Jump to content

Novak Djokovic


wwww

Recommended Posts

Fascinantno je kako Djokovic uvek pronadje nacin da pomeri jos koju granicu u svojoj karijeri.

Cuvene 2011-te je usao sezonu sa dve titule (Aussie Open i Dubai) i sa nizom od 12 pobeda (15 ako se racuna Hopman Cup),a devet godina posle toga on je osvojio takodje Otvoreno prvenstvo Australije i Azije,Dubai turnir,ali i ATP Kup. Njegova niska pobeda broji 18 uspesnih meceva. I tu nece biti kraj niza jer slede dva turnira iz Masters serije na kojima je bio vise nego uspesan u proslosti,a od "duple krune" iz 2016-te,tamo nije napravio nista vredno pomena. Taj ce se negativan niz,uzrokovan uglavnom zdravstvenim razlozima (ali ne i iskljucivo njima), prekinuti ove godine i uveren sam da Djokovic uskore krece ka novoj tituli - mozda i "duploj" - sto da ne?

Nisam upao u navijacku euforiju,jos manje u aroganciju i ne smatram da je Djokovic nepobediv. Nad skorim nastavkom sezone,za koji ce se pripremati u Beogradu,nadvija se mala senka zdravstvenog problema sa okom,ali za ocekivati je da ce to uspesno sanirati tokom boravka kuci. Ono sto mi prvenstveno uliva nadu u uspesnu severno-americku turneju je Djokoviceva determinisanost da uspe i fokusiranost na veliki broj poena koje moze da ugrabi. Ta resenost i svest o znacaju ovog dela sezone vec je potvrdjena odlukom da najpre odigra turnir u Dubaiju,a onda ga na kraju i osvoji. Cini se kako je procena strucnog staba da bi pauza izmedju Melburna i Indijan Velsa bila predugacka,bila ispravna. Takva istrajnost vodice Novaka ka novom uspehu vec u "Pustinji" - ubedjen sam u to.

Nema vise nikakve dileme da je Djokovic i zvanicnotm u misiji obaranja najznacajnijih rekorda u teniskom sportu. Jedan je ocito projektovan vec za 2020.

  • Like 10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo je kako videti kako mi,Djokovicevi navijaci sa foruma,reagujemo danas na njegovo vise nego uspesno otvaranje sezone. Jos vise - kako komentarisemo njegove izjave i nastupe tokom mnogih intervjua koje je davao nedavno sto novinarima sto spikerima na terenima.

Njegove izjave su direktne:Novak njima jasno i bez okolisanja otkriva svoje namere. One su vrlo takmicarske: precizno se odredjuju ciljevi koje treba ostvariti i svedoci se o velikim sportskim ambicijama. Na kraju,one su i pozitivne:akcenat je na tenisu i na punoj posvecenosti celom procesu.
Ipak,ne mogu a da se ne otmem utisku kako ovakve izjave naseg asa nekako prolaze neopazeno i "ispod radara". Meni,kao njegovom navijacu,one znace gotovo jednako kao i titule koje ponovo osvaja u nizu. Jer mi govore da stvari nedvojbeno idu u pravom smeru i stoga me cine spokojnim da ce i nastavak sezone (zasto ne i cela?) proteci istim tokom.

U periodu koji je,srecom sada vec daleko iza njega,bio obelezen raznim problemima,Djokovic je ne tako retko davao neobicne izjave. Neuobicajene i za njega licno i za bilo kojeg drugog sportistu vrhunskog kalibra i isto takvih ambicija. Naslusali smo se, a i nacitali izjava o tome kako mu tenis vise nije prioritet,kako mu broj 1 nije cilj..cak i kad je vec bio oporavljen i spreman za veliki povratak. Reakcije forumskih (ne samo njih,ali ovde se na njih fokusiram) navijaca su bile burne,postovi su se pretvarali u prave male lavine komentara,bujice kritika su se izlivale stranicama starog foruma (uglavnom opravdano),a prijemno sanduce (inbox) pojedinih forumasa se usijalo od upita sta i kako.
Nije bilo stranice bez spekulacija,nagadjanja,tumacenja i rekla-kazala trac partija. Topik je bio "hit" cak i kada Djokovic nije bio "hot".

