Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

51 minutes ago, Sprivel said:


Zivis u NS, prolazis kroz Narodnog fronta, a ne znas ko je Fatic? ffs

 

Ja živim u N.fronta 18 godina, pre toga 2 godine u Cara Lazara, pa opet ne znam o čemu pričaš.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, wrach said:

Cudno je kako nijedna novinarska ekipa nije otisla da snimi stanje ispred covid ambulanti a narocito ispred infektivne gde su redovi i u toku noci.

 

Iskreno na osnovu razgovora sa par ljudi i doktora mislim da su cifre par puta vece.

 

Ja sam bio danas u jednoj ambulanti u NS da se testiram i nigde žive duše. E sad, verovatno ima do toga što je u pitanju mala ambulanta koja je od juče u kovid režimu...

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro mozda ni nije istina, ali kome mozes verovat? Sta ako je istina?

 

Isto tako ja ne mogu da verujem da je toliko zarazenih i takva situacija kakva je u NP ili BGD jer u okolini Tavankuta i Subotice nije. Znaci da su onda informacije lazne jer ja ne znam da su tacne? 

Link to comment
Share on other sites

Info iz Subotice

https://www.subotica.com/vesti/trostruko-vise-pacijenata-sa-simptomima-korona-virusa-id38324.html

 

- Bolnica i dalje radi u normalnom režimu, dakle rade specijalističko-konsultativna služba i specijalističke ambulante potpuno normalno na zakazivanje, ali pacijent mora da dođe sa overenim uputom da bi mogao da dođe na pregled. Što se tiče pacijenata na bolničkom lečenju, svakom pacijentu koji ulazi u bolnicu na lečenje radi se brzi serološki test na kovid-19 i to je kontrola koju sprovodimo u cilju sprečavanja širenja infekcije unutar zdravstvene ustanove - poručuje dr Krtinić.

 

Osim trijaže i brzih testova, sprovode se sve druge preventivne mere koje su ustaljene još od početka epidemije, ističe epidemiolog Opšte bolnice i dodaje da među zaposlenima nema novih slučajeva infekcije virusom kovid-19

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Neki dan sam pisala za sestru od strica koja je pozitivna (samo nedostatak cula mirisa i ukusa), pa nije mogla da se vrati u Nemacku, a bila je kod tate u Srbiji- pitam kako je, sad mi pisala:

 

"Tata je u bolnici, sinoc je imao temepraturu. Ima pocetak pneumonije obostrano, pa su ga zadrzali na posmatranju. Ceka se nalaz pcr testa pa po protokolu svi idu za klinicki centar u Vojvodini. On je stabilno, kaze da je malo bolje danas...dobija infuziju i svu terapiju, pa cemo videti...nadamo se najboljem....poludela sam skroz...bas se brinem😔😔😪😪"

 

Inace, njoj je pre 2 godine umrla mama od komplikacija od "obicnog" gripa, pa mogu misliti koliko je sad ovo stresno za nju, a pogotovo sto zna da su ona i muz "doneli" virus tati 😞

 

Nadam se da ce biti ok, covek ima 65 godina, zdrav je, nema nikakve hronicne bolesti...

  • Like 2
  • Tuzno 8
Link to comment
Share on other sites

Ja sam došao na "produženi vikend" u martu u Srbiju, a onda sam eto ostao do juče kada sam se konačno vratio u Nemačku. Srećom pa mi je struka omogućila da posao potpuno pokrijem sa home office-om. Moja impresija je generalno da je na početku pandemije ceo svet bio zbunjen i u panici, što je i normalno, ali kako je vreme odmicalo videlo se kako stvari funkcionišu u razvijenim sistemima a kako u onim drugima (našem srpskom). Pokušaću da poredim kako sam doživeo borbu Nemačke i Srbije protiv virusa od početka pandemije pa do danas. Poređenje će mi biti potpuno subjektivno i laičko, ali možda nekom bude zanimljivo.

