Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Zato i napisah - NEKI pacijenti 🙂

 

Ne's ti, ne boj se!

Za te pare spremim zalihe suvog mesa i rakije za 2  godine, a ostalo bi i za ostale potrebe: duvan, konoplja, rizle, wc papir,kucna hemija.....:default_coffee:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, AgroLaki said:

 

 

Stasu sad ovi mabovi leba ti, jos ovo nismo culi.

To je valjda terapija koju je Trump koristio, sad su nemci kupili izvestan broj, kosta zesce - jedna doza dve hiljade eurica, nemci kupili da im se nadje 200 000 doza za 400 miliona eurica. To je kazu tretman na bazi sintetickih antitela sta god to znacilo, verovatno ce wwww vise o tome ako vec nije

 

https://www.bfmtv.com/sante/covid-19-l-allemagne-va-utiliser-le-traitement-vante-par-donald-trump_AD-202101240132.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da, radi se o sintetickim antitelima koja je Tramp koristio. to jos uvek nije odobreno u EU, a kazu da ce ga koristiti na Uni klinikama kod teskih bolesnika, onih s rizicnim oboljenjima (to je onaj tip odobrenja kada nista drugo ne pomaze, pa rodbina odobri, u fazonu: daj sta das). ideja je kao da se prebrodu vreme dok se ne vakcinise dovoljno ljudi.

ja nesto mislim da bi to bilo efikasnije kad bi se to ranije dalo, ali ne znam da li zakonski to mogu tako da odrade.

 

inace, nesto su na tv najavili kao neke studije za par medikamenata za lecenje, ali kad sam googlala videla sam da je o tim medikamentima kao potenicijalnim lekovima za covid pacijente vec bilo govora negde u maju prosle godine ili tu negde. nije mi jasno o cemu se sad radi, zasto se tek sad pocinje s tim studijama. a mozda ima nekih nijansi u ovogodisnjim studijama koje se razlikuju od tih proslogodisnjih (nisam proucavala detalje). elem, za jednu traze sad dobrovoljce medju sveze inficiranim iz rizicnih grupa (za koje postoji opasnost da ce se tesko razboleti), pa da im taj neki medikament (cini mi se protiv upale pankreasa) daju u ranoj fazi. videcemo...

 

Link to comment
Share on other sites

Jos jedan od potencijalnih lekova - kao i za sve druge, potrebne klinicke studije (drugim recima pitrebno vreme) - u pitanju je lek colchicin koji se koristi za giht:

 

Anti-inflammatory therapy for COVID-19 infection: the case for colchicine

 

Trenutna lista od 27 klinickih studija na clinicaltrials.gov:

 

https://clinicaltrials.gov/ct2/results?cond=Covid&term=Colchicine&cntry=&state=&city=&dist=

 

Link to comment
Share on other sites

Institut Paster (glavni francuki za vakcine) objavio da odustaje od svog glavnog projekta za covid vakcinu - to je vakcina bazirana na virusu boginja. Napravili su vakcinu i testirali je i kazu da se dobro podnosi ali da je manje efikasna od vakcina koje su vec odobrene i da nema svrhe forsirati.

Imaju jos dva projekta za vakcine na kojima i dalje rade. 

Link to comment
Share on other sites

Sta se zna o Kineskoj vakcini, koliko je efikasna, koje su nus pojave, postoji li mogucnost da je EU odobri?

 

Pitam ovde jer me zanimaju naucne cinjenice, a vecina ljudi u nasoj zemlji ce dobiti nju.

 

Hvala unapred na odgovorima.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Magia said:

Sta se zna o Kineskoj vakcini, koliko je efikasna, koje su nus pojave, postoji li mogucnost da je EU odobri?

 

Pitam ovde jer me zanimaju naucne cinjenice, a vecina ljudi u nasoj zemlji ce dobiti nju.

 

Hvala unapred na odgovorima.

Ovi odavde sto je primise poceli da treniraju borilacke vestine, poceli da jedu stapicima, a i kucice krenuli da tove.....

