Jump to content

Muzičarsko Ćoše


bljax

Recommended Posts

...moderacija misli da je ovo pravo mjesto za ovaj topic...valjda su u pravu...

Samo da se zna - sa starog foruma sam pokupio ovu ideju, nije ona moja orginalna...bio je PDF ili topic na Free Zone “ Kutak za Gitariste” i jedno vrjeme je bio prilicno posjecen...javljali su se forumasi koji jesu ili su bili muzicari ali je bio i onih koji su samo zeljeli predstaviti/pokazati drugima sta vole slusati...a bilo je i onih koji su dosli da daju ili da traze neki tehnicki ili muzicki savjet...naravno bilo je i onih koji su predstavljali svoje bivse/sadasnje/buduce instrumente i objasnjavali zasto ih imaju ili su ih imali ili ce ih imati, koji tip muzike im “lezi” i zasto, etc., etc. ...meni a vjerujem i nekolicini aktivnih ucesnika je bilo super...

Na starom forumu ja nikad nisam bio aktivni ucesnik (uvjek samo anonym, pa tako jedno 10 godina) a ovaj forum je PRVI & JEDINI ovakvog tipa (public) na koji sam se ikad prijavio...nikad nisam bio niti cu biti prisutan na “socijalnim mrezama”...ali bio sam godinama vise nego aktivan na dva specijalisticka, tehnicka foruma (na jednome sam bio i administrator, tamo ne postoje moderatori jer nemaju sta moderirat) ali ti forumi nisu ni nalik na ovo...u pitanju je u osnovi tehnicka podrska za enterprise user-e...tamo korisnici dolaze jer su u nevolji i potrebna im je pomoc...da nisu u belaju, nebi se ni javljali i svi su smrtno ozbiljni...sasvim druga atmosfera je ovdje kako vidim, valjda cu se navici...

Na ovom forumu ja cu koristiti bosanski jezik a vi ostali koristite sta god zelite i zovite to kako god zelite...meni svejedno, ja nisam patentirao ni bosanski jezik ni neki drugi balkanski jezik...razumjecemo se sigurno...osim toga gramaticka/sintaksicka/leksicka pravila vecinom nisu po mojoj volji pa ja ignoriram ono sto mi se nesvidja a koristim ono sto mi je ceif. Ako to na bilo koji nacin nije u skladu sa radom ovog foruma, administratori/moderatori me lako mogu “nogirati”...klik-klik i mene vise nema...

Pa da pocnem...

  • ·         Mislim da je naziv  “Muzičarsko Ćoše” sasvim adekvatan jer su pozvani ne samo gitaristi nego i svi drugi muzicari...jednako kao i ljubitelji ove ili one vrste muzike...bilo koje naravno...pa zasto ne i “tehnicki kadar” koji je na ovaj ili onaj nacin bio ili je jos uvijek povezan sa show business?...odrednica ” Ćoše” je mada po mom ceifu sasvim sigurno razumljivo svima...

  • ·         Svi se moramo navikavati na nova evropska pravila vezana za autorska prava. Copy/Paste klipova sa YT ce biti ukinuto brze nego sto mislite...navikavajte se...ja cu za ono sto predlazem da se poslusa/pogleda dati naziv klipa/pjesme/autora/koncerta kao i link na odgovarajucu YT stranicu pa idite tamo gledajte/slusajte...moj komentar ili obrazlozenje ce naravno biti dati uz svaki pojedinacni primjer pa to predlazem i vama...sto se tice originalnih slika instrumenata, shema, gitaristickih tab-ova ili keyboard “prstometa” i slicnih vragolija vjerovatno se zasad bilo kakve restrikcije mogu ignorirati, za (eventualno) poslije kako drugi, tako i mi...

  • ·         Molio bih vas da ovdje ne pokrecete podjebavanja/nadgornjavanja...nije ovo ni politika ni dijaspora ni ekonomija...tema je muzika-muzicari-instrumenti-shov business an general...benigne teme zar ne?...hvala unaprijed...

Za sad ovoliko o nekim “pravilima” ja ih ionako ne provodim, to je posao moderatora...ukoliko ovaj topic zazivi, eventualna dodatna “pravila” skrojicemo zajedno na zajdnicko zadovoljstvo...

Moje muzicke preference su blues & gospel prevashodno ali i specificna nacionalna muzika (armenija, rumunija, moldavija, perzija, turska) originalna pa i “adaptirana” ...ja balkanski folk organski ne podnosim (cast rjetkim izuzetcima) ali nikome nije zabranjeno (niti moze biti zabranjeno) da postira sta god zeli...be my guest please...a za pocetak par linkova od mene...

...Mavis Staples je jedna od poznatijih gospel prdara...mozda sam neukusan al’ za njen repertoar treba biti predisponiran...ovaj put je sa Lucky Peterson-om...sigurno jednim od najboljih muzicara na Hammond-u od kad je gospeal & svjeta & vjeka...ovaj snimak je za mene definitivno jedan od najvaznijih gospel snimaka ever made...corner stone takorekuc...svu raskos talanta ovog dvojca mogu razumjeti samo oni koji imaju damar za to...a sto se tice Lucky-a na Hammondu...jebiga sta reci...NE POSTOJI bolji ili drugaciji nacin da se ovo odsvira...

Nobody Knows The Trouble I've Seen

https://www.youtube.com/watch?v=t_5jfA6wpIM

...a ovo je Lucky u novijem izdanju...kome se svidja ili ko hoce vise, bujrum na YT pa udri, udri...svasta ima tamo...

Lucky Peterson - I'm Still Here [ Official Music Video ]

https://www.youtube.com/watch?v=TI5GHHYE6Ko

 

...sto se tice ove dvije pratim ih godinama...samo gledam kako rastu, rastu...nacisto sam pobenavio zbog njih dvije...ovo je sa novog albuma Venom & Faith...ko hoce vise pravac YT pa trazi, trazi...ako ovaj topic zazivi, napisacu svasta o njima dvjema...

Larkin Poe | California King (Official Audio)

https://www.youtube.com/watch?v=iF2K9OdyW2E

 

...a evo i jedan surprise, surprise... Tomer Katz je izraelski muzicar...ko’ bi reko’ da tamo rastu ovakve blues krasote...slucajno sam naletio na njega a onda sam slusao danima...ko hoce vise, njegovo ime i naziv pjesme -> Internet, pa trazi, trazi...ima svasta...

D Fine Us - Post Truth Era Blues (Official Music Video)

https://www.youtube.com/watch?v=QOcQwLJJeDE

 

...dosta za danas, hocu reci veceras...o instrumentima i mnogim drugim temama ako bude bilo nastavka...svako dobro svima...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Na displeju mi je ostala samo jedna gitara i to jer nemam kofera za nju pa je ne mogu maknuti negdje da je ne gledam, zato stoji ovako za ukras. Doduse, lijepa za gledati, Gretsch Jumbo Rancher 5022CE, fantastican tiger maple back and sides, triangular sound hole. Prava kaubojska gitara, Rowdy Yates, Rawhide :classic_smile:. Drugi Gretsch Jet je u koferu pod krevetom, vjerovatno prst prasine vec na njemu, a Telkan cuci u ormaru, iza kosulja i odijela. 

