Jump to content

Muzičarsko Ćoše


bljax

Recommended Posts

@e4_guy...namjera mi je bila da objasnim moj relativno rigidan stav (izrecen u prethodnim post-ovima) kad je u pitanju balkanski folk, a ne da bilo koga ucim sta balkanski folk jeste a sta nije...to sam i napisao na pocetku zadnjeg posta...

Link to comment
Share on other sites

Hm, nabacao si nespretno u jedan post sve sto mislis o balkanskoj narodnoj muzici, a postoje velike razlike od regije do regije.

Nit` je Bosna samo sevdah, a nije ni Srbija "prosta dvojcica"  - ima tu i suvise finesa koje zavise od kraja do kraja rahmetli nam SFRJ.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kronostime said:

Hm, nabacao si nespretno u jedan post sve sto mislis o balkanskoj narodnoj muzici, a postoje velike razlike od regije do regije.

Nit` je Bosna samo sevdah, a nije ni Srbija "prosta dvojcica"  - ima tu i suvise finesa koje zavise od kraja do kraja rahmetli nam SFRJ.

...ma u pravu si, bez veze sam se rasplinuo pokusavajuci da objasnim svoj rigidan stav...nije karala majka muju sto se kocko' neg' sto se vadio...ovih dana sam bolestan pa je to vjerovatno uticalo...ja sam otvorio ovaj topic da o muzici & muzicarima pisem drugacije od onog "sta se vama svidja, sta slusate" i slicno, za to postoje drugi topici...vraticu ovo u normalu kad dodjem sebi...jos sam rovit...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, bljax said:

...ma u pravu si, bez veze sam se rasplinuo pokusavajuci da objasnim svoj rigidan stav...nije karala majka muju sto se kocko' neg' sto se vadio...ovih dana sam bolestan pa je to vjerovatno uticalo...ja sam otvorio ovaj topic da o muzici & muzicarima pisem drugacije od onog "sta se vama svidja, sta slusate" i slicno, za to postoje drugi topici...vraticu ovo u normalu kad dodjem sebi...jos sam rovit...

Ozdravi ti nama, pa da caskamo o sevdahu i dertu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sve ok, nasa, domaca, folk muzika zna biti iritantna, ali sam se ko zna koliko puta uhvatio da slusam romanijske ojkace, pa se zapitam kako sam uopste stigao do toga:)

Gusle sve manje sviram zbog artritisa, pa se u trenucima ocaja prepustam jubito bespucima.

tolikontoga ima sto nisam cuo, a vrijedi cuti:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Evo neko moje vidjenje kako je Sarajevo propustilo punk i novi talas :smiley33:

Dakle da se vratimo negde pred kraj sedamdesetih, :writing:kada se vec u Engleskoj raspao Sex Pistol, a mi smo o panku znali ono sto se moglo procitati u novinama, pre svega DZUBOKS, muzicka strana Politikinog Zabavnika, list Zdravo ili gledati slike u nemackom Bravo, koji se mogao tada kupiti i na nasim trafikama.

Tada je u Sarajevu bila jaka hipi scena, u narodu popularno nazvani hashishari :classic_biggrin: :cigar:sa nekoliko kultnih mesta okupljanja. Pre svega disko Kaktus u centru Skenderija, pod okriljem Doma Mladih gde je na spratu bila, a i sada je, okrugla koncertna sala za oko 3000 ljudi, gde sam prisustvovao svom prvom koncertu grupe Smak. Kada si osmi razred osnovne skole i izadje Tocak u sesiru i svira gitaru jednom rukom, to je za mene bilo kao da vidim licno Boga, dok vibracije basa i bubnjeva prolaze direktno kroz telo. Na prizemlju je bila doticna diskoteka, jedna dugacka prostorija sa fluorocentnim svetlima, pa su zubi blestali u mraku :classic_biggrin:

GAVSJYA.jpg

 

dommladih01.jpg

 

Dakle disko je bio krajnje desno. Drugo mesto okupljanja je bila Sloga koja je radila samo vikendom, tu je muziku pustao legenda DJ Zelimir Altarac Cicak i za karte je bila strahovita guzva da se kupi, gde je pomalo saradjivao lokalni jalijas Shaban koji bi uzimao pare unapred, uz profit naravno, i i uza zid bi se progurao i kupio 10-15 karata i tako nekoliko puta za vece.

Medju tom rajom pored klasicnih rok klasika i progresive, bila je jako popularna nemacka Kraut muzika, poput Can Mother Sky, Birth Control - Gamma Ray itd.

Trece kult mesto je bio kafic Rok, na carsiji, odmah iza cuvene vecnice, poznatiji kao Kod Muniba, gde je muziku pustao Dragan Roker, vec tada mnogo stariji od nas.

Zatim jos jedan kafic Djerdan, te nekoliko pokusaja da se osvoji to trziste, kao kafic Morison, gde se jednom ubih sa vlahovom :smiley5:ali ubrzo po otvaranju se tu desilo neko ubistvo i to mesto se zatvorilo.

Muzika je svugde bila ista, rok i samo rok.

Druga grupa raje su bili tzv jalijasi :capone: :77: koji su takodje dolazili na ta mesta sa ciljem da zakuvavaju, ali je taj pokret bio tako jak, da je bilo sve vise momaka sa dugim kosama i cura u dzinsu, da mu ni jalijasi nisu nista mogli, jer kada imas ideju, onda ti niko nista ne moze. Bio je to jedan rat rovovskog tipa.

Treca grupa su bili sminkeri, disko muzika, garderoba, Travolta frizure i oni su isli pored vec tada brojnih kafica u njihov disko Dancing 77. Tu je vikendom isto bila ludnica.

