Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Sa mnom nemoj te sexističke fore žena sedi kući i kuva ručak, ok! 
Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 
 
 
Naravno da ne. Ali tako je bilo onda, pogotovo na selu, nije se ni znalo drugacije. Pitaju u skoli sta su ti roditelji po zanimanju? Tata elektricar a mama domacica. Tako je bilo onda.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Naravno da ne. Ali tako je bilo onda, pogotovo na selu, nije se ni znalo drugacije. Pitaju u skoli sta su ti roditelji po zanimanju? Tata elektricar a mama domacica. Tako je bilo onda.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

I to je po tebi bilo dobro? Daj se dogovori, pa nastavi, ali pažljivo sa tim forama ja tarzan ona džejn!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mrd said:

I to je po tebi bilo dobro? Daj se dogovori, pa nastavi, ali pažljivo sa tim forama ja tarzan ona džejn!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Nemoj da mi podmeces. 

 

Nemam pojma ko je Tarzan a ko Dzejn.

 

Edited by I, Ja Sam Laki
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Ja mislim da nije cak ni to u pitanju ... vec imamo klasican primer jednog dogmatskog nacina misljenja! 

Npr mozemo mi ovde napisati "Enciklopediju Britaniku" - dokazujuci zasto je SFRJ - a i sve Jugoslavije pre i nakon toga - bila neuspesna zemlja. Po mnogim kriterijumima: politickim, drustvenim, ekonomskim, drzavnim ... ali- jok! sve je to badava jer je neko uvrteo sebi u glavu nesto! To je ta dogma - kojoj cinjenice nista ne znace - i onda suocen sa cinjenicama - on trazi samo one detalje koji ce ici u korist potvrdjivanja njegove dogme. A ako i to ne upali - krenuce sa argumentima ad hominem! 

Apropo bivse SFRJ ... prosto je zapanjujuce koliko je novca tu bilo protraceno! Krediti, pa ratne reparacije, pa americka bespovratna pomoc (Truman) , pa otpisivanje kredita, pa ponovno zaduzivanje, pa ponovo americka pomoc ( vreme Ante Markovica) ... i nista! Jedno veliko - Puf!!! I na kraju - krvavi raspad i jedna velika klanica! I sada drobiti kako je nekoc zivot bio lep???

To je kao imati rodjaka, pijanicu i propalicu, kojemu iz sazaljenja date nesto para, da i on, siromasak, ima za "leba i s leba" ... a on otrci u kafanu i te pare s oprostenjem  spicka sa drustvom u kafani, vec iste veceri. I onda prica kako mu je bilo lepo!  E, takva je bila bivsa SFRJ- ot! 

Bane sine !!! Da je Jugoslavija bankrotirala konstatovali smo na početku ove priče. U želji da se dopadneš nekom, ili samom sebi, ubijaš se da dokažeš šta ... ? Jugoslavija je pluskvamperfekat. Možda možemo da diskutujemo da li je trebalo i kako spašavati ili je bilo dobro što se svako ogradio svoj brlog, ali činjenica da smo živeli kako smo živeli, i svako ima različitu percepciju. Meni je bilo OK, kao i mnogima ovde, a da li je raspad posledica tog našeg dobrog života, polemično je. Otprilke, ovog tvog navedenog rođaka-pijanicu, a razlikujemo se po tome, nekolicina misli da je trebalo lečiti, a nekolicina vas da ga je u startu trebalo streljati. Uštedeli bi 130 € jel ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bane verovatno ne zna, implementacija Zakona o udruženom radu (1976) je koštala kao da je izgrađen autoput Jesenice - Đevđelija. Skoro 1,000km, a 1km autoputa je u proseku 3 miliona dolara.

Tu su, u samoupravnu socijalističku ideologiju pare bacane kao u crnu rupu.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Angelia said:

Stalno podmeces, ja sam ti lepo rekla da ti nisi prosek, nisam sebe klasifikovala kao prosek, nego sam ti samo ukazala na cinjenicu da si ti bio pripadnik 11% populacije u velikim gradovima.

 

Prvo tih 11% uopste nije tacno, cak nije ni blizu. Po poslednjem popisu odrzanom u SFRJ samo u 8 glavnih gradova je zivjelo oko 20% stanovnistva. Ti uzimas podatke od 1971. Trend doseljavanja u gradove nije izmisljen u SFRJ, nego je takav u cijelom svijetu.