 

Nisam ih pipnuo mozda ima dvije godine, niti zice promijenio. Crnog USA Stratocastera sam prodao poodavno i to za iste pare za koje sam ga i kupio tako da me zadovoljstvo sviranja nije nista kostalo. Vox amp sam takodje prodao i to, istom liku od koga sam ga kupio, za iste pare, tako da sam i taj uredja koristio prakticno dzabe svo to vrijeme.

 

Treba da se rijesim jos Telecastera ili Jet-a, pa da mi ostane jedna akusticna i (samo) jedna elektricna gitara pa ako mi se volja za tim vrati, fine, a mozda i njih prodam ili poklonim ako nadjem nekog klinca vrijednog poklona. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Evo ih dve lepotice, Ibanez SR 700 i SR 800. BTB 675 sam prodao pre 2 meseca. Ovu gornju, SR 700 sam malo tuningovao, počupao sam pragove, ali pošto nemam školu ostavio sam oznake gde su bili. Tj. servis, ne ja. Sve to ide napolje kroz GK MB 212 II, ali taj nije kod kuće pa zato nema slika.[emoji4][emoji450]

 

 

7eed80ed2ee75a988cb9ad4b7b86f3a6.jpg

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk
 

Edited by alberto.ascari
Link to comment
Share on other sites

...tebe sam ascari cekao...cini mi se da si ti si ono imao svojevremeno Ibanez Musician 824?...ako si to ti, mogli bi napraviti jednu lijepu pricu...imam materijala...mozda ne veceras, umoran sam a moram jos nesto  izdeverat na net-u...

@Honey Badger  ...imam i za tebe ponesto interesantno...Gretch 6118t Chet Atkins (nisam bas 100% siguran u model)...jedna prica, godiste pocetak 70'...i jedan zestok zaljubljenik u Gretch...zbog te price ali i stila kojim  si pisao na starom forumu, pomislio sam da je to moj stari drug...zato sam se tebi na ovom forumu licno obratio...na zalost nisi ti taj (umro je prije nekoliko godaina, to sam naknadno saznao...bio je dusa od covjeka)...pokusacu da sutra napisem nesto, mozda ti se svidi...

...hvala vam obojici za reply...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, bljax said:

...tebe sam ascari cekao...cini mi se da si ti si ono imao svojevremeno Ibanez Musician 824?...ako si to ti, mogli bi napraviti jednu lijepu pricu...imam materijala...mozda ne veceras, umoran sam a moram jos nesto  izdeverat na net-u...

@Honey Badger  ...imam i za tebe ponesto interesantno...Gretch 6118t Chet Atkins (nisam bas 100% siguran u model)...jedna prica, godiste pocetak 70'...i jedan zestok zaljubljenik u Gretch...zbog te price ali i stila kojim  si pisao na starom forumu, pomislio sam da je to moj stari drug...zato sam se tebi na ovom forumu licno obratio...na zalost nisi ti taj (umro je prije nekoliko godaina, to sam naknadno saznao...bio je dusa od covjeka)...pokusacu da sutra napisem nesto, mozda ti se svidi...

...hvala vam obojici za reply...

 

To je ova gitara:

 

all.jpg

 

Nisam siguran da se Chet i na nju potpisao ali je sasvim moguce. Tennessee Rose je model 6119 koji je Chet sigurno potpisao. Ta dva modela se razlikuju samo po boji i poneka TR ima lazne F holes ili samo jedan pickup i druge sitne razlike. Ono malo 't' nakon broja oznacava da je model ima tremolo, uvijek V cut Bigsby. Fantasticna gitara, jos nisam nasao da se neko zalio na bilo sta oko nje. Fretboard nije obrubljena kao ni F holes pa je cijena nesto niza od 6120 modela ali to je svakako samo kozmetika. 

 

Za mene je Gretsch top brand. Niko ne pravi gitare da ovako cool izgledaju i koje imaju specifican, lako prepoznatljiv zvuk. Cak su i entry level modeli koji se prave u Kini visoko rangirani ispred jeftinih Epiphone ili Squire gitara. Joe Carducci vodi racuna da je QC (quality control) isti u kineskoj fabrici kao sto je i u Custom Shopu u Brooklinu odakle je i krenula Gretsch prica.

 

Trenutno nemam zelje da sviram ali cesto pregledam Gumtree ili fleabay prodaje li ko neku dobru Gretsch gitaru i ako naletim na neki deal koji se ne propusta - ko zna? 

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...nije jednostavno odrediti kada su se gospel & blues zapravo “razveli” (...mada je to vise licilo na razlaz macehe i kopileta)...prvo zato sto je to bio divlji brak i drugo mnogo vaznije – iskljucivo sakralne teme gospel-a bile su skoro od samih pocetaka notirane a nerjetko i snimane (mada bjednom tehnologijom pa sacuvani snimci danas nerjetko zvuce komicno) jer se gospel prakticirao u crkvama raznih denominacija, dakle ipak oficijelnim institucijama pa se istorija gospela moze ispratiti skoro do korjena...sa druge strane blues je od pocetka bio vezan za polusvjet, skrajnute, bjedne...plus su teme skoro uvjek bile: ...zivote prokleti...joj sto me zena ostavi/prevari...kurvo jedna bjedna...joj sto me prebise uzatvoru...oh, whisky, dragi whisky...imam jednog crvenog pjetla...i slicno...prakticiran je u potpuno skrajnutim sredinama pa je pamcenje u vremenu moglo opstati samo zato sto je inspiracija bila uvjek u intenzivnoj patnji, bolu, bjesu (ne postoji blues pjesma o cvjecu & leptirima), vjerovatno najjacim emocijama humanoida pa tako snazne poruke nisu mogle tek tako nestati a sacuvati su se mogle iskljucivo prenosenjem “ s koljena na koljeno” sto nikako nije moglo garantovati tacnost prenesenog...slicno kao i takozvane istorije/historije balkanskih balkanoida koje su se “prenosile” identicnom metodom, sa identicnim rezultatima (...al’ to ovaj put nije tema, ovo kazem samo zato sto sam danas zloban)...osim toga rani blues autori se nisu znali ni potpisat jer su bili nepismeni a za note vjerovatno nisu ni culi da postoje...i tako je to islo sve dok se nije pojavio “on”...mislim za ovo sto pisem nisu bas vazni pravi pocetci, niti kompletan popis vaznih blues naturscika, ja zapravo pokusavam locirati momenat kad se sve “tumbe” okrenulo...zajednicko blues-u & gospel-u i naravno najbitnije je da su vezani ISKLJUCIVO za crnacku populaciju...gospel je bio rezervisan za crkvu a bluz je bio vise “za pokuci” pa su se tako paralelno, prividno neovisno i razvijali...bitno je samo da su imali uvjek isti, zajednicki cilj: exstaza & expresija boli/srece/ushicenja...gospel je i danas tamo gdje je vazda bio, nista se nije promjenilo osim kvalitete & snage crkvenih instrumenata, tlocrta/dimenzija  crkvi i adekvatne brojnosti posjetilaca...doduse ima i jedna novina – medju crncima, sad ima i hrpa bjelaca, al’ to nije tema ovaj put...blues je dozivio dramaticnu transformaciju kad su ga se docepali (otkrili?) takozvani slobodno misleci intelektualci a muzicari pritom...Eric Clapton (...englez u privatnom zivotu) je u jednom video interview-u perfektno poentirao objasnjavajuci kako ga je strefila hercika kad je otkrio Robert Johnson-a...doduse nije ga on otkrio, otktio mu ga je John Mayall...nakon toga je sve explodiralo onako kako svaka evolucija ocekivano explodira/evoluira...hocu reci iz te tacke se je stvorilo apsolutno sve ono sto danas poznajemo kao “moderna muzika” ... cuj’ moderna muzika!...kako glup temin majko draga al’ kad nemam bolji dobar je i ovaj...ja ovo tvrdim a vi koji ovo citate mozete misliti/tvrditi sta god vam drago...bogami vam ja  nista necu branit niti nametati...a da sad pocnem nabrajat razne elvise, cisto tacnosti radi, vala nemam zivaca...

