Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

18 hours ago, John Terry said:

Kako volim kad mi, u sred pandemije, dodje lik u kancelariju koja je 4x10 metara, i zasedne, bez maske, bez ikakve potrebe, i prica svoju tuznu zivotnu pricu.

 

Srbi nisu normalni. Idi kuci covece!

...juce mi je banuo " strucnjak" koji proverava plinske instalacije, dolazi 1 godisnje i obavezno je pustiti ga u kucu ili stan. Prosetao je po celom stanu, izmerio sta treba, pohvalio obavljen posao, iskukao se nad nesavesnim gradjanima koji to nisu uradili i otisao. Maska mu je bila na laktu, patike na nogama a ja sam 2 sata dezinfikovala podove i kvake i psovala sebe jer ni posle 100 godina ne umem da koristim "shpijunku" na vratima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

...juce mi je banuo " strucnjak" koji proverava plinske instalacije, dolazi 1 godisnje i obavezno je pustiti ga u kucu ili stan. Prosetao je po celom stanu, izmerio sta treba, pohvalio obavljen posao, iskukao se nad nesavesnim gradjanima koji to nisu uradili i otisao. Maska mu je bila na laktu, patike na nogama a ja sam 2 sata dezinfikovala podove i kvake i psovala sebe jer ni posle 100 godina ne umem da koristim "shpijunku" na vratima. 

 

Za posete majstora u doba Corone (a i gostiju) ozon generator je zakon. Pustiš ga pola sata do sat (u zavisnosti od veličine prostora) i to poubija sve viruse i bakterije, a pride i smrad, grinje i u stanu zaostale komarce isl. Jedino ne smeš ti da se nađeš u prostoru dok to radi, jer ne deluje ni na ljude baš povoljno (napada sluznice pa treba gas maska sa zaštitnim naočarima ili full face maska da ponovo uđeš u prostor i izvetriš ga).

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Likvi said:

Je li bio samo na poslu? Forum epidemiologija 😁

da, Airbnb-om smo mu našli stan u Resavskoj, da mu bude u centru, i da ga uvek neko pokupi kolima, sutra je trebalo i ovako da ide u Hr kući, serviser je za Kolor doplere, pa doneo neke nove sonde i dodatak softverski za njega, Sad je ideja da ga neko odveze do Batrovaca a da ga familija pokupi na granici. Ček kujemo planove 🙂
Ogromnom večinom vremena se bavio sa tim po raznim kolor dopler kabinetima po Bgd, drži mislim 9 klijenata, ili 8. Nije neki lik za izlaske, prošetao je par puta po gradu, hranio se po fast food i street fod ponudi, nije sedeo po kafanama, nije takav lik. Razumno je pretpostaviti da je osoblje po radiologiji zaštićeno, a i on je nosio masku po institucijama sigurno.

Inače ko ne zna softveri za kolor doplere isključivo mogu da servisiraju i administriraju ovlašćeni serviseri sa hardverskim ključem od proizvođača. Da nije tog ograničenja mogli bi mi sami, ali eto.

Link to comment
Share on other sites

spacer.png

 

Da vidimo šta imamo ovde:

 

Lanac popularnih restorana u Beogradu tumači ustav, propagira nenošenje maski, negira efekte maski i glup je ko kurac. Svaka čast. Da bog da vam niko više ne ušao, pizda vam materina bezobrazna. 

 

edit..ipak najbolji deo DRUŠTVENO ODGOVORNA KOMPANIJA :79:

Edited by NMX
  • Like 6
  • Thanks 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako da ti kažem...moj tata ima Alchajmera. Poslednjih par meseci progredira. Ne prepoznaje mog muža, mami kaže- dosadna si kao moja žena ( malo crnog humora ❤️), ali temperaturu meri 3x dnevno. On će na onaj svet otići ne znajući ni za koga od nas, ali će se bojati kovida. Da sam u Bg, išla bih u te restorane svakodnevno.

  • Like 4
  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

Da sam u BG, znao bih koji restoran sigurno da izbegavam na kilometar. Mada je na tragu moje ideje da se podele ugostiteljski objekti na "slobodnjačke" i "profilaktičke" pa da se ne mešamo bez preke potrebe. Svako svom jatu i svako će se osećati sigurnije i bezbednije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Likvi said:

On će na onaj svet otići ne znajući ni za koga od nas, ali će se bojati kovida.