Osim toga nisu samo glavni gradovi veliki gradovi, da ne nabrajamo sad, valjda znamo toliko geografije, 

 

Quote

I uopste ne diskvalifikujem tvoj osecaj da nisi bio nesto posebno imucan, ali si ipak bio privilegovan.

 

Ja sam bio daleko od imucnog, mnoge stvari nisam mogao da priustim, npr neki dobar hi-fi sistem sve do 1991, kada sam to i kupio, ali se nisam bas naslusao, tako mi grah pao.

 

Quote

Postoje objektivna merila dobrog standarda i lepog zivota, I to je ono sto sam rekla Sunshine State - da to sto se ona seca sa nostalgijom i zadovoljnog zivota - ne cini standard.

 

Kolegica je jasno rekla da je imala sve sto joj je trebalo. 

 

Quote

Edit: PS - slazes se samnom da se SFRJ raspala krvavo? Jel to zato sto je zivot u istoj bio fenomenalan ili ipak nesto nije funkcionisalo?

 

Ja ne mislim ni da se SFRJ raspalo zato sto si ti bila siromasna, niti sto sam ja bio prosjek svoje okoline. Standard apsolutno nema nikakve veze sa raspadom, Sad je jos gori i iseljavanje je mnogo vece, tako da je to najobicnije spinovanje tematike.

11 hours ago, Angelia said:

Kontam ja njega, on je ziveo u ogranicenom, veoma srecnom svetu, ignorancije. Ne seca se restrikcija, nema pojma da su u selima ziveli tesko, on se zezao, pio pivo i isao na more.

I jednog dana sve se to raspalo. Kako i zasto, jos uvek pokusava da skonta, najlakse je optuziti neke tamo, neku trecu stranu, ili nacionaliste. Ako moze jos uvek bi probao da vrati tu SFRJ, a da ne konta povezanost izmedju uzroka i posledice.

 

Razumem ga ja, kao sto rekoh imam oca sa istim stavovima.

 

Ovo sa tvojim ocem malo odstupa od tvoje price, tesko djetinjstvo i siromastvo, a tvoj otac ima iste stavove kao ja. Nema bas nikakve logike, zar ne?

Hajd da vidim sta ces sada smisliti :lol_2:

 

78832060_2553493901405096_70294343575886

Edited by Amigo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Amigo said:

 

Prvo tih 11% uopste nije tacno, cak nije ni blizu. Po poslednjem popisu odrzanom u SFRJ samo u 8 glavnih gradova je zivjelo oko 20% stanovnistva. Ti uzimas podatke od 1971. Trend doseljavanja u gradove nije izmisljen u SFRJ, nego je takav u cijelom svijetu.

Osim toga nisu samo glavni gradovi veliki gradovi, da ne nabrajamo sad, valjda znamo toliko geografije, 

 

 

Uzimam podatke iz '71 jer pricamo o 70tim i 80tim. A ne o 90tim, kad je vec pocela masovna migracija.

 

32 minutes ago, Amigo said:

 

Ja ne mislim ni da se SFRJ raspalo zato sto si ti bila siromasna, niti sto sam ja bio prosjek svoje okoline. Standard apsolutno nema nikakve veze sa raspadom, Sad je jos gori i iseljavanje je mnogo vece, tako da je to najobicnije spinovanje tematike.

 

Ma ok, misli ti sta god hoces, cinjenica je da gradjanski ratovi ne pocinju tamo gde je stanovnistvo zadovoljno ekonomskom situacijom, jer sto bi im to trebalo.

 

33 minutes ago, Amigo said:

 

Ovo sa tvojim ocem malo odstupa od tvoje price, tesko djetinjstvo i siromastvo, a tvoj otac ima iste stavove kao ja. Nema bas nikakve logike, zar ne?

Hajd da vidim sta ces sada smisliti :lol_2:

 

 

:lol_2: Ja sam lepo rekla gde vam se stavovi poklapaju. Moj otac uopste nema sumnje da smo bili siromasni i da nam je standard bio los, ali eto on se nadao da ce SFRJ postati ekonomski gigant, samo da se nije raspala, sve bi bilo super.... Isto kao ti, pa kao bio je mir barem, jeste, bio je mir, pa onda vise nije.

I njemu je neko kriv sto se raspala yuga - on samo za to krivi Ameriku i Rusiju, i verovatno Vatikan....nemam pojma koga ti krivis.

