Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

13 minutes ago, AgroLaki said:

Ako testiramo samo ove što već imaju temp + kašalj, znači da vrv imamo već 5-10 hiljada zaraženih?

 

8 minutes ago, momohyoideus said:

Niko nema pojma. Nemamo dovoljno podataka da napravimo model, a izgleda da se niko i ne bavi time, bar ne javno. Jedino je sigurno da ih ima vise od potvrdjenih.

 

Ovde je neopazeno proslo gostovanje Nestorovica u Cirilici kod ludog Marica. Naime on je u jednom momentu izjavio da ima 65 obolelih te da to znaci da je 6500 ljudi sa virusom. Intresantno je da je po zvanicnoj statistici 65 obolelih bilo tek sutradan, a da je po statistici za taj dan bilo manje obolelih. Naravno Cirilica ne ide direktno, te se moze zakljuciti da podaci o obolelima koji se objavljuju kasne najmanje jedan ceo dan za onim stvarnim.

Necu da ulazim u to, najlakse mi je da poverujem da je razlog za to da se izbegne panika. Cinjenica je da se radi veoma mali broj testova I da je broj zarazenih daleko veci od objavljenog, ali da vlasti cute o tom detalju. Taj Nestorovic je ocigledno prolupao, zato je I rekao nesto sto nije smeo. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Oslanjamo se na postovanje izolacije a ne na testiranje. Samim tim rizikujemo.
Prvo, zato sto se izolacija ne postuje.
Drugo, zato sto mozemo odjednom, medju izolovanima, imati ogroman broj zarazenih, i samim tim opteretiti zdravstveni sistem.
Pretpostavljam da zbog nedostatka testova ili cega vec nije bilo moguce testirati sve ljude prilikom ulaska.
Iskreno se nadam, da ce kad sve ovo prodje, biti procesuirani svi koji su napustili izolaciju.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Gledam slike penzionera po prodavnicama - vecini njih ni ne treba nista, ljudi su izasli da se prosetaju. Gledam moju tetku - zena ima 73 godine, zivi u stanu, svaki dan je setala po 6-7 kilometara, sad odjednom 24 h u stanu. Ima sve, sve smo joj dobavili, ali je jutros izasla iskljucivo da bi "protegla noge". 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vlada CG sinoc objavila spisak zarazenih. Ljudima su objavili cak i jmbg, broj telefona.....
Nevidjeni debilizam!
Ja sam vidio spisak na kojem je samo ime, datum ulaska i adresa.
Imas li sliku sa ovim podacima jer ne mogu da vjerujem da su to objavili.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SamoFlacko said:

Oslanjamo se na postovanje izolacije a ne na testiranje. Samim tim rizikujemo.
Prvo, zato sto se izolacija ne postuje.
Drugo, zato sto mozemo odjednom, medju izolovanima, imati ogroman broj zarazenih, i samim tim opteretiti zdravstveni sistem.
Pretpostavljam da zbog nedostatka testova ili cega vec nije bilo moguce testirati sve ljude prilikom ulaska.
Iskreno se nadam, da ce kad sve ovo prodje, biti procesuirani svi koji su napustili izolaciju.

nasi nece odraditi 300k testova ni za dva meseca, a kamoli da odrade za desetak dana 300k testova na gastosima koji su se vracali..

Edited by n4l1m
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, n4l1m said:

za moj kombinat je oduvek bio organizovani prevoz(al ja svakako bajsom idem), al od sutra nema vise organizovanog prevoza..

jos me zova smenovodja za sutra dal imam prevoz, kreno da kazem idem svakako bajsom, pa reko cekaj mozda mi kaze ako nemam da ne moram ici na posao, al je onda rekao da ima kod njega mesta u kolima.. reko bajsom cu ja :lol:

 

 

Spoiler

XqcPLmB.png

 

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Valensija said:

Vlada CG sinoc objavila spisak zarazenih. Ljudima su objavili cak i jmbg, broj telefona.....

Nevidjeni debilizam!


Cekaj bre, to je protivustavno u bilo kojoj zemlji. Sem za policiju, poresko i poslodavca. Sta kad korona prodje.

8 minutes ago, Valensija said:


I onda ih uklonili jer je to za tuzbu.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Plavi Golub said:


Cekaj bre, to je protivustavno u bilo kojoj zemlji. Sem policije, poreskog i poslodavca. Sta kad korona prodje.