Strasno. Od svih emocija da strah odrzava kontakt sa aktuelnim trenutkom, grozno. Nema okolnosti u kojoj je Alchajmer lak (mada sebe nekako slazes da tako mora pa funkcionises), ali posebno je tesko gledati da je svestan samo ruznog. :classic_sad:

  • Like 2
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Likvi said:

Ne znam kako da ti kažem...moj tata ima Alchajmera. Poslednjih par meseci progredira. Ne prepoznaje mog muža, mami kaže- dosadna si kao moja žena ( malo crnog humora ❤️), ali temperaturu meri 3x dnevno. On će na onaj svet otići ne znajući ni za koga od nas, ali će se bojati kovida. Da sam u Bg, išla bih u te restorane svakodnevno.

 

1. Žao mi je zbog tate, imao sam baku u kući koja je 10 godina bila dementna do nivoa da je za vreme bombardovanja gledala TV i mojoj kevi govorila da sam ja na TVu (a to je bio general Pavković, urnebesno i tužno).

 

2. Da li misliš da čoveku pored alchajmera treba i virus koji će mu neko doneti i ozbiljno mu ugroziti život (zbog godina koje ima) jer bi neko da se junači u maloumnom lancu restorana koji poziva otvoreno na kršenje propisa i preporuka? Meni je to sebično, eto.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

 

 

2. Da li misliš da čoveku pored alchajmera treba i virus koji će mu neko doneti i ozbiljno mu ugroziti život (zbog godina koje ima) jer bi neko da se junači u maloumnom lancu restorana koji poziva otvoreno na kršenje propisa i preporuka? Meni je to sebično, eto.

Ok, rekao si. Ti si savestan i brižan građanin i to je za pohvalu. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Svuda u svetu, pa i ovde na forumu, ima zagovornika "herd immunity."

 

Naisao sam na zanimljiv clanak koji objasnjava zasto to nece ici. Jedan delic je ovo:

The concept of achieving herd immunity through community spread of a pathogen rests on the unproven assumption that people who survive an infection will become immune. For SARS-CoV-2, some kind of functional immunity seems to follow infection, but “to understand the duration and effects of the immune response we have to follow people longitudinally, and it’s still early days”, Buckee says.

 

Preporuka za citav clanak, ovde: https://www.nature.com/articles/d41586-020-02948-4

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NMX said:

spacer.png

 

Da vidimo šta imamo ovde:

 

Lanac popularnih restorana u Beogradu tumači ustav, propagira nenošenje maski, negira efekte maski i glup je ko kurac. Svaka čast. Da bog da vam niko više ne ušao, pizda vam materina bezobrazna. 

 

edit..ipak najbolji deo DRUŠTVENO ODGOVORNA KOMPANIJA :79:

Sve sto pisu nekako i mogu “shvatiti” do dijela kad ljude koji bi da nose masku  u restoranu nazivaju budalama. Ali eto i te “budale” su dobrodosle...jelte..

Svakako da se ne smije podcjenjivati uticaj na ekonomiju...zakacice prije ili kasnije svakoga ali ovakvim “strucnjacima” samo mogu pozeliti propast.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gledam brojke, grafove, krive, paterne,..i jedna stvar mi upada u oci, pa bih bila zahvalna ako bi neko mogao da potvrdi ima li slicna zapazanja - zapadnoevropske zemlje su imale (mnogo) vise umrlih u prvom talasu (pogledajte DE, NL, FR, UK ...), dok istocnoevropske zemlje imaju vise sad - sta je to sto Istocna Evropa sad radi drugacije (isto godisnje doba kao i u Z. Evropi), zdravstveni sistem(i) bi trebalo da su pripremljeniji u drugom talasu, itd...?

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, zoran59 said:

Svuda u svetu, pa i ovde na forumu, ima zagovornika "herd immunity."

 

Naisao sam na zanimljiv clanak koji objasnjava zasto to nece ici. Jedan delic je ovo:

 

 

 

Preporuka za citav clanak, ovde: https://www.nature.com/articles/d41586-020-02948-4

 

Nije resenje herd immunity, nego je to nesto sto ce se prirodno desiti. 

Za masovnu vakcinaciju ce trebati godine, do data ce vecina sama prelezati virus. 