Svaki put kad ga pitam zasto smatra da bi mi bili zadovoljni zivotom kojim ni on nije bio zadovoljan - on se naljuti.

Zato sto kod ljudi koji se tako utripuju - logika ne funkcionise. ustvari logika uglavnom izaziva potpuno iracionalnu reakciju

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Uzimam podatke iz '71 jer pricamo o 70tim i 80tim. A ne o 90tim, kad je vec pocela masovna migracija.

 

Masovna migracija nije pocela kada je bio poslednji popis u SFRJ, nego poslije raspada SFRJ, a to nije tema.

 

8 minutes ago, Angelia said:

Ma ok, misli ti sta god hoces, cinjenica je da gradjanski ratovi ne pocinju tamo gde je stanovnistvo zadovoljno ekonomskom situacijom, jer sto bi im to trebalo.

 

:lol_2: Ja sam lepo rekla gde vam se stavovi poklapaju. Moj otac uopste nema sumnje da smo bili siromasni i da nam je standard bio los, ali eto on se nadao da ce SFRJ postati ekonomski gigant, samo da se nije raspala, sve bi bilo super.... Isto kao ti, pa kao bio je mir barem, jeste, bio je mir, pa onda vise nije.

I njemu je neko kriv sto se raspala yuga - on samo za to krivi Ameriku i Rusiju, i verovatno Vatikan....nemam pojma koga ti krivis.

Svaki put kad ga pitam zasto smatra da bi mi bili zadovoljni zivotom kojim ni on nije bio zadovoljan - on se naljuti.

Zato sto kod ljudi koji se tako utripuju - logika ne funkcionise. ustvari logika uglavnom izaziva potpuno iracionalnu reakciju

 

Tvoja logika je jasna, ja sam bila siromasna i onda mora da ne valja drzava. Siromasnih ima u svakoj drzavi na svetu, a u tvojo AmeriKi koliko hoces, ukljucujuci milione beskucnika, ljude koje spavaju na ulici.

Sad ces ti reci, izbor jeli tako :classic_biggrin:

 

Raspad Jugoslavije je posebna tematika i ne bih o tome ovde, otvori posebnu temu, ako to zelis.

Link to comment
Share on other sites

[emoji38]_2: Ja sam lepo rekla gde vam se stavovi poklapaju. Moj otac uopste nema sumnje da smo bili siromasni i da nam je standard bio los, ali eto on se nadao da ce SFRJ postati ekonomski gigant, samo da se nije raspala, sve bi bilo super.... Isto kao ti, pa kao bio je mir barem, jeste, bio je mir, pa onda vise nije.
I njemu je neko kriv sto se raspala yuga - on samo za to krivi Ameriku i Rusiju, i verovatno Vatikan....nemam pojma koga ti krivis.
Svaki put kad ga pitam zasto smatra da bi mi bili zadovoljni zivotom kojim ni on nije bio zadovoljan - on se naljuti.
Zato sto kod ljudi koji se tako utripuju - logika ne funkcionise. ustvari logika uglavnom izaziva potpuno iracionalnu reakciju
Ne može se pisati sa nekim ko neće da shvati ono sto mu se ne uklapa u filozofiju. Sad će da povlači tvog oca kao primer čoveka koji je živeo u to vreme i smatra da je bilo idealno.
Pazi napšeš mu tonu činjenica, a on opet digne 2 prsta i kaže da ništa ne razume. Pitaš ga šta dušo ne razumeš, a on će ništa nisi napisao, ništa mi nije jasno.
I onda opet u krug!
Nije u SA bilo tako! Naravno da nije bilo SA je malo sve ukupno možda 5-10km u krug. :)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mrd said:

Ne može se pisati sa nekim ko neće da shvati ono sto mu se ne uklapa u filozofiju. Sad će da povlači tvog oca kao primer čoveka koji je živeo u to vreme i smatra da je bilo idealno.
Pazi napšeš mu tonu činjenica, a on opet digne 2 prsta i kaže da ništa ne razume. Pitaš ga šta dušo ne razumeš, a on će ništa nisi napisao, ništa mi nije jasno.
I onda opet u krug!
Nije u SA bilo tako! Naravno da nije bilo SA je malo sve ukupno možda 5-10km u krug. 🙂

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Neću onda ni ja da polemišem s tobom više...postaviš mi pitanje, ja ti odgovorim, a ti nećeš ni lajk da mi daš za trud...:lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Angelia said:

Stalno podmeces, ja sam ti lepo rekla da ti nisi prosek, nisam sebe klasifikovala kao prosek, nego sam ti samo ukazala na cinjenicu da si ti bio pripadnik 11% populacije u velikim gradovima. I uopste ne diskvalifikujem tvoj osecaj da nisi bio nesto posebno imucan, ali si ipak bio privilegovan.