Sminkeri i hashishari se nisu sukobljavali, ali su prezirali jedni druge i gledali se onako ispod oka. Posto sam pripadao prvoj grupi, film Groznica subotom uvece sam tek gledao poslije 20 i kusur godina.

Cetvrta grupa su bili neutralni i peta grupa papci koji su slusali narodnu muziku i pili po kafanama.:100:

 

Pankera nije bilo, jer nije bilo mesta za njih. Pank je inace kasnio, a dobro se secam jednog komentara u novinama ili tako nesto, da je pank reakcija na politicku situaciju u Engleskoj gde je tada Tacerka lomila rudare, a da kod nas u socijalizmu jednostavno nema nista protiv cega bi se bunili pankeri.

Koga mogu da se setim od pankera, Pankrti, medjutim daleko je to bilo od nas i nismo nista razumeli sta su pevali. Pekinska patka, vise kao modni trend, kao i pokusaj Prljavog kazalista.

Na moru sam upoznao neke momke iz Beograda, bend Pasta za ZZ, tako nesto. Posto panka skoro da i nije bilo u Jugoslaviji, u Sarajevu ga je bilo jos manje, tj nikako, cak ni kao modni trend.

Dosla je i 1980 i tu negde pocinje legendarni novi talas, hipici pocinju da se polako sisaju i taj proces ce trajati nekoliko godina. Ubrzace ga malo i novi zakon o odbrani gde srednjoskolci moraju da idu u vojsku odmah po zavrsetku srednje skole. Islo se na jesen pocetkom oktobra, dolazilo je masovno sisanje cupavih glava.

O vojsci vec pocinju da se pisu pesme, cini mi se prvi Bora Djordjevic, sa vise pesama, Dzoni, kada spavam zaklanjam lice, Brega Grad Nish itd.

 

Nastavak sledece nedelje...

 

Ako je neko zainteresovan da opise to vreme ili kasnije, iz svoje perspektive :writing:

Link to comment
Share on other sites

On 5/19/2019 at 1:09 PM, Kronostime said:

Ozdravi ti nama, pa da caskamo o sevdahu i dertu.

 

 

 

@Kronostime...zakasnio sam jer sam ovaj replay kao i nastavak “coseta” stavio malo nastranu da odradim ono sto me trenutno pritiska pa evo da se oduzim sad za ovaj super klip...dobar pravo i ide u moju arhivu svakako...marinko rokvic je ne samo umjetnik nego i gospodin...mozda cak i naprije gospodin...sto bas nije uobicajeno u polusvjetu koji se odaziva na ime “estrada”...al‘ imam i primjedbi...onaj sin (onaj visoki u sredini, sa bradom) je pravi nasljednik svoga oca...prijatan bariton, pjeva bosansku sevdalinku tacno onako kako je i treba pjevat (ko‘ i otac mu uostalom)...uzivancija jedna slusat...kad ono medjutim, onaj drugi, onaj zalizani sa repicem je prava katastrofa...ja bih rakao i promasena investicija...imao je i od brata i od oca sta naucit al‘ djaba jebiga...sa stanovista srpskog folka on je skroz „kako treba“, osobito oni njegovi trileri...uostalom njegova interpretacija i jeste proizvod tog „modernog srpskog folk stila“ al‘ to se ni usput nije srelo sa bosanskim sevdahom...a mogo‘ mu je neko reci da ta pjesma nije kafanska terevenka nego pjesma o covjeku koji je skoro umro od tuberkuloze pa da malo smanji „dozivljaj“...steta jebiga...ma na kraju nije ni bitno, marinko i bradati sin su mi dovoljni za pravu uzivanciju...i drago mi je vidjeti da marinku ni godine nemogu nista i da nista (kao i uostalom sva ostala stara srpska garda...cune, tomo, zvonko...da sad ne nabrajam dalje) nije nista zaboravio...sta treba & kako treba...

...ova sevdalinka je u grupi onih novokomponovanih...tekst je napisao Nikola Skrba, muziku Ismet Alajbegovic-Serbo a pjeva je izvorno Zaim Imamovic uz pratnju Safeta Isovica...uzgred budi pjesmu je Nikola napisao i namjenio iskljucivo Zaimu (svom starom drugu) jer je Zaim bio taj sto je lezo‘ u balnici u Kasindolu i taj sto je bio inspiracija...

...ja sam pokusao naci neki ljep a moderan clip o „starim stazama“ na YT al‘ nema jebiga...ima hrpa obrada al’ nijedna po mom cejfu...ima cak i neki opskurni tip, izvjesni Henda (trazi na YT ako te bas interesuje ja nebih da zagadjujem ovaj moj post) koji je to snimio u disco stilu...uzas jedan...nasao sam orginal (snimljen 1964) al‘ nisam siguran da ce ti se svidjet, ipak je to odraz onog vremena i mogucnosti ondasnje tehnologije...malo tvrd za usi...Zaim pjeva, Safet drzi tercu (i ponegdje kvintu) a Serbo svira...muzicka pratnja je samo JEDNA harmonika...