Sada su se stvari potpuno obrnule.
Novak je od povratka na teren osvojio 5 od 9 GS titula,nastavio je poteru za dvojicom najtrofejnijih igraca i najvecih konkurenata, utabao je sebi stazu za postizanjem teniske besmrtnosti i na nesto drugaciji nacin je zapoceo svoju trecu tenisku vladavinu. Ove vrhunske rezultate ponovo prate entuzijazam za takmicenja i radost teniske igre koju je rasplamsao u sebi. Prate ih i Djokoviceve pozitivne i pro-aktivne izjave o tenisu,takmicarskoj sezoni i karijeri.

Ipak - reakcije ne njih gotovo su potpuno izostale. Nema ni obicnih,reda radi komentara podrske ovakvom pozitivnom i nekada skoro ocajnicki prizivanom pravcu Djokovicevog razmisljanja i delovanja. Ja drzim da izjavama koje mozemo da cujemo od njega,narocito poslednjih par meseci,Novak dodatno "ostri" svoju mentalnu stranu i pomalo "demotivise" protivnike saljuci im jasnu poruku - ovde sam, imam najvise ambicije i gledacu da ih ostvarim do kraja. Sto je izvanredno na toliko razlicitih nivoa.


Nije ovaj post nikakva kritika mojih dragih kolega/ica sa teme;vise glasno razmisljanje o jednom fenomenu covekove psihologije i ponasanja. Narodski receno: izgleda da se coveku Djokovicevom navijacu lako naviknuti na dobro,pa se ne buni i nece da kvari. :kece:

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da ce sve biti zdravije za pracenje kad dodje do 21 GS i predje 350 nedelja kao no1 😄

Bez zezanja, previse se ljudi opterecuju koliko jos ima do Federera. Kad odradi to u narednom periodu bice jedna/dve sezone cistog uzivanja.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wrach said:


Bez zezanja, previse se ljudi opterecuju koliko jos ima do Federera. Kad odradi to u narednom periodu bice jedna/dve sezone cistog uzivanja.

Ja se ni najmanje ne opterecujem. Da veceras objavi da zavrsava igracku karijeru bio bih prezadovoljan svime sto je napravio,sto i jesam.
Samo sam zeleo da ukazem na tu cudnovatost u jednom krugu njegovih navijaca. Da se sada njegovi javni istupi uzimaju nekako olako..kao da su skoro pa nebitni.

A da,uzivam,to da. Vec sada.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

Ja se ni najmanje ne opterecujem. Da veceras objavi da zavrsava igracku karijeru bio bih prezadovoljan svime sto je napravio,sto i jesam.
Samo sam zeleo da ukazem na tu cudnovatost u jednom krugu njegovih navijaca. Da se sada njegovi javni istupi uzimaju nekako olako..kao da su skoro pa nebitni.

A da,uzivam,to da. Vec sada.
 

bas o tom krugu pricam 🙂 Smatram da ima dosta ljudi koji se previse fokusira na rekorde pa samim tim manje uzivaju u onome sto nam pruza. Kao i u zivotu, ljudi uvek nesto ocekuju, zimi leto a leti zimu.. a nikako da uzivaju

Link to comment
Share on other sites

Just now, wrach said:

bas o tom krugu pricam 🙂 Smatram da ima dosta ljudi koji se previse fokusira na rekorde pa samim tim manje uzivaju u onome sto nam pruza. Kao i u zivotu, ljudi uvek nesto ocekuju, zimi leto a leti zimu.. a nikako da uzivaju

Aha,to da.
Definitivno ima takvih i to nemali broj. Sta da kazem..steta je njihova,a i pristup je vrlo dvojben,pogresan.

Link to comment
Share on other sites

Moguće je, recimo, da posle Big4 i Big3 faze, dobijemo i Big2 fazu u tenisu sa dvojicom aktivnih tenisera koji su u prošloj dekadi osvojili 70% slemova, kao i zadnjih 8, koji će neke rekorde "podići" do nezamislivih visina.

Moguće je da se ispuni "kletva" sa stranog teniskog foruma da će tek teniseri rođeni u 21. veku biti oni koji će ih zaustaviti.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, wrach said:

Bez zezanja, previse se ljudi opterecuju koliko jos ima do Federera. Kad odradi to u narednom periodu bice jedna/dve sezone cistog uzivanja.