 

Postoje objektivna merila dobrog standarda i lepog zivota, I to je ono sto sam rekla Sunshine State - da to sto se ona seca sa nostalgijom i zadovoljnog zivota - ne cini standard. To sto smo bili deca i nismo imali brige - ne znaci da nashi roditelji nisu.

 

Nemoj mi samo lupetati floskule tipa "zivot je lep onoliko koliko to zelimo", to je kompletna glupost. Kad si gladan - djon od cipele ti je fenomenalan obrok.

 

Edit: PS - slazes se samnom da se SFRJ raspala krvavo? Jel to zato sto je zivot u istoj bio fenomenalan ili ipak nesto nije funkcionisalo?

 

Cekaj @Angelia - pa ja na 25.strani napisala:"Postoje kriterijumi kojima se odredjuje uredjenost i "normalnost" jednog drustva, tako da nasa licna iskustva (bilo dobra ili losa) ne predstavljaju nikakve nepobitne cinjenice i istine, vec su prosto to - nasa licna iskustva" - i sad ispada da ja moje licno iskustvo uzimam kao merilo dobrog zivota u nekom drustvu?

 

 Molim jos jednom - moja prica je iskljucivo moj subjektivni dozivljaj zivota negde (bilo to u SFRJ, bilo u Nemackoj, etc...) i nema nikakve veze sa objektivnim standardima i kriterijumima kojima se (pro)cenjuje kvalitet zivota u jednom drustvu.

Hvala, od mene toliko!

 

 

Edited by Sunshine State
Typo
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Neću onda ni ja da polemišem s tobom više...postaviš mi pitanje, ja ti odgovorim, a ti nećeš ni lajk da mi daš za trud...[emoji38]_2:
Ja sa izvnjavam, eto daću ti like čim završim ovaj post.
Površina:
Sarajeva 54.63kv milje
Nis 230 kv milje
Beograd 139 kv milje
Samo iz površine gradova se da zaključiti da uzorak iz SA ima manju statističku težinu od uzoraka iz ostala 2 grada.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Ja sa izvnjavam, eto daću ti like čim završim ovaj post.
Površina:
Sarajeva 54.63kv milje
Nis 230 kv milje
Beograd 139 kv milje
Samo iz površine gradova se da zaključiti da uzorak iz SA ima manju statističku težinu od uzoraka iz ostala 2 grada.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

:smiley33::s_d:

Link to comment
Share on other sites

Da preskocimo ovo natezanje u miljama, samo bih rekao da je najbolji standard upravo bio pred raspad 1990 godine.

Najvece plate, svega u prodavnicama, secera i kafe koliko hoces :lol_2: deterdzenta, ulja, devize se kupovale u banci za dinare, itd itd.

Nije bilo nikakvog posebnog iseljavanja, osim Zorana i Yoyogija koji su otisli u vreme SFRJ i mozda Belgijanca Ironside koji nas je zaboravio, svi ostali forumasi ukljucujuci i mene su emigrirali u post-SFRJ vreme. 

Samo zelim da kazem da raspad nije bio nikakva posljedica loseg zivota i standarda stanovnistva nego nekih drugih stvari.

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da preskocimo ovo natezanje u miljama, samo bih rekao da je najbolji standard upravo bio pred raspad 1990 godine.
Najvece plate, svega u prodavnicama, secera i kafe koliko hoces [emoji38]_2: deterdzenta, ulja, devize se kupovale u banci za dinare, itd itd.
Nije bilo nikakvog posebnog iseljavanja, osim Zorana i Yoyogija koji su otisli u vreme SFRJ i mozda Belgijanca Ironside koji nas je zaboravio, svi ostali forumasi ukljucujuci i mene su emigrirali u post-SFRJ vreme. 
Samo zelim da kazem da raspad nije bio nikakva posljedica loseg zivota i standarda stanovnistva nego nekih drugih stvari.
 
