Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

 

48 minutes ago, A sad said:

 

Ne bih bas da ulazim u neku diskusiju sa tobom, jednostavno sa takvima nije moguca smislena diskusija. I pre pocetka se zna sta ce biti napisano, red "Srbi narod najgori", red macola, red jakobinskog terora. Non stop se ponavlja isto kao pokvarena ploca, a sve zarad lazne borbe za gradjansko drustvo. A ne vidis da najvecu prepreku stvaranja gradjanskog drustva nisu oni kojima je posao da se protiv njega bore, vec upravo oni koji ga promovisu na takav nacin.

 

A sad slobodno nastavi sa svojom svetom misijom. 

 

Edit.

 

Bez obzira na to sto su nam pogledi na stanje u Srbiji prilicno slicni.

Dobro, ono i to je verovatno tacno.

 

Odavno mislim da ovi na sajtovima "medija" nekad namerno pustaju komentare "građanskih ekstremista" da bi imali u šta da pokazuju prstom i govore "evo, to su vam ti liberali".

 

Ranije mi je to smetalo, sad, wgaf. Neka rade sta hoce, nikoga nije briga, i tako su otpisani.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

bem ti diskusiju😀 a sinoc gledam vreme zla pa slušam " drugove" ista spika kao ovde od strane zadrtih " ateista " Mala razlika je sto su dragovici bili barem iskreno zadojeni komunizmom dok ovo danas samo borba za lajkove

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da svi ovde olako prelazimo preko jedne materijalne greške koja se nekako ustalila a oni o kojima se zapravo radi prave se ludi jer im upravo tako odgovara.

Naime, tzv. "veronauka", nije nikakva vero-nauka jer to je kontradikcija sâma po sebi. Nikakve nauke tu nema.

To je davno započelo kao "veronauk" tj. učenje, predmet, predavanje o veri... Prava reč je dakle - "veronauk" a ne "veronauka" i shodno tome se menja po padežima.

Naravno, nadležni, a i egzekutori istog se prave ludi jer im godi dodavanje sufiksa "nauka" za nešto što se pretvorilo u čisto indoktriniranje omladine i poligon za regrutaciju mladih pravoslavnih talibana.

Sent from my phone using their app

  • Like 8
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, freethrow said:

 

 

Poenta priče, pored ovoga što pomenu fancy (da to nije nauka), ovo što se radi u Srbiji evo već tužnih 20 godina je pričanje o svetosavlju, ne čak ni pravoslavlju. 

I kao rezultat tih tužnih 20 godina i dalje ne znam šta je to "svetosavlje", nema niko da ponudi definiciju, ok ne mora definiciju, makar da opiše komparativne prednosti praktikovanja tog maglovitog pojma.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Amigo said:

Drustvo, ovo pro-zapadnjastvo i anti-religijski aktivizam, ne idu nikako zajedno.

Jednostavno ako si agresivni ateista, onda nisi pro-zapadno orijentisan, jbga :cigar:

 

 

   ovde, uglavnom, niko nije protiv religije kao takve..  Vec sta ova nasa proizvodi u zadnjih 30 i kusur godina, u koje svrhe sluzi ovde...  A sto , iskreno, nema blage veze ni sa jednom istinskom religijom  10 zapovesti kao temelj svake vere- ne ubij, ne kradi, ne lazi -  a ove stvari su ovde sasvim normalne

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, urosg3 said:

I kao rezultat tih tužnih 20 godina i dalje ne znam šta je to "svetosavlje", nema niko da ponudi definiciju, ok ne mora definiciju, makar da opiše komparativne prednosti praktikovanja tog maglovitog pojma.
 

 

https://pescanik.net/svetosavska-politicka-konfuzija/

 

https://sr.wikipedia.org/wiki/Светосавље

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, freethrow said:

Da, znam za taj članak na wiki, u svojim danim angažmana u Wikimedia fondaciji često sam ga koristio kako ne treba da se pišu definicije jer su maglovite netačne i pre svega ne znače ništa. Možemo da analiziramo:
 

Quote

Светосавље је православно хришћанство српског стила и искуства утемељено на лику и дјелу Светог Саве и српске народне вјерске традиције.

