Jump to content

Pravda vs Pravosuđe (Serbian style)


Stoned Laki21
Message added by GlennGould

Ova tema je splitovana, a tiče se pravosuđa, pravde i zakona. Kao uvod se koristi post koji je inicirao raspravu.

Molimo vas da u ovoj temi ne ulazimo u novinarsku etiku tabloida jer je cilj teme da se razgovara o pravosuđu.

Recommended Posts

13 minutes ago, Constantin said:

Nije ovo Amerika....itekako bi bio osuđen, ukoliko otmičar ne bi pokazao jasnu nameru da upotrebi oružje. To što ga poseduje nije samo po sebi opravdanje da se oružje protiv njega može upotrebiti. Ako preti njime, to je druga priča.

 

Ne može biti otežavajuća okolnost, ako upotrebiš oružje prema otmičaru ni to što nemaš dozvolu za nošenjenje oružja, s tim da trebaš razdvojiti dozvolu za posedovanje i dozvolu za nošenje oružja.

Elementi nuzne odbrane:

1. Napad moze biti izvrsen samo cinjenjem - check. Lik je napao devojcicu

2. Napadac moze biti samo covek - check

3. Napad moze biti upravljen protiv bilo kog pravno zasticenog dobra. Ukoliko je u pitanju zivot, ubistvo u samoodbrani je dozvoljeno - check. Zivot devojcice je ugrozen

4. Napad mora biti protivpravan - check

5. Napad mora biti stvaran - ovde sam siguran da bi sud usled medijskog profila slucaja bio voljan da ima sire shvatanje stvarnog napada

6. Odbrana se mora ispoljiti u odbijanju napada - check. Napao je devojcicu

7. Odbrana mora biti usmerena protiv napadaca - check

8. Odbrana mora biti istovremena sa napadom - check

9. Upotreba vatrenog oruzja dolazi u obzir samo kad napadac ugrozava zivot drugog - check. Ugrozavao je zivot devojcice.

 

U principu, s obzirom na javni karakter slucaja, vrlo lako bi se ispeglala odbrana

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jedibojan said:

Elementi nuzne odbrane:

1. Napad moze biti izvrsen samo cinjenjem - check. Lik je napao devojcicu

2. Napadac moze biti samo covek - check

3. Napad moze biti upravljen protiv bilo kog pravno zasticenog dobra. Ukoliko je u pitanju zivot, ubistvo u samoodbrani je dozvoljeno - check. Zivot devojcice je ugrozen

4. Napad mora biti protivpravan - check

5. Napad mora biti stvaran - ovde sam siguran da bi sud usled medijskog profila slucaja bio voljan da ima sire shvatanje stvarnog napada

6. Odbrana se mora ispoljiti u odbijanju napada - check. Napao je devojcicu

7. Odbrana mora biti usmerena protiv napadaca - check

8. Odbrana mora biti istovremena sa napadom - check

9. Upotreba vatrenog oruzja dolazi u obzir samo kad napadac ugrozava zivot drugog - check. Ugrozavao je zivot devojcice.

 

U principu, s obzirom na javni karakter slucaja, vrlo lako bi se ispeglala odbrana

 Prvo i osnovno, ono što se uglavnom čini, meša se pravo i pravda.

Nužna odbrana je moguća samo dok je napad započeo i traje i ev. dok bez svake sumnje predstoji. Ako je on skočio kroz prozor i udaljava se-beži sa lica mesta nemaš ove elemente.

 

 

Quote

 

Нужна одбрана

Члан 19.

(1) Није кривично дело оно дело које је учињено у нужној одбрани.

(2) Нужна је она одбрана која је неопходно потребна да учинилац од свог добра или добра другога одбије истовремен противправан напад.

(3) Учиниоцу који је прекорачио границе нужне одбране може се казна ублажити. Ако је учинилац прекорачио границе нужне одбране услед јаке раздражености или препасти изазване нападом може се и ослободити од казне.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Constantin said:

 Prvo i osnovno, ono što se uglavnom čini, meša se pravo i pravda.

