nabavio sam ključ od sandučeta gde su prikačene linije, pa sam, kad mi je bilo potrebno, vrlo lako diskonektovao istu...podlo, ali korisno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...