...pa da nakon ovog vrlo kratkog uvoda pocnem:

  • Ovo je original...tacka iz koje je krenulo sve...dosta dobar snimak, moze se i tekst razaznat a ko ne razaznaje, ima na internetu lyrics...iz teksta je vidljivo da u tom momentu vanbracna zajednica gospel-blues jos egistira al‘ se naslucuju i vrludanja...

Robert Johnson- Crossroad

https://www.youtube.com/watch?v=Yd60nI4sa9A

  • Od ove numere je zapravo evolucija i krenula...vanbracna zajednica je prisutna jos samo u text-u, van toga opsti kupleraj...period sa Mayall-om sam namjerno preskocio...znao je Mayall biti naporan & dosadan pa da ne razvodnjavam...

Cream CROSSROAD Live 1968

https://www.youtube.com/watch?v=rIgX4e2Z9Qk

  • ...snimljeno je milion miliona raznih verzija crossroad-a, snimljen je cak i film al‘ je meni ova verzija najdraza...jes‘ da se je Mayer danas prodo’, a steta jer je izvrstan gitarista...bez obzira sta danas drlja, na ovom snimku je car careva...doduse ja jako volim ovaj “denfani“ stil svirke pa je to mozda i razlog...  

John Mayer - Crossroads (HQ)

https://www.youtube.com/watch?v=t-a2IOKrQHY

...ja dakle tvrdim da je od blues-a pocelo sve...a sad me mozete pljuvat...halal vam bilo...          

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Gospel i blues se nisu mogli razvoditi jer se nikad nisu ni zenili. Jedan pravac je nastao u crkvi, drugi u polju, pored mazgi i vreca obranog pamuka. Postojali su uporedo ali ne skupa. God vs Devil.

Netflix je nedavno izbacio odlican dokumentarac, Devil At The Crossroads, - A Robert Johnson Story, koji preporucujem za odgledati. :classic_smile:

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

@Honey Badger...da to je ta gitara...ja nisam mogao da pronadjem “pravu” jer sjecanja izblijede, 40+ godina je puno...a ovo je prica o covjeku koji je obozavao Gretsch gitere & The Doors...zapravo ovaj post bi mogao da glasi:

Zasto sam ja zamrzio Gretsch gitare & The Doors

...no hard fillings please...ipak je ovo jedna ljepa prica...treba sacekati kraj...

Te davne godine (69’) upao sam u jednu grupu za kratku turneju (otprilike mjesec dana) i zapalo me je da u hotelima djelim sobe sa jednim izuzetnim muzicarem, velikom dobricinom by the way...super covo al’ problem je sto se je njemu svih 24h zivot vrtio oko njegove Gretsch gitare & njegovog Selmer pojacala a sve u funkciji da se konzumiraju The Doors 24/7/365...konzumacija je znacila najcesce beskrajnu potragu za optimalnim obratom/obratima akorda za recimo Light My Fire...svaki bogovetni dan, nakon koncerta dovlacio je gitaru + pojacalo u hotelsku sobu jer mu razumljivo na koncertima (grupa bljak, bljak, bljak pjevaca)  nisu dali da svira Doors-e...dodatni problem je sto u to doba nije bilo ovih fancy slusalica pa se moj drug nije mogao osamiti i pustiti mene i ostale goste hotela da dahnemo dusom...na moje vristanje da bar malo smanji, da je ovo hotel, da ima i drugih ljudi koji hoce spavat,  odgovor je uvjek bio: al’ onda ne cujem najbolje...nije se umio/htio svadjati, samo bi okreno’ ledja i nastavljao gdje je stao...razumljivo je da sam ludio al’ opet se nisam mogao naljutiti na njega jer je u pauzama izmedju “dva Doors-a” znao da prica viceve na poseban nacin, uvjek dobre volje, spreman svakome da pomogne...jednom rjeci beskrajno simpatican tip...ovo sto sam dosad ispricao zapravo je samo mizanscen za:

...sta je sreca?...milioni opisa postoje i svi su tacni a u isto vrjrme i nisu tacni...bar ne u potpunosti...kako za koga i kako u kojoj situaciji...bjedno piskaralo poput mene sigurno nije kadro nesto tome doprinjeti al’ mogu probat onako naokolo...

...kad “ubode” pravi obrat, moj drug zatvori oci, stisne usne u specifican osmjeh, zabaci glavu unazad i iz njega pocne navirati, navirati sreca...kad god bi me u zivotu bar malcice dodirnula neka “sreca” meni je uvjek pred oci izlazio taj osmjeh...

...Honey Badger me je na starom forumu podsjetio na tog mog druga (R.I.P.), ne znam zapravo zasto...mozda zbog nacina na koji Honey pise o Gretsch-u?...vrlo vjerovatno...

