Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

4 hours ago, Perkos2 said:

Posle će još to da pokaže kao porast nataliteta i prikupi poene kako je zaustavio belu kugu. Kako mu se još nameatio Prajd pa derbi sve bolje id boljeg da se slučajno ne napiše nešto šta se stvarno dešava oko Kosova.

Plus najava Kurtija za tablice...:kece:

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Drug Crni said:

Sad malo ozbiljnije.
Srbi na Kosovu ucestvuju u skupstini, vladi,policiji, pravosudju.. 1/3 ih zivi na severu, a 2/3 juzno od Ibra. Te 2/3 vec odavno imaju kosovske licne karte i auto-tablice. Gde je onda toliko zapelo? Ili bolje: zbog koga/cega?

Nije taj odnos, ali poenta je u tzablicama. Srbi iz enklava, npr. iz Gračanice, do najbližeg prelaza sa Srbijom, a to je Merdare, imaju oko 40 km, a to znači da moraju da prodju kroz Prištinu (ili auto-putem obilaznicom) Podujevo i niz manje naseljenih mesta. Kosovska policija je lako rešila problem...oduzimala je srpske tablice (PR,UR,PZ, KM,PE) i naplaćivala kazne za to. Onda su došle "statusno neutralne npr. 123 KS 123 ...Srbi su na teritoriji Kosova upravljali vozilima sa tim tablicama, a kad predju iza Merdara, stavljali su te srpske. Onda su im na prelazima trkeljisali gepeke i unutrašnjost vozila, oduzimali tablice, pisali kazne. Na kraju su im ukinuli, istekla važnost, kako god, tih tablica i ljudi su primorani da imaju te RKS tablice. Onda su imali problem kad udju preko Merdara, morali su da kupuju "probne tablice" i plaćaju osiguranje. Ovima sa Severa je lako, naslanjaju se na Srbiju i imaju 30 divljih prelaza. Ovi iz okoline Gnjilana, opet imaju neku put do Preševa, jedino ovi iz Štrpca mogu preko Šar-planine u Tetovo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Constantin said:

@Drug Crni zaboravih o ličnim kartama. Nemaju svi u enklavama lične karte izdate od kosovskih vlasti i to veliki broj ljudi. Izvadilo je nešto pučanstva u situaciji da se "ogrebu" neki evrić od prištinske administracije. Nekakve simbolične penzije, uglavnom.....

70 evra neka starosna penzija koju moze da dobije bilo koji čovek kojo je rođen na Kosovu ili može da dokumentuje da je živeo na Kosovu neprekidno više od 15 godina. E sad zašto se daju te pare je zanimljivo pitanje. Da pojasnim, neko je rođen u Prizrenu i tamo proveo detinjstvo. Otišao iz ko zna kojih razloga negde u svet ili u užu Srbiju, radio, živeo i napunio 65 godina. Ode dole i dobije dokumenta drzave Kosovo i mesečnu apanažu od 70 evra koja mu se uplaćuje na račun koji otvori u nakoj od banaka koje posluju na Kosovu. Na taj način se povećava broj Srba koji su prijavljeni da žive na Kosovu a u stvarnosti nisu tamo a neki nisu ni živeli zadnjih 50 godina neki i vìše od toga. Posle tim brojkama barataju i Priština i Beograd kako kome zatreba i zato se mnogo puta čuje da ima više Srba ispod Ibra nego na severu što nije tačno. To je samo na papiru a ne na terenu. Ali postoji dogovor sve tri strane da im treba veći broj Srba od stvarnog da bi lakše manipulisali i za izbore.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/31/2022 at 10:23 PM, Ryu said:

Vrlo ucestale restrikcije struje juzno od Ibra vec dve nedelje. Sada vec znacajno uticu na svakodnevnicu. Ne znam kakvo je stanje u ostatku Kosova, da li neko ima neke informacije.

Zvanično je rečeno da nema više restrikcija poštonsu neki blokovi u TE Kosovo opravljeni. Kako je po terenu ostaje pitanje. Mada prođe datum D pa je sad valjda lakše i za struju.

Link to comment
Share on other sites

Prođe prvi septembar, a ne zarati se.... Lepo sam ja pisao onomad, kad je plašenje bilo na level pro.... Sve u svemu: prizali smo im sve što ih čini državom, jedino što nikad nećemo priznati nezavisno Kosovo... Da, kako da ne... 