 

 

...u ona druga (bolja?) vremena bilo je u bosni vise bosanaca...al’ jebiga dodje drugi vakat pa sam ja bosanac u bosni sad manjina...jebeme se...najiskrenije...meni moju bosnu iz mog srca niko uzet nemore...al’ posto pisem na srpskom forumu a vjerovatno citaju (ako citaju) najvecim djelom srbi evo da dam link na jedan srpski sajt, na jenog srpskog autora, covjeka koji odlicno poznaje ona vremena kao i sve sto je relevantno za bosanski sevdah...valjda srbi njemu mogu vjerovati...   

http://eckermann.org.rs/article/multikulturalni-karakter-sevdalinke/

http://eckermann.org.rs/author/jovo-cvjetkovic/

 

...a evo i sta sam Zaim ima reci o ovome...interview je uradjen 1992 u seheru, u Zaimovom stanu usred srpskog bombardovanja...

 

Sevdalinka je bosanska pjesma. Bez obzira na vjeru, ti moraš živjeti u Bosni i Hercegovini da bi znao sevdalinku. Pa bio Musliman, Hrvat ili Srbin, svejedno. Eto, vi možda ne znate, Jozo Kristić bio je sjajan, odličan pjevač. Bio je namještenik, još dok smo radili u Njegoševoj broj šest, tamo je bio divan restoran, Jozo je bio upravnik toga restorana, i pjevao je izvanredno... Dugo je pjevao, sve do smrti.  Jest možda da malo odskaču muslimanski pjevači nečim specifičnim, ali nije to toliko mnogo...

Niko nije znao pisati sevdalinku, a da ostane vjernija onom svom pravom duhu, kao Jozo Penava pokojni. Bilo je to prije otprilike trideset i pet godina. Zajedno smo to radili, bili smo odlični drugovi. On je svirao u orkestru na radiju, a ja sam pjevao. Bilo je još nekih, ali to nije ni blizu... Jozo je bio najvjerniji onom izvornom melosu. On je ostavio divnih pjesama, divnih tekstova, sadržajnih, melodičnih.

Pitamo Zaima za poznatu pjesmu Već godinu dana evo..., što on misli o novoj verziji te pjesme, koja nam se čini muzički veoma uspješnom. Slušao sam, kaže Zaim, samo ja imam svoje mišljenje - govori stišano i uljudno, kao da se ispričava što se nećemo složiti. Znate šta, ja ne volim kada se od originala, bila to prava sevdalinka, bila novokomponovana pjesma, išta odvoji od njezine melodije. Išta! Nikad nisam dao na radio-stanici da išta obrađujemo. Da se stilizuje - to da, to sam uvijek dozvolio. Jer stilizacija je vjerna originalu, a obrada, to već nije to... Zatim, u ovoj izvedbi ubačene su dvije-tri riječi kojih nikako u originalu nema. Ni melodijski se ne slaže s originalom... Ovako ja kažem: nemoj se kitit tuđim perjem. A ako ćeš već uzimati od nekoga, onda pjevaj onako kako jest! Ili, napiši, brate, sebi, pa se ponosi svojim! Inače, krasna je to pjesma...

To je tekst Nikole Škrbe, a muziku je napravio Ismet Alajbegović Šerbo. Ja sam je prvi pjevao. I Jozine pjesme skoro sve, ima ih jako, jako mnogo, ja sam prvi pjevao; uvijek mi je Jozo prvom davao. A s ovom pjesmom o kojoj govorimo, Škrba je mislio na mene, jer sam ja prije toga ležao bolestan godinu dana u Kasindolu...

Koja mi je pjesma najdraža? Pa svakako ona moja što je uvijek najviše volim pjevati - Evo ovu rumen ružu... To je Safvet-bega Bašagića tekst, a ja ne vjerujem da iko zna kompozitora, to je nastalo u narodu. Čuo sam je u Sarajevu od jednoga staroga čovjeka. Pitam ga, gdje si pronašao ovu melodiju? Kaže, Zaime, i ja sam to čuo od nekoga, pa eto i ti je pjevaj ako ti se sviđa...

 

...sevdah nije pjesma, pjesma je sevdalinka...sevdah je stanje duse...

...morebit zbog moje zivotne dobi al’ opet bice prije zato sto je to jedina istina i zato sto sevdalinka zna “ubost” u srce...evo i moje omiljene...

...sta je zivot, par koraka...od avlije do sokaka, kratak kaljav put...sapce jusuf mutna cela...niz obraz mu suza vrela, kanu' na dlan zut...

...po mom cejfu skroz...mozda tebi to nije bitno al’ eto meni jest - ovi sto sviraju su pola vlasi, pola balije...bratstvo & jedinstvo ako to nekom nesto znaci...

 

 

...a tek da vidis kako i ovaj glavni bosanski katolik umije zapjevat sevdalinku kad ga krene...a bogami i ostalo bosansko katolicko drustvo...dobro sad, Vinko malo distonira, al’ popravice on to...bitno je da uziva, pogledaj mu samo lice...a jos je bitnije da je ovu sevdalinku zapravo napisao srbin Nikola Skrba...

 

 

 

...a evo jos malo bosanskih a mladih katolika... samo da me opet onaj @Vjekoslav iz K.u.K. ne poklopi...nikad neznas sta ga more nazivcirat...

 

 

...bice valjda dosta, mensecini da sam bas oduzio...a na ovom topiku meni valja pisat jos stosta...i bitno drukcije...pa ja sam taj topic I otvorio a vidi kak sam ga zapustio...nije sevdah jedino sto tutnji u mojoj tintari...ima tu svasta pa ako me moderacija ne iznogira zbog mog jezika . pisemo se...

...svako dobro...

 

Edited by Arsenije Pesic
Link to comment
Share on other sites

...a vidi ove mahere...a nisu svi bosanci...