...doduse ima I druga strana...tako je to u zivotu...kad god bih nakon te mini turneje vidio negdje slucajno kakav Gretsch ili cuo The Doors, zeludac bi mi momentalno proradio...sreca pa vrjeme lijeci sve pa me je ovo odavno proslo...imam ogroman music & video library a unutar i hrpu klipova o proizvodnji skoro svih velikih proizvodjaca muzicke opreme (xxxxxx tour factory, ne samo gitare)...medju njima i Gretsch naravno i znam dobro o cemu Honey Badger govori/pise...cinjenica jeste da su svi veliki proizvodjaci “popustili” (Gibson je postao ubjedljivo najgori a najskuplji) ali je cinjenica i da je Gretsch jedan od rjetkih (mozda i jedini) koji su ostali dosljedni u tome da drze kvalitetu pa makar se profit istanjio ili skroz nestao...a nije im lako, kinezi su sve bolji, sve ih je vise i sve su jeftiniji...vidjecemo sta ce buducnost donjeti...

@alberto.ascari...odgovorit cu kad malo dodjem sebi...danas otprasim (skinem prasinu...) bicikl i odem da se malo provozam al’ me uhvatila kisa...prava poplava majko draga, pokiso’ sam ko mis...sad moram malo odspavati pa ako ne riknem u snu, kad & ako se probudim eto mene da eglenisemo o Ibanez-u...nadugacko & nasiroko...i o 824 i o 924...

..u medjuvremenu, da se zabavite, evo vam jedno Swiss cudo za koji sigurno niste znali/culi...swiceri su zajebana stavka na ovoj planeti...

 https://relish.swiss/

https://relish.swiss/innovation/guitar-pickup-swapping

 https://www.youtube.com/watch?v=CTYcvetJtog

...cjene su...masala...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

Gospel i blues se nisu mogli razvoditi jer se nikad nisu ni zenili. Jedan pravac je nastao u crkvi, drugi u polju, pored mazgi i vreca obranog pamuka. Postojali su uporedo ali ne skupa. God vs Devil.

Netflix je nedavno izbacio odlican dokumentarac, Devil At The Crossroads, - A Robert Johnson Story, koji preporucujem za odgledati. :classic_smile:

...ti si zaboravio da su i u polju i u crkvi bili isti ljudi...gospel nisu pjevali zidovi nego ljudi i nisu zidovi padali u afam nego ljudi...otprilike ista skupna se je kod kuce zabavljala blues-om, u crkvi ih je bilo blam da koriste taj repertoar...al' ako ti mislis da su to dvije razlicite skupine, pa da ti vjerujem...sto da ne...niko nije svu pamet svjeta pokupio...uz to si previdio da sam napisao "vanbracno" pa i "maceha & kopile" koji ponesto sugerisu... nema veze, svako dobro prijatelju...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, bljax said:

...ti si zaboravio da su i u polju i u crkvi bili isti ljudi...gospel nisu pjevali zidovi nego ljudi i nisu zidovi padali u afam nego ljudi...otprilike ista skupna se je kod kuce zabavljala blues-om, u crkvi ih je bilo blam da koriste taj repertoar...al' ako ti mislis da su to dvije razlicite skupine, pa da ti vjerujem...sto da ne...niko nije svu pamet svjeta pokupio...uz to si previdio da sam napisao "vanbracno" pa i "maceha & kopile" koji ponesto sugerisu... nema veze, svako dobro prijatelju...

 

Nisam ljude ni pominjao, nego dva muzicka zanra ali nije bitno. Pogledaj dokumentarac ako budes u prilici. 

 

Svako dobro.

 

Out.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

@alberto.ascari

...824?...924?...ti naravno najbolje znas sta si imao a ja imam samo sjecanje na sliku koju si postirao na starom forumu...mozda to nije bila slika bas tvoje gitare, mozda je bila samo ilustracija...ama svejedno, 824 je samo nesto manji i nesto mladji brat u ovoj velicanstvenoj seriji...ti si ocito (kao i ja) postovalac & korisnik Ibanez (bass) proizvoda, vidljivo i poznavalac istorijata pa se nadam da neces zamjeriti ako postiram ovdje i neke informacije koje su tebi poznate a drugima koji ovo eventualno citaju nisu...a mozda bi im mogle biti interesantne...

...prvi modeli 924 & 824 su se u evropi u prodaji pojavili sredinom 1980 (danas ih vjerovatno nema puno cak ni kod kolekcionara) a pravi “bum” je bio 1981 kad je izasao djelomicno modificirani model 924 koji je i najprodavaniji (sacuvane primjerke moze se ponekad naci na reverb.com, cjena je tipicno 1.500 – 2.500 USD, ovisno o ocuvanosti)...ne znam koliko ih je napravljeno ali je broj svakako bio ogroman...ovaj instrument  je promjenio mnogo toga u svjetu muzike, ne samo kod Ibanez-a, bio je inspiracija i drugim proizvodjacima...cak i ovi tvoj sadasnji instrumenti su ovako ili onako izvedenica 924-ke...pa da napravim za one koji nisu upoznati (davno je bila 1980) jedan “presjek”...izvanredno uradjen klip koji savrseno predstavlja ovaj instrument:

Ibanez MC924DS 1981

https://www.youtube.com/watch?v=vtmzMOaagzM

...naravno bila je odmah dostupna i verija 940 Fretless koja je tebi ocito srcu prirasla...

Ibanez Musician MC 940 fretless Bass 1981

https://www.youtube.com/watch?v=QLabCSawQ7s

...a 2009 su napravili 30th Anniversary 924 model koji u ovoj mojoj prici ima takodje svoje mjesto...bio sam u prilici da taj model probam “uzivo”...ovdje gdje zivim prodano ih je nekoliko, ukupno ih je napravljeno (navodno) 150 komada i nije prodaja bas isla...moguce da je i cjena (masala) bila razlog...perfektna (mehanicka) izvedba, tonski ni nalik na orginal, a “nakitili” su gitaru ko’ novogodisnju jelku...super za objesit na zid i zakljuciti kako je gitara prekrasna...steta...

Ibanez 30th Anniversary Musician Bass

https://www.youtube.com/watch?v=7w5y8tYmyt4

...e, a ovo je moja gitara...kao sto vidis pola riba pola djevojka...ovaj model se nije mogao nigdje kupiti jer nije ni bio namjenjen prodaji...koliko je meni poznato, napravljeno je 20-25 komada koji su podjeljeni velikim dilerima u cjelom svjetu samo kao prezentacioni  uzorak i kao najava serije 924...fret & fretless...za “normalnu” svirku nije ni bio namjenjen, iznad octave pocne fretless...ali svaki primjerak je savrseno uradjen bas zbog prezentacione namjene...ja sam se ove “dokopao” 1979...

image.thumb.jpeg.af67d2407b93dcc2c41ce5fcf581d82b.jpeg

 

image.thumb.jpeg.5f35ce15dd5820d85fe8ca18cdd1d648.jpeg

 

...od 1967 kad sam poceo pa do 1981 kada sam zavrsio karijeru kao profi muzicar i otisao na neku “drugu planetu”, promjenio sam nekoliko bass gitara i o njima bih volio kasnije nesto napisati...ova 924 je bila moja zadnja bass gitara, vezan sam emotivno za nju...bez nekog posebnog cilja/razloga (vise nisam ni bio muzicar) vukao sam je sad vec decenijama po cjelom svjetu ne otvarajuci kofer...by the way, orginalni kofer se je davno raspao...a sada je ova bass gitara sastavni dio mog studia...

