Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

56 minutes ago, wwww said:

Kod nas je u toku diskusija oko privilegija koje potpuno vakcinisani (2 doze) dobijaju - tih je samo 7%.

Medjutim, neke pokrajine (Bavarska i cini mi se Hessen, Niedersachsen, mozda Berlin) su vec lokalno kao uvele da se izjednacava negativan antigen test (ne znam tacno koliko star, ali prilicno frishak)/pcr test, dokaz da se prelezao covid (ne znam sta je to tacno) i potpuna vakcinisanost.

Ne znam kako su definisali potpunu vakcinisanost. Da li je to odmah dan posle primanja 2. doze ili 2 sedmice kasnije? Ne znam sta ce da rade s AZ vakcinisanima koji su za sada primili samo 1. dozu, a drugu bi trebalo sad u maju da prime kao P&B.

Ovi ljudi onda mogu da idu u prodavnice (gde su one otvorene) itd.

Na saveznom nivou je rasprava jos u toku i ne verujem da ce pre juna da se to resi.

U maju bi trebalo da dosta ljudi dodje na red da primi 2. dozu: AZ se ceka 12 sedmica, a P&B i Moderna su produzili na 6 sedmica izmedju dve doze.

Izraelci su racunali nedelju dana nakon druge doze Pfizera.

Cekam do juna mozda da vidim kako sve ide sa putovanjem pa da krenem put SR verovatno. 

 

Edit: upravo pogledala CDC i oni kazu dve nedelje nakon druge vakcine za one sa 2 doze ili isto 2 nedelje nakon jedne za J&J. I evo sta kazu za medjunarodno putovanje:

If you are fully vaccinated with an FDA-authorized vaccine or a vaccine authorized for emergency use by the World Health Organization:

You should continue to follow CDC’s recommendations for traveling safely and get tested 3-5 days after travel.

You do NOT need to get tested before leaving United States unless your destination requires it.

You do NOT need to self-quarantine after arriving in the United States.

 

 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

Komsinica , tj sestra od prijatelja kod kojeg sam se vakcinisala Fajzerom, nije imala ni jedan simptom.

Prijatelj 70god, se plasi vakcinisanja jer je imao jaku reakciju na vakcinu za grip ( jedva ostao ziv) . Hoce da ide u Grcku krajem Maja, imao je zakazan let, ali ne moze da odradi PCR test 72sata pre leta, jer je let u utorak ujutro . Nije ni bitno, odlozio je put za Septembar, a ja ga ubedio da se prijavi za vakcinu jer ce mu tako biti lakse da putuje, bit ce sigurniji.

I tako 4. Maja ide da primi Fajzer.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoe Bg said:

Znaci meni za srbiju ne vazi vakcinisanje u francuskoj pffff. Jos nama daju sada samo papir sa pecatom o vakcinisanju a QR kod ce kazu da nam daju kasnije, najranije u junu dok se smisle oko covid pasosa.

Ali ajde bar je PCR ovde besplatan

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Crni Bombarder said:

Izvinjavam se. Pogresnu informaciju sam plasirao.
Od sutra mogu slobodno u Madjarsku,ne od danas.

Dobro se raspitaj jer ako srbi ne priznaju nekom vakcinu ako se vakcinisao van srbije, zasto bi madjari priznavali vakcinu iz srbije tj van EU ? to obicno ide reciprocno

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ciao said:

Dobro se raspitaj jer ako srbi ne priznaju nekom vakcinu ako se vakcinisao van srbije, zasto bi madjari priznavali vakcinu iz srbije tj van EU ? to obicno ide reciprocno

Dogovor izmedju nasih ministarstva spoljnih poslova, inace su najavili da ce bilateralno raditi na razmeni sertifikata o vakcinaciji, menjace se to jos.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Znaci meni za srbiju ne vazi vakcinisanje u francuskoj pffff. Jos nama daju sada samo papir sa pecatom o vakcinisanju a QR kod ce kazu da nam daju kasnije, najranije u junu dok se smisle oko covid pasosa.

Ali ajde bar je PCR ovde besplatan

Besplatan pcr za putovanja? Ovde 160 franaka kosta. Stvarno socijalizam ta Francuska:)

  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, feanorlfc said:

Besplatan pcr za putovanja? Ovde 160 franaka kosta. Stvarno socijalizam ta Francuska:)

da, da! da kucnem u drvo mozes da se testiras i svakog dana ako hoces besplatno ako imas ovde socijalno osiguranje

I u Beogradu je skupo , ne toliko ali 9000 je bilo poslednji put kad sam bila i to za srbe, za strance je bilo duplo pa taman dodje kao kod vas !