Sta da ti kazem?:default_coffee:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Jel moze neko da mi kaze sta je to generalizovani osip prilikom alergija, posto ljudima koji imaju jake alergijske reakcije se ne preporucuje da prime vakcinu. Jel to osip po citavom telu. Pitam posto sam alergican na jaja, ne smem ni u tragovima da unosim. Jednom me je nastavnica u osnovnoj skoli terala na silu da jedem kajganu kad smo bili na ekskurziji i ako je znala da sam alergican i izasao mi je istog dana osip po citavom telu, a pre neku godinu osetio sam u Meku da u pogacici ima jaja posto odmah osecam nadrazaje u ustima i alergijsku reakciju. Zbog toga lekari nisu smeli da mi daju vakcinu protiv velikih boginja jer je povezana sa vakcinom protiv zauski koje ne smes da primis ako si alergican na jaja ( mislim da u to vreme ta vakcina nije bila trovalentna kao danas , bio sam mali ko ce ga znati), pa sam velike boginje prelezao.

 

 

 

Zbog toga nisam siguran da li smem da primim vakcinu, pa me interesuje sta je generalizovan osip.

 

 

Edited by Zvezdinho
Link to comment
Share on other sites

Znaci ja sam imao generalizovani osip, onda nista vakcina dok se ne utvrdi da je sigurno za nas koji imamo jake alergije, a vec sad su rekli nije sigurno da ljudi koji imaju jake alergijeske reakcije prime vakcinu.

Edited by Zvezdinho
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Zvezdinho said:

Znaci ja sam imao generalizovani osip, onda nista vakcina dok se ne utvrdi da je sigurno za nas koji imamo jake alergije, a vec sad su rekli nije sigurno da ljudi koji imaju jake alergijeske reakcije prime vakcinu.

proveri s lekarom.

trebalo bi valjda da se proveri sastav vakcine, pa ako tamo ima tih supstanci na koje si alergican onda da ne primis doticnu vakcinu. ali nije valjda svaka vakcina takvog sastava da ne mozes neku da primis.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Zvezdinho said:

Jel moze neko da mi kaze sta je to generalizovani osip prilikom alergija, posto ljudima koji imaju jake alergijske reakcije se ne preporucuje da prime vakcinu. Jel to osip po citavom telu. Pitam posto sam alergican na jaja, ne smem ni u tragovima da unosim. Jednom me je nastavnica u osnovnoj skoli terala na silu da jedem kajganu kad smo bili na ekskurziji i ako je znala da sam alergican i izasao mi je istog dana osip po citavom telu, a pre neku godinu osetio sam u Meku da u pogacici ima jaja posto odmah osecam nadrazaje u ustima i alergijsku reakciju. Zbog toga lekari nisu smeli da mi daju vakcinu protiv velikih boginja jer je povezana sa vakcinom protiv zauski koje ne smes da primis ako si alergican na jaja ( mislim da u to vreme ta vakcina nije bila trovalentna kao danas , bio sam mali ko ce ga znati), pa sam velike boginje prelezao.

 

 

 

Zbog toga nisam siguran da li smem da primim vakcinu, pa me interesuje sta je generalizovan osip.

 

 

 

U Sinopharmovoj vakcini nema nista sto bi bilo povezano s alergijom na jaja. 

Alergija koju ti opisujes vise lici na neku urtikariju. Ne daje se vakcina na ulici, vec u zdravstvenoj ustanovi u kojoj postoje antisok terapije. Lekarima pre vakciacije se svakako kaze sve sto bi moglo da utice, tako da ce oni proceniti da li smes ili ne.

 

Sastav Sinopharma:

 

Aktivan sastav: SARS-CoV-2 (inaktivisan)

Ekscipijensi: dinatrijum hidrogen fosfat, natrijum hlorid, natrijum dihidrogen fosfat, adjuvant aluminijum-hidroksida

 

p.s. pisem samo za Sinopharm, jer njega trenutno jedino imaju za sire narodne mase

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Ja se pozivam na dr Srdju Jankovica. Necu da cackam ako je on rekao,  i dalje cu da se pazim i da izbegavam kontakte i da nosim masku.

 

Quote

 

Imunolog Srđa Janković je na današnjoj konferenciji za novinare nakon sednice kriznog štaba izjavio da se ne smeju vakcinisati oni koji su imali alergiju na samu vakcinu ili na nešto što je u njoj, ili osobe sklone teškim alergijama.

– Teške alergije su anafilaktički šok, generalizovani osip, a blage alergijske reakcije tu ne spadaju – dodao je Janković.

 

 

 

Edited by Zvezdinho
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Zvezdinho said:

Ja se pozivam na dr Srdju Jankovica. Necu da cackam ako je on rekao,  i dalje cu da se pazim i da izbegavam kontakte i da nosim masku.