U ovakvoj definicije je verovatno samo Sveti Sava tačan, da je lik i da ima delo. Njegovo delo se vezuje za diplomatiju i prosvećenje, što je u redu i verovatno tačno. Kao i da je monah.
Kako se hrišćanstvo bazira na monaštvu, diplomatiji i prosvećinju, ima li uporedni primer (na primer ima li bilo koja varijanta hrišćanstva koja se bazira na liku i delu neke osobe, i zovemo je nacionalna varijanta hrišćanstva) i ukoliko je tako, da li je u pitanju sekta ili fork hrišćanstva. Evo definicije sekte, sa wiki takođe:
 

Quote

Sekta (lat. secta i lat. sequi i pod uticajem lat. secare) je izdvojena ili zatvorena grupa ljudi koja čvrsto sledi svoja načela. Najčešće se sekta formira nasuprot osnovnoj grupi iz koje je potekla, razvijajući učenje, koje je po uverenju članova sekte, ispravnije u odnosu na učenje osnovne grupe

Svetosavlje je primer koji dobro odgovara opštoj konfuziji jer je osim religijskog postao društveni pojam, politički. Dobra primer je konferencija za štampu DEPOS-a pred izbore. Na pitanje kako će koalacije, posle očekivane pobede na izborima da postupa prema pripadnicima vladajuće SPS Vuk Drašković je odgovorio:
"Mi sa njima možemo samo svetosavski"
Što nas vodi do zaključka da će nakon pobede DEPOS-a članovi SPS-a biti u diplomatiji, zamonašeni, ali svakako prosvećeni u srpskom stilu. Ako pratimo definiciju 😉
Nije ni čudo što je DEPOS prošao kako je prošao.
Prošlo je dosta godina nakon što su meni blizak svetonazor marksizma, i uopšte jugoslovenskog socijalizma i te društvene vrednosti pod pritiskom argumenta da ne valjaju, u srpskom društvu zamenili neki novi sistemi vrednosti, pa što i ne to "svetosavlje" na vrhu liste društvenih vrednosti. Kako i treba po većinskoj volji ovog naroda i društva, sve odlično.

Ali ipak moramo imati tačan odgovor na pitanje šta je to tačno svetosavlje, ovaj članak na wiki ne odgovora kvalitetno na to pitanje, što se i vidi po razvoju društva i društvene misli otkad se Srbija oslobodila komunističkog jarma ne vidim da se napreduje, čak suprotno. A ima ta Srbiju svu slobodu da se razvija, dakle nešto smeta. Šta je to?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nije mi uopšte namera da ulazim u definicije niti svetosavlja niti pravoslavlja. Želja mi je bila da podelim sopstveno iskustvo sa nečim što se grubo može nazvati veronauka sa onim što moja deca i deca meni bliskih i manje bliskih ljudi "dobijaju" u školama u poslednjih 20 godina. Moj zaključak, koji sam pokušao da argumentujem, mada ne i da elaboriram, je da ne dobijaju ništa korisno, kvalitetno niti nešto što bi ih gurnulo u teme za razmišljanje ili razmatranje tolerancije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, freethrow said:

Nije mi uopšte namera da ulazim u definicije niti svetosavlja niti pravoslavlja. Želja mi je bila da podelim sopstveno iskustvo sa nečim što se grubo može nazvati veronauka sa onim što moja deca i deca meni bliskih i manje bliskih ljudi "dobijaju" u školama u poslednjih 20 godina. Moj zaključak, koji sam pokušao da argumentujem, mada ne i da elaboriram, je da ne dobijaju ništa korisno, kvalitetno niti nešto što bi ih gurnulo u teme za razmišljanje ili razmatranje tolerancije. 

Oko bolda se, naravno slažemo, mislio sam da je zgodno i zabavno i da je dobar povod da razmislimo pa i napišemo koju na temu definicije termina koji je osnov za poimanje i razmatranje fenomena privođenja dece kanonalizovanom učenju. Naravno da nije nauka.

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Perkos2 said:

Srbiju nije uništilo pravoslavlje vec komunizam.To  nastavljaju i njegovi naslednici kako god sebe  danas nazivali. Normalan svet sirom kugle zemaljske borio se i bori protiv te komunističke kuge a ne protiv pravoslavlja.

Vidimo da je sad, kad je komunizam poslan na deponiju(gdje mu je i mjesto) na pravom putu sa Ratkom i Prvoslavom na čelu.

 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Budha said:

Vidimo da je sad, kad je komunizam poslan na deponiju(gdje mu je i mjesto) na pravom putu sa Ratkom i Prvoslavom na čelu.