 

 

 

 

...znam da oblajhana zorica izgleda ko' etalon kafanske pjevaljke i znam da ovo nije sevdah (ne bar izvorno) i vala mozete mislit o mom muzickom ukusu sta god vam cejf al' jebiga meni je ova pjesma legla...pravo legla...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2019 at 3:13 PM, Amigo said:

Evo neko moje vidjenje kako je Sarajevo propustilo punk i novi talas :smiley33:...

...

Dosla je i 1980 i tu negde pocinje legendarni novi talas, hipici pocinju da se polako sisaju i taj proces ce trajati nekoliko godina. Ubrzace ga malo i novi zakon o odbrani gde srednjoskolci moraju da idu u vojsku odmah po zavrsetku srednje skole. Islo se na jesen pocetkom oktobra, dolazilo je masovno sisanje cupavih glava.

O vojsci vec pocinju da se pisu pesme, cini mi se prvi Bora Djordjevic, sa vise pesama, Dzoni, kada spavam zaklanjam lice, Brega Grad Nish itd.

 

 

Novi talas iznose na svojim plecima Beograd i Zagreb ito na bratski nacin, po 3 najpoznatija benda iz svakog centra.

Mislim da prvi izdaju album jos 1979, Prljavo Kazaliste istoimenog naziva, sjajnog omota Mirka Ilica

Pk1.gif u nekom soft-pank maniru, po meni vise to ide bas na Stonse.

1980 godine Azra izdaje prvi album ,naravno sjanih pjesama, ali katastrofalne produkcije i zvuka, tek drugi dovstruki album ce pokazati pravi potencijal Dzonija i ekipe.

Treci znacajan bend je FIlm sa Jurosm Stublicem, koji je kao i Dzoni, vec malo stariji u odnosu na ostale klince.

Film u kooperaciji sa begradskim Idolima izdaje zajednicki album svako sa po jednom stranom.

Nekako istovremeno se u Beogradu pojavljuje Elektricni Orgazam i Sharlo akrobata, sve bolje od boljeg.

 

Za to vrijeme u Sarajevu se nista ne desava, i ako na sve strane se slusaju ti bendovi, vlada nekakav vakuum i jedino sto standardno Bregovic ne zeli da propusti trend i izdaje Dozvjeti stotu, plocu gdje svira Telecaster i zvuci potpuno drugacije. Plocu kritika nije docekala bas najsjajnije koliko se sjecam, meni se licno dopadala, najvise zbog bubnjara Djidjija Jankellica, koji je mislim prvi bubnjar koji je svirao bubnjeve kao solo intrument, On je bio tu i ritam i solo, nemoguce je neprimjetiti dionice koje je on virtuozno izvodio. Neki su mu zamjerali na tome da ne svira za bend nego za sebe, ali ja i danas uzivam da slusam ono sto je snimio. Jedini ex-Yu bubnjar kojeg bi ja mogao da poredim sa njim bi bio Ivica Vdovic iz Sharla. To je jednostavno Bogom dato, to se ne moze nauciti. Takav je bio i Steward Copeland iz The Police, to je taj neki zvuk i stil.

Mi smo imali jos fenomalnih bubnjara, kao sto je Garo iz Leb i sol, ili Kepa iz Smaka, pa i Ipe kojeg je Djidji zamijenio, ali Djidjijeva originalnost je ono sto je nosilo Dozivjeti stotu.

 

 

 

 

U to vrijeme se donosi vec pomenuti novi zakon o JNA i srednjoskolci masovno odlaze u vojsku u oktobru 1980. Mislim da je i to djelimicno uzrok tih sarajevskih susnih godina.

Kada pogledamo ove momke koji dolaze to su sve te generacije koje su odlazili u vojsku 1980, 1981, 1982 u vrijeme novotalasne ekspaznije, dok su momci iz pomenutih bendova malo stariji i mogli su da odugovlace sa studiranjem ili su vec to odradili kao Dzoni koje je pjevao Tople usne zene.

 

U to vrijeme pocinje na radiju subotm ujutru se emitovala omladinska emisija Primus, gdje je voditelj bio Boro Kontic, koji je imao blok koji se zvao iz ne znam kog razloga Top lista nadrealista, koji je tada zaista bio top lista, koliko se sjecam uglavnom strane muzike.

Igrom slucaja ili preko veze u studio dolazi grupa momaka da ubacuje kratke skeceve, kasnije poznate upravo kao Nadrealisti. U Beogradu je bio Radio Index vjerovatno i bolji od ovoga, ali nije nikada dobio sansu da postane tv show, emitovan na prostoru cijele drzave. Koncept je bio slican, a i kako bi drugacije, da se obradjuju dnevno-politicke teme, prvo stidljivo pa sve otvorenije. Ta cinjenica me na neki nacin i zbunjuje obzirom da je Beograd uvijek bio liberalniji od relativno konzervativnog Sarajeva.

 

Kusturica je vec snimio Sjecas li se Doli Bel i pokupio Zlatnog lava u Veneciji, film koji je prethodnica i okosnica necega sto tek dolazi New Primitives.

 

 

 

Nastavlja se :wicked:

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guitar Synthesizer & Sample Looper & Roland Hexaphonic “divided” 13-pin Pickup System

...prije nego napisem bilo sta o ovim instrumentima (neznam kako bi ih drukcije a tacnije nazvao), predlozio bih da prvo pogledate ova dva klipa...biti ce jednostavnije objasniti funcionisanje i upotrebu kasnije...prvi YT klip je na njemackom jeziku, ali to nebi trebao biti problem, mislim da je dovoljno intuitivan i muzicarima bi trebao biti jasan i bez prevoda...drugi YT klip pokazuje tipicnu upotrebu synthesizer-a & looper-a u tandem-u.