 

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ciao said:

da, da! da kucnem u drvo mozes da se testiras i svakog dana ako hoces besplatno ako imas ovde socijalno osiguranje

 

Ovde osiguranje pokriva ako doktor zatrazi test. To i nije problem, bukvalno za bilo koji simptom odmah ide test. Ali za putovanja to nije slucaj.

 

Inace, sto se tice vakcine, isti slucaj. Imam tu potvrdu ( na engleskom i francuskom), ali jos nema qr koda, navodno prave neki sistem koji ce biti usaglasen sa ostalim zemljama i koji ce biti bezbedan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Another one bites the dust!

I tako Sunka obavi jutros PCR (treci od oktobra), negativna, kompletno vakcinisana Pfizerom i ujutru krece put Holandije, uz nocenje u Nürnbergu (policijski cas)

 

Nece me odvratiti od putovanja, kakve god mere uvodili!

 

Prijatan vikend i neradni dani!!

 

 

  • Like 8
  • Love 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

Another one bites the dust!

I tako Sunka obavi jutros PCR (treci od oktobra), negativna, kompletno vakcinisana Pfizerom i ujutru krece put Holandije, uz nocenje u Nürnbergu (policijski cas)

 

Nece me odvratiti od putovanja, kakve god mere uvodili!

 

Prijatan vikend i neradni dani!!

 

 

Ne pitaj koliko me nervira ali ja kao stanovnik francuske nemam pravo da izadjem iz evopske zajednice od februara pa ne znam do kada zvanicno - mogu jedino ako imam vrlo poseban razlog a to je ili smrt ili da je na samrti neko od moje jako bliske porodice - sa dokazom zvanicnim prevodom overenim kod sudskog tumaca, ili zbog posla a da je u pitanju razlog hitan i neodlozan i bitan onoliko takodje sa sve overenim papirom kako, gde i zasto. I ne znam dokle ce to da traje, to se cak i ne pominje i ovim merama otkljucavanja koje nam je predsednik izneo juce. Ovih par meseci nisam ni mogla da dodjem ni zbog posla a i htela sam da se vakcinisem ovde ali u maju -junu hocu da odem kako god znam.

Raspitacu se iz koje zemlje iz EU moze da se leti u Srbiju pa cu da letim recimo do Holandije, pa iz Holandije za Bg ako ne budu pustali i dalje, valjda ce biti neki nacin, to je jedino sto mi pada na pamet za sada. Izgleda ne zele da se putuje u Afriku na odmor, ili u Kinu, ili ko zna gde, ima ovde dosta ljudi koji idu "kuci" na odmor kao ja u Beograd naprimer, i onda je najlakse zakljucati za van evropske zajednice. A i kaze treba da se forsira turizam unutar evropske zajednice, a ne da trosimo pare van  EU

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ControlFreak said:

@ciao       @feanorlfc kod nas (USA) je od $120-140 rapid test u CVS i Walgreens apotekama. Koliko znam, osiguranje neće pokriti troškove rapid testa, ali moram da procenim da dobijem rezultat u pravo vreme da mogu da ga uploadujem na website 24 sata pred put.

Sto se tice samog putovanja izgleda da nam vakcine uopste nece pomoci ko zna do kada, nego igranje nervima da se udenes sa testom u pravom momentu - vas jos i kosta u oba smera

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ras kass said:

 

Pa u Srbiju moze svako ko se vakcinisao bez pcr testa. Cak i tu delujemo napred u odnosu na druge zemlje. A i kako da se nesto uskladi kad na primer hrvatska daje samo jednu dozu onima koji su prelezali a neki dve?! Svaka zemlja svoju politiku. 

Evo moj poznanik ne dolazi u Srbiju iz Kanade jer kad se vrati prvo mora tri dana u hotel u Torontu o svom trosku a onda 14 dana kucnog karantina u Alberti. A primio obe doze Fajzera. Pa kako bilo sta da se pokrene. 