 

gde je komunizan poslat na deponiju? u Srbiji i dalje vlada u svojim različitim oblicima, nekia su socijalisti, neki naprednjaci a neki "građanski jugosloveni"

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Perkos2 said:

gde je komunizan poslat na deponiju? u Srbiji i dalje vlada u svojim različitim oblicima, nekia su socijalisti, neki naprednjaci a neki "građanski jugosloveni"

Ne postoje oblici komunizma. Komunizam je jasna ideja I ideologija, a 'oblici' su njena suprotnost.  Srbijom I regionom vladaju antikomunisti. I nacionalisti. I njihovi 'oblici'. Da su na vlasti komunisti sve bi bilo potpuno drugacije.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Crni Bombarder said:

Jel veronauci uopste mesto u skoli,obzirom na proklamovani sekularni karakter drzave? 

 

Ja nemam odgovor na to pitanje, ali proterivanje religije, sto vidim u ovoj raspravi ne moze da doprinese nikakvom boljitku drustva.

 

2 hours ago, Doc Holiday said:

ovde, uglavnom, niko nije protiv religije kao takve..  Vec sta ova nasa proizvodi u zadnjih 30 i kusur godina, u koje svrhe sluzi ovde...  A sto , iskreno, nema blage veze ni sa jednom istinskom religijom  10 zapovesti kao temelj svake vere- ne ubij, ne kradi, ne lazi -  a ove stvari su ovde sasvim normalne

 

Svaljivanje stanja u drustvu na religiju je totalno promasaj.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 

 

Kad nekoga pokusavaju da siluju valjda je normalno da se brani, i da intenzitet odbrane prati intenzitet pokusaja silovanja. Eto npr, ono o slavama pored cene salamoreznice neko moze da shvati kao uvredu. Pa?

 

 

Izgleda da odbrana vise nije u modi 🙂 dozvolis da te siluju a za to vreme snimas scenu svojim mobilnim telefonom 🙂 Doduse nije video snimak vec audio. Svejedno .

 

https://www.ledauphine.com/faits-divers-justice/2021/11/14/son-patron-l-agresse-sexuellement-l-apprenti-garagiste-enregistre-la-scene

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Perkos2 said:

gde je komunizan poslat na deponiju? u Srbiji i dalje vlada u svojim različitim oblicima, nekia su socijalisti, neki naprednjaci a neki "građanski jugosloveni"

Ma idi, kao da je biti građanski jugosloven nešto loše, nedajbože, a ne sasvim prirodan i prihvatljiv svetonazor pogotovo za nas kojima je Jugoslavija otadžbina, rodna zemlja. Ne vidim zašto bih se odrekao svoje zemlje samo zato što ne postoji više, kao da to menja činjenicu da mi je to rodna zemlja. Ponosan sam na tekovine te zemlje i moje pretke koji su krv prolivali da je stvore, taman onoliko koliko mi se gade svi koji su na njenom razbijanju aktivno radili.
To što je pokojnom ocu poslednja prekomanda u JNA bila Batajnica ne znači da moram automatski da postanem srbin (iako jesam, ali ne u smislu u kojem se u kontekstu ove teme to podrazumeva).
Sasvim je drugo pitanje ideološkog opredeljenja, što je meni lično marksistička misao najbliža po vokaciji to je moj izbor, moja volja, ne ide to po automatizmu, rođenjem, kao jugoslovenstvo. Meni bi marksizam bio drag i da sam rođen u Bangladešu kao i u Jugoslaviji.

Što se srpstva i patriotizma tiče - rezultate na sunce, pa da uporedimo čiji je bolji; jugoslovenski ili slobodarske, slobodne, međunarodno priznate Srbije zasnovane na isključivo njenim društvenim vrednostima.
Imaj u vidu da smo jugosloveni, marksisti malobrojna margina ovog društva bez ikakvog uticaja na društvene tokove samim tim bez ikakve odgovornosti za put koji je dominantna većina u ovoj zemlji izabrala da sledi. Ne daj se zavarati, rezultat Srbije je posledica stanja slobodnog dominantnog duha koji ovde vlada, i izraz je želje, spremnosti i tačnog stepena razvoja tog društva. Što je Srbija neko vreme u Jugoslaviji izgleda bolje i naprednije nego danas je posledica kako se često kaže "komunjarskog jarma, gde Srbin nije smeo da kaže da je Srbin, i da slavi slavu i novu godinu 13 dana kasnije".
Otkad je slobodna, nezavisna i slobodna od ideološkog jarma socijalizma, Srbija je izraz dominatnih težnji većine koja u njoj živi.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Vox Populi - Vox Dei
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...