Edited by Azazelkg
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Azazelkg said:

Ni tebe niko ne pita ko su oni a ko mi, ko je vi, a ko ti 😉... Pa sam razumeo da je takvo izražavanje poželjno... Tj.kopirao tvoj stil... 

 

Dobro, tacno, kako bi vi da na toj teritoriji nema njih, tako bih ja da na ovoj teritoriji budu suzbijeni oni, kao sto su bili u SFRJ, i kako je jedino prirodno, zato sto su divlji, i primitivni i necivilizovani, ocigledno, ne treba bolji dokaz od rugla u koje su pretvorili zemlju sto moze da vidi svako ko ima oči i nije lud kao oni, samo sto to nisu isti oni.

 

Doduse, tamo bar ne sire zlo kao tu. Eno perkos je rekao, tamo su vec godinama zabranili ili sta su vec radili da se koriste pogrdni izrazi za ove i one. A sto neki nece da se integrisu njihov problem. Shvatam ja da ih tamo proganjaju ali oni su se prvi samoizolovali i sve odbijaju vec decenijama. Sta su ocekivali?

 

Navodio sam primer coveka koji je u centru Zagreba nasledio stan od neke babe o kojoj je brinuo u zamenu za taj stan, i jedan sin mu je tamo jos od osamdesetih, i majkinog ujaka koji je bio neki oficir JNA u Dubrovniku pa tamo napravio kucu i ostao i on i deca, i nikad nikakvih problema nisu imali. Ko se kurči a ne zna da leti... Iliti, Del Boj Troter "ko gura nos u košnicu ne treba da se iznenadi ako dobije nešto više od nozdrva punih meda".

 

Nije moguće da tamo nema i onih koji su se isto tako integrisali i nemaju nikakve probleme. Koji nista nece... Njihov problem. Neka smisle vremeplov pa neka se vrate u 19 vek gde im je mesto.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

 

Dobro, tacno, kako bi vi da na toj teritoriji nema njih, tako bih ja da na ovoj teritoriji budu suzbijeni oni, kao sto su bili u SFRJ, i kako je jedino prirodno, zato sto su divlji, i primitivni i necivilizovani, ocigledno, ne treba bolji dokaz od rugla u koje su pretvorili zemlju sto moze da vidi svako ko ima oči i nije lud kao oni, samo sto to nisu isti oni.

 

Doduse, tamo bar ne sire zlo kao tu. Eno perkos je rekao, tamo su vec godinama zabranili ili sta su vec radili da se koriste pogrdni izrazi za ove i one. A sto neki nece da se integrisu njihov problem. Shvatam ja da ih tamo proganjaju ali oni su se prvi samoizolovali i sve odbijaju vec decenijama. Sta su ocekivali?

 

Navodio sam primer coveka koji je u centru Zagreba nasledio stan od neke babe o kojoj je brinuo u zamenu za taj stan, i jedan sin mu je tamo jos od osamdesetih, i majkinog ujaka koji je bio neki oficir JNA u Dubrovniku pa tamo napravio kucu i ostao i on i deca, i nikad nikakvih problema nisu imali. Ko se kurči a ne zna da leti... Iliti, Del Boj Troter "ko gura nos u košnicu ne treba da se iznenadi ako dobije nešto više od nozdrva punih meda".

 

Nije moguće da tamo nema i onih koji su se isto tako integrisali i nemaju nikakve probleme. Koji nista nece... Njihov problem. Neka smisle vremeplov pa neka se vrate u 19 vek gde im je mesto.

Tamo se velika većina mnogo lepo integrisala... Ovo sad duvaju u frulu u koju im kažu političari (ZZŠNM).... Jer da nije tako digli bi glas za neke krupnije stvari, a ne za tablice... Dakle, običan narod, da nije političara, bi se očas posla dogovorio s prvim, drugim, trećim komšijom ma koje vere i nacije taj komšija bio... Problem nastaje kad pomešaš političare, kriminalce (organizovane i manje organizovane), "lokalne moćnike", prirodne resurse (na koje veliki bace oko)... Tada nastaje ova papazjanija... 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Azazelkg said:

Tamo se velika većina mnogo lepo integrisala... Ovo sad duvaju u frulu u koju im kažu političari (ZZŠNM).... Jer da nije tako digli bi glas za neke krupnije stvari, a ne za tablice... Dakle, običan narod, da nije političara, bi se očas posla dogovorio s prvim, drugim, trećim komšijom ma koje vere i nacije taj komšija bio... Problem nastaje kad pomešaš političare, kriminalce (organizovane i manje organizovane), "lokalne moćnike", prirodne resurse (na koje veliki bace oko)... Tada nastaje ova papazjanija... 

