Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

Kod nas svi koriste taj izraz, ali nekad se koristi i u pezorativnom karakteru. Kosovac niko ne koristi, mozda sad kad su se pojavili ovi zavetnici i srbska desnica, oni insistiraju na tim nekim izrazima. 

Link to comment
Share on other sites

Ja moram priznati da ne znam ni zašto se desničari vređaju kada se kaže 'Srbijanac', 'srbijanski predsednik' i slično. Imenica 'Srbijanac' postoji odavno, može se videti kod Branka Radičevića ili čak i u onom narodnjaku 'jelek, anterija i opanci, po tome se znaju Srbijanci', nekada je postojala i fabrika Srbijanka iz Valjeva, a primera upotrebe ima sasvim dovoljno. Iako živim preko reke, moja opština nažalost pripada užoj Srbiji, a ne Vojvodini, pa usled ove administrativne podele mogu da se slobodno izjasnim kao Srbijanac. U tome ne vidim ništa loše jer svakako da postoji razlika između prideva 'srpski' i 'srbijanski'. Svaki predsednik Srbije se može slobodno nazvati srbijanskim predsednikom jer Srbi u CG imaju za predsednika Đukanovića, oni iz Hrvatske Kolindu Grabar-Kitarović, a oni iz SAD Donalda Trampa. Isto tako, ne vidim problem ni u imenici 'Kosovar'. Nisam nikome kriv što živi ili je rođen na Kosovu, što je u pitanju geografska odrednica isto kao i Sremac, Šumadinac, Zaječarac, Zemunac, Parižanin, Novosađanin, Moskovljanin, Zagrepčanin, Sarajlija ili Nišlija. Geografija je geografija, a kao takva može da bude malo surova za osobe skučenog pogleda.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, DJ_Vasa said:

... ja moram priznati da ne znam ni zašto se desničari vređaju kada se kaže 'srbijanac', 'srbijanski predsednik' i slično. Imenica 'srbijanac' postoji odavno, može se videti kod Branka Radičevića ili čak i u onom narodnjaku 'jelek, anterija i opanci, po tome se znaju Srbijanci', nekada je postojala i fabrika Srbijanka iz Valjeva, a primera upotrebe ima sasvim dovoljno.

 

 

...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Ja moram priznati da ne znam ni zašto se desničari vređaju kada se kaže 'Srbijanac', 'srbijanski predsednik' i slično. Imenica 'Srbijanac' postoji odavno, može se videti kod Branka Radičevića ili čak i u onom narodnjaku 'jelek, anterija i opanci, po tome se znaju Srbijanci', nekada je postojala i fabrika Srbijanka iz Valjeva, a primera upotrebe ima sasvim dovoljno. Iako živim preko reke, moja opština nažalost pripada užoj Srbiji, a ne Vojvodini, pa usled ove administrativne podele mogu da se slobodno izjasnim kao Srbijanac. U tome ne vidim ništa loše jer svakako da postoji razlika između prideva 'srpski' i 'srbijanski'. Svaki predsednik Srbije se može slobodno nazvati srbijanskim predsednikom jer Srbi u CG imaju za predsednika Đukanovića, oni iz Hrvatske Kolindu Grabar-Kitarović, a oni iz SAD Donalda Trampa. Isto tako, ne vidim problem ni u imenici 'Kosovar'. Nisam nikome kriv što živi ili je rođen na Kosovu, što je u pitanju geografska odrednica isto kao i Sremac, Šumadinac, Zaječarac, Zemunac, Parižanin, Novosađanin, Moskovljanin, Zagrepčanin, Sarajlija ili Nišlija. Geografija je geografija, a kao takva može da bude malo surova za osobe skučenog pogleda.

 

Nije "isto tako".

Odrednica Srbijanac, ljutio se na nju neko ili ne, dolazi iz srpskog jezika.

To nije slučaj sa "Kosovar".

A obzirom da ta odrednica dolazi iz albanskog jezika, može da ukazuje i na etničko albansko poreklo nekog s Kosova.

