Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

31 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Zivis u Srbiji, tako da bi trebalo da ti bude jasno kako je to moguce 😄 . Kontam da se moze povuci paralela izmedju Rusije/Srbije i Putina/Vucica. Verovatno isti sistem funkcionisanja, no ne znam zasigurno...samo takav utisak sticem na osnovu vesti i slika koje nam stizu iz Rusije.

 

Kada se povrsno pogleda da, ali ipak su razlike velike. Vucic pokusava da kopira Putinu, ali ipak se radi samo o obicnom djilkosu, dok je Putin ozbiljan diktator. Da ne ulazimo sad u ozbiljniju analizu, nije joj ovde mesto. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Vjekoslav said:

 

prvo, nadam se da ce ti s tatom, i naravno, s bratom, biti sve u redu. nisam bas najbolje shvatio cemu terapija sumamedom, koji je prilicno jak antibiotik, ali ja i nisam lijecnik, pa da o tome sudim. 

 

Pozitivan je otac, javise pre sat vremena.. Poslali su ga da snimi pluca pa su rekli da ide u infektivnu. Ne znam  da li ce nas sve u kuci testirati, izgleda da nece.

  • Tuzno 32
Link to comment
Share on other sites

50 i kusur na respiratoru. Broj ljudi u bolnicama opada. Dobro je ovo (ako su cifre tačne).

 

Mare, držimo fige, mora da bude ok! I naterajte ih ako možete da i vas testiraju. Sada barem ima testova, ako treba slažite ih da imate simptome, ko ih jebe kad ih mrzi.

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, marejosip said:

Pozitivan je otac, javise pre sat vremena.. Poslali su ga da snimi pluca pa su rekli da ide u infektivnu. Ne znam  da li ce nas sve u kuci testirati, izgleda da nece.

 

eto prilike da se ostavi cigareta. :wink2: ajde, drzimo palceve tvom starom! koliko shvacam, osim pusackog kaslja covid simptoma nije imao? pa to je odlicno, znaci na vrijeme ide na lijecenje. samo hrabro, bit ce to dobro.

  • Like 10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, marejosip said:

 

Pozitivan je otac, javise pre sat vremena.. Poslali su ga da snimi pluca pa su rekli da ide u infektivnu. Ne znam  da li ce nas sve u kuci testirati, izgleda da nece.

 

Želim mu brz oporavak! Ako živite zajedno, bolje da se svi testirate. U međuvremenu, preporučujem da svi nosite maske da ne bi ste širili virus, iako se osećate dobro - možda ste asimptomatični. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Vjekoslav said:

 

eto prilike da se ostavi cigareta. :wink2: ajde, drzimo palceve tvom starom! koliko shvacam, osim pusackog kaslja covid simptoma nije imao? pa to je odlicno, znaci na vrijeme ide na lijecenje. samo hrabro, bit ce to dobro.

 

I ja se nadam da ce biti ok, zaista sem kaslja mu nije bilo toliko lose, a on svaki dan kuka kako ga nesto muci, pa nikada to nismo uzimali za ozbiljno. Nama svima u kuci je dobro, a i kad su isli kod lekara isli su prevashodno zbog mog brata, bas nadrealna situacija.

 

16 minutes ago, NMX said:

50 i kusur na respiratoru. Broj ljudi u bolnicama opada. Dobro je ovo (ako su cifre tačne).

 

Mare, držimo fige, mora da bude ok! I naterajte ih ako možete da i vas testiraju. Sada barem ima testova, ako treba slažite ih da imate simptome, ko ih jebe kad ih mrzi.

 

Pa mi zivimo svi zajedno, tako da sam mislio da ce nas sve testirati, a na kraju ce izgleda jos samo brata jer ima temperaturu. Rekli su samo da majka i ja ne izlazimo 14 dana. 

Lekari su potpuno pogubljeni, salju tatu sa jedne na drugu destinaciju. Covek je poludeo jer nije znao gde da ide, vise brojeva je okretao. Meni nije jasno da nece nas da testiraju, jer imali smo i mi neke kontakte. Al smo kao porodica zaista mnogo pazili, ja sam se vidjao samo sa jednom osobom za 30+ dana, moji isli samo do prodavnice, nisu radili, jedino je brat video malo vise ljudi, ali je sito gledao da odrzi distancu. Medjutim, iako nama trenutno nije nista, mislim i da bi zbog tih nasih kontakata, kao i zbog suzbijanja virusa trebalo sve testirati. Plus smo jedno vreme bili u vikendici gde bukvalno nikoga  nismo videli. A osecam se potpuno zdravo. Bas mi nije jasno kako se sve ovo dogodilo.

  • Like 17
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marejosip said:

 

Pozitivan je otac, javise pre sat vremena.. Poslali su ga da snimi pluca pa su rekli da ide u infektivnu. Ne znam  da li ce nas sve u kuci testirati, izgleda da nece.

 

 

Posle 4 miliona testova u Rusiji, i iskustva mojih poznanika u Rusiji.. 

 

I tebi i svima zainteresovanim za svoje zdravlje i zdravlje bliskih predlazem da uradite KT i stalno merenje saturacije.. 

KT i saturacija mogu da pokazu izmene mnogo pre testa i cak bilo kakvih simptoma, sto je veoma vazno da bi se situacija predupredila i stalno bila pod nadzorom.. 