...60’ godina se je u yugi od “elektricnih” instrumenata mogla kupiti jedino neka menges gitara...jedno grozno veslo proizvedeno u sloveniji, potpuno neupotrebljivo pa ako je neko zelio nesto bolje, tada je postojala samo jedna mogucnost za yugose – Melody Maker & privatni oglasi, pare u djep i pravac engleska...onda se je izvjesni Tomo (Gratton Road 57, London) dosjetio da bi bilo zgodno da te pare zavrse u njegovom djepu pa je krenuo veliki biznis sa yugo muzicarima...na obostrano zadovoljstvo naravno...ali poslije nekog vremena njemci su se “uhavizali” da velike pare prolaze kroz njihovu zemlju i zavrsavaju u Londonu a ne u njihovm djepu pa su se nekoliko mladjih “poduzetnika” organizovali i otvorili legendarni Citrone Music (Landwehrstrasse, zaboravio sam broj , München)...muzicarima je bilo super, sad je to bila polovina puta, znatno je bilo jeftinije i izbor je bio ogroman posto su njemacki “poduzetnici”, tipicno njemacki, krenuli angro...veliki je to bio prostor, krcat apsolutno svim sto je tada bilo proizvedeno...Citrone je okrenuo milione & milione jer osim yugosa tu je polu-ilegalno dolazio i tadasnji istok evrope...kako bilo Citrone je uvjek bio pun ko’ sibica...a ja bas nisam podnosio tu guzvu, nista nisi mogao probat smirom od “kibicera” pa sam sa jednim od suvlasnika (mislim da se zvao Robert) imao dogovor da dolazim ranije i u miru odaberem sto mi se svidja...Citrone magaza se je zvanicno otvarala u 09:00 a Robert je tu bio uvjek prije 08:00 da se sredi/pripremi papirologija za taj dan...ja sam dolazio tu svaka 3-4 mjeseca, kupovao za sebe i druge, vec tada sam se osim svirke bavio i velikim PA systemima – rjecju bio sam znacajna musterija pa mi se izlazilo u susret...cim sam ugledao ovo srculence & odsvirao samo par tonova, znao sam da je to brak zauvjek...kazem Robertu ovo je kupljeno, kaze on meni to nemoze biti kupljrno, to je ogledni uzorak...reko mene tvoji administrativni problemi kao i cjena uopce ne interesuje, pisi/radi sta god hoces a ako ja ovo ne mogu sad kupiti ti mene ovdje vise nikad vidit neces...gleda on, vidi da sam zavro’ pa kaze – uredu, nekako cemo ugurat u fakturu sa ostalim instrumentima...i tako ja nikad nisam saznao koliko sam zapravo platio moju 924-cu...uostalom ko’ da je to uopce bitno...

Citrone Music odavno ne postoji, mislim da je successor Musicstore ili tako nekako a ulogu giganta u dilanju muzickih instrumenata u evropi danas ima Thomann , njemacka firma koja snabdjeva dilere & pojedinacne kupce cjele evrope...imaju cak i fabrike u kini, navodno je sveukupno zaposlenih vise od 700...ja sam kod njih zadnjih godina ljepih para ostavio pa me i oni “gotive”...

...i na kraju 30th Anniversarry 924 story...najveci lokalni diler (ima filijale u nekoliko gradova) povremeno organizuje tematske workshop-ove pa onda obavjestava sve registrovane kupce o terminima & temama...uglavnom ne idem na te event-e al’ me je jedan (posvecen Ibanez gitarama) privukao...ponesem i svog Ibaneza...a tamo raznog svjeta...jedean mladac (sav istetoviran, po’ kile mindjusa & piercing-a po njemu – tamam onakav kakve ja ne mogu ocima vidit) je bio najglasniji...donio je i on svoju gitaru...Anniversary 924...vidi se da je mlad al’ poznaje istoriju 924...zacudo govori razlozno , ima izgradjen rjecnik – ama sve skupa ni nalik na njegov “outfit”!...u pauzi uzmem taj njegov bass da malo probam i zakljucim ono sto sam vec prethodno napisao...a on padne u sevdah cim je moj bass uzeo u ruke...kaze haj’ mi prodaj...reko nije za prodaju, ja sam jako vezan za ovaj instrument...a on navalio haj’ mi prodaj, haj’ mi prodaj...vidi on da necu pa kaze haj’ da se mjenamo...i doplaticu ti jos...reko djete drago kako ne razumijes, mene novac uopce ne interesuje a za ovaj instrument sam emotivno vezan, on je dio moje mladosti i mog zivota...to se ne prodaje i ne razmjenjuje...al’ sam impresioniran tvojim interesom za ovo moje srculence pa de se dogovorimo: ja sam mnogo stariji od tebe i ako se nesto nepredvidjeno ne dogodi, sigurno cu umrjet prije tebe a u moj testament cu staviti da bas ti moras dobiti ovaj bass, besplatno naravno...to sam sa mojim advokatom naknadno i utanacio...kad se workshop zavrsio i gosti se razisli, ostalo je nas nekoliko da malo prodernecimo, dovukle se gajbe pive, prikucio nam se i gazda (i on je nekad bio muzicar), slusala se muzika, sviralo se (ja sam odavno zahrdjo, ne mogu ja njima biti par, al’ sam se bar trudio), probavali se razni instrumenti, muzicarska zajebancija...ama svega!...poslije kad smo se i mi razisli ja se nesto kontam: ...kako zivot moze biti lijep...a mi ga obicno stratimo u nista...oj zivote, jebem li te...

...cica mica, gotova prica...   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2019 at 10:09 PM, Honey Badger said:

 

Nisam ljude ni pominjao, nego dva muzicka zanra ali nije bitno. Pogledaj dokumentarac ako budes u prilici. 

 

Svako dobro.

 

Out.

pogledao...izvanredan film/dokumentarac...ja imam u arhivi jako puno materijala o ovoj temi al' ovo mi je nekako promaklo...vjerovatno zato sto na netflix-u gledam uglavnom akcione filmove, to me opusta...hvala ti ljepo za ovu sugestiju, zbilja sam uzivao...moram reci i to da moje pisanje na ovu temu slijedi manje-vise istu agendu kao i film: sta crossroud  znaci za muziku uopce...tesko je objasniti da zapravo sve polazi od blues-a...crossroad je nesumnjivo historijska kategorija, zato sam i pisao o toj pjesmi...mada je mom srcu ipak mnogo blizi "com on in my kitchen"...u 1001 verziji...stacu kad sam sentimentalan...svako dobro...