Potpuno ludilo. Imas mnogo drugih  nacina da kaznis one koji krse izolaciju... Nevjerovatno sta su uradili.
Sta tek reci za ljude koji su postovali istu, a nasli se na spisku sa kompletnim licnim podacima!?

Pasce ozbiljne tuzbe kada se sve ovo zavrsi. 

Edited by Valensija
Link to comment
Share on other sites

Jao narode horora... Sad sam došao iz nabavke, i pošto živim u blizini crkve prođem pored. Unutra u dvorištu, ako nema minimum 500 ljudi ( a ima više sigurno ), zgurali se jedan na drugog. Pop izašao na stepenice i poje, u par navrata, dok sam prolazio,delovalo mi da ima i mikrofon mada pre da su fantastične glasovne mogućnosti , u suštini nebitno. Ono što je bitno je da jebene debile boli kurac. Nemam reči koliko neko glup može biti.

Nek mi neko napravi onaj gif sa Ramsey Boltonom gde muči Teona, samo neka umesto "happy ending" kaže "Bog štiti od korone" ima od mene pivo po izboru u kafani po izboru, kad se ovo sranje završi.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ajd malo da opišem kako izgleda priprema za epidemiju u mojoj bolnici, kažem priprema jer smo tek pre neki dan dobili prvi slučaj, pa još uvek nije drama. Ja sam poprilično oduševljen kako je sve organizovano i pripremljeno, delom zbog toga što nam je šef hitne bivši vojni lekar koji je onako, baš vojnik, komandant, ali i ostale strukture, počevši od uprave, preko medicinskog direktora i svih šefova su situaciju shvatili krajnje ozbiljno. Situacija međutim nije ista svuda, u mom gradu sarađuju sve tri bolnice, odlučeno je da mi budemo jedini koji će lečiti obolele (za sad), da ne bi se bespotrebno širila zaraza na sve bolnice. U drugim gradovima ne znam kako je, ali recimo moja supruga, koja radi u jednoj velikoj bolnici 40ak km dalje, kaže da uopšte nije tamo na ovom nivou i bila juče oduševljena kad je došla do mene, kako to sve funkcioniše.

Elem, ukratko:
- sve posete su zabranjene, bez izuzetka.
- sve elektivne operacije su otkazane, kapacitet sala je smanjen sa 12 na 3, znači operišemo baš ono što se mora
- svi pacijenti koji mogu da se ranije otpuste se dalju kući (tako npr. za prelom skočnog zgloba gde se normalno leži 4 dana, idu kući već prvi ili drugi dan)
- hitna je rasterećena, time što sve što nije hitno (a Nemci imaju tu naviku da za svaku glupost dolaze u hitnu, tipa boli me rame od pre tri nedelje), šalje se kući, tj. ne dozvoljava se uopšte ulaz u bolnicu.
- ispred hitne je na parkingu za ambulanta kola (v. sliku) postavljen trijažni šator i svako ko hoće u bolnicu, mora prvo kroz njega gde se radi procena rizika od Corone i uopšte potreba da se ide u bolnicu. Tek iz njega, u pratnji osoblja, sa narukvicom, se sme u bolnicu.
- svi ulazi u bolnicu zamandaljeni, samo sa karticom zaposlenog može unutra.
- lečenje pacijenta je svedeno na po jedan kontakt (1 tehničar i 1 lekar po pacijentu)
- o 2 m razmaka među ljudima se strogo vodi računa
- kafeterija je zatvorena za sedenje, može da se uzme hrana i ponese, ali nema više mesta u bolnici u kojoj više od 5 ljudi zajedno sme da sedi
- svaki dan zaseda krizni štab u telefonskoj konferenciji, sagledava se situacija i donose mere koje se mailom šalju svakodnevno svim zaposlenima.
- tamo gde je moguće je personal podeljen. Tako recimo moje odeljenje ima tim od 6 ljudi (2 noć, 2 za dan na odeljenju i 2 za dan u hitnoj) koji kao tim rade 7 dana, a zatim idu u "rezervu" 2 nedelje, umesto njih dolazi drugi tim od 6 ljudi i tako u krug, kako bi uvek postojao tim koji je u pripravnosti.
- odeljenja koja nisu neophodna su zatvorena, dva odeljenja već predodređena i ispražnjena za corona pacijente (jedno intenzivno i jedno normalno)
- poseban set pravila za radnike koji su bili u kontaktu ili koji dolaze iz rizičnih oblasti.