Iako siroko testiranje pomaze u otkrivanju bezsimptomnih I u Rusiji i svuda je test vise za statistiku i pracenje situacije nadleznih institucija.. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, marejosip said:

 

Al smo kao porodica zaista mnogo pazili, ja sam se vidjao samo sa jednom osobom za 30+ dana, moji isli samo do prodavnice, nisu radili, jedino je brat video malo vise ljudi, ali je sito gledao da odrzi distancu. Medjutim, iako nama trenutno nije nista, mislim i da bi zbog tih nasih kontakata, kao i zbog suzbijanja virusa trebalo sve testirati. Plus smo jedno vreme bili u vikendici gde bukvalno nikoga  nismo videli. A osecam se potpuno zdravo. Bas mi nije jasno kako se sve ovo dogodilo.

 

Znam dva slucaja, u jednom je u pitanju tata (stariji) u drugom sin (mladji), ni u jednom od ta dva slucaja se ostali ukucani nisu razboleli. Taj tata je bio u bolnici i pusten, sin je u sobnoj samoizolaciji. Ne mora da znaci da ste se i vi razboleli, iako bi trebalo da vas testiraju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo upravo sam se vratio iz ambulate, isli smo majka i ja.

Dakle, nisu hteli da nas testiraju jer nemamo nikakve simptome. Receno je da se izolujemo svako u svoju sobu svi u kuci(sto donekle i mozemo, ali odakle im ideja da ne zivimo mozda svi u jednoj) na dve nedelje i to je to, pa da onda dodjemo da se testiramo. Obrazlozenje: inkubacioni period traje toliko, mozda bi nalaz bio lazno negativan, plus ako nam je dobro nema potrebe za lecenjem. Sto donekle i ima smisla, ali:

Ja se sad pitam, sta ako je neko od nas negativan, a neko pozitivan, mozda se bas zbog toga neko zarazi za te dve nedelje u kuci...Ili, sta ako sam ja pozitivan i ako sam slucajno zarazio svog druga, koji ne zna da li sam bio pozitivan, pa on ima kontakt sa njegovim ocem i dalje, naredni dan on vidi nekoga itd i mozda zarazi osobu kojoj ce pozliti. Dakle, trebalo bi, po mom misljenju, da rade test i sada i nakon dve nedelje, ali ocigledno da testiranje nije toliko opsirno kao sto se prica. Idiotizam. Osoba sa kojom zivim je pozitina i to ne ispunjava uslov za test.

 

Mogao sam inace da slazem da imam temperaturu i bio bih testiran, posto je to moj brat rekao(koji zaista ima temperaturu) i niko nije proverio da li je to tacno.

 

Da dodam samo, stravicno mi je to, da moj brat recimo kao neko kome je otac zarazen i koji ima simptome sad ide u ambulantu, bez ikakvog nadzora. Takodje, nama niko(!) nije uzeo podatke, pa ne znam kako ce proveravati da li zaista postujemo izolaciju, iako naravno hocemo.

Edited by marejosip
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Quote

На бечком аеродрому могуће тестирање на вирус

Бечки аеродром "Швехат" од понедељка путницима нуди ПЦР тест, односно тест на коронавирус. Према саопштењу аеродрома, резултати теста биће готови за два до три сата, а у случају да су негативни, приликом уласка у Аустрију неће бити потребан 14-дневни карантин.

Пуници који слећу на аеродром "Швехат" према актуелним правилима морају приказати негативан тест на ковид-19 који није старији од четири дана, или морају ићи две недеље у самоизолацију.

 

:Hail:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sprivel said:

Vucic konacno veceras na Pinku u 21h.

 

I nama koji ga nikad i ne gledamo, počeo je da nedostaje.

 

Bilo bi lepo da od drugara forumaša spremnih na žrtvu dobijemo uživo čet, bez slike, ko nekad davno za fudbal (radio prenos nedeljom popodne).

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, marejosip said:

 

Ja se sad pitam, sta ako je neko od nas negativan, a neko pozitivan, mozda se bas zbog toga neko zarazi za te dve nedelje u kuci...Ili, sta ako sam ja pozitivan i ako sam slucajno zarazio svog druga, koji ne zna da li sam bio pozitivan, pa on ima kontakt sa njegovim ocem i dalje, naredni dan on vidi nekoga itd i mozda zarazi osobu kojoj ce pozliti. Dakle, trebalo bi, po mom misljenju, da rade test i sada i nakon dve nedelje, ali ocigledno da testiranje nije toliko opsirno kao sto se prica. Idiotizam. Osoba sa kojom zivim je pozitina i to ne ispunjava uslov za test.

 

 

Pa upravo je to problem i zasto bi morali da vas testiraju. Ali ajd sada kada odbijaju... nemam sta pametnije reci nego da su debili koji ustvari ne sprecavaju uzrok, nego lece bolest. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, stray_cat said:

Bilo bi lepo da od drugara forumaša spremnih na žrtvu dobijemo uživo čet, bez slike, ko nekad davno za fudbal (radio prenos nedeljom popodne).

Ekskluzivno sam dobio dojavu o cemu ce da prica :Pobeda...bolji od EU..BDP...GDP...ne spavam...ne jedem...komsije steluju rezultate...Djilas...Solak...Solak...Djilas...skocko...skocko...zvezda...tref...
 

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Klotzen said:

Pa kad rade sve kontra zašto Putin dobija 70% ? Laza je na njihovom platnom spisku i on uvek govori ono što Putinu, a ne Rusiji, odgovara. Suština je da je Rusija "trula", osim na putinovim medijima.

 

.

 

Ne kazem da nije sve tako..zavisi od rakursa, u odnosu na koga,  i kako ti shvatas sam pojam....interesuje me na osnovu cega ti formiras tvoj stav, na osnovu kojih informacija?

 

.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...