 

17 minutes ago, Sunshine State said:

Gledam brojke, grafove, krive, paterne,..i jedna stvar mi upada u oci, pa bih bila zahvalna ako bi neko mogao da potvrdi ima li slicna zapazanja - zapadnoevropske zemlje su imale (mnogo) vise umrlih u prvom talasu (pogledajte DE, NL, FR, UK ...), dok istocnoevropske zemlje imaju vise sad - sta je to sto Istocna Evropa sad radi drugacije (isto godisnje doba kao i u Z. Evropi), zdravstveni sistem(i) bi trebalo da su pripremljeniji u drugom talasu, itd...?

 

Kroz zapadne drzave je virus proleteo, vise se ljudi zarazilo, moguce da je tako covid oslabio. 

Istocne zemlje su restriktivnim merama pokusale virus da svedu na 0, sto kada se otvoris ima kontraefekat.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ras kass said:

 

Nije resenje herd immunity, nego je to nesto sto ce se prirodno desiti. 

Za masovnu vakcinaciju ce trebati godine, do data ce vecina sama prelezati virus. 

 

 

Kroz zapadne drzave je virus proleteo, vise se ljudi zarazilo, moguce da je tako covid oslabio. 

Istocne zemlje su restriktivnim merama pokusale virus da svedu na 0, sto kada se otvoris ima kontraefekat.

 

Po zvanicnim brojkama, broj zarazenih u Z. Evropi je veci sad u ovom talasu, sto moze da znaci da ili je virus oslabio (manje umrlih, mladja populacija zarazena, bolje terapije, etc), ili je stvaran broj zarazenih (zbog manjeg broja testiranih u tom prvom talasu) mnogo veci nego sto brojke pokazuju

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Sunshine State said:

sta je to sto Istocna Evropa sad radi drugacije (isto godisnje doba kao i u Z. Evropi), zdravstveni sistem(i) bi trebalo da su pripremljeniji u drugom talasu, itd...?

Protokoli lecenja, vece opterecenje sistema nego u prvom talasu (za Istocnu Evropu), stariji na zapadu cesce borave u domovima pa su samim tim bili lakse na udaru, mozda je sad kroz populaciju doslo i do njihovih vrsnjaka na istoku a sacuvali su se u prvom talasu? Moguce sve navedeno. 

 

3 minutes ago, Sunshine State said:

ili je stvaran broj zarazenih (zbog manjeg broja testiranih u tom prvom talasu) mnogo veci nego sto brojke pokazuju

Ovo je sigurno, ko zna koliko je viroznih bilo zimus a da nisu znali sta im je zapravo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

Svuda u svetu, pa i ovde na forumu, ima zagovornika "herd immunity."

 

Naisao sam na zanimljiv clanak koji objasnjava zasto to nece ici. Jedan delic je ovo:

 

 

 

Preporuka za citav clanak, ovde: https://www.nature.com/articles/d41586-020-02948-4

Ono što zasad ne znamo je koliko će da traje imunitet, dobro. Hajde da pretpostavimo da traje kratko, par meseci, važi.
To u praksi znači otprilike ovako
Razbolim se u Januaru i preležim/umrem
Ako sam umro, ništa nije važno, ali ako sam preležao, ok
I budem imun izvsno vreme...
Razbolim se ponovo u Aprilu na primer. Preležim/preležim ili Preležim/umrem
Ukoliko je preležim/preležim, pa ok nije ni prva ni poslednja bolest koju sam pregurao više puta. Ono što je nesumnjivo, svaka bolest nosi rizik za umiranje, sad se vraćamo verovatnoći:
Kolika je verovatnoća umiranja 1. put da li u ponovljenoj bolesti ona raste ili pada? Ima indicija da verovatnoća umiranja pada, a ima i slučajeva da su 2. put ljudi zaboli teži oblik bolesti, ali sve to zajedno na zanemarljivo malom uzorku.

Link to comment
Share on other sites

Rekao sam socijalni eksperiment, to je to 🙂
Ičićemo opet u partizane...
Ono neko vreme možeš da nametneš ljudima, ali ne neko dugo vreme, ljudi ne žele da nose maske i tako je. U jednom trenutku, koji je blizu, većina ljudi neće hteti da nosi maske

, ma šta da je pretnja ili opasnost.

6 minutes ago, zoe Bg said:

sta ti kazes na ovo? Kad sam videla naslov pomislila sam na tebe :classic_biggrin:

 

a zato ja štucam 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...