Ne bih se složio s tobom. Na izgled, to bi išlo tako, ali samo do nekle. Previše je antagonizma da bi se olako prešlo preko mnogih stvari. Problemi na Kosovu nisu nastali 1989. npr. tada su samo krenule uvodne radnje pred veliku eskalaciju. Problem je poprilično star i nije nastao samo izmedju političara......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, ali ne moze to da se neko ili neki ne mesaju u svoj zivot, onako kao Atolini sto je rekao za Rusiju, a isto vazi i za ove, kao, za njih su ti politicari i to ostalo neki "oni" a tzv narod sve gleda sa strane. Zasto onda ne podrze tu tamo policiju ili sta je da zavrsi sa tim kriminalcima, i odjebu đubre kojim ih kljuka ološ iz Beograda? Ko im brani?

 

Ili neka prodaju to tamo pa neka se presele negde, samo ne ovde, jer su i tu isti takvi umno poremeceni bolesnici ogromna vecina, i to nevezano za aktuelna dešavanja, nego generalno. Ono, kome pada na pamet da gradi gde god stigne sta stigne, parkira gde stigne itd, taj je lud, divalj i necivilizovan, i koji ce moj i na takvom mestu, kad i ako se vec sele. Sto bi rekao Momo Kapor dok je bio normalan "kad nemas stan u Beogradu i nemas stan u Parizu, bolje da ga nemaš u Parizu". Poenta je, neka urade nesto umesto sto samo sede i okrivljuju peru i miku dok vreme prolazi.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Constantin said:

Ne bih se složio s tobom. Na izgled, to bi išlo tako, ali samo do nekle. Previše je antagonizma da bi se olako prešlo preko mnogih stvari. Problemi na Kosovu nisu nastali 1989. npr. tada su samo krenule uvodne radnje pred veliku eskalaciju. Problem je poprilično star i nije nastao samo izmedju političara......

Problem je s početka 20 veka, duboko je ukorenjen... Ono moje prethodno mišljenje više je za uopštenu upotrebu... Imao sam prilike da pomognem jednom čoveku albanske nacionalnosti u okolini Ulcinja... Imao je problem sa automobilom, povezao sam ga i šlepao... Nije imao reči da se zahvali, rekao mi je da ću biti rado viđen gost i imati besplatne fotografije (držao foto radnju) kad god me put nanese u Ulcinj... Oslonjenost jednih na druge, tj.najpre na komšiju... To je ono na šta sam mislio... 

Link to comment
Share on other sites

Tamo je garantovano bolja opsta atmosfera nego ovde. Garantovano tamo nema rusofila, nema ovakvih umno poremecenih koji litijaše i deru se protiv civilizacije sto ih sve treba dobro ispendrečiti, ne koristi se termin "zapad" u negativnom kontekstu kao degenerici ovde sto rade non stop (a sa posebnim zadovoljstvom treba pendrečiti one koji koriste izraz "kolektivni zapad" ) itd. Ne znam zasto se onda oni koji mogu ne integrisu, to jest ako nisu ucestvovali u aparthejdu devedesetih.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Tamo je garantovano bolja opsta atmosfera nego ovde. Garantovano tamo nema rusofila, nema ovakvih umno poremecenih koji litijaše i deru se protiv civilizacije sto ih sve treba dobro ispendrečiti, ne koristi se termin "zapad" u negativnom kontekstu kao degenerici ovde sto rade non stop (a sa posebnim zadovoljstvom treba pendrečiti one koji koriste izraz "kolektivni zapad" ) itd. Ne znam zasto se onda oni koji mogu ne integrisu, to jest ako nisu ucestvovali u aparthejdu devedesetih.

Mislim da ipak ima nade, za srbende, ipak se mogu opametiti. Ali uz pomoc medija koji bi imali edukativan karakter a ne ratnohuskacki kao npr Pink i Hepi trenutno. 

