Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, Honey Badger said:

 

Tamo ni interneta nema, vijesti mu donose zeke i rakuni. 

Eto ti opravdanja da izrokas veverice - samo kazi "kasljale su nekako suvo, a i izgledale su kao da imaju povisenu temperaturu".:classic_ninja:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Zet čuo na poslu od nekog, ko je iz Pančeva, da u Pančevu ima 12 zaraženih. Koliko je to tačno, pitaj boga, ali svakako da nas AvAv i družina farbaju oko realnog stanja. Pa Republika drvene građe (pošto više ne sme da se zove uobičajenim imenom) i Crna Gora su mnogo ozbiljnije i odgovornije pristupile problemu. Mi se opet trudimo da (i u ovome) budemo najgori.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Akiro said:

Zet čuo na poslu od nekog, ko je iz Pančeva, da u Pančevu ima 12 zaraženih. Koliko je to tačno, pitaj boga, ali svakako da nas AvAv i družina farbaju oko realnog stanja. Pa Republika drvene građe (pošto više ne sme da se zove uobičajenim imenom) i Crna Gora su mnogo ozbiljnije i odgovornije pristupile problemu. Mi se opet trudimo da (i u ovome) budemo najgori.

 

AV se ne sekira...  oni ce svakako glasati na izborima... bili zivi ili mrtvi 😄

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Pa ako je jedan od onih koji su doneli virus u zemlju iz Panceva, sigurno je da se tamo pojavljuju novi slucajevi, a sigurno je i da institucije nemaju konacan broj. Ustalom, i matematicki modeli i stanje na terenu poklazuju eksponencijali rast u ovom segmentu epidemije, pa je nemoguce da u Srbiji bude drugacije. 

 

U tom smislu, ne vidim kako nas to drzava "farba".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mrd said:

Kod mene kinezi pokupovali sve zalihe toalet papira. 🙂

Valjda da se mumifikuju. 🙂

 

nije mi jasna ta fora zasto ne kupuju hranu ako ce da se samoizoluju nego toalet papir.  I ne kupuju ih samo oni, u svetu ih kupuju isto masovno..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Doc Holiday said:

 

nije mi jasna ta fora zasto ne kupuju hranu ako ce da se samoizoluju nego toalet papir.  I ne kupuju ih samo oni, u svetu ih kupuju isto masovno..

Kupuju i hranu, ali deo te hrane na kraju ipak zavrsi na toalet papiru.

 

Btw, zanimljiv eksperiment:

 

Ok, eksperiment nije bas preterano ozbiljan, ali pokazuje koliko je tesko da u toku jednog kratkog perioda i u kontrolisanim uslovima ljudi prate preporuke o higijeni. Ako prosirimo ovo na 24 sata i nekontrolisani kontakt sa ljudima (posao, javni prevoz, prodavnica...) prakticno je nemoguce izbeci kontaminaciju. 

 

Edited by momohyoideus
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, momohyoideus said:

Kupuju i hranu, ali deo te hrane na kraju ipak zavrsi na toalet papiru.

 

Mislis li da to cuvaju?

Nisam odoleo.

Nije mi jasno to. U redu za one tecnosti za dezinfekciju ruku. Ja sam isto napuno bar Scotchom, u medicinske svrhe, ali TP to mi nije jasno.

:lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je već bilo:
https://amp.index.hr/article/2163141/igor-rudan-ekskluzivno-za-index-20-kljucnih-pitanja-i-odgovora-o-koronavirusu?__twitter_impression=true

A dodajem nekoliko citata, uz preporuku čitanja:

Stopa smrtnosti među potvrđeno zaraženima nije toliko važna, jer radi se o podskupu najtežih pacijenata. Trebalo bi znati stopu smrtnosti među ukupno zaraženima. Nju, međutim, nitko trenutno ne može znati jer bi za to trebalo provesti testiranje među nasumično izabranih barem 100.000 stanovnika Wuhana pa onda otkriti prisutnost protutijela protiv koronavirusa. Prema tome bismo znali koliki udio ljudi ga je prebolio a da se nikada nije javio liječniku.