itd... Da ne smaram više. U principu, sve odlično organizovano, ali videćemo kako će biti kad se proširi... Da li će i nemačka organizacija da pukne... Nadam se da neće, ali ovo je nešto sa čim se još niko nije sretao. d5a6fc893731b6c57610a4090a6285b0.jpg4ce27177725e82f699d7137d60afd7f8.jpg

  • Like 27
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, n4l1m said:

i jedna mala digresija ako dozvolite, kuga je takodje imala put kina-iran-italija, pri tom ne insinuiram na broj zrtava pu pu pu, vec samo na pattern..

Pa jeste, a sve dolazi iz regiona gde vekovima jedu divlje zivotinje koje ostali ne jedu. BTW, nesto sam smislio, verovatno je ovo vec bilo, samo tada se nije ovako putovalo, pa je (osim kuge, ali to je bakterija i one duze mogu da opstanu van tela nosioca) ostajalo na ogranicenim podrucjima, ali verovatno su stari narodi znali za te bolesti koje prelaze sa slepih miseva na ljude, pa su zato smislili price o vampirima koji ubijaju ljude i pretvaraju se u slepe miseve  :wink2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

Jao narode horora... Sad sam došao iz nabavke, i pošto živim u blizini crkve prođem pored. Unutra u dvorištu, ako nema minimum 500 ljudi ( a ima više sigurno ), zgurali se jedan na drugog. Pop izašao na stepenice i poje, u par navrata, dok sam prolazio,delovalo mi da ima i mikrofon mada pre da su fantastične glasovne mogućnosti , u suštini nebitno. Ono što je bitno je da jebene debile boli kurac. Nemam reči koliko neko glup može biti.

Nek mi neko napravi onaj gif sa Ramsey Boltonom gde muči Teona, samo neka umesto "happy ending" kaže "Bog štiti od korone" ima od mene pivo po izboru u kafani po izboru, kad se ovo sranje završi.

 

Opušteno, meni poznanici rekli da se ovaj virus leči molitvom. 

 

Zatvaraj nas kad smo tupi. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dorcol said:

Nestorovic jutros na Pinku: "Ljudi se plase...i treba da se plase"

 

voimjaoca

Pa i u pravu  su. I one price kako je prvi pacijent na respiratoru neko ko je 1985 godiste mozda nisu tacne, nego je to samo mozda da bi se uplasila ova bagra koja puni ulice, pa sta? Posle se onaj buni sto sam pisao ono o ovima koji su rodjeni psole osamdesete. Ma bez uvrede, ili neka se vreda ko hoce, to je tako. CItao sam ranije intervju sa zatvorskim cuvarom iz Nisa ili Pozarevca, nije bitno. Kaze, ovi stariji, oni su OK, ali ovi odrasli devedesetih, oni su potpuno... sacuvaj boze. Oni ne shvataju da je ovo zatvor i da tu postoje stroga pravila, nego misle da je to zahebancija, samo sto ne mogu da izadju iz kruga zatvora. Poenta je, to sa ovih slika, to treba disciplinovati, to je sve. Nikoga nije briga za njihovu "slobodu" da se ponasaju suludo.

Link to comment
Share on other sites

 

3 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

Crna smrt iz 14. veka nije počela zato što je neko jeo miševe ili voluharice. Nemojte svašta da pišete. 

Pa dobro, doslo je iz istog regiona, svejedno, poenta je prenelo se sa zivotinja na ljude tamo gde su pogodni uslovi, sto znaci da te regione mozda treba malo bolje izolovati :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, kalistenika u rutini said:

naravno da postoji nacin da, bar sto se tice tebe, zastitis druge kad si siguran da ih ugrozavas.

Da bi ovo bilo funkcionalno morao bi da testiraš bukvalno sve ljude na našoj teritoriji i to svakog dana.

Je li ovo realno i moguće.

Shvatite da svako mora da dođe u kontakt sa virusom.

Eradikacija je moguća samo sa vakcinom , do tada ko živ ko mrtav.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...