Ha. Kod mene je kad dodjes iz inostranstva 10 karantena u hotelu kod aerodroma. Dan je 500 kruna ili po trenutnom kursu 50 eura. Ako napustis hotel kazna je 2000 eura. Vrlo efikasno.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, koca popovic said:

Ha. Kod mene je kad dodjes iz inostranstva 10 karantena u hotelu kod aerodroma. Dan je 500 kruna ili po trenutnom kursu 50 eura. Ako napustis hotel kazna je 2000 eura. Vrlo efikasno.

Da li zahtevaju karantin iako se pokaže negativan rezultat testa?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ControlFreak said:

Da li zahtevaju karantin iako se pokaže negativan rezultat testa?

Koliko znam moras u karantin bez obzira. Nisam ispratio kakve su mjere zadnjih dana . Cesto se mijenjaju. Jedan prijatelj je isao do Srbije da vidi majku u bolnici, kad se vratio  prosao je bas ovu gore navedenu proceduru. Cca prije desetak dana.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, koca popovic said:

Koliko znam moras u karantin bez obzira. Nisam ispratio kakve su mjere zadnjih dana . Cesto se mijenjaju. Jedan prijatelj je isao do Srbije da vidi majku u bolnici, kad se vratio  prosao je bas ovu gore navedenu proceduru. Cca prije desetak dana.

Razumem. Mora se informacija proveravati često jer se menja. Pokušavam da budem ukorak sa najsvežijim vestima, ali teško je praviti planove na duži period, mislim čak i na nedelju dve, a kamoli duže od toga. Baš razmišljam danas o mladom kolegi iz Indije koji se upravo vratio. Otišao je sa verenicom, familija organizovala veliko trodnevno venčanje u Goi. Da je kojim slučajem to venčanje bilo zakazano ove nedelje, ne bi se ni desilo...  

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ControlFreak said:

Razumem. Mora se informacija proveravati često jer se menja. Pokušavam da budem ukorak sa najsvežijim vestima, ali teško je praviti planove na duži period, mislim čak i na nedelju dve, a kamoli duže od toga. Baš razmišljam danas o mladom kolegi iz Indije koji se upravo vratio. Otišao je sa verenicom, familija organizovala veliko trodnevno venčanje u Goi. Da je kojim slučajem to venčanje bilo zakazano ove nedelje, ne bi se ni desilo...  

Bas tako. Nemoguca misija da se planira. Ja imam cesto u zadnje vrijeme mnogo dobrih ponuda za putovanja. Ali sta da radim dok drzava ne kaze moze. Ovo drzavno "moze" znaci mnogo. Barem ovdje.Jer iza drzavnog da svi idu. Osiguranja, aviokompanije, itd

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ControlFreak said:

Razumem. Mora se informacija proveravati često jer se menja. Pokušavam da budem ukorak sa najsvežijim vestima, ali teško je praviti planove na duži period, mislim čak i na nedelju dve, a kamoli duže od toga. Baš razmišljam danas o mladom kolegi iz Indije koji se upravo vratio. Otišao je sa verenicom, familija organizovala veliko trodnevno venčanje u Goi. Da je kojim slučajem to venčanje bilo zakazano ove nedelje, ne bi se ni desilo...  

Bila bas juce ili tako nesto prica o  avionu koji je okasnio u Australiji, mere se promenile usred leta, i svi morali kad su sleteli u karantin :classic_smile:

Zato ja jos uvek cekam na odlazak u SR. 

2 hours ago, ControlFreak said:

@ciao       @feanorlfc kod nas (USA) je od $120-140 rapid test u CVS i Walgreens apotekama. Koliko znam, osiguranje neće pokriti troškove rapid testa, ali moram da procenim da dobijem rezultat u pravo vreme da mogu da ga uploadujem na website 24 sata pred put.

Kod nas moze za dzabe u CVS PCR, ne znam za rapid, to avio kompanije nisu primale pa nisam ni proveravala, ali mislim da je bilo 75$.

CVS di daje elektronske rezultate.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, koca popovic said:

I ovo da kazem. Ja jos uvijek nemam nekih problema sa ovom koronom. Mislim na to da mi je tesko , da mi nedostaje moj kraj, moj grad. To jos uvijek ide solidno. Ali zato vidim da ima ljudi kojima sve ovo sve teze pada.Kako je kod tebe?