Gundy Keller je njemacki gitarista, producent i vlasnik muzickog studia. Osim vlastitog producentskog rada Gundy odavno radi za Roland & Boss i predstavlja njihove proizvode na specijalistickim sajmovima, workshop-ovima a i na specijalizovanim YT kanalima.

Ukoliko zelite vise informacija o Gundy Keller-u personalno, ovdje je link:

https://eve-audio.de/index.php?page=atownrecordings&lang=de

Roland GR-55 Guitar Synthesizer gespielt von Gundy Keller

 

 

Alex Hutchings je profesionalni gitarista, zivi i radi u Bristolu, Velika Britanija. Svira i predaje jazz fusion, rock i r'n'b. Od 2002 godine nastupa sa raznim muzičkim brendovima. Takođe komponuje muziku za BBC TV i radio i ITV. Hutchings je sarađivao sa Waghorn gitarama,  Rotosound žicama, Laney Amplification i Roland & Boss Corporations.

Ukoliko zelite vise informacija o Alex Hutchings-u personalno, ovdje je link:

https://jtcguitar.com/store/artist/alex-hutchings/

GC-1, GR-55, RC-300 Demo Performed by Alex Hutchings

 

 

Roland GR-55

Namjena ovog instrumenta je digitalno procesiranju “zvuka” a kao izvor i muzicki manipulativni instrument na pocetku “procesa” je gitara ili bass gitara. Bilo kakva i bilo koja gitara/bass ali opremljena posebnim pickup systemom jer je na samom “izvoru” potrebno izvrsiti konverziju analognog signala (indukciju metalnih zica gitare/bass-a) u digitalni oblik da bi se onda taj signal (zapravo grupa paralelnih signala) proslijedila putem 13-pinskog kabla u FloorBoard u kojem se i vrsi finalno procesiranje. U GK-3 pickup interface (detaljno opisan kasnije u ovom tekstu) se svih 6 odvojenih signala (ili 4 ili vise signala za bass pickup verziju), istovremeno u interface digitalizuje (A/D konverzija), pa se zajedno sa informacijama o polozaju upravljackih prekidaca ugradjenih u interface i orginalnim analognim signalom iz standardnih gitara/bass pickup-a (single coil, humbucker, etc.) salje u FloorBoard. Ovakav komplikovan nacin prenosa je neophodan da bi se u FloorBoard moglo full post-procesirati/sintetizirati bilo sta (klavir, truba, strings, bubljevi, ljudski glas,  pravit transpozicija, mjenjati bez prestimavanja na gitari razliciti stimovi (open-g, open-d, etc.)). Ogroman je broj mogucnosti & njihovih kombinacija...kome bude interesantno, u ovom postu ce naci sve User‘s/Owner’s Manuals pa moze do u detalje pregledat sve...zbog toga sam za zainteresirane i ukljucio .pdf links sa manualima. FloorBoard je uprosceno govoreci  sastavljen od 2 neovisna PCM generatora, Modeling Amp/Guitar processor-a , Normal Pickup processor-a + svi poznati efekti & EQ + internal memory for loops + processing AUX digital/analog inputs from “outside”  or from USB stick + assignable Expression Pedal. Na ovo sve dodati i MIDI in/out interface kao i mocan software za remote upravljanje ovim komplikovanim instrumentom sa PC desktop-a ili Laptop-a.          

 

GR-55 Guitar Synthesizer

https://www.roland.com/us/products/gr-55/

 

GR-55 Brochure (.pdf file)

https://static.roland.com/assets/media/pdf/gr-55_brochure.pdf

 

Owner's Manual (.pdf file)

https://static.roland.com/assets/media/pdf/GR-55_OM.pdf

 

 

Roland/Boss RC-300

RC-300 je mega Looper sa tri odvojena stereo kanala i sa mogucnoscu da pohrani na 99 memorijskih lokacija otprilike 3 sata stereo samples/loops. Upravljanje za sva tri stereo kanala je odvojeno i za snimanje i za reprodukciju i za trenutni stop ali se moze i sinhronizovati medjusobno kao i sa spoljnim MIDI izvorom. Looper ima i ugradjenu drum machine sa raznim pattern-ima (a moguce je i samostalno kreirat pattern-e, pohraniti ih i koristiti sinhronizovano sa current loop(s). Ugradjeni su i standardni efekti (flanger, phaser, modulator, etc.) + assignable Expression Pedal i naravno MIDI in/out interface.

 

BOSS RC-300 Loop Station

https://www.boss.info/en-ch/products/rc-300/

 

User Manual    (.pdf file)

https://static.roland.com/assets/media/pdf/RC-300_e04_W.pdf

 

...evo i dva primjera tipicne upotrebe:

Boss RC-300 Loop Station Demo | Full Compass

 

NAMM 2012 - THE BEST DEMO YOU'VE EVER SEEN! Boss RC300

 

 

...a sad malo uvoda oko Roland V-Fender Stratocaster®Guitar:

...sa ovim sam ja i poceo...kupio sam prvo ovu hibridnu gitaru zbog toga sto je izgledalo da je SVE sto dodje sa nekom gitarom + GR-55 + GK-3 interface isto ko‘ i ova „kombinacija“ samo sto je ova kombinacija elegantnija...e nije...kad su vec premjestili upravljanje systemom u samu gitaru, morali su napraviti mix upravljanja sa praksom upotrebe Feneder Strat-a...a to je zahtjevalo premjestanje skoro sve elektronike iz FloorBoard u samu gitaru...elektronike koja je „jela“ energiju nevidjeno...baterija od 9V ako se upotrebljava system 7-8 sati mora se mjenjat svaki dan...a moze se desit da usred koncerta moras mjenjat bateriju...a nije to bio jedini aferim al’ da sad nesirim pricu...i kad se uporedi da u ducanu kupis orginalni Fender Strat + GK-3 interface za jedno 600 USD jeftinje od ovog hibridnog cudesa i uz to nisi natjeran da usvajas sasvim novu (a blentavu) upotrebu instrumenta rjesenje se samo namece...vratio sam ovaj hibrid u ducan nakon 7 dana testiranja, pristao da mi odbiju 5% u povratu novca i kupio normalni Fender Strat American Standard  i odvojeno GK-3 interface pa sam bio rahat...nakon par godina i Roland je prestao da proizvodi (discontinued) ovaj svoj hibrid jer su muzicari (dakle kupci) skontali isto sto i ja...al‘ da je glupost neunistiva pokazuje jedan noviji proizvod Roland-ove kcerke firme Boss (u medjuvremenu i on discontinued!):

 https://www.boss.info/global/products/v-bdn/

...Boss je pokusao da rjesi komplikovan prenos i kompleksno upravljanje FloorBoard-a (problem je bio upravljane u “zivoj svirci”, u studiju to nikad nije ni bio problem) na krajnje blesav nacin...e da bi se “kotarisali” 13-pin standard & FloorBoard komplet, premjestili su sve sto su mogli strpat u samu gitaru...ko’ i Roland uoastalom al’ uz drasticno, ama pravo  DRASTICNO smanjenje mogucnosti (ko biva da pojednostave upotrebu i smanje potrosnju interne 9V baterije)...jebiga, nemore FloorBoard od 5 kila komplet stat u gitaru da se ubijes...da bateriju u ovoj prici i ne spominjemo jer se potrosnja nije nista posebno smanjila a sve to zaradi toga da od konektora ostane samo obicni mono klinker...jebiga, pametnom jedna dosta, budali ni hiljadu...mislim to tako biva kad te “uzmu” pod svoje bjelosvjetski ublehasi...Standberg je danska firma, i nije im ovo prvi put da nafataju glupe investiture da ulazu u njihove ekstravagantne a uglavnom neupotrebljive proizvode...

A zasto ovo pisem kad su vec te varijante otisle u istoriju? Pa zato sto orginalna, robusna (ne-elegantna) kutijetina, debeli kabl, hrpa switch-eva i novi system muzicke produkcije koji trazi dodatna dosta duga privikavanja nije bas bio privlacan profesionalnim muzicarima...al’ samo dok ne probaju...trebalo ih je “navabit” da probaju...zato je Roland sa Fenderom i pokrenuo ovaj projekt, da navabi kupce da na kraju kupe puni set...tako su i mene nafatali...kasnije kad je ovo postao standard (ne postoji ozbiljan studio koji ovo nema), moglo je i discountinued...      

G-5/GC-1 Brochure (.pdf file) (Discontinued)

https://static.roland.com/assets/media/pdf/g-5_gc-1_brochure.pdf

G-5 GK-Ready Stratocaster®: V-Guitar Overview

 

A sad po meni glavna stvar...mada je GK-3 pickup interface najjeftiniji dio (150-200 USD) cjelog systema, ideja da se glavni konvertorski dio stravi u minijaturnu kutiju, lako povezivu (bez sarafa i bilo kakvog ostecenja gitare prilikom instalacije) sa BILO kojom gitarom (sa bilo kojom bass gitarom takodje) i da se problem napajanja i komunikacije sa glavnim procesorom u FloorBoard rjesi jednim (mada kompleksnim) kablom je jednostavno genijalna!...na kraju to je postao defakto standard za ovakvu vrstu uredjaja i danas se na trzistu moze naci gomila slicnih proizvoda...nedavno sam imao prilike da probam i “Fishman TriplePlay MIDI” wireless adapter koji je u osnovi ovaj Roland-ov patent...nije me Fishman nesto posebno impresionirao jer i on ima svojih aferima (jebiga kad su svi navalili da “pojednostave upotrebu”...a to ima svoju cjenu u kvalitetu & mogucnostima) pa cu nekad kasnije napisati nesto i o ovoj novotariji...    

GK-3 Divided Pickup

https://www.roland.com/us/products/gk-3/

GK-3 Installation Overview

 

 

GK-3 Owner's Manual (.pdf file)

https://static.roland.com/assets/media/pdf/GK-3_OM.pdf

 

...a evo nesto sto me je posebno zaintrigiralo pa sam morao i ja imat...vec sam ranije spominjao neke svoje slabosti...pop imo‘ masla pa se i po guzici mazo‘...al’ jebiga ovo jednostavno „zvuci“ nevjerovatno...GK-3 +  GR-55 + orginalni piezo pickup iz akusticne gitare together...jednostavno sam „ovo“ morao imati...pa procjenite i sami...

ROLAND GR-55 Gitarren Synthesizer für Akustikgitarre

 

 

...naravno da kad je prodaja krenula, uradjen je set i za bass gitare (podrzani su modeli bass gitara sa 4, 5, i 6 zica)...ima na YT dosta primjera set-ova implementiranih na raznim bass gitaram pa koga vise interesuje lako je naci...sve je isto ko‘ i na standardnom GK-3 ali je sam pickup prilagodjen raznim tipovima bass gitara...

GK-3B Divided Bass Pickup

https://www.roland.com/us/products/gk-3b/

...a ovaj sam klip posebno odabrao da pokazem sta sve moze ovaj set ugradjen na bass gitaru a u rukama vrhunskog muzicara...mozda ovo zainteresira i onog @alberto.ascari ako jos ponekad ima obicaj da nedje zasvira...nikad se nezna...