Sam početak pandemije: Nemačka u panici i haosu, Srbija u panici i haosu. U takvoj situaciji je bilo potpuno nezahvalno kritikovati kako nemačke metode borbe protiv virusa, tako i srpske: policijski čas, opšte zatvaranje, nešto što liči najviše na "kineski" model. Čovek bi rekao, ok, ljudska prava su malo narušena, ali jebiga radi se o važnijem pravu - onom na život - ajde preživećemo zatvaranja i policijski čas, radilo je u Kini, pa ajde bar imamo nekakvu referencu koja je donela rezultate, radiće i kod nas (valjda).

Sve je to nekako pilo vodu u Srbiji tokom celog aprila: i svakodnevni krizni štabovi, i upozorenja, i online škola, ali kako je vreme odmicalo postepeno je dolazila do izražaja ta tromost sistema, njegova statičnost, gde se čeka jedan jedini vrhovni vođa koji mora nešto da preseče i odluči. Problemu se nije pristupilo konstruktivno, kritički i inovativno, nije se radilo na razvijanju nikakvog rešenja koje bi moglo da pokrije ekonomske izazove, a da se pri tom razvijaju, u najmanju ruku ne narušavaju, metode prevencije. Samo paušalne odluke, danas jedno, sutra drugo, u osnovi nek-nam-je-bog-na-pomoći.

Za to vreme je Nemačka ispitivala, razvijala metode prevencije, sistematski je pristupala problemu i postepeno tražila plausibilna rešenja.

A onda dolazi maj kada tromost i neefikasnost srpskog sistema dosiže kulminaciju: iz policijskog časa juče se ide na utakmicu sa 20000 navijača sutra! Razlog: pa ekonomija mora da funkcioniše. Za to vreme je Nemačka već razvila mehanizme da preventivne metode ne moraju da se miču da bi proradila ekonomija: svaka pekara i mesara ima zaštitna stakla na kasama, svaka firma sprovodi ozbiljne mere prevencije, svuda se nosi maska gde je to propisano. Vrtići rade, ali deca nose maske! U svakom redu: pošta, kantina, kupovina tiketa ljudi čekaju na 1,5 m odstojanju! Svuda su natpisi, obaveštenja, etikete za Mund-Nase Schutz posvuda, svakih 15 minuta na Bahnhof-u ide proglas o merama prevencije. Svaki značajniji objekat je opskrbljen sredstvima za dezinfekciju. I tako dalje.

Vremenom se srpski sistem zaštite samo dalje urušava: teniski turnir, svadbe, rođenja, krštenja, žurke, kafići, izlasci, izbori part 1 bože pomozi, bar su bile obavezne maske, ali izbori part 2 slavlje "pobednika" sa sve grljenjem, ljubljenjem i trubačima NEČUVENO - oni koji treba da prednjače u promicanju #budiodgovoran, i koji treba da predstavljaju društvenu elitu dakle premijerka, predsednik, ministri itd. se ponašaju kako totalni retardi. Glaso sam za SRS iz zajebancije, iz beznađa i nepostojanja nikakve iole normalne opcije čoveku je ostalo samo da se sprda.

I onda kada sam došao u Nemačku nakon 3 i po meseca uprkos tome što mi je situacija u Nemačkoj bila poznata doživljavam pravi kulturni šok! Zaista mi nije jasno otkud tolika, moram reći civilizacijska, razlika između sistema zdravstvene zaštite koji funkcioniše u Nemačkoj i onog u Srbiji? Lično mislim da nije stvar samo u novcu i činjenici da je Nemačka bogatija zemlja. Dobar deo razloga leži u politici - već odavno Srbija nema vladajuće strukture koje bi mogle išta iole ozbiljnije da organizuju.