Nužna odbrana je moguća samo dok je napad započeo i traje i ev. dok bez svake sumnje predstoji. Ako je on skočio kroz prozor i udaljava se-beži sa lica mesta nemaš ove elemente.

 

 

 

To je tacno, ali nedavno je donesena oslobadjajuca presuda za lika koji je u bg-u izvijao naoruzanog provalnika na ulicu i ubio ga sa ledja.

Prekrsio je upravo clan da odbrana mora da bude istovremena.

Kao olaksavajuca okolnost mu je uzeto to da mu je zbog ugrozenosti porodice pala klapna.

Doduse sudjenje se bas zbog te kompleksnosti oteglo godinama...

 

P.S. kada sam prvi put pisao, kontao sam situaciju da ga lik rokne na licu mesta. Ako je u toku bega, to bi bilo dosta teze odbraniti.

 

I naravno razlika je u tome, kao sto si vec rekao, da li bi lik hipoteticki imao dozvolu za posedovanje ili nosenje (koja se gotovo nikada ne izdaje)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, jedibojan said:

To je tacno, ali nedavno je donesena oslobadjajuca presuda za lika koji je u bg-u izvijao naoruzanog provalnika na ulicu i ubio ga sa ledja.

Prekrsio je upravo clan da odbrana mora da bude istovremena.

Kao olaksavajuca okolnost mu je uzeto to da mu je zbog ugrozenosti porodice pala klapna.

Doduse sudjenje se bas zbog te kompleksnosti oteglo godinama...

 

P.S. kada sam prvi put pisao, kontao sam situaciju da ga lik rokne na licu mesta. Ako je u toku bega, to bi bilo dosta teze odbraniti.

 

I naravno razlika je u tome, kao sto si vec rekao, da li bi lik hipoteticki imao dozvolu za posedovanje ili nosenje (koja se gotovo nikada ne izdaje)

Ako pričamo o slučaju u Žarkovu, on je provalnika ubo nekoliko puta nožem u leđa, ali u svom stanu, nije ga jurio da ga dotuče. Ovaj je ranjen, pobegao kroz prozor, ali kako već, i usput umro. Tako beše ?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Constantin said:

Ako pričamo o slučaju u Žarkovu, on je provalnika ubo nekoliko puta nožem u leđa, ali u svom stanu, nije ga jurio da ga dotuče. Ovaj je ranjen, pobegao kroz prozor, ali kako već, i usput umro. Tako beše ?

Koliko sam upoznat, sustigao ga je na ulici i dovrsio ga :).

Kada su nam predavali olaksavajuce okolnosti, naveli su taj slucaj kao primer, bas zato sto odbrana nije zaustavljena kada je napad odbijen i zavrsen. To je razlog sto se sudjenje toliko oteglo i sto je oslobadjajuca presuda svojevrstan presedan

Edited by jedibojan
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jedibojan said:

Koliko sam upoznat, sustigao ga je na ulici i dovrsio ga :).

Kada su nam predavali olaksavajuce okolnosti, naveli su taj slucaj kao primer, bas zato sto odbrana nije zaustavljena kada je napad odbijen i zavrsen. To je razlog sto se sudjenje toliko oteglo i sto je oslobadjajuca presuda svojevrstan presedan

Quote

 

Nakon koškanja, Manić je pobegao iz stana sa ubodnim ranama, a nakon 400 metara je pao i preminuo....

https://mondo.rs/Info/Drustvo/a1151577/Ubistvo-provalnika-u-Zarkovu-Sasa-Bogeski-oslobodjen.html

 


 

Quote

 

Naime, u rvanju koje je usledilo, Bogeski je nekoliko puta ubo provalnika, koji je uspeo da pobegne iz stana. Otrčao je do trafostanice u blizini, pozvao brata u pomoć, ali je ipak iskrvario nasmrt.