Link to comment
Share on other sites

...izgleda slab interes za ovaj topik...ja cu probavat jos neko vrjeme i probacu da pisem i o drugim instrumentima a sve to mogu da ilustrujem konkretnim primjerima/instrumentima, mojim vlastitim  a probacu da pisem i o drugoj i drugacijoj muzici pa ako ne bude islo, zna se...

 

...spremam se da napisem ponesto o MIDI implementaciji u studijima...mozda i o digitalno/analognim pretvaracima, gitarskim i svim drugim sintesajzerima, 13-pinskom Roland standardu...u studijskoj tehnologiji zadnjih godina je doslo do nevjerovatnih pomaka koji omogucavaju ono o cemu se u ono davno doba nije moglo ni sanjat...ono za sta je nekad trebala ekipa, milioni i visegidisnji rad je sad tako jednostavno realizirati, pa cak i samo jednoj, dovoljno iskusnoj osobi pa makad sto je stara, debela i ruzna...mozda nesto i o gradnja/servisu/HW upgrade nekih instrumenata...etc., etc. ...mozda ove raznovrsne teme i zaintrigiraju nove ucesnike...mozda...mada mi je strepnja dublja od nade...

Link to comment
Share on other sites

Mark Shelby je jedno od imena koja prolaze ispod radara...mislim onog globalnog radara...onima kojima globalni radar nije reper, “znaju ga”...vrlo dobro ga znaju...imao sam srecu da ga uzivo cujem & gledam  jer ovdje gdje zivim ovakvi rjetko zalaze...ovdje ni domaci nemogu da zive od tog espapa pa se onda i “stranci” iz tog faha rjetko pojavljuju...nije mi namjera da ovdje Mark-a i njegov opus detaljno opisujem...koga vise  interesuje kroz ovih par linkova & YT moze sve saznat i sam...ima puno toga snimljenog na YT ...najkrace moguce, izvrstan gitarista, kompozitor i pjesnik...naravno da je imao i adekvatnu ekipu (grupu, orkestar) ali je imao navadu da vrlo cesto svira & pjeva sam, usred koncerta, ponekad i pola koncerta...muzicari bi jednostavno ostavili instrumenet a Mark bi dalje nastavio sam da hipnotise publiku...evo jedan primjer, moja omiljena...dva koncerta,  nisam se mogao odluciti koji je primjer bolji...

Mark Selby & band. More storms 'a comin'.

 

https://www.youtube.com/watch?v=4R4rMZ74-uQ

https://www.youtube.com/watch?v=oI680OzVBEU

 

 

...kao kompozitor ili songwriter je za druge pravio hitove... Kenny Wayne Shepherd je jedan od tih (a uz to je bio vrlo blizak prijatelj sa Mark-om)...pretpostavljam da je vecini poznat ova pjesma, Kenny-ev hit ...

Kenny Wayne Shepherd - Blue on black (With lyrics)

 

https://www.youtube.com/watch?v=V94pBlA4n7U

 

 

...postoji jos jedna verzija meni  jako draga, stilski potpuno drukcija i u prezentaciji grupe kojoj to uopce nije opus...valjda ce se i vama svidi...

Five Finger Death Punch - Blue on Black (Official Video)

 

https://www.youtube.com/watch?v=IMCfSjF_vSg

 

 

...ja sam slucajno saznao za njegov koncert u swiss...koncert je organizovala jedna lokalna blues grupa koja tvrdoglavo svira taj repertoar, povremeno organizuju slicne koncerte, sve stare kajle, ocigledno Mark-ovi prijatelji...koncert je bio na planini u strogoj vukojebini...prihod nije mogao pokrit ni njegov let, vjerovatno je to bila usluga prijateljima i publici koju je volio...na svu srecu, neko je to i snimio pa na YT ima nekoliko sekvenci...ovo je kraj tog koncerta...

MARK SELBY - last song of the night - Switzerland 2013

 

https://www.youtube.com/watch?v=VNjRQ7PkEoc

 

 

Mark vise nije s nama...R.I.P. ...otisla je jos jedna dobra dusa...

Mark Selby Tribute

 

https://www.youtube.com/watch?v=Uvqn3wi1bSE

...na kraju i nekoliko rjeci o instrumentima koje je koristio...njegovi koncerti nikada nisu bili za veliki broj posjetilaca pa se u prezentaciji nije mogao oslanjati na moc & kvalitetu PA systema, opremu je birao pazljivo, oslanjao se skoro iskljucivo na vlastiti Gear - manje na PA systeme...koristio je nekoliko Fender & Gibson gitara ali jedna koju je koristio najcesce za slide u G-open je vrlo specificna i tamam lici na Mark-a...ko‘ da je pravljena za njega...Danelectro je firma sa prilicno krivudavom istorijom...jedan duzi period nisu ni postojali...od pocetka (47‘) su bili firma koja proizvodi low price instruments namjenjen onima sa plicim djepom...uz to su bili krajnje extravagantni u dizajnu...njihova bass gitara Longhorn i danas izgleda krajnje komicno...original vintage  gitaru kao ova Mark-ova Danelectro Silverstone U1 i danas mozete naci (reverb.com) za 600-700 USD...u vrjeme kad je bila aktuelna (50‘) kostala je 10 puta manje...dakle reklo bi se nista posebno...ali Danelectro je patentirao specifican pickup (kasnije kopiran od mnogih) koji je ovoj gitari davao poseban zvuk, zvuk koji se je „ubio“ za slide...sto Mark majstorski koristi...mehanicki i estetski bila je vrlo slicna vec pominjanom yugo veslu Melodija Menges...slovenskih ruku rad...ali ova Mark-ova izgleda & zvuci previse dobro za osrednji instrument proizveden prije 60 godina...sigurno je prosla kroz ruke specijalizovanih servisera...

...za danas dosta...

...svako dobro svima...     

Edited by bljax
Link to comment
Share on other sites

@e4_guy

...ne nisam bio upoznat sa Henry Kaiser i njegovim opusom pa sam otisao na YT i nekoliko drugih sajtova da se malo “upoznam”...ja sam profesionalno muzikom prestao da se bavim 1981 a “vratio” sam se muzici (potpuno amaterski) prije nekih 7-8 godina...kao sto vidis, poprilicna je to rupa...u medjuvremenu se je u muzici svasta izdesavalo i meni promaklo jer sam bio potpuno koncentrisan na drugu profesiju...za muziku sam imao malo vremena a i to samo kao konzument onog sto mi se je oduvjek dopadalo (gospel & blues)... a Henry Kaiser’s muzika definitivno to nije...