  • Like 18
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

I onda kada sam došao u Nemačku nakon 3 i po meseca uprkos tome što mi je situacija u Nemačkoj bila poznata doživljavam pravi kulturni šok! Zaista mi nije jasno otkud tolika, moram reći civilizacijska, razlika između sistema zdravstvene zaštite koji funkcioniše u Nemačkoj i onog u Srbiji? Lično mislim da nije stvar samo u novcu i činjenici da je Nemačka bogatija zemlja. Dobar deo razloga leži u politici - već odavno Srbija nema vladajuće strukture koje bi mogle išta iole ozbiljnije da organizuju.

Jebiga, tolike godine u komunizmu gde je uspostavljen nakaradan model poslovanja, ponasanja i preglomazne birokratije, losa ekonomska situacija vec decenijama, ratovi, egzodus radne snage i za ocekivati je da smo tu gde smo - bez para, kadrova, infrastrukture...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U Nemackoj i ostalim normalnim zemljama ako realnost pokaze da su neke mere neadekvatne, strucnjaci ce lepo sesti i razmotriti kakve druge mere se mogu preduzeti....

U Srbiji ako  realnost pokaze da su neke mere neadekvatne, politbiro ce lepo sesti i jednostavno "promeniti" realnost...

Pa necemo valjda dozvoliti da realnost dovodi u pitanje nasu nepogresivost....

 

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Isto u covid ambulanti? 

 

Tako je. Izmere ti temperaturu, saturaciju kiseonika u krvi, pošalju te kod doktora koji te pored pitanja vezanih za zdravstvene probleme pita da li si bio u kontaktu sa nekim ko je zaražen, da li si putovao, gde radiš... Nakon toga te šalju na vađenje krvi, a rezultat ti saopšte posle 15 min. 

 

Meni je pre 3 večeri otišla temp. iznad 37, a sledeći dan je od ranog jutra konstantno rasla (merio na 2 sata). Popodne je već bila 38,6 i tek nakon novog merenja i iste temperature sam popio jedan paracetamol. Nakon toga je malo pala, pa sam pred spavanje uzeo dva paracetamola. Juče sam od ranog jutra imao temperaturu (max 37,8) tako da sam odlučio da odem do ambulante.

 

Od simptoma sam imao visoku temperaturu, grebuckanje u grlu i mali pritisak na plućima. Tamo su mi izmenili 36,7 saturacija 95... Grlo malo upaljeno, pluća na slušanje ok. Dobio sam uput za osnovne lab. analize (mada mi je rečeno da nisam slučaj za to). Isto tako sam dobio i antibiotike (hemomicin i pancef) za narednih 6 dana. Pretpostavljam da se plaše nekih komplikacija pa ih dele šakom i kapom (drug isto dobio, a imao 37,5 max i sve ostalo ok). Uglavnom, brzi test je negativan, ali mi je rečeno da to ne mora ništa da znači i da u slučaju ponovnog rasta temperature iznad 38,5 odmah dođem.

 

Danas je već dosta bolje, temperatura 37+-0,1. Inače 5/6 puta dnevno otvaram kutiju parfema kako bih se uverio da je čulo mirisa tu.

 

Inače, kod lekara ne računajući lekarski za posao nisam bio 11 godina, pre toga sigurno 10 godina...

 

Edit: zaboravih da napišem da me je doktorka pitala da li mi treba bolovanje, ja se lepo zahvalio pošto sam ionako na odmoru do kraja meseca.

 

Edited by Baros
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Zna li neko gde i kako se radi taj brzi test? 

Isto u covid ambulanti? 

Trebalo bi da je domu zdravlja. Standardna laboratorija, pošto se radi iz krvi. 

 

Ima dva načina, onaj što može iz prsta, pa bude gotov za max pola sata. Na trake neke se stavlja krv i tako pokazuje da li si protivan, a drugi je serološki, test na antitela. Vadi se iz vene, gotov za par sati. 

 

Edit: kolega brži i upućeniji

 

Edited by Dropkick Murphys
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...