Ipak, počinju se pojavljivati i prvi dodatni dokazi. Prvi od njih je izvještaj međunarodne komisije stručnjaka koja je posjetila Kinu. Oni su zaključili da je, kada se pogledaju baš svi slučajevi diljem Kine koji su zabilježeni nakon 1. veljače, kada se značajno popravila i proširila identifikacija svih zaraženih, a bolnice se bolje pripremile na epidemiju, stopa smrtnosti svih slučajeva koji su došli pod zdravstveni nadzor i bili testirani pala na 0,7%.

Za sve one skeptične prema podacima iz Kine, dočekali smo i izvještaje iz Južne Koreje. U toj su zemlji vlasti doista učinile sve da agresivno testiraju ljude, traže sve zaražene i izoliraju ih te liječe. U njihovim dosadašnjim analizama, stopa umiranja svih otkrivenih zaraženih bila je malo iznad 0,6%.

Zbog svega navedenog, predsjednik SAD-a Donald Trump najvjerojatnije ima pravo kada kaže da je taj broj svakako manji od 1%, a vjeruje da bi mogao biti i puno manji od 1%.


Razlog zašto se čini da je stopa umiranja među zaraženima u Italiji vrlo visoka jest što se i tamo bolest najprije širila u bolnicama malih naselja, potpuno nepripremljenih na epidemiju, i među starijima pod većim rizikom da umru ako se zaraze. Stope umiranja u bolničkim epidemijama među starijim, bolesnim, možda i imunokompromitiranim ljudima bit će znatno više nego u zajednici, među zdravim i mlađim ljudima.  Među prvih stotinjak umrlih u Italiji gotovo svi su bili stariji od 60 godina i imali podliježeće bolesti. Zato se stopa smrtnosti tamo i čini tako visokom, ali ona jednostavno nije reprezentativna za cijelo stanovništvo. Sličnu štetu učinila bi vjerojatno i sezonska gripa da mnogi nisu procijepljeni od nje. Ali moguće je također i da među stanovništvom ima puno više slučajeva nego što se mislilo jer se virus već dulje širi. 

Nadam se da će iz ove "infodemije" mnogi napokon shvatiti koliko je gripa opasna bolest i početi se cijepiti protiv nje.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mrd said:

Mislis li da to cuvaju?

Nisam odoleo.

Nije mi jasno to. U redu za one tecnosti za dezinfekciju ruku. Ja sam isto napuno bar Scotchom, u medicinske svrhe, ali TP to mi nije jasno.

:lol_2:

Navlaci se u kucu sve za sta se veruje da ce nestati u prodavnicama, nevezano za to da li je neophodno za prezivljavanje.

1. Odredjeni broj ljudi iracionalno zakljuci da ce iz x razloga biti nestasica proizvoda z.

2. Ti ljudi idu u prodavnicu i obilno, preko svake razumne potrebe, kupuju taj proizvod.

3. Ostali ljudi vide to pa pocnu i oni da kupuju.

4. Novonastala potraznja premasuje zalihe.

5. Idu dojave o nestasici pa i ljudi koji nisu planirali odu da kupe.

6. Desava se vestacki izazvana nestasica, a normalni ljudi ispadaju idioti jer se nisu "spremili".

Edited by momohyoideus
Link to comment
Share on other sites

NE DAMO SVETILJE

 

ES2EV0IWsAI0cOi.png

 

majko mila :ajme:

 

nego...hajde ako nije problem da se ovaj topik ne zaserava kinezofobijom..imate PRC topik pa udrite tamo...zemlja se izvukla iz onakvog pakla od virusa, sada su maltene corona free i onda dodje rendom Jashar da lupeta o hiljadama spaljenih :frusty: Plus takvim stvarima nadam se nije mesto na forumu gde bi trebalo da se izbegavaju pausalne gluposti rekla mi Slavica iz Maksija fazon...inace ce sutra neko da pise evo umrlo 55345 od Korone u Srbiji a Vucic picka cuti i spaljuje. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...