Zato Srbi sa Kosova i ne vole taj naziv, u smislu da njih neko tako naziva.

Edited by Bejbl
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Bejbl said:

 

Nije "isto tako".

Odrednica Srbijanac, ljutio se na nju neko ili ne, dolazi iz srpskog jezika.

To nije slučaj sa "Kosovar".

A obzirom da ta odrednica dolazi iz albanskog jezika, može da ukazuje i na etničko albansko poreklo nekog s Kosova.

Zato Srbi se Kosova i ne vole taj naziv, u smislu da njih neko tako naziva. 

 

Ne bih baš rekao da Kosovar označava i nacionalnu pripadnost jer zna se kako se na albanskom kaže Albanac. Kosovar označava nekoga ko je sa Kosova, bilo da je u pitanju Srbin, Albanac, Goranac ili neko deseti. Reč čak ni ne dolazi iz albanskog, već samo jedna njena morfema, jer Kosovo (Polje) potiče od reči kos, tj. vrste ptice. Ne znam zbog čega bi problem bila jedna morfema kada srpski ionako ima gomilu reči preuzetih iz drugih jezika.

 

Imenica Srbijanac i pridev srbijanski svakako potiču iz srpskog jezika, ali opet, imaš onih kojima i to smeta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, A sad said:

Kod nas svi koriste taj izraz, ali nekad se koristi i u pezorativnom karakteru. Kosovac niko ne koristi, mozda sad kad su se pojavili ovi zavetnici i srbska desnica, oni insistiraju na tim nekim izrazima. 

Gde to kod vas?  Kosovac je jedini naziv koji je.prihvatljiv.za Srbe sa Kosova. Što se Albanaca tiče koliko ih ja poznajem ni oni nisu odusevljeni tim nazivom iako je moguce medju njima naci devpjke sa imenom Kosovarja. Medjusobno se nikad tako ne nazivaju a samu teritoriju smatraju delom etničkog prostora Albanaca pa su prilične polemike i oko himne i zastave koja se koristi na Kosovu. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, perkos said:

Gde to kod vas?  Kosovac je jedini naziv koji je.prihvatljiv.za Srbe sa Kosova. Što se Albanaca tiče koliko ih ja poznajem ni oni nisu odusevljeni tim nazivom iako je moguce medju njima naci devpjke sa imenom Kosovarja. Medjusobno se nikad tako ne nazivaju a samu teritoriju smatraju delom etničkog prostora Albanaca pa su prilične polemike i oko himne i zastave koja se koristi na Kosovu. 

 

A u čemu je toliki problem sa nazivom Kosovar? Ozbiljno pitam. Kod nas u BG sam čuo da se kaže X sa Kosova ili kosovski X (X = bilo koji narod), ali i Kosovari, što je svakako ređe. Ne vidim razloga da se u priču ubacije etnička pripadnost, što je doduše spomenuo drugi forumaš, ali mene taj naziv podseća na reč Vojvođanin, koja može obuhvatiti Srbe, Mađare, Slovake, Rusine ili bilo koga iz Vojvodine, baš kao što i Beograđanin označava nekoga iz Beograda, bez obzira na etničku pripadnost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, perkos said:

Pa imas naziv Kosovac koji označava isto da je neko sa.područja Kosova i on nije uvreda za nikog. Kosovar se u Srbiji uglavnom koristi u negativnom kontekstu, vec sam pisao koliko ga "obozavam". 

 

Mislim da to zavisi od ličnog stava. Na brzinu sam našao dve vesti gde se ne upotrebljava u pežorativnom smislu:

 

Kosovari žive od doznaka gastarbajtera

Kosovari na granici: Ne mogu lenjirom povlačiti linije

 

Izvor za ovu prvu je Tanjug, a ne čini mi se da su autori imali nameru da nekoga uvrede. Ako se vratimo na lični stav, u svađama se može čuti i da se nekome kaže da je npr. Hrvat, naročito ako izražava antinacionalističke stavove. S druge strane, nikada nisam čuo da neko kaže Kosovac da bi označio nekoga odande i ne mislim da je bilo kakva regionalna ili teritorijalna odrednica sama po sebi uvredljiva. Naravno, nemam nameru da tebe tako nazivam rečju koju ne voliš, tvoja je odluka kako ćeš se izjašnjavati.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