I naravno malo uz pomoc pendreka. Ali znam neke koji su nekad bili srbende ali u medjuvremenu se opametili. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Azazelkg said:

Problem je s početka 20 veka, duboko je ukorenjen... Ono moje prethodno mišljenje više je za uopštenu upotrebu... Imao sam prilike da pomognem jednom čoveku albanske nacionalnosti u okolini Ulcinja... Imao je problem sa automobilom, povezao sam ga i šlepao... Nije imao reči da se zahvali, rekao mi je da ću biti rado viđen gost i imati besplatne fotografije (držao foto radnju) kad god me put nanese u Ulcinj... Oslonjenost jednih na druge, tj.najpre na komšiju... To je ono na šta sam mislio... 

To su svakodnevne životne dogodovštine. Ja sam išao sa porodicom, i u okolini Podujeva mi je pukao "klinasti" kaiš. Dovukao sam se do jednog auto-servisa, pitao za pomoć i ćovek je uvezao auto u servis, poslao jednog omladinca sa "ponikom" do čaršije da kupi jer nije imao na stanju, zamenio i nije hteo da naplati. Duže smo se ubedjivali da ja to platim, nego što je trajala zamena, Na kraju smo se dogovorili da popijem kafu s njim i to bi bilo to. Ja nisam imao nikakav problem, sam sa sobom osim nelagode zbog besplatne usluge. Njih 5-6 je bilo tu u servisu-garaži, od kojih dvojiva baš mladjih 15-16 godina. Čak smo se i šalili na "zabranjene teme"....mladji, naravno, ne znaju srpski, nisu ni imali gde da nauče, dok su stariji znali. Kažem ja nisam imao nikakve nelagode, a moje supruga, koja je rodjena na Kosovu i do svoje 23-24. godine živela tamo se živa isprepadala.

Kaže "Jao, jedva sam čekala kad ćemo da podjemo, ne znaš ti njih".....Kako ne znam kad sam 4 godine radio na Kosovu ?...."Ma..." to je bio njen odgovor.   Moja supruga je u principu hrabra žena, ne možeš je baš uplašiti lako. E, sad ti vidi, zaključi kako hoćeš.

Razmenili smo brojeve telefona sa navedenim vlasnikom servisa, nikad se ne zna kad će ko kome zatrebati, zar ne ? Znam samo da bi me ovakav dogadjaj koštao...npr, u Bgd 200-300 €.....i pitanje je da li bi mi prodali "foru" da je otišla i remenica, pumpa i još po nešto...

spacer.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Darth Bane said:

Mislim da ipak ima nade, za srbende, ipak se mogu opametiti. Ali uz pomoc medija koji bi imali edukativan karakter a ne ratnohuskacki kao npr Pink i Hepi trenutno. 

I naravno malo uz pomoc pendreka. Ali znam neke koji su nekad bili srbende ali u medjuvremenu se opametili. 

Vidim Bane, ovog što si kvotovao, koji "garant" zna bolje šta ljudi osećaju tamo ? Budući da mi je na "ignore" nije red da ga komentarišem, ali da napomenem, oni "dole" se gnušaju takvih likova, koji bi na silu da im nametnu bilo šta zarad mirne svoje guzice. Jesu oni ljubitelji NATO-a, koji je ono što je izbambusao po Nišu npr. to činio 50-100 puta više u njihovom mestu i okolini, pa verovali "kolektivnom zapadu" kada im je pričao priču "standardi pre statusa" i razne šarene laže.....kreatora ranijeg "jednonacionalnog trovanja" postavio nakon rata za Upravnika Kosova....nije baš tako jednostavno. Najveći problem je što im i kosovske i srpske vlasti na razne načine daju "lažne nade" da će biti sve "kako treba", a šta je to...to je dugačka priča.

 

Ima jedna priča, koju na Kosovu pričaju i Srbi i Albanci, svako prema svojim potrebama. Evo neka Perkos kaže ako lažem....

 

"Dovedi dva Albanca (Srbina) i jednog stavi za sto, daj mu najbolje posluženje, "iće i piće", a drugog Albanca (Srbia) gurni ispod stola, i dok se ovaj gore gosti, ovog dole, šutiraj, mlati, koliko god možeš......isto o tebi misle i ovaj za stolom i ovaj pod stolom"

 

Toliko o poverenju...o floskulama opet ko kakvu maštu ima.

8 minutes ago, Clash said:

Pa kad vozis bemeve, mislio covek da si lerdi pa ne sme da naplati..

To je fotka iz servisa....gde smeo da naplati na sofijske tablice, možda gledao Južni vetar 2....:kece:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...