Demo GR 55 from Roland by Pascal Mulot

 

 

Owner's Manual (.pdf file)

https://static.roland.com/assets/media/pdf/GK-3B_OM.pdf

 

...poseban kvalitet je software koji omogucava da se svi settings-i mogu jednostavno mjenjat, download, upload...ama bas sve sto se zamisli I da bi se olaksala relativno komplikovanu upotrebu GR-55 guitar Synthesizer-a...ovaj software zasad ima implementaciju samo pod MS Windows...nikakve posebne performance Laptop-a nisu potrebne tako da i neki stari Laptop moze posluziti da se ovaj jedinstveni Roland-ov set potpuno zaokruzi...

A Tour of the Roland GR-55 Voice Architecture and GR-55 Floorboard Software

 

 

...da ne ponderisem ovaj post sa viskom sema ili kompleksnijih tehnickih objasnjenja (...a bogzna cita li ovo neko uopce?), evo jedna pojednostavljena slika “13-pin standard” ...mislim da se uz ovu sliku mogu bolje razumjeti moja nemusta objasnjenja, i u konacnici shvatiti kako uredjaji pod ovim standardom zapravo funkcionisu...

tyIeB7q.jpg

A type of connection found on guitars equipped with hexaphonic or “divided” pickup systems, specifically, those compatible with Roland equipment. The 13-pin output of the guitar can be connected to a guitar-to-MIDI converter, a guitar synthesizer, or a guitar modeling system. The 13-pin connector carries individual output from each of the six strings/hex pickup, and the signal from the guitar’s regular pickups as well as several control signals and “phantom” power (assuming the connected device can provide phantom power). Note that the 13-pin connection itself does not carry MIDI information.

...e, a ovo je moja studijaska “gitaristicka flota“...svaka gitara pojedinacno je opremljena sa GK-3...Jedna od ovih gitara (bjeli Roland G-202) je jedna posebna prica i njoj cu posvetiti cjeli sljedeci post jer to vise uopce nije orginalni instrument, to je kompletna rekonstrukcija i moja specificna adaptacija na 13-pin standard...moj Ibanez 924 bass nije opremljen sa GK-3B interface jer za bass dionice koje snimam mi je dovoljan njegov osnovni “vokabular”... nisam ja nazalost Pascal Mulot..sve gitare, kao i bass gitara imaju svoja specificna pojacala...ja ne koristim mikrofone za gitare, koristim direktan line output to main mixer & studio sequencer(s)...akusticna Western Dreadnought gitara (Fender Sonoran) ima uz ugradjeni piezo pickup i GK-3 interface a i pojacalo koje koristim za nju je specifican uredjaj (jos jedna moja adaptacija). Za INTEGRA-7 rack synthesizer + nekoliko MIDI keyboard controller(s) u studiju kao i za RD-800 stage piano koristim sub-mixer to main mixer & sequencer(s) link...jedino za Hammond-a i dva Leslie-a imam rezervisane (stereo) mikrofone (direct connection to main mixer)...a ponekad (samo ponekad...) mikrofon koristim i za glas (moj glas) al’ rjetko...glasa ko’ ni talenta nemam pa mi nikakav Neumann mikrofon nemore pomoc...srecom u Presonus StudioOne kao i u Cakewalk Sonar Producer  sequencer-ima (za one koji ne poznaju ovaj termin, to je studio recording software) imam ugradjene Melodyne filtere pa kad se prevarim da stagod guknem u mikrofon, imam cime peglat tu sramotu...

 tKto1jH.jpg

buxUrtK.jpg

ghRJEeT.jpg

e3VkYtK.jpg

YqEB82g.jpg

...o rekonstrukciji & reparaciji Leslie-a iz 1960,komplet konveziji  sa 110v /60Hz na 220V /50Hz, povezivanju & sinhronizaciji tog starog analognog uredjaja (moj rucno radjeni interface) sa najnovijom generacijon digitalno procesiranog Leslie-a kao i generalno o MIDI standardu – “krvotoku” modernih muzickih studija bih ponesto napisao kad uhvatim vremena i inspiracije...  

 ...vala sam opet precero...sad vidim...bice ove studijske price jos (ko’ i tehnickih detalja) ako ne zakljucim da sam dosadan...ja nemam nikakav feedback pa se pitam jel’ ja ovo sve samo bezveze piskaram?...interesuje li ovo ikog uopce?...

...svako dobro...         

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

...joj majko draga, u petak sam bas “presaugao”...skroz...evo mi glava ko’ cocin bubanj i danas...ja ovdje imam super kompanjone za dernek...ceta mala al’ odabrana a sve domaci (ovdasnji), da nebude zabune...povremeno organizujemo dobru klopu + kvalitetna zestina + nevidjena zajebancija pa smo u petak malo pretjerali...evo sam doso’ sebi sad...samo sam  usto’ danas da  posaljem onaj zadnji post jer je trebo’ otic jos u petak...al’ bi sta bi...

...nego da se vratim...

@Kronostime ...vidi, ja ovog zalizanog nevolim pa nevolim...jebiga mozda i grjesim u procjeni “uspjesnosti” al’ ja bih opet radije sluso njegovog babu a jos radije onog njegovog bradatog brata...ja da ti kazem, brat mu je car...a zalizani ce i pored svega da uspije to je sigurno, 1/1...a za brata neznam bas...biseri se ne bacaju pred svakog...nazalost, tako je to u zivotu...

.............

.............