...iskreno neznam koji bi ovo uopce muzicki stil mogao biti... Henry Kaiser se zapravo bavi istrazivanjem tona (zvuk, sound) a ne muzikom kao subjektom istrazivanja...ovo sto sam imao prilike cuti podsjeca na  Stockhausen-a i njegov opus (nesto sto mi  takodje ne prija)...nadam se da mi neces zamjeriti ovo negativno misljenje, ja samo zelim biti iskren... De gustibus non est disputandum... helem, nije me Henry Kaiser muzika osobito dojmila...

...osim toga tehnicki background onog sto Henry Kaiser kreira uglavnom je baziran na analognoj tehnologiji a moj interes za ovaj aspect “proizvodnje umjetnosti” je vezan skoro iskljucivo za digitalni svjet...odabir tehnologije zapravo definise (...ali moze se reci i ogranicava) ono sto se “proizvodi”...  skoro sam zavrsio interesantan (...nadam se) post na ovu temu a za ovaj topic ali zadnjih par dana nisam bio bas dobro...vrjeme je ovdje grozno danima, ja volim sjedit na balkonu i cejfit a uz to sam i tvrdoglav...dobitna kombinacija svakako...malo sam bolje sad pa cu to dovrsiti & postirat sutra ili prekosutra...nadam se da ce tebi i drugima biti interesantno...

...moj dojam o Henry Kaiser-u i onome sto on radi je baziran samo na onome sta sam mogao naci na Intrnet-u a za ovaj replay izdvojio bih dva linka...vjerovatno postoji mnogo toga sto nisam poslusao ali meni su ova dva dovoljno reprezentativna...

https://www.innerviews.org/inner/kaiser2.html

https://www.youtube.com/watch?v=i4yZdqf-o68

...posto vidim da te ovakve teme interesuju evo ti (i drugima naravno ako ih ova tema interesuje)  za danas/veceras nesto iz „mog vidokruga“...rjec je takodjer o specificnoj artikulaciji ali vrlo sofisticiranoj i naravno digitalnoj...dobro bi bilo da poslusas do kraja, Alex demostrira i tehnicku pozadinu...ne zelim da pokvarim ovo sto cu sutra/prekosutra postirat na ovaj topic, ovo je da tako kazem samo slagvort...

https://www.youtube.com/watch?v=u_wGIbgQ0hE

...svako dobro...

Link to comment
Share on other sites

@bljax 

Ja nikako drugara da ubijedim da je Kaiser obična budalčina . . .

Mada, slušao sam par stvari koje su navodno njegovi studijski uratci, apsolutno slušljiva muzika i naravno 100% sam siguran da je samo platio nekom pravom gitaristi da to odsvira i komponuje.

Tip je naslijedio cash od oca i radi  što voli, sa te strane mi je ok.

 

Imao sam priliku probati neki roland synth, nije moja furka ali kontam da se nekima dopada.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, e4_guy said:

@bljax 

Ja nikako drugara da ubijedim da je Kaiser obična budalčina . . .

Mada, slušao sam par stvari koje su navodno njegovi studijski uratci, apsolutno slušljiva muzika i naravno 100% sam siguran da je samo platio nekom pravom gitaristi da to odsvira i komponuje.

Tip je naslijedio cash od oca i radi  što voli, sa te strane mi je ok.

 

Imao sam priliku probati neki roland synth, nije moja furka ali kontam da se nekima dopada.

...ne mora znaciti...ako se godinama trudis pa makar i bez talenta, ispadne nesto na kraju...iz nekoh dionica na drugom linku (valjda si preslusao?), tamo gdje Kaiser svira, vidi se da svirat zna...i to vjesto...problem je samo sto to uopce nije muzika niti su te individue muzicari...ako dovoljno pozivim (a ne istjeraju me sa ovog foruma), napravicu jedan post sa presjekom nevjerovatnih virtuoza...na raznim instrumentima...al' opet kao muzicari potpuno su neupotrebljivi...to je sorta egomana koji su dobri samo za circus:..."vidi sta sve ziv covjek moze, pogledajte samo brzinu, pogledajte samo taj prstomet!"...i slicno...

 

...svako dobro...  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, e4_guy said:

Kad smo već kod toga, šta misliš o ovom mlađahnom Mađaru ?

 

 

...ja sam na balkanski folk (ma kao preradjen) alergican...101%...ma kako vjesto ga neko "upraznjavao"...sorry ne mogu ovo komentarisati...hem' ne volim nista sto ima prefix fuzzy, hem' ne mogu smislit takozvane "nase" narodnjake...ma kako se pakovali...moj muzicki senzibilitet je drugaciji...kako li je samo al di meola zalutao na ovu scenu...ljepo se vidi da ja potpuno zbunjen...

Link to comment
Share on other sites

@e4_guy...ova me je prehlada bas sredila...nije mi nidocega...ipak da dodam jos nesto na zadnji post, vidim da sam malo i pretjerao, valjda sto sam bolestan...nije balkanski folk takva rugoba...problem je sto je nevjerovatna kolicina proizvedenog smeca prekrila ono sto je vrjedno...

...kada je u pitanju balkanska muzicka “scena” (mislim prevashodno yu-scena a ne “sire”) postoje poprilicne razlike...kako one u izvornom obliku tako i u obradama...ja mogu samo govoriti u svoje ime i referirati se na vlastiti ukus, nemam namjere nikome “soliti pamet”

...slovenacke “obrade” su jednake onim izvornim, oni su okamenjeni u vremenu i vjekovima nista ne mjenjaju...valjda su zadovoljni sami sobom ali meni uopce nisu interesantni pa cu ih ovom prilikom preskocit ...u cjelini...makedonski folk  sa svojim neparnim ritmovima je muzicka egzotika ali kao i svaka egzotika koja se forsira, brzo dosadi, u izvornom obliku kao i u mnogim obradama...bilo je i medjunarodnih “iskoraka”...navodno je Dave Brubeck za svoj legendarni jazz klasik Take Five inspiraciju pronasao u makedonskih 5/4...makedonski melos je i vrlo rjetko koristen u ssund /trash produkciji bivse domaje, neparni ritmovi su prilicno neprikladni za “igrat kolo” a elegicne balade (po meni najljepsi dio) nije nagodan za pravit pare...na balkanu mislim...ali kako odoliti ovome:

Iva Davidova-Zaidi,zaidi,jasno slance

 https://www.youtube.com/watch?v=txIJ-3REtfY

...dobro ona jeste bugarka al’ ja nevidim neku razliku, bar za ovaj mini esej....nisam ja jedini kome je ovo leglo na dusu...evo i ekipe iz Electronic Arts i mega-game Battlefield a centralna muzicka tema je:

Battlefield 1 - Soundtrack - Zajdi Zajdi (Only Girl Sing)

https://www.youtube.com/watch?v=khI9u74MCBM

...leb  i sol meni bar nisu nikad bili pretjerano interesantan ali kad je moderna obrada makedonske elegije u pitanju, nema im premca...