https://www.blic.rs/vesti/hronika/zena-mi-je-sapnula-da-je-u-stanu-provalnik-sasko-bogeski-pet-godina-pred-sudom-zbog/bykedq2

 

 

Da je kod nas na snazi precedentno pravo ovo bi bio osnov za odvraćanje lopova da vršljaju po tuđim stanovima, a ovaj postupak, ko zna da li bi i otpočeo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Constantin said:


 

 

Da je kod nas na snazi precedentno pravo ovo bi bio osnov za odvraćanje lopova da vršljaju po tuđim stanovima, a ovaj postupak, ko zna da li bi i otpočeo. 

Apsolutno se slazem.

Sad sam i ja pronasao clanke. Nama su na predavanju ispricali da ga je lik stigao na ulici, ali izgleda da je caka u tome sto ga je izboo pre nego sto ga je provalnik napao

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, jedibojan said:

Apsolutno se slazem.

Sad sam i ja pronasao clanke. Nama su na predavanju ispricali da ga je lik stigao na ulici, ali izgleda da je caka u tome sto ga je izboo pre nego sto ga je provalnik napao

То је тешко доказати. Код провалника је нађен шрафцигер, који је власник стана описао као нешто чиме га је провалник напао. Мислим да је цака била у броју убода у леђа. Четири пута у леђа, баш и не личи на одбијање напада од себе, међутим проблем није у Закону колико у сувише крутој пракси, када судије на основу оваквих чињеница констатују да је нужна одбрана прекорачена. Још једном подвлачим, добро је што је оваква пресуда донесена и служиће сврси, да одбије извшиоце ових кривичних дела у чињењу, а то је сврха сваког закона. Само да нам Судије буду мало независније и биће ОК, међутим...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Eddard said:

Si siguran da je to u Nemačkoj? Ne izgleda mi kao nemačka sudnica, ni policija.

Tako je pisalo u objavi, a zar je bitno gde je ? Kod nas bi dobio novčanu kaznu, kaznene bodove, a sudija bi ga "opomenuo" i ublažio kaznu jer to mu je "hleba" osnovno zanimanje, pa bi mu to bila olakšavajuća okolnost. Govorim o sudskoj praksi....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Rebić je istakao da ga, kao direktora policije i kao čoveka, pogađaju negativni komentari u kojima pojedinci pokušavaju da diskredituju rad Ministarstva i da omalovaže sve rezultate koji su postignuti ovom prilikom.


On je istakao da su bespotrebni komentari kako je policija nesposobna da u kratkom roku uhvati jednog čoveka, imajući pre svega u vidu činjenicu da je Jovanović pripremao otmicu više meseci.

Mi smo već nakon tri dana znali da je on mesecima unazad pripremao ovu otmicu“, rekao je Rebić i naglasio da su netačne tvrdnje pojedinaca da se Jovanović slobodno kreće po atarima ovih sela, kako vrši teške krađe po kućama i uzima hranu.

 

 

Njih 500 .....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

I uhapsili ga na groblju u svom selu. Trazili ga na 300 i kusur kvadratnih kilometara da bi devojcicu nasli i njega uhvatili u ataru sela.

Na početku ove priče sam bio tog stava, predviđanja, da se neće kretati mnogo dalje od svoje jazbine. Da je bio inteligentniji i otišao dalje, nikada ga ne bi uhvatili. Nikada....hm...dobro, nekada, ali ne za petaestak dana, odnosno od kada je ostao sam. Kao onaj Kinez koji je bežao od policije 17 godina i živeo u pećini na domak sela.

Link to comment
Share on other sites

Dobro je da je sve proslo, da je devojcica dobro i da niko iz potrage nije povredjen.

Ako ga je stvarno opet mestanin primetio i dojavio, ide u aut ona prica da je uhvacen, pa ga panduri preuzeli, jer su i sa ovakvim krajem ostali extra nesposobna druzina.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AgroLaki said:

Dobro je da je sve proslo, da je devojcica dobro i da niko iz potrage nije povredjen.