Pa normalno bi bilo da se postuje ono što odredjena populacija smatra da je ispravan naziv. Na bivsem forumu se sa punim pravom zabranio  jedan naziv za Albance posto se par njih na samom forumu izjasnilo da je za njih uvreda kad taj naziv upotrebe Srbi. Medjusobno ga inače koriste. Ako se ogroman broj ljudi poreklom sa Kosova izjašnjava takodje da im naziv " kosovar" smeta i smatraju ga uvredom, prisstojno bi bilo da se to uvažava. Tek ne vidim potrebu da neko insistira da to koristi kao naziv.

Edited by perkos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cek malo Perkos. na ovom boardu nema nikoga ko zivi na Kosovu. pa kako se onda na ovom forumu moze neko uvrediti za izraz koji se koristi za one koji zive na Kosovu? uostalom, tko je tebe, licno und personalno, ikada nazvao Kosovarom? ja sigurno nisam.

 

...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne insistiram, već mi pada na pamet jedan paradoks - ako bih napisao 'mi Srbijanci koji učestvujemo na forumu', javio bi se neko kome to smeta. S druge strane, ako bi npr. Prištevac rekao 'mi Kosovari koji učestvujemo na forumu', svakako da bi tebi smetalo ako ne želiš da te neko tako naziva. Upotreba jezika ume da bude ponekad baš nezgodna.

Link to comment
Share on other sites

A moze li se reci "Kosovljani"? 
Čekajte sad, izraz kosovari ja pamtim još kao teenager i koristio se za sve sa Kosova. Ako se to promenilo onda da se koriguje.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, mrd said:

Čekajte sad, izraz kosovari ja pamtim još kao teenager i koristio se za sve sa Kosova. Ako se to promenilo onda da se koriguje.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

U mom kraju ljudi obicno kazu "Kosovljani". Odnosi se uglavnom na Srbe sa Kosova. Albance zovi jednostavno- Albanci ili upotrebljavaju onaj termin zabranjen na ovom forumu. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Ne bih baš rekao da Kosovar označava i nacionalnu pripadnost jer zna se kako se na albanskom kaže Albanac. Kosovar označava nekoga ko je sa Kosova, bilo da je u pitanju Srbin, Albanac, Goranac ili neko deseti. Reč čak ni ne dolazi iz albanskog, već samo jedna njena morfema, jer Kosovo (Polje) potiče od reči kos, tj. vrste ptice. Ne znam zbog čega bi problem bila jedna morfema kada srpski ionako ima gomilu reči preuzetih iz drugih jezika.

 

Znam poreklo  imena Kosovo, ali ja sam se referirao na naziv Kosovar.

Geografske odrednice iz srpskog jezika obično imaju nastavak -AC ili -IN. Šumadinac, Vojvodjanin, Dalmatinac, Bosanac, Beogradjanin, Crnogorac, Kosovac, Šapčanin itd itd...

Nastavak -AR nije baš karakterističan za srpski jezik.

To je nešto što dolazi iz odredjenih stranih jezika. I obično nisu geografski pojmovi, već se javlja u imenima naroda. Bugar, Tatar, Madjar, Hazar...Neki su skloni tvrditi da i taj nastavak otkriva staro  geografsko poreklo naroda iz čijeg jezika dolazi naziv.

 

U svakom slučaju, i kad se koristi u ostatku Srbije naziv Kosovar najčešće ima pežorativno značenje, kad se želi nagrditi Srbe sa Kosova.

 

 

Quote

 

Imenica Srbijanac i pridev srbijanski svakako potiču iz srpskog jezika, ali opet, imaš onih kojima i to smeta.

 

A smeta u nekom drugom kontekstu.  Nije pogrešan naziv u suštini i nije  uvredljiv, ako se koristi za stanovnike uže Srbije.