Leb i Sol - Bistra voda

https://www.youtube.com/watch?v=7MiXOVlztDI

 

... nisam sklon  bilo kakavoj fuzzy varijanti ali ovi majstori za neparne ritmove mogu proci...mada su sa drugog kraja bivse domaje, znaju znanje...

BAKLAVA'S DANCE Matej Meštrović & Sudar percussion - (OFFICIAL VIDEO)

https://www.youtube.com/watch?v=GKpNJSe7Rq4

 

...crna gora sa svojim ojha iskljucivo durskim/junackim pjesmama mi je prilicno dosadna al’ nadje se poneka na koju mi srce zaigra...mozda i jedina molska crnogorska pjesma...a na molske pjesme sam vazda pado’:

 Divanhana - Grana od bora - (Live)

https://www.youtube.com/watch?v=4MTFqfiphZM

...dobro muzicari jesu bosanski, sarajevski al’ to je samo po sebi razumljivo, zna se ko’ su maheri & majstori...bitno je da je pjesma crnogorska, molska...zao mi je, nisam mogao da nadjem na YT verziju sa Ksenijom Cicvaric (R.I.P., umrla 1997), jedinom PRAVOM izvornom crnogorskom verzijom ove pjesme...

....kosovske/albanske muzike nemam u arhivi...nista licno naravno ali jezik ne razumijem pa ne mogu da se uzivim, za moj ukus zurle su u odnosu na ostale instrumente (kojih cesto i nema) prejake a to mi bas i ne prija...osim toga makedonska i albanska muzika se prilicno poklapaju, nije jasno naprimjer ciji je zapravo instrument tapan (bass bubanj) koji daje “ton” svemu pa tako izmjesan stil meni nije bio “nesto”...ni prije ni sada...a ona ssota, mutant za koji nije jasno jel’ srpski il’ je kosovski  je meni  jedna izrazito iritantna pjesma a generalno mi je iritantna i sva yu-muzika uz koju su se mogla igrat razna “kola”...a tek gluho glamocko bez muzike...bljak, bljak, bljak...sasvim sigurno da u albanskoj/kosovskoj folk muzici ima itekako vrjednih djela al’ eto ja neznam za njih pa ne mogu da ih komentarisem...ponekad mi nesto iz tog kraja privuce paznju kao recimo ovo...

Ameti Cocek

https://www.youtube.com/watch?v=TsKzcwQZRTw

 

...srpski folk cu da preskocim zbog  nekoliko razloga...ovo je (pre)dominantno srpski forum, ja nemam dlaka na jeziku a domacine neukusnim komentarima sigurno ne bih zelio uvrjediti...bolje da sutim...ono sto mogu reci svi znaju i to nebi trebalo da vrjedja bilo koga: onaj uzas turbo-folk je bez ikakve sumnje kreiran u srbiji a odatle je krenuo u ostatak yuge...hrsum & posljedice koje je ostavio za sobom nisu nepoznanica nikome...ono sto je meni interesantno je sto su sada u hrvatskoj svi koncerti (i druge vrste “nastupa”) takozvanih “srpskih cajki” (srpski turbo-folk danasnjice) prodani unaprjed , sve je puno ko’sibica...cro-omladina (na uzas kroasana) zna & pjeva samo te pjesme...treba samo procitati cro-portale & cro-novine...ljepo je to onaj krleza opisao...

za tebe e4_guy posto vidim da te je zainteresirao madjarsko/balkanski folk jedna interesantna grupa...slucajno sam zalutao na jedan njihov koncert ovdje gdje zivim pa me zaintrigiralo...i oni su onoj grupi bregovic & co. al’ ima ipak razlike...prilicno bitne, bar meni...

 Beshodrom Ha megfogom az ordogot

 https://www.youtube.com/watch?v=9fIVqt7qNxw

 

...kontinentalni hrvatski folk (slavonija na primjer) ne poznajem dovoljno, prisustvo tamburica me nikad nije inspirisalo a i hrvatska televizija se je godinama udarnicki trudila da imbecilnim emisijama tipa “selo veselo”  ogadi ostatku yu-populacije ono sto naprimjer iz slavonije jeste vrjedno...zalosno jebiga...ali kad se pomene cro-folk meni su napameti skoro jedino ladarice...

Ladarice - Zorja je zorja

 https://www.youtube.com/watch?v=ESGUxeGjLEQ

 

...ili lokalna osobitost istarska “skala”

ISTRIAN Scale (Hexatonic # 13)

https://www.youtube.com/watch?v=tq44ghE7its

 

...u hrvatskoj je i u staroj drzavi uvjek bilo vrhunskih umjetnika a ovi danasnji istarski znaju skalu majstorski uposliti...

Tomi Purich trio - Imala san (istrian folk song)

https://www.youtube.com/watch?v=l5oMDHmsPYc

 

...naravno nemogu se zaobici dalmatinske klape...kad vidi im repertoara: autor hrvatski mumin husein hasanefendic a izvorno pjeva hrvatski albanac aki rahimovski...

Klapa Šufit - Sve još miriše na nju, live 2002.

 

https://www.youtube.com/watch?v=VWaBA29nyCI

 

...na kraju secer, zna se...bosanska sevdalinka...pa da pocnem sa jednom izvornom u specificnoj holandskoj varijanti...

Jutros mi je ruža procvjetala (Ashton Brothers)

https://www.youtube.com/watch?v=MLdnfLYVEy8

...ovo je ipak muzicarsko cose...a ja sam evo na kraju ove pisanije...na svom bosanskom sam terenu pa necu da to zloupotrebljavam...damir imamovic je unuk zaima imamovica i sin nedjada imamovica...nece kruska ispod jabuke...sve sto se moze znati o bosanskoj sevdalinki je evo u ova dva linka...jeste ovo prevashodno namjenjeno muzicarima...al’ ne i samo njima...

Lecture: "Deset najčešćih zabluda o sevdahu" by Damir Imamović

https://www.youtube.com/watch?v=rgN0dnWETjA

 

Damir Imamović meets Slobodan Stančić: dijelovi razgovora + "Evo srcu mom radosti"

https://www.youtube.com/watch?v=2DqdISq9vFs

 

...e vala na kraju moze valjda malo zajebancije?...

Al'Dino & Mostar Sevdah Reunion - NIKAD MI SE NE SPAVA (Official Music Video)

https://www.youtube.com/watch?v=YiFqIBXOrj4

 

...a ovo je zapravo parodija...al’ parodija puna istine...nazalost...pa da se na kraju malo nasmijemo...

Dubioza kolektiv "No Escape (from Balkan)" (Official video)

https://www.youtube.com/watch?v=jtgA0jvhp2A

...niko se nezna slatko zajebavat  na svoj racun ko’ bosanci...i hercegovci naravno, pa i oni su ustvari bosanci al’ u rezervi...

...svako dobro...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...