Slično. Jedino da vidim roditelje, ali biću strpljiva dok nije sigurno za nas i njih. U medjuvremenu, trudim se da ispunim svaki dan, ne opterećujem se mnogo, mogu samo da kontrolišem lično ponašanje, život. Polako, mirno, nadjem uvek nešto pozitivno na šta se koncentrišem, ne plašim se. 

8 minutes ago, Angelia said:

Bila bas juce ili tako nesto prica o  avionu koji je okasnio u Australiji, mere se promenile usred leta, i svi morali kad su sleteli u karantin :classic_smile:

Zato ja jos uvek cekam na odlazak u SR. 

Kod nas moze za dzabe u CVS PCR, ne znam za rapid, to avio kompanije nisu primale pa nisam ni proveravala, ali mislim da je bilo 75$.

CVS di daje elektronske rezultate.

Ako me stave u karantin na 10 dana, taman koliko da sednem na avion nazad 😀

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

Another one bites the dust!

I tako Sunka obavi jutros PCR (treci od oktobra), negativna, kompletno vakcinisana Pfizerom i ujutru krece put Holandije, uz nocenje u Nürnbergu (policijski cas)

 

Nece me odvratiti od putovanja, kakve god mere uvodili!

 

Prijatan vikend i neradni dani!!

 

 

TyVB6Sa.gif

Srecan put. :classic_biggrin:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Moj brat je danas proslavio godinu dana  kako nije izasao iz kuce.:classic_ninja:

Posto je vec tri godine na raznim steroidima, spada u rizicnu kategoriju i nije preporucljivo ni da se vakcinise. Ukratko marak, a ovo je vreme kada bi trebalo da uziva. Taman se penzionisao i preneo firmu na sina, kad udari korona...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ciao said:

Ne pitaj koliko me nervira ali ja kao stanovnik francuske nemam pravo da izadjem iz evopske zajednice od februara pa ne znam do kada zvanicno - mogu jedino ako imam vrlo poseban razlog a to je ili smrt ili da je na samrti neko od moje jako bliske porodice - sa dokazom zvanicnim prevodom overenim kod sudskog tumaca, ili zbog posla a da je u pitanju razlog hitan i neodlozan i bitan onoliko takodje sa sve overenim papirom kako, gde i zasto. I ne znam dokle ce to da traje, to se cak i ne pominje i ovim merama otkljucavanja koje nam je predsednik izneo juce. Ovih par meseci nisam ni mogla da dodjem ni zbog posla a i htela sam da se vakcinisem ovde ali u maju -junu hocu da odem kako god znam.

Raspitacu se iz koje zemlje iz EU moze da se leti u Srbiju pa cu da letim recimo do Holandije, pa iz Holandije za Bg ako ne budu pustali i dalje, valjda ce biti neki nacin, to je jedino sto mi pada na pamet za sada. Izgleda ne zele da se putuje u Afriku na odmor, ili u Kinu, ili ko zna gde, ima ovde dosta ljudi koji idu "kuci" na odmor kao ja u Beograd naprimer, i onda je najlakse zakljucati za van evropske zajednice. A i kaze treba da se forsira turizam unutar evropske zajednice, a ne da trosimo pare van  EU

Uvek mozes da letis iz Ciriha, i povratak u Cirih nije problem ako imas papire i negativan pcr test, ili verovatno ako si primila dve doze vakcine ( za vakcine se ogradjujem jer sad nisam gledao uslove za ulazak u Svajcarsku) . Mozda u junu, julu nece biti potreban ni pcr test, ako srbij ne bude na crvenoj listi. 

1 hour ago, DJORDJE said:

Moj brat je danas proslavio godinu dana  kako nije izasao iz kuce.:classic_ninja:

Posto je vec tri godine na raznim steroidima, spada u rizicnu kategoriju i nije preporucljivo ni da se vakcinise. Ukratko marak, a ovo je vreme kada bi trebalo da uziva. Taman se penzionisao i preneo firmu na sina, kad udari korona...

Pa dobro, on je bar ziv. Moj tata se penzionisao i posle dva dana umro. ( ne od korone )

  • Thanks 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Samo da otkucam da ovde, u Srbiji sve šljaka, sinoć crkve pune, kafići (bašte), prodavnice... na vakcinacionom mestu svaki dan mož' da odeš, pitaš koju dajete, ako ti se ne sviđa dnevni meni, ništa fala pa dođeš za dan (dva, tri) dok se ne pojavi tvoja omiljena vakcina itd.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...