Ako ga je stvarno opet mestanin primetio i dojavio, ide u aut ona prica da je uhvacen, pa ga panduri preuzeli, jer su i sa ovakvim krajem ostali extra nesposobna druzina.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

U najmanju ruku kao da je Pablo Eskobar......baš nesposobni.

Link to comment
Share on other sites

Dakle našim neustrašivim junacima i herojima (njih 800) je trebalo svega 17 dana da na potezu od 50-60 km uhvate 1 (jednog) nenaoružanog i neobučenog čoveka.... Sa sve helikopterima, termo-vizijama i nikad modernijom opremom u novijoj istoriji... Uspeh vredan hvale koji im je obezbedio mesto u udžbenicima istorije i budućim uputstvima za pripadnike raznih specijalnih jedinica širom sveta...

Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2020 at 10:46 AM, Constantin said:

Primer iz Nemačke.

Ovaj Češki vozač je za ugrožavanje saobraćaja, a u pitanju je bio autobus pun putnika, dobio je zatvrosku kaznu od 2 godine i 3 meseca zatvora bezuslovno.

Podseti me ovo na slučaj poginulih hokejaša/omladinaca kod nas...lik je prosvirao kroz STOP na raskrsnici, ubio i povredio 29 ljudi https://globalnews.ca/news/5083904/humboldt-broncos-bus-crash-truck-driver-sentencing/ i posle priznanja krivice dobio 8 godina... problem je bilo upravo to što si rekao, prethodne presude za slična dela, ali zbog srećnog sticaja okolnosti ili manje žrtava nisu imale taj "odvraćajući" faktor i potencijalno sprečavanje ovakvih dela (tzv. Deterrence and Denunciation)...trebalo je da se desi ovako nešto da se konačno stvari pokrenu sa mrtve točke i da se još k tome počne strožije kontrolirati način na koji ovdašnji kamion-prevoznici izdaju dozvole za rad i kome se te dozvole izdaju

Link to comment
Share on other sites

ovo može i na gadosti i na vox, al mislim da mu je mesto ovde:


 

Quote




Redakcija ističe da će nastaviti izveštavanje o ovom slučaju sa namerom da osumnjičeni bude osuđen na doživotnu kaznu zatvora.

izvor

 

 

redakcija toaletoida srpski telegraf će raditi na tome da osumnjičeni bude osudjen na doživtnu kaznu zatvora  tako što će objavljivati delove istrage i saslušanja...  koje su njihove kvalifikacije, ko tu radi, da li su objavljeni delovi istiniti ili izmišljeni... jednostavno koga briga, mi smo narod željan krvi i umiriti se ne damo dok nekoga na kolac ne nabodemo i to je to, a do tada ćemo crtati mete ljudima na ledjima u toaletoidima i za vek vekova im život upropastiti i proći nekažnjeno.

 

nigde na svetu u uredjenoij iole državi se neće pojaviti i to konstantno da se pojavljuju izvodi iz istrage, saslušanje izjave osumnjičenih  i nikom ništa, a uz sve to ide neki ovakav krvoločin komentar  dok ne nadjemo novu žrtvu pogodnu ovakvoj najprizemnijoj manipuulaciji javnog mnjenja.
  setimo se samo ko je sve po toaletoidima ubio onu anonimus pevačicu iz Borče, pa su čak i muža joj hapsili u rijalitiju...  a teta Zaga Dolovac prima orden od države Francuske.  Da mi je znati za koji q krasni su joj orden dali a da nije orden svetog Ćutonija Ćutologa Prvog koji u životu nje reč progovorio, svojom voljom.


 

Quote

Redakcija ističe da će nastaviti izveštavanje o ovom slučaju sa namerom da osumnjičeni bude osuđen na doživotnu kaznu zatvora.


 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...