...a onda sam napiso’ po’ strane detaljnih objasnjenja zasto je to tako....pa sam odustao...nisam pobrisao, pohranio sam to da kad bude prilika i kad bude zainteresitanih citalaca da pojasnim kako & kada je sjebana srpska narodna muzika...ah da, i kad nebudem mahmuran...

...a sto se tice tijane, dakle to je pravi biser...hvala ti za ovo kronos...animozitet (...o cemu sam vec pisao) me sprecava da vise obratim paznju na to sta sve ima sad “na jugu”...kao i svaki predumisljaj pogresno je to  naravno...a evo ti mi ovim klipom to i pokazujes...definitivno, moracu se korigovati a tijana ukljucujuci sve njeno sto nadjem & pokupim na YT ide direkt u arhivu...ja volim da uzivam i slusam na miru...tad to lakse ulazi u dusu...vako mahmuran nisam nizasta...ama me mamurluk ne sprecava da sad slusam krasan kontrapunkt...tijana ko’ mezzosopran pjeva ustvari tercu u donjoj lagi a partner (musko) falsetom ko’ sopran vodecu temu...priceless!...ovo jos nisam cuo...neznam ko je tijana (saznacu svakako) ali ovo nikako nisu mogli smislit kafanjero amateri...za ovo osim muda treba imat i znanja (obrazovanja)...ili on ili ona (mozda oboje?) su skolovani il’ im je ovo neko savrseno sredio...

A sad da i je tebi malo bosanskog a nenadjebivog postiram:

 

...za bozu sigrno znas, moguce da ti je i ovaj klip poznat a ja sam ga pripremio da u sklopu onog “objasnjavanja”, onog sto sam spremio za drugi put , kroz sitne al’ bitne detalje objasnim neke finesse...pa i za zalizanog izmedju ostalog...

...zato bih da ponovim jedan od onih klip-ova sto sam dao na samom pocetku ovog topika...dobar mi je slagvort za objasnit...dakle Lucky Peterson & Mavis Staples...

 

 

...pretpostavljam da se pitas kakve sad to ima veze...ima, ima...zanemari/ignorisi Mavis, slusaj kako Lucky koristi/svira Hammond & Leslie...kako sa brzina rotacije horne u Leslie-u (fast to slow pa coral pa opet fast to flat) koristi da se pobudi sitni treptaj (...tako vazan u gospel-u) i podvuce eternity...pa se onda vrati na bozu pa poslusaj kako bozo krece u triler & vibrato...jedva primjetan sekunda-glissando (tonski a ne vremenski interval!!) , pa flat to vibrato (punog grla) pa se onda vibrato izgubi u fadeout...il’ se vibrato presjece da naglasi pocetak sljedece strofe...sve same finesse poznate vrhunskim majstorima na Hammond/Leslie “bracnom paru”...

...jebiga cjelog zivota sam htio da sviram Hammond/Leslie al’ mi se nedade nikako...vazda je pragma diktirala nesto drugo...zivot je kurva znas...pa sam pod stare dane kupio sebi ova dva velicanstvena instrumenta da dusi udovoljim...na neki nacin, od te zelje je zapravo i krenuo moj studio...al’ jebiga stvarnost zna biti surova...jedno je znati (pa i do u najsitniji detalj) kako sta fumkcionise a SASVIM druga stvar je znati to upotrebljavati...ne lazem nikad sebe pa necu ni druge...neide mi bas...jedno je imat, drugo je znat...jebiga...

...dosta sam srao...odoh spavat...

PS

@Kronostime & @Amigo...raja, hvala za podrsku...pisacu cim uzmognem...

Edited by Arsenije Pesic
Link to comment
Share on other sites

@Kronostime...eno spakovase Amiga u prdekanu...navuce ga ekipa...ama me cudi da Amigo nije dosad skonto ko su & sta su ekipa...nemoj da i tebe navuku...das zmigavac i elegantno obidjes...od te ekipe, na tom topiku nemozes nista pametno procitat...mores samo belaja imat...

 

...svako dobro...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kronostime...i eventualni ostali: nesto se cudno desava na ovom forumu, moji klipovi (klipovi sa YT) su poceli da mjenjaju mjesta na ovom topiku cime se gubi kontekst i obesmisljava pisanje...prestacu sa postiranjem dok administracija/moderacija ne rjesi (...ako rjesi) ovaj problem...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bljax said:

@Kronostime...i eventualni ostali: nesto se cudno desava na ovom forumu, moji klipovi (klipovi sa YT) su poceli da mjenjaju mjesta na ovom topiku cime se gubi kontekst i obesmisljava pisanje...prestacu sa postiranjem dok administracija/moderacija ne rjesi (...ako rjesi) ovaj problem...

Cek, bre, gde si postavio post - tu ti je i ostao.

Link to comment
Share on other sites

@Kronostime....s moje strane to bas i ne izgleda tako...evo vidi i sami:

 

hoces zaima? dobijes mehu...

 

I7fdHWY.jpg

 

hoces bozu?...kad ono medjutim bozo se ustvari zove zaim...

 

Th02Fey.jpg

 

...nema smisla nastavit dok se ovo ne rjesi...obavjestio sam administraciju/moderaciju jos jutros kad sam problem primjetio...nesto su vec deverali al' nebih reko' da su rjesili...mozda je i do mene...vidjecemo...do tada standby...

 

PS

...nas dvojica smo kako mi se cini kolege (doduse ja sam vec skoro 4 godine bivsi) pa bi se mogli bolje razumjeti...obavjesticu te kasnije na PP kad vidim jesul' ovi sta uradili... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...