Ali se često čuje recimo od Hrvata da taj naziv koriste za sve ljude iz Srbije.

Nisam jednom čuo od njihovih sportskih komentatora nešto tipa: Srbijanac Albert Nadj ili Srbijanac Čaba Siladji. To zvuči priznajem više smešno nego uvredljivo.

 

 

 

Edited by Bejbl
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJ_Vasa said:

Ja moram priznati da ne znam ni zašto se desničari vređaju kada se kaže 'Srbijanac', 'srbijanski predsednik' i slično. Imenica 'Srbijanac' postoji odavno, može se videti kod Branka Radičevića ili čak i u onom narodnjaku 'jelek, anterija i opanci, po tome se znaju Srbijanci', nekada je postojala i fabrika Srbijanka iz Valjeva, a primera upotrebe ima sasvim dovoljno. Iako živim preko reke, moja opština nažalost pripada užoj Srbiji, a ne Vojvodini, pa usled ove administrativne podele mogu da se slobodno izjasnim kao Srbijanac. U tome ne vidim ništa loše jer svakako da postoji razlika između prideva 'srpski' i 'srbijanski'. Svaki predsednik Srbije se može slobodno nazvati srbijanskim predsednikom jer Srbi u CG imaju za predsednika Đukanovića, oni iz Hrvatske Kolindu Grabar-Kitarović, a oni iz SAD Donalda Trampa. Isto tako, ne vidim problem ni u imenici 'Kosovar'. Nisam nikome kriv što živi ili je rođen na Kosovu, što je u pitanju geografska odrednica isto kao i Sremac, Šumadinac, Zaječarac, Zemunac, Parižanin, Novosađanin, Moskovljanin, Zagrepčanin, Sarajlija ili Nišlija. Geografija je geografija, a kao takva može da bude malo surova za osobe skučenog pogleda.

Ti nisi Srbijanac vec Palilulac precanin. :s_d:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Vjekoslav said:

cek malo Perkos. na ovom boardu nema nikoga ko zivi na Kosovu. pa kako se onda na ovom forumu moze neko uvrediti za izraz koji se koristi za one koji zive na Kosovu? uostalom, tko je tebe, licno und personalno, ikada nazvao Kosovarom? ja sigurno nisam.

 

...

 

 

Moguće da si neobavešten ali taj izraz se ne koristi isključivo za ljude koji žive na Kosovu vć uglavnom kao pogrdana naziv za sve koji su poreklom sa Kosova a žive u skraćenoj Srbiji.  Evo jednog ličnog primera iz moje firme. Pomognem ja nešto dvojici kolega privatno, jedan je sa Kosova a drugi rođeni Beograđanin, kad sam prvom završio svi bruje" vidi kosovari kako se pomažu" a kad sam završio ovom iz BG muk kao na Hajberiju :wink2: 

Onaj komentator na SK pokššao da bude duhovit na račun devojke Albanke sa Kosova koristeći pogrdni izraz i zato sam reagovao na to.

Edited by perkos
Link to comment
Share on other sites

Povodom Kosovac / Kosovar...

 

Ivan Klajn, Rečnik jezičkih nedoumica:

https://svetgramatikeiknjizevnostiblog.files.wordpress.com/2017/02/ivan-klajn-recnik-jezickih-nedoumica.pdf

 

Strana 114 (PDF strana 59)

"Kosovo: Kosovac, Kosovka (ne Kosovar, što je albanski oblik); Kosovka devojka."

 

Po srpskoj gramatici Kosovac, u svakodnevnom govoru neka svako svakog zove kako hoće, dok god to onaj drugi ne smatra uvredom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kada se u Nisu pomene zaposljavanje u elektrodistribuciji, uvek se kaze da su tamo sve Kosovari. "Ne moses od Kosovara nigde, sve su zaposeli..." Dakle, uvek u nekom negativnom kontekstu.

U nekom normalnom razgovoru se obicno kaze Srbi sa Kosova. 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...