 

 

 

 

Ti si imao generalizovani osip na odredjeni alergen - ako tog alergena nema u vakcini (ili neka komponenta sa unakrsnom alergijom), nema razloga da bi imao alergijsku reakciju na vakcinu.

 

Savet je da pitas lekara na terenu, a ne da slusas Srdju Jankovica na tv....Zamisli da smo slusali sve nase lekare sta su pricali na tv do sad....eh....

 

No, vakcina nije obavezna, pa ako se ne osecas sigurno da primis - tvoje pravo da ne primis.

 

Iskreno, nevezano za tvoj slucaj konkretno - kako moze da bude veca opasnost od primanja vakcine u jednoj zdravstvenoj ustanovi od potencijalnog zarazavanja covidom?!

 

Vidi, i ja nosila maske, pazila se....i kad sam se najmanje nadala, zarazila se!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

 

Iskreno, nevezano za tvoj slucaj konkretno - kako moze da bude veca opasnost od primanja vakcine u jednoj zdravstvenoj ustanovi od potencijalnog zarazavanja covidom?!

 

 

 

Tako sto alergije mogu da budu mnogo opasne, nekad cak i sa smrtnim ishodom. A iskreno vise verujem u znanje Srdje Jankovica nego u znanje nekog lekara na terenu. Posebno sto se covek zalaze da sto vise ljudi primi vakcinu.

Edited by Zvezdinho
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Zvezdinho said:

 

Tako sto alergije mogu da budu mnogo opasne, nekad cak i sa smrtnim ishodom. A iskreno vise verujem u znanje Srdje Jankovica nego u znanje nekog lekara na terenu. Posebno sto se covek zalaze da sto vise ljudi primi vakcinu.

 

Zato i napisah da se vakcine daju i zdravstvenoj ustanovi, gde postoji antisok terapija, za slucaj da treba.

Ja jos nisam cula da je neko umro od alergije na jaja....to ne lici na klasicnu anafilakticku reakciju.

 

Kao sto rekoh - vakcina nije obavezna, niko nikog ne primorava da primi.

Plasim se samo da ljudi iz nekih, da ne kazem banalnih, razloga odustanu od vakcine.

 

Btw i od covida umiru ljudi...

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

 

Zato i napisah da se vakcine daju i zdravstvenoj ustanovi, gde postoji antisok terapija, za slucaj da treba.

Ja jos nisam cula da je neko umro od alergije na jaja....to ne lici na klasicnu anafilakticku reakciju.

 

 

 

 

Jaka alergijska reakcija je i generalizovani osip. Takodje alergija na jaja izaziva anafilakticku reakciju tako da nije istina to sto pricas. 

 

I ruzno je sto to nazivas banalnim razlogom.

 

 

Quote

 

Šta izaziva anafilaksiju?

Mnogo stvari može uzrkovati ovakvu reakciju. Među najčešće uzroke spadaju:

Lekovi i to pre svega antibiotici –penicilin, aspirin i mnogi lekovi protiv bolova, zatim kontrastna sredstva za snimanja u radiologiji.

Hrana prvenstveno riblji proizvodi, školjke zatim orasi, kikiriki jaja i voće. 

Ujed insekata naročito osa, pčela i stršljena

Guma odnosno latex koji se nalazi u hiruškim rukavicama ili rukavicama u domaćinstvu

 

 

Edited by Zvezdinho
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Magia said:

Sta se zna o Kineskoj vakcini, koliko je efikasna, koje su nus pojave, postoji li mogucnost da je EU odobri?

 

Pitam ovde jer me zanimaju naucne cinjenice, a vecina ljudi u nasoj zemlji ce dobiti nju.

 

Hvala unapred na odgovorima.

 

Radjena je treca faza u uae i oni su rekli 86% zastite..

To nam je nekako glavna referenca. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za pravljenje kineske vakcine je korišćena već poznata tehnologija. Vakcina sadrži ceo umrtvljen virus, što znači da bi trebalo da izazove imunski odgovor ne samo na spike protein, već i na ostale virusne proteine (npr nukleokapsid). Ona favorizuje humoralni u odnosu na ćelijski imunski odgovor, odnosno produkciju antitela, što bi u slučaju infekcija trebalo da bude dovoljno 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...