 

Borko be like

 

Image result for monkey meme

  • Thanks 1
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, wrach said:

bas o tom krugu pricam 🙂 Smatram da ima dosta ljudi koji se previse fokusira na rekorde pa samim tim manje uzivaju u onome sto nam pruza. Kao i u zivotu, ljudi uvek nesto ocekuju, zimi leto a leti zimu.. a nikako da uzivaju

Kod mene sasvim suprotno, meni je bilo dovoljno i onih 12 pre povrede, posebno kad je konačno osvojio RG posle onoliko čekanja :classic_cool: sad mi je najviše stalo da uradi ono što je njemu samom najbitnije, ali svakako glavno je da ima nešto što ga gura napred da igra što duže, kakvi god rekordi bili u pitanju. Volela bih da premaši Fedov broj nedelja jer očigledno njemu znači, ali ne zavaravam se da će ikada biti univerzalno priznat kao GOAT šta god uradio (kao ni Rafa ako on završi sa najviše slemova), a i ne vidim zašto baš mora da bude GOAT kad već ima mesto u istoriji za sva vremena.

Za ovu godinu bih najviše volela da osvoji OI jer mu je poslednja prilika, a koliko će slemova imati na kraju nije mi preterano bitno.

A izjave koje daje, iskreno rečeno, ne znače mi bogzna šta. To su samo reči. Ne volim kad daje neke izjave koje mogu da mu štete u PR smislu, a sve ostalo što kaže ne dotiče me preterano. Mnogo me više interesuje da vidim da opet uživa u tenisu i da je naoštren na terenu, a ne kao da su ga puškom naterali da izađe. Ono što vidimo na terenu je jedino merodavno. 

Planovi mogu da se prave, ali ne postaje mlađi i uvek može da se pojavi neka povreda u najnezgodnije vreme, a i ne igra u vakuumu bez obzira na povremene kuknjave o slaboj konkurenciji. Tako da mi je potpuno svejedno šta će da priča, samo da ostane zdrav i da ga gledamo što duže :classic_smile:

 

Doduše ne mogu reći da me ne nervira kad čitam neprestano prebrojavanje koliko mu čega još fali, posebno odmah pre i posle svakog GS finala, ali kad već čovek postuje na teniskom forumu valjda je to neminovno :classic_dry:

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

"Opterecenost" rekordima postaje izrazenija kada su oni blizi. A rekord po broju nedelja na broju 1 je sada dosta blizu jer ga je moguce ostvariti tokom ove sezone, nije vise to sledece godine u prolece ili nesto slicno sto je u tenisu, videli smo vise puta, daleka buducnost, ali ipak daleko je kraj godine i mnogo je turnira do tada. Relativno veliki zaostatak za Federerom i Nadalom po broju GS takodje stvara pritisak koji se svodi na to da mora da koristi sanse i da nema pava na kiks, jer nikad se ne zna koliko ce jos prilika biti za osvajanje velikih trofeja. Uz to tu su i OI, medalja bi mu mnogo znacila, a ovo je verovatno poslednja prava sansa za to. Dakle nimalo laka sezona pred Novakom gde ce ga na svakom koraku cekati pitanja u vezi ovih stvari.

 

Inace sam na istim talasnim duzinama sa alcestom, samo neka je zdrav i na terenu prav. Ono sto se dogadjalo od druge polovine 2016 do osvajanja Vimbldona 2018 bi trebao biti nauk svima da se vise opuste i prepuste uzivanju u ovim trenucima kada je milina gledati Novaka na terenu, nego da grickaju nokte i prebrojavu koliko jos cega i koga treba dobiti da bi se nesto ostvarilo. Ako dodje, odlicno, ako ne, i ovo je vec mnogo vise od onoga o cemu sam recimo ja razmisljao tokom 2011 kada je rusio sve pred sobom, a masta se igrala raznim brojkama i scenarijima u glavi.

Edited by Milutinov Tata
  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Nevjerovatno kakav smo postali narod,voli li iko ovu zemlju ili se bojite sami sebe.Nevjerovatno kakvi autodestruktivci ovdje postoje.Hocete promjene a bojite se izraziti svoje misljenje o najociglednijim stvarima.Novace brate,svaka ti cast na hrabrosti i cestitosti,tvoja rijec ima dosta vecu cijenu ali i osudu a samim tim si pokazao kakav si covjek.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...