Šta sad? Shvatio si da nisi prosek. Ja ti naveliko i na široko pisao da je jedini period koji je bio pristojan za život bio period AM, koji je bio izdajica svih!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mrd said:

Ne može se pisati sa nekim ko neće da shvati ono sto mu se ne uklapa u filozofiju. Sad će da povlači tvog oca kao primer čoveka koji je živeo u to vreme i smatra da je bilo idealno.

 

Nema potrebe, vec smo se vrteli u krug

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Cekaj @Angelia - pa ja na 25.strani napisala:"Postoje kriterijumi kojima se odredjuje uredjenost i "normalnost" jednog drustva, tako da nasa licna iskustva (bilo dobra ili losa) ne predstavljaju nikakve nepobitne cinjenice i istine, vec su prosto to - nasa licna iskustva" - i sad ispada da ja moje licno iskustvo uzimam kao merilo dobrog zivota u nekom drustvu?

 

 Molim jos jednom - moja prica je iskljucivo moj subjektivni dozivljaj zivota negde (bilo to u SFRJ, bilo u Nemackoj, etc...) i nema nikakve veze sa objektivnim standardima i kriterijumima kojima se (pro)cenjuje kvalitet zivota u jednom drustvu.

Hvala, od mene toliko!

 

 

Ama, razumela sam te i slazem se, pusti Amiga sto razvlaci pricu kako ja tebe ubedjujem u nesto.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Meni se sve gadilo, nezdrava atmosfera, dziberluk, inace standard i zivot su bili onako ....... srednje zalosni, nije bilo tako lose.

 

Standard je dostigao neki vrhunac 1990, vec 1991 je poceo lagani pad, upravo sa tim sto kazes, nezdrava atmosfera, sjecam se vracamo se tako sa posla u autobusu firme :classic_cool: negdje krajem 1991, prolazimo pored nekog buvljaka na Stupu i on kaze, sve mi izgleda kao ruzan san. Tu recenicu sam dobro zapamtio.

 

31 minutes ago, mrd said:

Šta sad? Shvatio si da nisi prosek. Ja ti naveliko i na široko pisao 

 

Ti me podsecas na jednu komsinicu koja je volela mnogo da prica, a nista da ne kaze :lol_2: do sada nisi nista napisao, osim da nije bilo kafe i secera :cigar:

 

8 minutes ago, Angelia said:

Ama, razumela sam te i slazem se, pusti Amiga sto razvlaci pricu kako ja tebe ubedjujem u nesto.

 

Ne ubedjujes ti mene, nego sve redom :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Kronostime said:

Drugim recima: Otisao si kad su ti se postavke okoline promenile?

Pre toga?:default_coffee:

 

O yebote, pa koliko puta treba da ponovim.da sam bio apsolvent kad je rat vec poceo. Otisao sam kad sam mogao. Da sam mogao ranije ne bi sigurno proveo skoro cele devedesete u raspaloj Srbiji. Ne znam sta je tu nejasno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Cekaj @Angelia - pa ja na 25.strani napisala:"Postoje kriterijumi kojima se odredjuje uredjenost i "normalnost" jednog drustva, tako da nasa licna iskustva (bilo dobra ili losa) ne predstavljaju nikakve nepobitne cinjenice i istine, vec su prosto to - nasa licna iskustva" - i sad ispada da ja moje licno iskustvo uzimam kao merilo dobrog zivota u nekom drustvu?

 

 Molim jos jednom - moja prica je iskljucivo moj subjektivni dozivljaj zivota negde (bilo to u SFRJ, bilo u Nemackoj, etc...) i nema nikakve veze sa objektivnim standardima i kriterijumima kojima se (pro)cenjuje kvalitet zivota u jednom drustvu.

Hvala, od mene toliko!

 

 

Kvalitet zivota u nekom drustvu/standard, kao sto rekosmo nikad nije merilo "normalnosti", kao sto je i "ne"zadovoljstvo njime stvar potpuno lične perspektive.

Srpsko kao i jugoslovensko u najvećoj meri predstavlja odstupanje od "normalnog" standarda, za to nisu potrebne ozbiljne analize o osiromašenju.

 

Licno nikad nisam sanjao o "udobnom" bogatom životu negde u Americi ili Nemackoj. Tek, 18/19. sam proveo u Sloveniji, ostalo je made in Yu/SRB.

 

 

 

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...